Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Dini kurallarin cevresinden gitmek ibadet oluyor mu?

GERGE

Öne çıkan mesajlar

4-5 topic açıldı ramazan ile ilgili. Genç günahkarlar rahatsıoz sfg

Şimdi diyosunzu ya İzmirde bıçaklandı haberi felan çıkmaya başlar. E şimdi sizin bu yaptığınız fiziki olmasa da gayet mental bir suç. Siz niye eleştiriyosunuz? Siz ne yani milletin karısına kızına yaptığı zulüm? Ramazan ayında zulmetmiyor mu karısına kızına? O zaman nerdeydiniz. "Ya işte ramazan ya, hani iyilik güzellik, teh mobarek felan" diyosanız da, aynı şeyler geçerli. Normalde vicdanı olmayan adam ramazanda vicdan gösterse yine kendine, göstermese kendine.

Kısaca, SANANE?
Sosyal ağlarda paylaş

abi olayınız demagoji olmuş sizin ya.. su içme sende benimle beraber oruç mu tut diyorum? bugünlerde akşam saatleri yaklaştıkça , otobüs ,minibüs gibi toplu taşıma araçlarında biraz daha dikkat etmek iyi olur diyoruz.. olup olmamak tabiki sana kalmış , biz sadece böyle yapmak doğru diyoruz.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi alakası yok işte. Oruç tutsun demiyorsun ama su içmesin orada diyorsun. Yok öyle bir mantık kusura bakma. Senin kendi tercihinle oruç tutuyorsun, bu konuda özgürsün, kimseye zararın yok.
O adam tutmuyor, kendi özgür halinde, su içerken sana bir zarar vermiyor, senin özgürlüğünü engellemiyor.

Ben kimseye oruç tutun demiyorum diyorsun da bi zahmet diyemeyiver. Öyle bir hakkın yok bir kere zaten...
Sosyal ağlarda paylaş

oruçlu insan psikolojinden nefret ediyorum.
biraz hasta gibi, az yorgun, üstüne susamış ve aç.. hepsinden öte dünyanın en önemli işini yapıyormuş gibi bir hava.

herkesden sürekli saygı, özveri, anlayış beklemek. sanki yörüngedeki uzaylıların dünyayı istilasını engeleyen devasa plasma kubbesi bu kişinin yemek borusuna bağlı.

hepimiz için tutuyor. bizim için. o yüzden karşısında sigara içme, yemeğini git köşede gizlice ye. onu yoracak işler verme, mümkünse yerinden kaldırma. para aldığın işi yapmak yerine insanları madur et masaya kafayı koy uyu.

kul hakkı yiyerek sevap kazandığı düşünen insanlar 500 lü yılların inancını günümüzde hala doğru düzgün yerine getirip doğru yaşayacak çapta değil ne yazıkki.
Sosyal ağlarda paylaş

şu "istediğimi yerim/içerim kimse de karışamaz" mantığında anlaşılmayan bir nokta var yalnız. kimseyi zorunlu tutmak veya ayıplamak elbette doğru değil ama oruç tutanın yanında düşünceli davranmak bir görgü meselesi. insan kendi içinden gelerek dikkat etmiyorsa kafasına kakılmaz ama hergün "empati yapın" edebiyatı yapan insanların empatiyi sadece beklemesi, yapmaması da ironik.
Sosyal ağlarda paylaş

kimse kimseye herhangi bir olayda bunu deme hakkına sahip değil abi.. bu oruç , din filan onun sorunu değil ki? bu toplumun bir sorunu.. Normalde herkes birbirine çok saygılıymış gibi ,sadece ramazanda su içenlere kötü muamele yapılıyormuş gibi konuşulması garip.. Toplumun heryerinde var bu olay , o adam ramazanda da yapıyor bunu normal zamanda da.. yani olayın zamanla değil , yapanla ilgisi var..
Sosyal ağlarda paylaş

Abi empatı konusunda da tam katılmıyorum. Oruç tutan adam, zaten o duyguyu hissedebilmek için kendi tercihiyle orucunu tutuyor, başından beri demek istediğim bu. Etrafımda kimse yemek yemeyecekse ben ne anladım ki bu işten oruç tuttuğum zaman, başkasından öyle bir empatiyi niye bekleyeyim.
Hayır ben de oruç tuttum, karşıdaki birşey yemeyince aksine sinirlendim. Çünkü benim mantığımca empathy veya compassion, benim zaten kendimi sınamaya çalıştığım bir durumda saçma geliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

dini kuralların çevresinden ancak dinin izin verdiği kadar gitmek ibadettir. belli yani herşeyin kazası, tövbesi, yazıyor.

