Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Black Desert

sanssizsansli

Öne çıkan mesajlar

yekeyeke said:

KO, Silkroad ve Metin2'den sonra tutan mmorpg yok ülkede. Bunlar patiye hitap etmiyor olabilir ama anlık oyuncusu 10.000 ve üstü 3 oyun bunlar. Çok farklı dinamikler lazım bir oyunu tutturabilmek için. Önemli olan burada pati kitlesi değil, tüm ülkeye yönelik bir oyun çıkartmak eğer para kazanılacaksa.

League of Legends mı Dota 2 mi desen patiden Dota 2 çıkar ama millet Lol'cü ülkede. Bir kere buraya ofis açıp oyuncuyu tanımak, Türkiye'den insanlarla çalışmak lazım, öyle asyadan oyunu kontrol edip avrupada birinci olucaz kafası yalan. Türkiye'nin de kendine özgü dinamikleri var. Internet cafeler bir kere olmazsa olmaz, eğer bir oyun kafeye giremiyorsa tutması çok zor bence. Kafeye girdin tanıtım yapmadın, kitleni seçemedin, gene patlarsın.

BD daha uzun soluklu olacak belli ki, ofis açmışlar burada ama açılan ofis kalkıp 2600tl maaşla mysqlci arıyosa sorun var. IT ekibinin oyun deneyimi yoksa gene sorun var. Bunlar oyun duyurulmadan toparlanmış olmalıydı. Ofis açılan TR ekibinin tecrübelerine de bakmak lazım, nasıl bir oyun deneyiminden geliyorlar. Ama dediğim gibi uzun soluklu olacak, Mena'ya da geçecekler, o sırada TR'de denemeye devam edecekler. Bir hype olur, Türk oyuncusu grafik hastası, ama sonrası önemli, gelen adamı tutamazsan gg. Hayırlısı olsun da daha çok şirket gelsin ülkeye :).

direkt developer stüdyo Pearl Abyss ofis açmış TR'de. ama bir tek project manager falan gelmiştir. türk firmasını mı bünyesine kattı acaba? ama adamların girişi faüllü bence. oyun NA/EU'da beklediklerinden iyi tuttu, P2W özelllikleri kısılmış B2P olarak. KR'de o kadar popüler değil oyun, hatta adamlar buna şaşırdık falan demişlerdi. P2W özellikleri kısılmış demek de yanlış aslında, + enchant basarken success şansını arttıran bi cash shop item'ı var, işte onu NA/EU'de koymadılar birde cash shop itemlarını AH'de listelemek için haftalık 5 item limit var.

yapılan yanlış aynı modeli burada uygulayıp, TR hatta Arapların oyun mentalitesini NA/EU ile bir tutmak. bizimkilerin kafası KR'deki P2W kafasına daha yatkın. aslında oyun NA/EU'da da P2W sadece über P2W değil işte. ben olsam P2W versiyonu getirirdim net. TERA'da Araplar harcadıkları para ile ünlü mesela. mesela bu model niye tuttu, çünkü concurrent oynayan çok kişi var. haftalık 5 item limiti var ama listeleyen çok. yoksa AH'de cash shop itemlarını almak eziyet olur, şuanki hali ile bile çok zor bişi alabilmek. diğer regionlarda listeleme sınırsız. alttakinde sadece steam birde kendi sitesinden satışlar var. adamların oyuncu sayısı projectionını çok merak ediyorum ya. belki B2P yapıp + P2W özellikleri aktif halde satarlar ahahaha o da bize yakışır

http://steamcharts.com/app/582660

fiyatlar da öyle steam tarifesi gibi uygun değil. hatta NA/EU paketleri %50 indirime giriyor sürekli. şuradaki 100 liralık paketi, daha ucuza 25$'a alabiliyorsun mesela.
Sosyal ağlarda paylaş

Bildiğim kadarıyla herhangi bir firmayı bünyeye katmamışlar ama Gamesatış ile exclusive satışı var sanırım, oradan danışmanlık da almış olabilirler. Ama gidip 2500tl maaşla mysql bilen server tarafında adam aramak tecrübesizlik. Mutlaka yurt dışından destek müdürleri vardır, IT manager, Product Manager gibi ama genel ekip TR'den olacak herhalde, GM'ler, destek vs.
Sosyal ağlarda paylaş

yekeyeke said:

