Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Torment: Tides of Numenera

Ardeth

Öne çıkan mesajlar

bu arada fanboi falan degilim. ya da soyle diyeyim, ikisinin de fanboi siyim. zira rpg hastasıyım.

konu 50 milyon dolara malolur bir oyun tartısmasının uzerine yurudu. publisherlar deli gibi marketing e paralar saydırıyorlar. yoksa daha 50 milyon dolarlık olmadı oyunlar.

studyolar ve publisherlar mali tablolalarında item basına hangi tur giderin tum giderlere oranı ne acıklamıyor, yoksa bir fikrimiz olurdu.
Sosyal ağlarda paylaş

axedice said:

Namessar said:
torment tum alt hikayeleri ile birlikte bile wc3 ün tek zone u kadar metin ve quest icermeyecek.

Şu biraz fazla iddalı bi açıklama olmuş. Tamam witcherın da arkasında koskoca kitap serisi var ama sırf daha fazla yazar daha fazla yazsın diye Patrick Rothfuss ı ekibe dahil eden bi projeden bahsediyoruz.

torment-wc3 karşılaştıremasına lol.

rothfuss'un anlatımı filan iyi de hiç yaratıcı bir adam değil. hatta direk en çok kullanılan klişelerden gidiyor. biraz endişeliyim açıkçası rothfuss ve cook a bir şey yazdırıyor olmalarına.

arcane said:

şimdiye kadar ne kadar bitmemiş oyun oynadıysan çoğunun publisher baskısından bitmeden çıktığını net olarak söyleyebilirim
qft
Sosyal ağlarda paylaş

axedice said:

Namessar said:
torment tum alt hikayeleri ile birlikte bile wc3 ün tek zone u kadar metin ve quest icermeyecek.

Şu biraz fazla iddalı bi açıklama olmuş. Tamam witcherın da arkasında koskoca kitap serisi var ama sırf daha fazla yazar daha fazla yazsın diye Patrick Rothfuss ı ekibe dahil eden bi projeden bahsediyoruz.

hic te iddialı olmadı acıkcası. skyrim in en az 1.5 katı buyuklugu olacağı vaad edildi. ve skyrim deki sikayetlerden olan bir quest zinciri bitirildiğinde kalan dunyanın ve diger questlerin yeterine etkilenmemesini daha az yasatacağı belirtildi. ayrıca daha fazla quest zinciri olacağı, bu zincirlerin birbirini ve zaman icinde yerlesim yerlerini de etkiliyecegi soylenen bir oyunda her kombinasyon icin hikayede bir seyler yazmanız gerektiginden daha fazla iş çıkarmak zorundasınız.

zira siz 50 yazacaksınız oyuncu sadece 5 ini gorecek demektir.

torment te de bu olacak, orada da dallanıp budaklanacak, zaten KS kampanyasında ek butceleri hep ondan istediler. ancak aynı scale de olması yapısı itibari ile mümkün zaten degil. open world bir hayalleri yok zira.

sonucta bunlar vaad. gercek mi cıkınca gorecegiz. ancak yapmaya kalkarlarsa o cok iddialı buldugun yorumum az bile kalır kıyaslamada.
Sosyal ağlarda paylaş

fenris said:

torment-wc3 karşılaştıremasına lol.

ayrıca w3 u oylesine bir ornek olarak verdim, son zamanlarda basına toplam maliyetini ve yapım maliyetini ayrı ayrı açıklayan tek kesin kaynak gosterebildigim oyun oldugu icin. ben "50 milyon dolarlık oyunlarda yuzde 30 u development yuzde 70 i marketing", ya da "40-60", ya da "50-50" falan gibi bir seyler soyleseydim haklı olarak "hani nerde kaynak, atma işkembeden" diyecektiniz.

ayrıca wc3 yukarıda tartışılan 50 milyon vs 4 milyon dolar karşılaştırmasına uygun bir ornek olduğu için verdim gene.

yoksa cok super karsılastırılabilir seyler oldugu iddiasında degilim.

diger oyunlarda bu maliyet oranlarını (su kadar development, su kadar marketing, su kadar distribution vs diye) wc3 teki gibi soylemiyorlar. baska benzer maliyetleri acıklanan oyunlar bulursanız onlar uzerinden gidelim.
Sosyal ağlarda paylaş

Kaede said:

şu çok saçma karşılaştırma. herkes cdpr gibi fıstıkla codemonkey besliyemiyor

senin hatrın icin maymun beslemesinler. coder ve dizaynırlara 5 milyon dolar daha maliyet ekleyelim kuzey amerika icin, ki toplam development maliyetinin %33 artması demek, bene iyi bir arttırım.