Sam said:

şu "istediğimi yerim/içerim kimse de karışamaz" mantığında anlaşılmayan bir nokta var yalnız. kimseyi zorunlu tutmak veya ayıplamak elbette doğru değil ama oruç tutanın yanında düşünceli davranmak bir görgü meselesi. insan kendi içinden gelerek dikkat etmiyorsa kafasına kakılmaz ama hergün "empati yapın" edebiyatı yapan insanların empatiyi sadece beklemesi, yapmaması da ironik.

senin anlayamadığın nokta özgürlük. istediğimi yerim/içerimin aması olmaz. aması olduğu anda özgürlük biter. asıl başkasına din kurallarını dikte edip empati bekleyemezsin. bunun görgüyle hiçbir alakası yok. asıl görgüsüzlük kendi iradesizliğini başkasına vurup, onların hayatına karışmaktır. ramazanda karşıma geçmişsin, yiyorsun çekmektir. sizin allahınızın kurallarıyla yaşamayan insanlar olduğunu kabullenmek zorundasınız. hoşgörü dini my ass.
Sosyal ağlarda paylaş

oruç tutana saygı gösterecek mantığı nedir ya? adam gündelik hayatını yaşıyor, teste kendini tabi tutan sensin. bu da testin bir parçası. madem götün yemiyor böyle bir sınavı kaldırmayı, altından kalkamıyorsun o zaman tutma. sen sınava girecen diye herkes saygı duruşunda sana göre yaşamak zorunda değil. o adam gündelik hayatını sürdürüyor, senin inadına yapmıyor ki. insanlar susadığında su içer.

diğer yanda, aynı ortamda (iş yerinde) diğer arkadaşlarının oruç tuttuğunu bile bile aç ve susuz olduklarını bile bile göstere göstere su içen, yemek yiyen adamın zaten insanlığından şüphe ederim. bunun dinle, oruçla bir alakası yoktur. sen bir insan olarak, aç ve susuz birinin karşısında yemek yiyip, su içmezsin bu insanlığa terstir. karşındaki görecek diye yemeyecek halimiz yok tabii ki de, eğer o adam yiyemiyorsa veya içemiyorsa gider gözünün önünde olmayan bir yerde ihtiyacını giderirsin. bunun dinle, oruçla falan alakası yok saygıdan ve insanlıktandır. başka zaman da böyle olmalıdır.
Sosyal ağlarda paylaş

Myshkin said:

Sam said:

kimseyi zorunlu tutmak veya ayıplamak elbette doğru değil ama oruç tutanın yanında düşünceli davranmak bir görgü meselesi.

nasıl oluyor o

99% müslüman ülkedeyiz. ramazanda karşımıza geçip yemek yiyemezsiniz demek istemiş işte. ama kıvırıp duruyor.
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

Konuya donelim abi. Asil sordugum seyin dini olarak nasil bir oluru var cidden merak ediyorum. Hic mi musluman kalmadi Paticik'de beni aydinlatacak?

ya ahahah
sen sürekli BEN KURAN OKUDUM İNCİL OKUDUM HEPSİNİ OKUDUM. NEYİN NE OLDUĞUNU BİLİYORUM diyip din tartışmalarında kendi fikirlerini savunmuyormusun

şu kadar basit cevabı olan birşeyi sorman çok komik yani

ya açık açık yalan söyledin
ya da LOL IT WAS ALL A RUSE XDDDD
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

Konuya donelim abi. Asil sordugum seyin dini olarak nasil bir oluru var cidden merak ediyorum. Hic mi musluman kalmadi Paticik'de beni aydinlatacak?

abi bu olayın tam açıklaması şöyle ; evet uyuyarak oruç tutulabilir ama bir ortasahada 12 pas yaparak araya atılan topla gol atmak var , bir de kornerden gelen topa karambolle gol atmak var.. seçim sana kalmış ; hangi şekilde gol atmak istersen at , 2 si de gol..
Sosyal ağlarda paylaş

ya ben bir süredir sağlık sorunlarım nedeni ile işkembeyi kısıyorum. bu insanlar kebapları, kofteleri benim karşımda götürürken ben kimseyi ikiye kırmak istemedim. avuc içim kadar elmayla öğleni geçirmeye çalışmak hiç kolay değildi.
Şimdi yani, o insan kendi kararı ile akşam 8:30'a kadar aç kalmaya karar vermiş ise, benden nasıl bir saygı bekliyor? hangi mantıkla bekliyor?
Saygı falan duyamıyorum, kendi kararıdır. Hatta bana zarar veriyor, proje ekibimde oruç tutanlar son 2 saattir falan sıfır performans.
Sosyal ağlarda paylaş

axedice said:

GERGE said:

Oluru yok, dini açıdan yanlış yapıyorlar.

Oluru var uyanık olup millete musallat olacakların uyumaları çok daha iyidir mesela. adamına göre mekruh olan adamına göre vacip.

ayrıca sadece türkiyede değil bu olay hatta bilakis arap ülkelerinde, kuzey afrikada filan gündüz vakti komple herkes namaza kalkıp sonra tekrar uyuyor.
Sosyal ağlarda paylaş

suBzer0 said:

bingildak said:

sen sınava girecen diye herkes saygı duruşunda sana göre yaşamak zorunda değil. o adam gündelik hayatını sürdürüyor, senin inadına yapmıyor ki.

o zaman üniversite sınavı olurken millet okulun bahçesinde açık hava konseri verebilirim öyle mi?

kurabildiğin ilişki düzeyi muazzam ya
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...