Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Babamın oğlu degilsin tabi masraf alacağım.

ahmedinejad

Öne çıkan mesajlar

Birde bankaları öyle bir anlatmışlar ki fakirlikten ölüyorlar. Acıyıp para verelim birde aramızda toplayıp!!! Adamlar rekor üstüne rekor kırıyorlar hala nereden para alırız diye bakıyorlar.

Bankada çalıştığını düşündüğüm birkaç kişi neredeyse asalaklığımızı söylemediği kalmış !!!

Helal ağzına murray +1 Terazine abandım :)
Sosyal ağlarda paylaş

said:

Bak sevgili kardeşim. Ekonomi okuyorum ben. Olayı berbere falan indirgeyerek çözümleyemezsin.

Ben de ekonomi okudum. Berber olayı ise birebir örtüşüyor. Basitçe soruyorum. Berber niye indirim yapıyor, banka ortalama geliri olan benden neden o masrafları almıyor.

said:

Banka senin yatırdığın her kuruşu dahi başkalarına kredi vermek için, hizmet vermek için kullanır. Yani bir nevi sen bankanın müşterisi değil ortağı olursun aslında

O parayı bankanın öyle zart diye kullanabildiğini varsayıyorsun. Adı üstünde varsayım, bunu bilgi ile doğrulamaya çalıştığında çürüyecek zaten.
Bu bankanın ortağı olma mevzuu ise hem ticari hem de hukuki anlamda anlaması imkansız bir iddia.

said:

Bu kesintinin legal bir arkaplanı yoktur. Tamamen illegaldir.

İllegal masraflar? Ticaret hukukunda ticari işletme ile ilgili konuları tekrar okumanı tavsiye ederim. Sözleşmede yazmasa bile alır.

Banka kartı kullanımını zorunlu kılan öğrenci kartında sonuna kadar haklısınız mesela. Burada önemli olan sizin iradenizdir. Kimse sizi buna zorlayamamalı Onun dışında masrafa karşı çıkma falan. Hayatınızda tüccar olmayı düşünüyürsanız bu düşünce ile işletmeniz bir sene bile yaşamaz. Bi tüccara işgücünüzü satacaksanız yine aynı kapıya çıkar.
Sosyal ağlarda paylaş

fenn said:

Birde bankaları öyle bir anlatmışlar ki fakirlikten ölüyorlar. Acıyıp para verelim birde aramızda toplayıp!!! Adamlar rekor üstüne rekor kırıyorlar hala nereden para alırız diye bakıyorlar.

Bankada çalıştığını düşündüğüm birkaç kişi neredeyse asalaklığımızı söylemediği kalmış !!!

Helal ağzına murray +1 Terazine abandım :)

Burada yazılanlardan bankaların fakirlikten öldüğünü söylediğim anlamı çıkarabiliyorsanız tebrik edip +1 bile değil +1000 derim.

Bankanın tarafını tuttuğum falan yok. Sadece yaklaşımlarınızdaki akıl kırılmasını anlamak zor. Nasıl anlamak istiyorsanız herşeyi öyle yorumluyorsunuz. Biri size karşı çıkıyorsa kesin kötünün tarafındadır zaten.

Eğer babadan kalma malınız mülkünüz yoksa bu düşünce yapısı ile
bu hayatta bol bol hayal kırıklığı yaşarsınız baştan söyleyeyim.

Karşı çıktığım şey tüm her şeyi kendine yontan bir zihniyet yapısı. Yoksa bana ne banka dan ya. İşime yaradığı sürece sisteme girer, işime yaramazsa çıkarım. Çok da zor bişi değil.
Sosyal ağlarda paylaş

extraproximity said:

Cuce said:

cokyakınım, şimdi gelip dersenki "bankalarda mazlum, ucu ucune denkliyolar ay sonunu" dersen buna neden inanalımki şimdi.

Buradan bu sonucu çıkarıyorsan sana diyebileceğim başka bir şey yok...

Mazlum değilller, ama canavar da değiller. Burada asıl vampirler bence müşteriler. "Herşey bedava olsun, herkes benim için çalışsın, herkes bana bedava hizmet etsin." Banka dan bana ne benim malım değil ki... Ama ben burada ki çarpık zihniyetin bankalara karşı tavrını anlamakta zorlanıyorum...

Sen işletme kurarsan ne yapacaksın sosyal fayda diyerek ortada mı dolaşacaksın yoksa kar etmeye büyümeye mi bakacaksın....

evet meselenin özü tam olarak boldla yazılan yer, tebrik ediyorum bu basit noktayı kavrayan fazla insan yok
Sosyal ağlarda paylaş

Soris said:

Murray peki bu şerefsiz garanti benden 2 yılda 250 filan tırtıklamış bunu tüketici mahkemesine gitsem geri alabilirmiyim veya direk tehdit edeyim hesabımı kapatırım filan diye geri öderlermi

Alabiliyorsun gugıl ve hatta ekşi sözlükte takip etmen gereken adımlar var. Yaklaşık 3-4 aylık bir süreç ama paranı takır takır geri alabiliyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

Murray said:

Bak sevgili kardeşim. Ekonomi okuyorum ben. Olayı berbere falan indirgeyerek çözümleyemezsin.

Ekonomi okuyorsun genç arkadaşım. Misal ben 10 senedir finans sektöründeyim. Senin okudugun okul üstüne işletme yönetimi masterı, derecelendirme stajı, 2 kere para piyasaları stajı, 1 kere finansal matematik stajı gördüm. Yakında spk kredi derecelendirme sertifikası alıyorum.