20 yapım maliyeti - 20 marketing oldu. senin hatrına dagıtım maliyeti ve retailer paylarını koymadım. 50-50 etti gene de.

eeee, sorun nedir simdi? marketing in, o uber duper super EA, activision vs vs oyunlarında asıl gider kalemi olması gercegi degisti mi?
Sosyal ağlarda paylaş

bu sayfada kimse marketing parasından falan bahsetmiyor. sadece verdiğin sayıların ve o noktalara verdiğin örneklerin ne kadar saçma olduğundan bahsediliyor

arka arkaya mesaj spamlamana gerek yok. senin konuyu çekmeye çalıştığın noktalar üzerinden konuşan kimse yok çünkü quoteladıkların arasında
Sosyal ağlarda paylaş

Kaede said:

bu sayfada kimse marketing parasından falan bahsetmiyor. sadece verdiğin sayıların ve o noktalara verdiğin örneklerin ne kadar saçma olduğundan bahsediliyor

arka arkaya mesaj spamlamana gerek yok. senin konuyu çekmeye çalıştığın noktalar üzerinden konuşan kimse yok çünkü quoteladıkların arasında

neyse sen devam et strawman argümanlarına
Sosyal ağlarda paylaş

Kaede said:

nasıl bir butthurt varsa sende dönüp dolaşıp kapımın ziline basıp kaçmalar falan ahah

http://i.imgur.com/oOkPUcR.gif

devam et eyvallah da iftardan sonra gelirsen orucum bozulmasın gözyaşlarından

Valla seninle en ufak bir kontağım yok 10 yıllık paticik mazimde. Ben neden paso laf atıyorum senin gibi no lifer'lara açıklayayım.

İşte arada bilgisayar oyunu bölümüne giriyorum sen ve senin gibilerin postlarına bakıyorum böyle. Çok komik geliyor. Hiçbirşey beğenmemeler, beğenilenleri overrated bulmalar. İlginç, anlayamadığım, ingilizce nerd terimleriyle birbirlerinize laf sokmalar.

Abi bir oyun tartışmasında straw man fallacy'sinin adı geçiyor ya. Şunu bir düşünün arkadaşlar. Çılgın bişey. İnanılmaz birşey. Kafayı yiyorum düşündükçe :) Aristo kimbilir bunu duysa neler hissederdi. Straw man'i ilk ortaya atan adam bir gün koltuğun derisine yapışmış gençler bunu birbirlerine artistlik yapsın diye bulmadı büyük ihtimalle.

Hadi ben epistemoloji okudum bunu kaç kişi bilir de anlar ya :) Hani ilkokul seviyesinde bir ego patlatma hareketinin ileri yaşta yapılmış bir versiyonu. Bu bile ne kadar komik. Nasıl laf atmayayım?
Sırf karşındakine bir oyun tartışmasında güç göstergesi olsun diye "SEN STRAW MAN'E DEVAM ET :)" diyorsun. Ama parantezi var onun mesela: (Kesin ne olduğunu da bilmiyorsundur :)) diye. Evde nasıl mutlu oluyorsundur yapıştığın koltuğunda falan diye kafamda canlandırıyorum çok eğleniyorum.

Ahahah ya bu kadar bariz bir üçüncü sınıf hareket bir tek benim mi dikkatimi çekiyor lan ayrıca?! :)

Bak nasıl uzun post yazdım. Buthurttlükten değil çünkü olamaz ne zaman seninle tartıştığım falan oldu? Yine laf atmıştım böyle bi kere alakasız bir konuda gözyaşlarımı içmiştin sende. Anlamadım bile n'olduğunu.

Şu bir gerçek seninle ve senin gibi paticik no lifer'larıyla uğraşmaktan sosyolojik bir haz alıyorum. Gerçekten tüm içtenliğimle.

Ormanda bulduğum yeni bir tür maymun cinsi gibi ilgileniyorum sizinle. Özellikle de bu topicteki gibi en banal şekilde laf atınca hemen kavanoza doluşan meyve sinekleri gibi geliyorsunuz işte :)

ben- seks yapamıyorsunuz oyun oynamaktan!
- SEN ÇOK YAPIYOSUN SANKİ!!!
Hop +3 oluyor hemen zaten.

Canımsınız hepiniz. Xunn sen ayrı canımsın.
Sosyal ağlarda paylaş

kişi üzerinden tartışmaktan kaçınalım, bunu genele bir uyarı olarak alın.

mesajı almadınız, son iki sayfayı temizlettiniz. tartışma oyuna yönelsin yeniden.

ayrıca bu bölümde isteyen istediği kadar ciddi şekilde tartışabilir oyunları, bu da bir tartışma konusu değildir.
Sosyal ağlarda paylaş

Sparkcaster said:

OYUNLARI TARTIŞIYOSUNUZ HARARETLE HURR DURR demenin ne kadar patetik olduğunu kavrayamadınız mı hala ya sene 2013.

Lel hurr durr

Favori ilk üçümün iki demirbaşını topladım şuan.

Hadi bakalım muhteşem üçlüyü tamamlayabilecek miyim.

Üyelere meyve sineği demek ban sebebi mi bilmiyorum o yüzden alıntılamıyım, sen bir zahmet bir önceki postumda ctrl+f ile bul o bölümü.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...