Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ikinci nukleer geliyor

GERGE

Öne çıkan mesajlar

lovecraft0Z said:

abuk subuk tipler lüks arabalr iğrenç rezidanslara giden tonlarca üretim faktörüne yanmayıp gezegenin geleceğini ilgilendiren bir alana yapılan yatırımın pahalılığına laf etmek liberal politikaların beş para etmez iki yüzlülüğünden başka birşey değil.

yüzlerce milyar €'yu ucuz arabaya binerek biriktireceksin öyle mi panpa
Sosyal ağlarda paylaş

BonePART said:

abi ben bezdim anatmaktan ama siz bezmediniz anamamaktan
gunes yada ruzgarın sorunu surekli enerji olmamalqarı
enerji ekmek portakal bugday gibi biriktirilebilen bişi deil
urettiğin an harcıyosun
o sebeble aksamları kullanamayacagın milyonlarca MW enerjin olsun bi işe yaramıyo

Şampi şimdi biz bunu pil gibi bişeyde saklayamıyor muyuz ?

Edersin.
Sosyal ağlarda paylaş

pff, yine nuke vs all tartışmaları çıkmış patide. bir çevreci olarak eskiden güneş & rüzgar başta olmak üzere tüm yenilenebilir enerji türlerini ekstradan destekleyip 'ülkemize nükleere gerek yok' diyodum, ama adamlar haklı. nükleer lazım bize acilen.

nükleerden daha acil olan şey ise enerji verimliliği. enerji tüketiminin azaltılması. tasarruf, tutumluluk, kaçak önleme, şebeke kayıplarının azaltılması, zart zurt.
Sosyal ağlarda paylaş

Akhlaur said:

BonePART said:

abi ben bezdim anatmaktan ama siz bezmediniz anamamaktan
gunes yada ruzgarın sorunu surekli enerji olmamalqarı
enerji ekmek portakal bugday gibi biriktirilebilen bişi deil
urettiğin an harcıyosun
o sebeble aksamları kullanamayacagın milyonlarca MW enerjin olsun bi işe yaramıyo

Edersin.

saklarsın
onnarada cep feneri yakarsın
60 tonluk egzantrik press çalıştıramassın
Sosyal ağlarda paylaş

Akhlaur said:

darpa ve israilin çalışmaları var böle mesela elektrikli arabayı 1600 km götüren pil falan var, sora ibm'in bi pili var gene böyle, ama onlarda aluminyum ve su falan tüketiyor.

bide gene 'merica da 30 kat kapasiteli ve 1000 hızlı şarj olan pil yapmışlardı geçen lithium-ion teknolojisi gene, bunu belki görürüz pratik kullanımda birkaç yıla.
Sosyal ağlarda paylaş

İlerleme adına yaşadığın çevrenin içine etmeyi mi savunuyorsun anlamıyorum. Kalkıp da o zaman termik santral mi kuracağız falan muhabbetine hiç girmeyelim (ki termik santral daha iyidir nükleerden).
Türkiye'yi 100 milyon nüfuslu yapmaya uğraşan ben değilim. Bana kalsa 50 milyon civarına sabitlemek lazım nüfusu. Elektriği bırak su bile yetmeyecek yakın bir gelecekte. O zaman doğal hayatı besleyen bütün suları insanın kullanımına yönlendireceğiz, deniz suyunu arıtma tesisi kurmak için daha çok elektrik santraline ihtiyaç duyacağız. Sürdürülebilir kalkınma değil bu çünkü yaşadığın ortamdaki doğal kaynakları yok ediyorsun.

Ayrıca enerjiyi depolama basınçlı hava teknolojisiyle mevcut deneysel olarak. Enerji talebinin az olduğu saatlerde, mağara, eski maden gibi boşluklara basınçlı hava biriktiriyorlar sonra kullanmak üzere. Enerji fiyatlarının artmasına paralel olarak bu tür tesislerin de sayısı artacaktır.
Sosyal ağlarda paylaş

abi pardon da, yenilenebilir enerji + basınçlı havayı kullanan depolama tesisleri ile türkiye'nin enerji açığının çözüleceğini düşünmek çok çok büyük iyimserlik. şu andaki yenilenebilir enerji teknolojisi şebekeyi stabil olarak besleyemiyor, şebekeyi stabil beslenecek kıvama getirmek için kullanılan depolama teknolojileri ya yetersiz, ya da maliyetli. net.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben tirbün kuralım yedi ceddimize yeter demiyorum. Zaten en başta anlayış yanlış, ilerliyoruz diye nehirleri hes yapmak, ormanları yok edip havaalanı, köprü yapmak. Hayati riskleri barındıran nükleer enerjiye kucak açmak bana ters geliyor.

Japonya ve Almanya nükleer enerjiyi terkedecek adamların enerji ihtiyacı bizden çok daha fazla deyince maliyetini konuşuyoruz. Allah aşkına bunun maliyeti mi olur. Türkiye'nin nufüsu 100 milyona koşacak, doğum kontrolü falan bir kenara bırakacağız, enerji ihtiyacını karşılamak için doğal yaşamı riske atacağız.

Nükleere tamamen karşıyım yeni nesil termik santrali yeğlerim nükleer yerine.
Sosyal ağlarda paylaş

Myshkin said:

lovecraft0Z said:

abuk subuk tipler lüks arabalr iğrenç rezidanslara giden tonlarca üretim faktörüne yanmayıp gezegenin geleceğini ilgilendiren bir alana yapılan yatırımın pahalılığına laf etmek liberal politikaların beş para etmez iki yüzlülüğünden başka birşey değil.

yüzlerce milyar €'yu ucuz arabaya binerek biriktireceksin öyle mi panpa

hakkaten enteresan tiplersiniz. Sana toplu taşıma sistemleri kullanmak yerine cebi para gören her sığırın altına araba çekmesi sonucu; petrol yakıtı tüketen anormal derecede aracın ne kadar kaynağı israf ettiğini anlatmaya çalışmıycam, zaten şu ana kadar anlamadıysan bunu daha da anlamazsın. Panpa.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...