Yani sen hele bir oku, finansal sistemi gör inşallah reel olarak. Ondan sonra konuşmamız lazım. Zira ceteris paribus deyince çözüyor ekonomi herşeyi ama hayat ceteris paribus u iplemiyor =)

Murray said:

Banka senin yatırdığın her kuruşu dahi başkalarına kredi vermek için, hizmet vermek için kullanır.

Yanlış.

Bkz; Zorunlu karşılık, tmsf sigorta primi, ve bunun gibi TONLA banka gideri.

Murray said:

Yani bir nevi sen bankanın müşterisi değil ortağı olursun aslında..

Aranızda takas söz konusudur o kadar. Ortağı olman için HİSSE SENEDİ diye bir menkul kıymet mevcut

Murray said:

Çünkü aranızda bir takas söz konusudur. Banka senin paranla kendi varlığını sürdürür. Bunun karşılığında da faiz alırsın.

Evet o kadar işte.

Murray said:

Bankaların senden ücret alması ise tam bir dolandırıcılıktır. Üniversite öğrencilerine bile zorunlu banka hesabı açtıran okulların (benim okulum) olduğu bir ülkede, nasıl daha fazla yolarım mantığının ürünüdür.

Dikkat et.

1) bu dolandırıcılık değildir
2) seni hesap açmaya zorlayan banka değildir

Murray said:

Vadesiz hesaplardan bile bugün 20-30 tl kesiyorlar. Bak yine yazmıştım tekrar yazayım. Bu kesintinin legal bir arkaplanı yoktur. Tamamen illegaldir. Ödemiyorum dersen ödemezsin.

Sen git imzaladığın sözleşmeleri bir oku. Lütfen arkadaşım. lütfen.

Murray said:

Hiç bir şey yapamazlar. Ama 20-30 tl senelik aman alsınlar be dediğimiz için bankalar bu ücreti senin hesabından otomatik keser.

Tekrarlıyorum. Sözleşmeni oku.

Murray said:

Şimdi sen düşünüyorsun ki insanlar para yatırıyor, bu adamlarda atm, şube vs açıyor harcaması oluyor o yüzden alıyor. Hayır, senin zaten yatırdığın parayla onların bunları yapma hakkı var. O okumadığımız uzun sözleşmelerde bunlar yazar.

Burada ne demek istedin anlamadım. Evet bankanın hakları var. O sözleşmede hizmetleri için ÜCRET alabileceği de mevcut. Altına da imza atıyorsunuz güzel güzel.

Murray said:

Yukarıda da biri yazmış, ona cevap yazayım derken özeline gitti myskin di galiba, yok global ekonomiymiş, yok finansal zımbırtıymış. Laf kalabalığı yapmayın, bankacılığın temeli budur. Bankaların müşterisi olmaz, ortakları olur insanlar. Buradaki ortak kavramı da ilk anlamında değildir tabi.

Sen ekonomiyi bitir önce bir gerçekten. Şu dediklerin gerçekten o kadar komik ki.
Sosyal ağlarda paylaş

işe giriyorsun zorunlu hesap açılıyor çalıştıkları bankadan. kira için bankaya yatırmazsan ceza var. devlet dayatmış hesap açmanı vergisini alabilmek için. askere gittim zorla ziraat hesabı açtırdılar. çok keyfiymiş gibi konuşuyorsun banka kullanmayı =)
Sosyal ağlarda paylaş

df said:

işe giriyorsun zorunlu hesap açılıyor çalıştıkları bankadan. kira için bankaya yatırmazsan ceza var. devlet dayatmış hesap açmanı vergisini alabilmek için. askere gittim zorla ziraat hesabı açtırdılar. çok keyfiymiş gibi konuşuyorsun banka kullanmayı =)

Ama sana o zorundaliklari getiren sistemin kendisi. Vergini daha sana gelemeden kesmek, kim ne kadar yollamis ne yapmis takip etmek, kara para aklama vb islemleri izlemek ve bir suru sey banka araciligi ile daha kolay.

Ha muhasebeci degilim. Kirayi elden teslim ettiginde ev sahibin kendisi beyanname duzenleyip vergisini verse ya da bir muhasebeciyle calissa problem yasar mi bilmiyorum. Ailemde tv icin dizi vs yapanlar mesela, bu zamanlarda muhasebeci ile calisip kazanclarini vergilendiriyordu. O yuzden emin degilim kirayi elden vermek ne zaman cezai yaptirima tabi olur

Onun disinda askerin veya okulun hesap acmaya zorlamasi dediginiz sey de o kurumla ilgili. Esas bu zotla hesap acmaya engel olmak mumkun mu onu sormaniz lazim bankalara catmadan evvel
Sosyal ağlarda paylaş

sözleşmede yazıyor diyenlere de hastayım. Demek ki sözleşmede indirin donunuzu domalın yazsa, bunlar hay hay diyecek.

Bir kere sen sözleşmede hukuka, kanunlara, genelgeye aykırı bir şey imzaladıysan bile geçerli olmaz. İkincisi sözleşmeyi imzalamadan normal bir müşteri hesap açamaz ama açtı diye de her şeyi kabul edecek diye bir şey yok, adam hoşuna gitmeyen uygulamaya direnebilir tabi ki.
Sosyal ağlarda paylaş

dworgian'ın murray'e verdiği cevabı okudum da

adam yadıklarında haklı da olsa sırf üslubu yüzünden murray daha haklı

iletişim 101 lan sonra "bankacıları neden sevmiyorsunuz"

ulan madem yıllık kesinti yapıyorsun bari diğer işlemlerden ücret almayın

allahtan maaş müşterisiyimde benden işlem ücreti, yıllık kesinti vs yapmıyorlar, verdim atm kartını hanıma, kendi hesabını da kapattırttık artık iş değiştirdiğimd de bu bankadaki hesabı kapattırırım
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...