Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İmana mı geldim?

Soris

Öne çıkan mesajlar

Abi ben ailemin ve arkadaş cevremin en az inançlı şahsı olduğum halde sela ile ezanı ayırt edebilirim yani. Hatta öğrendiğim anı bile hatırlıyorum. Bana da farklı gelmişti ezandan, anneme sormuştum neden böyle diye. Ayrıca öğrenmenin inanmakla alakası yok. Herhangi bir ateist, müslümanım diyen birinden çok daha bilgili olabilir. Bak şimdi duygulandım. Annelikten ne zor meslek...
Sosyal ağlarda paylaş

Din kötü birşey değil ki abi zaten. Hatta insanlık tarihinde çok önemli yeri var, hala günümüzde birçok kişi için gerekli olan birşey, bir kimlik duygusu vermesine karşın. Dine inanmayan insanlar bir Tanrı'nın ve bir yaratıcının varlığına pekala da inanabilirler mesela, bence ikisinin ayrımı çok önemli. Kendi açımdan mesela, bir yaratanın, evrende bir mutlak gücün olduğuna inanmakla beraber, dinlerin sırf -benim de düşünmüş olduğum gibi- bir gücün varlığından bahsediyor diye, o güç tarafından kutsal olarak insanlığa gönderilmiş olduklarını düşünmüyorum sadece. Taa eski dönemlerden beri aydın kişilerin, o zamanın şartlarına ve koşullarına göre belli sosyal kurallar koyarak, ve bu dünyada ne kadar az şey bildikleri için bunu da bir ilahi güçle birleştirerek koydukları kendilerince doğru olan yolu belirttikleri kurallar, yasaklar ve gelenekler topluluğu olarak görüyorum ben dini.
Burada zaten öcü gibi korkacak birşey yok. Sadece benim demek istediğim artk modern çağda yaşayan bir insanın, daha çok manevi olmak için, birşeylerin cevabını daha fazla bulabilmek için mantığını, kalbini kullanmasının yeterli olduğu ve hepimizin kabul ettiği evrensel doğrulara, ahlak ve etik değerlerine sahip olduğu sürece, herhangi bir din kitabının ona yasaklar ve kurallar getirererek hayatını birçok alanda mantıksız olarak kısıtlamasına ihtiyacı olmadığını belirtiyorum.
Mantıklı düşünülürse ve araştırılırsa eğer, dinlerin insanlık tarihi süreci, gelişimleri, nasıl birbirleriyle etkileşimde oldukları, neden o kurallar ve yasaklara sahip oldukları vs, ve artık bizim onlara gerçekten ihtiyacımız olup olmadığı ortaya çıkabilir. Çünkü dediğim gibi Tanrı'ya veya Allah, veya her ne derseniz deyin, şahsi açımdan ona daha yakın olmak için herhangi bir din mensubu olma gerekliliğine ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum, çünkü benim inancıma göre artık doğru, insanın kendi bulması gereken birşeydir, herhangi bir kitapta yazdığı ve biz doğduğumuzdan beri bize dayatılan şekliyle değil...
Sosyal ağlarda paylaş

Bende tamamen böyle düşünüyorum Sotto.

Cem Şen in yaptığı gnostik tanımına uyuyoruz sanırım ikimizde:

http://www.youtube.com/watch?v=M6Uhub_ze8o&list=UUl77sGS-xjo4XURZXsMwapA

Bu arada evet cidden bilmiyordum ezan ile sela nın farkını bunun için paticikten fırça yiyeceğim de aklıma gelmezdi haha
Sosyal ağlarda paylaş

Sotto said:

