Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Türk toplumu olarak engellilere bakışımız

Katibim

Öne çıkan mesajlar

Herkese merhabalar

Bir izlenimim var sizlerle paylaşmak istedim

Geçenlerde ünalan metro istasyonunda metrodan indim

Bir görme engelli müzisyen vatandaşımız metronun raylarına doğru gitmekte ve bir allahın kulu koluna giripte arkadaş sen nereye gidiyorsun biz yardımcı olalım demiyor...

Girdim koluna bi yandan da muhabbete başladım

Adam meğerse dert küpüymüş ... Toplumda bir çok yerde yanlızlıktan şikayetçi ve en çok ta zorlandığı nokta kendileri için ayrılan asansörlerin sağlıklı ve normal vatandaşlarca sürekli işgal edilmesi

Ya arkadaşlar toplum olarak nereye gidiyoruz biz ? ?

Sabahları insanlar engelli asansörünü kullanmak için maraton koşu yapıyorlar

Engelli park yerine kendi araçlarını park ediyorlar

Boş diye engelli tuvaletlerini kullanıyorlar

Yazık bu insanlara yahu ne yaşanmaz bir toplum olmuşuz da haberim yok
Sosyal ağlarda paylaş

Ne engellisi...Normal bir insan yaya geçitinde yürümeye korkuyor.

Günlük hayatımda zorlanan birini görürsem yardım teklifinde bulunuyorum direkt etmiyorum.Kabul ederse yardımcı oluyorum, engellilere ayrılmış yerlerede dikkat ederim.

Ha ne görüyorsun çevrende dersen i do not wanna talk derim.
Sosyal ağlarda paylaş

Katibim=Remake said:

tek bir şey soracam

Çocuğunuz gay ve engelli olsa

Böle ciddi bir toplantıda odaya dalsa ayyy babişkooo bugün nazcan la çok şahane engelli bastonu aldık baaakkkk dese

Tepkiniz ne olurdu ?

O zmanda gay ve engellileri böyle savunabilirmiydiniz ?

Evet ben homofobik ve fotojenik bir insanolduğum için belki böylesine sert tepki veriyorum ama sizde durup 1 dakika düşünün
Sosyal ağlarda paylaş

SOREN said:

nereye gittiğimizi merak ediyorsan nereden geldiğimize bakacaksın.

şunu şöyle tercüme etmek istiyorum:
şu coğrafyanın halkı olarak insana verilen/verilmesi gereken değer nedir, bir farkındalığımız yok. farkındalık olmayınca sistemi insan odaklı inşa etmek gibi bir talebimiz yok.
daha insan olduğunun bilmeyen bir canlı olarak zaten baştan engelli bir toplumuz.
dolayısıyla engellilere bakışımızı sorgulayacak bir durum da yok.
:(
Sosyal ağlarda paylaş

duyarlı insanlar olarak yardım elini uzattığınız sürece, engelli gazetesi/dergisi satan birini gördüğünüzde hızla uzaklaşmadığınız sürece, topic'i açan arkadaşın yaptığı gibi davranışlarda bulunduğunuz sürece, kısacası insanlığınızı bu konuda gösterdiğiniz sürece engelli vatandaşlarımız size müteşekkir kalacaktır.

yemişim geri kalan aptal türk halkını.
Sosyal ağlarda paylaş

Bir süre önce gazetede bir tekerli sandalyali engellinin günlük "macerası" vardı. Adam engelli olarak tek başıma gidebildiğim az sayıda yerden biri Taksim diyordu. Metrodaki asansöre de "engelli" asansör ismini takmış çünkü millet kullandığından zırt pırt bozuluyormuş, binince de düğmeler yukarda diye basamıyormuş.
Sosyal ağlarda paylaş

ben yaşlılara bile yardım etmeye çekiniyorum artık ya. geçen poşetlerle apartmana çıkıyor kadın yardım edeyim diyorum yook yok hallederim ben diyor kötü hissediyorum sanki hırsızmışım gibi.

garip insanlar ya dünde kadının teki ben asansöre binerken bekledi ilk benim çıkmamı sanki taciz edicem asansörde...
Sosyal ağlarda paylaş

Abi adı üzerinde engelli işte. Biz o engeli yarattıkça öyle olacaklar ne yazık ki. Toplum dingil olmasa onlar da aslında günlük hayatlarını rahat bir biçimde yaşayabilecekler ama her türlü iyilik, yardımseverlik işinde otomatikman "ben sadece üzüleyim biri zaten yardım eder" kafasında oldukça insanlar bu iş zor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...