Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Diyelim ki polis bilgisayara el koydu,

roket adam

Öne çıkan mesajlar

BigMan said:

bck said:

bedava oldugu için kesin birbok vardır veya nsa nın yaptığı birşeydir diye kullanmıyorum ben..

yok abi cogu yerde parali programlarin cogundan daha yuksek sayida kisi tarafindan tavsiye ediliyor. nsa tarzi bir baglantisi olsa ya da dosyalarda guvenlik zaafi olsa elbet ortaya cikardi bugune kadar da. sonucta kimbilir ne derece paranoyak adamlar pentest yapiyor bu programlara verilerini emanet etmeden once.

yok abi şifreleme ve hackerlık işinde ben bile bile lades olayı olduguna inanıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Bu arada bu kesinlikle yapilmasi gereken birsey, paranoya da degil bunu deme nedenim. Masaustu icin o kadar onemli degil ama dizustulere sart. SSD'yi gerekli kilan seylerden biri.

Hersey bilgisayarinizda kayitli duruyor, kredi karti bilgilerinizi (sanal kart bilgilerim kayitli benim mesela), PayPal sifrenizi, eposta sifrenizi, herseyi ogrenebilir calan biri dizustunu. Maddi olarak dizustunu kaybetmenin otesinde ne kadar zarar gorebileceginiz ortada.
Sosyal ağlarda paylaş

1. Polis bilgisayarınızı alıp götüremez, imajını alabilir. Usulüne uygun olarak imajını alır ve orada bir suç unsuruna rastlarsa alt paragraflara lüzum yok, iyice bir avukat buldurun.

2. Bilgisayarı alıp götürdüyse kanuna aykırı bir delil o bilgisayar artık. Türkçesi bu makineden x çıktı üzerinden yapılacak bir kovuşturmadan ekmek çıkaramazlar. Polis istediğini eklesin yaslasın öbür türlü, tipini beğenmediklerini içeri atsınlar (sarkazm içerir)

3. Şüpheli olarak soruşturmada olsun, sanık olarak kovuşturmada olsun, bilgisayardan delile ulaşılamaması için alacağınız her türlü önlem delil karartma suçunu oluşturmaz. Delil karartma sanığın kendi işlediği fiile ilişkin delilleri karartması demek değil çünkü. TCK'da açık hüküm var. Yardıra yardıra şifreleyin veya remote wipe çakın, problem yok hukuken. Zaten olamaz da.

Ayrıca bilgisayar bana ait değil, polis eklemiş, o verilerden haberim yok gibi şeyler söylemekten çekinmeyin, doğru veya yanlış. Yalan söylemenizden dolayı hukuki bir sorumluluğunuz olmaz, doğru söylemek zorunda değilsiniz.

Üç madde de dandikçe bilişim suçları mevzuatına sahip 3. dünya ülkesi çakma hukuk devletlerinde pek geçerli olmayabilir, ben en elverişlisini yazmaya çalıştım. Önleminizi alın, bir şey yapıyorsanız zaten alıyorsunuzdur, yapmıyorsanız da alın. Ben bile alıyorum ki benim evime savcıdan doğrudan kağıt göstermedikçe girme yetkisi bile yok polisin avukat olduğum için (bu da kağıt üzerinde tabi sdf)
Sosyal ağlarda paylaş

"roket adam" said:

ama bilgisayarın aes 256 bit şifreli, açılıştaki şifreyi de vermiyorsun. delilleri karartma veya polise mukavemetten işlem uygulanır mı, yoksa 'bilmiyorum' deme imkanın var mıdır?
polis bilgisayarina el koydugunda guzel bi format atar
sonra icine guzel bi delil.doc yerlestirir
mis gibi
tr de düsünülecek sey degil bunlar , işine bak
Sosyal ağlarda paylaş

AES256'yı pratik sürelerde kırmak için NSA'de çalışıp elinin altında süperbilgisayar falan bulundurman gerekiyor. Bizim Celeron işlemcili bilgi işlem şubelerinin pek altından kalkabilecegi şey degil o da, tabii daha old school yöntemler bulunmakta. Yazmışlar, götüne sokarlar copu AES'yi yuttururlar diye, haklılar.
Sosyal ağlarda paylaş

340282366920938463463374607431768211456 kere deneme yapması lazım öyle pratik süreler yok..evde ofiste kullandığımız bilgisayarlar 10 MILYAR yılda yapabiliyor. quantum computing belki 10-15 yılda yapar ama şifreleme tekniğide gelişiyor o yüzden sonsuz döngü bu..
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Sifreyi acmalari mumkun degil ama ogrenmeleri mumkun, ozellikle bilgisayar sifresini farkli yerlerde de kullandiysan.

Posta ve OS'deki kullanici hesabi icin farkli sifreler kullanmaniz gerek, hic bir yerde kullanmadiginiz. 4 farkli sifrem var benim, birini bir daha girmeyecegim, yada onemsiz yerlerde kullaniyorum, birini Google, Facebook gibi hep kullandigim ve yerlerde, birini eposta'da, birini OS kullanici hesabinda.

Bu sekilde benden ogrenmedigi surece dizustunu calan biri hesaba giremeyecegi gibi, bir hesap kirilmasi sonucu sifreleri ogrenen biri de giremez postaya. Onemli yerler icin, farkli sifre kullanmak guvenlik isinin ilk asamasi, onu atlarsan istedigin kadar sifreleme yap, yok guvenlik.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...