Din kötü birşey değil ki abi zaten. Hatta insanlık tarihinde çok önemli yeri var, hala günümüzde birçok kişi için gerekli olan birşey, bir kimlik duygusu vermesine karşın. Dine inanmayan insanlar bir Tanrı'nın ve bir yaratıcının varlığına pekala da inanabilirler mesela, bence ikisinin ayrımı çok önemli. Kendi açımdan mesela, bir yaratanın, evrende bir mutlak gücün olduğuna inanmakla beraber, dinlerin sırf -benim de düşünmüş olduğum gibi- bir gücün varlığından bahsediyor diye, o güç tarafından kutsal olarak insanlığa gönderilmiş olduklarını düşünmüyorum sadece. Taa eski dönemlerden beri aydın kişilerin, o zamanın şartlarına ve koşullarına göre belli sosyal kurallar koyarak, ve bu dünyada ne kadar az şey bildikleri için bunu da bir ilahi güçle birleştirerek koydukları kendilerince doğru olan yolu belirttikleri kurallar, yasaklar ve gelenekler topluluğu olarak görüyorum ben dini.
Burada zaten öcü gibi korkacak birşey yok. Sadece benim demek istediğim artk modern çağda yaşayan bir insanın, daha çok manevi olmak için, birşeylerin cevabını daha fazla bulabilmek için mantığını, kalbini kullanmasının yeterli olduğu ve hepimizin kabul ettiği evrensel doğrulara, ahlak ve etik değerlerine sahip olduğu sürece, herhangi bir din kitabının ona yasaklar ve kurallar getirererek hayatını birçok alanda mantıksız olarak kısıtlamasına ihtiyacı olmadığını belirtiyorum.
Mantıklı düşünülürse ve araştırılırsa eğer, dinlerin insanlık tarihi süreci, gelişimleri, nasıl birbirleriyle etkileşimde oldukları, neden o kurallar ve yasaklara sahip oldukları vs, ve artık bizim onlara gerçekten ihtiyacımız olup olmadığı ortaya çıkabilir. Çünkü dediğim gibi Tanrı'ya veya Allah, veya her ne derseniz deyin, şahsi açımdan ona daha yakın olmak için herhangi bir din mensubu olma gerekliliğine ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum, çünkü benim inancıma göre artık doğru, insanın kendi bulması gereken birşeydir, herhangi bir kitapta yazdığı ve biz doğduğumuzdan beri bize dayatılan şekliyle değil...

abi işte forumda biraz allasızlığı yayma kürsüsü üyeliği yapmış gibi duruyorum ama böyle adam isterse peynirli patatese inansın süper. senin şu mantığının onda birine sahip olsa birçok insan dünya daha güzel biryer haline gelir.

sorgulamak iyidir herşeyi sorgulamak iyidir. ben ateistim mesela ama sufist felsefeyi çok severim yani. ama felsefe olarak seviyorum bir higher meaning arayamıyorum insan oluşumunda veya yaşamda veya bir afterlife falan olduramıyorum yani.

şimdi budist felsefe İĞRENÇTİR HAYVANLIKTIR diyen ateist hiç gördünüz mü? ben görmedim. zaten ofansif ateizmi sevmiyorum ayrı ama islam felsefeside kötü değil. olamaz yani. ama bu yorumlamalar mezhepler hocalar imamlar falan ve bunları sorgulamayan dinde 'kuralcılık' arayan insanlar yüzünden din bu halde.

allah kavramına inanmadığım noktada bir din mesubu olamam zaten ama ananem dedem falan hacı dini bilerek kuran okutularak falan büyüdüm. ilk okumadan önce mesela kuranı şey zannediyorum böle madde madde olacak kurallar yazıyor falan.
metafor olarak yaklaşınca bazı şeylere o 'masalsı anlatım' kısmını geçince felsefesi kötü değil.

benim inandığım şey din varolmasın inanlar ölsün değilde din toplumsal bir düzene uydurulmasın insanlar din kuralına göre yaşamak zorunda bırakılmasın. yoksa kime ne yaparsa yapsın kendi hayatında isterse ufolara inansın (bkz:noyan) dert değil yani.

sorgulamaya karşı çıkan dindar değildir dincidir. dindara lafım yokta dincilerden nefret ediyorum gerçekten.
Sosyal ağlarda paylaş

NeoStyle said:

perşembe ikindi yatsı ezan vakti okunur, sela denir
tırı vırı hocalara okutmazlar
sesi ağdalı,nağmeli okuyan tipler okuyor
sen ona dek gelmişsin kardeş.

bizim burada bit ane var, kayıt edip koysam duygulandırabilir
adam o derece okuyor

ha bu arada bende bi 15 yıldır dini sallamıyorum
Sosyal ağlarda paylaş

Abo sela öyle bişey değil abi :) sela cuma namazlarından önce yani cuma öğle vaktinden 1-1.5 saat önce insanların kendilerini hazırlamaları için , veyahut o muhitte biri ölmüş ise sabah ezanı veya öğle ezanı öncesinde herhangi bir vakit okunur.. bir nevi erken uyarı sistemi gibi bişi..
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...