Bildiğim kadarıyla herhangi bir firmayı bünyeye katmamışlar ama Gamesatış ile exclusive satışı var sanırım, oradan danışmanlık da almış olabilirler. Ama gidip 2500tl maaşla mysql bilen server tarafında adam aramak tecrübesizlik. Mutlaka yurt dışından destek müdürleri vardır, IT manager, Product Manager gibi ama genel ekip TR'den olacak herhalde, GM'ler, destek vs.

anladım abi. inşallah dediğin gibi olur. release'e kadar kesin öyle olur zaten de sonra bütün müdürler KR'e dönüp, bi project manager'ı bırakırlarsa olmaz. release sonrası iletişimsizlik na/eu'da bile problem.

birde yukarıda yazdığın internet cafelere girmeleri lazıma katılmıyorum. işin içindeydin sen biliyorum ama o olay bence 2010'da falan bitti. eskiden olsa ben de katılırdım ama artık internet de gelişti. sosyal medya/streamerlar/oyun siteleri üzerinden yürümeleri lazım. eskisi gibi AKN gibi limitler de azaldı.

na/eu'da publisher ekip danalar gibi çalışmıştı mesela. sürekli bi YT üzerinden podcastler, Q&A'ler. GM'lerini geç, project manager'ı direkt forumlarında birebir oyuncularla iletişim kurdu. büyük bi kitle "ooo bizi dinleyen birileri var!" moduna girmişti. adamlar bilinçli tüketici bizim gibi değil, zaten o yüzden access'i f2p yapsalar iyi olurdu diyorum. ama TR'de şuan benim gördüğüm her zamanki kafada gidiyorlar gibi. na/eu modelini direk kopyalayalım derlerse patlar oyun. oyuncular ile iletişim kurup, bunu desteklemeleri lazım işte. yoksa yeteri kadar oyuncuyu bulamazlar. open world megaserver büyük bi dünya olduğu için de yeterli insan olmayınca hemen sırıtacak bi oyun. server-side adama komik bi maaş verirsen, adam gider tayvan serverında olduğu gibi para karşılığı illegal edit yapar, sonra senin de başın ağrır yani.

https://www.reddit.com/r/blackdesertonline/comments/6uz057/bdo_taiwan_gms_fined_and_removed_for_playing_with/

Quo-Vadis said:

Abi bune ? Bunlara 500 tl üstünü çizip 199 yazmayı kim öğretti ?
Bu nasıl bir turistik mekan esnaf mantığı ?
Ne yani indirim olmasa 500 TL ye mi satacaklardı bunu?

abi sanırım içindeki cash shop itemlarını ayrı ayrı satın alırsan, 500 tl ederinde oluyor. gerçi yine o kadar etmez bilemedim, ne biçim hesap yaptılarsa. birde bu pack na/eu release'inde 150$/€ idi. belki oradan çevirmişlerdir. pack fiyatı 199tl yani, zam falan gelmeyecek. release galiba 10 Ekim.
Sosyal ağlarda paylaş

Valla her levelli mmo gibi grind var. Yalnız bunu çeşitlendiren bir çok şeyde var, Quest, Trade, Fishing, vs. veya amaçsız grind de kasabilirsin. Nedense bunun grindi bana pek sıkıcı gelmedi.
Albion online çok daha fazla sıkıcı idi benim için.

Birde ben quest yapa yapa, geze geze level 38 olmuştum. Ki dünyanın yüzde 10 nunu bile gezmedim düşün yani. İngilizce oynadık birde.

Şimdi ise questler türkçe filan olacaksa, en azından hikayeyi de tam kavrayarak bir başka zevkli olur diye düşünüyorum, hatta sırf o yüzden, oynamak için kendimi gazlıyorum sanırım.

Fishingi keşfettim ondan sonra. Bir de sal aldım deniz üstünde adaları gezmeye başladım balık tuta tuta, iyi para veriyordu balıkçılık, level filan bıraktım zaten. Da ondan sonra benim VPN nin süresi bitti. Yenilemedim. Bir de kasamadım loginde VPN ile gir sonra kapat oyuna gir , uzun iş deyip bıraktım.

Da belli olmaz bakarsın gaza gelir 49 tl bayılır. Türkçe serverde alırım bir dal Black Desert.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...