Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Vikings (2013) - History

BiTcH_oFBaT

Öne çıkan mesajlar

3 gemiyle yağmaya çıkmayı anlıyorum da, 3 gemiyle gidip yerleşik halka bu kadar açıktan kafa tutmak ne kadar gerçekçi? bilenler anlatsın şuraya kadar izlediklerimiz ne kadar yansıtıyor gerçekleri.

gerçi kamp kurup düşmana bir gözcü bırakmaktan aciz bir yerleşik halktan bahsediyoruz burada ama orası da bana hiç inandırıcı gelmedi mesela.

Sosyal ağlarda paylaş

Adam bildigin minoc maden basan UO-PK'si zaten.

"One of his favorite tactics was to attack Christian cities on church feast days, knowing that many soldiers would be in church. He would generally accept a huge payment to leave his victims alone, only to come back later and demand more riches in exchange for leaving."

120 gemi, 5000 kankasi ile su anki Paris topraklarini basmis, umarim gosterirler..
Sosyal ağlarda paylaş

mono said:

Adam bildigin minoc maden basan UO-PK'si zaten.

"One of his favorite tactics was to attack Christian cities on church feast days, knowing that many soldiers would be in church. He would generally accept a huge payment to leave his victims alone, only to come back later and demand more riches in exchange for leaving."

120 gemi, 5000 kankasi ile su anki Paris topraklarini basmis, umarim gosterirler..

ahahah hakkatten
Sosyal ağlarda paylaş

Kanuni said:

iyi dizi net..

savas sahneleride o donem icin normal. tas sopa ile savasmadan hallice iste. adamlarin kalkan savunmasi falan ingilizlerce bilinmiyor hic.

birde savasda olmeye giden manyak bir savas halki. karsindaki ise dusman yanina kamp kurup uyuyabilen saftirik halk.

yaptıkları sonuçta testudo formasyonun bir çeşidi, ok saldırısına karşı yapılcak en mantıklı şey. o dönem her düzenli birliğin bildiğini düşünüyorum, sonuçta romalılardan çıkmış. ingilizlerce taktik bilinmiyor demek yanlış.
Sosyal ağlarda paylaş

yanlismi bilemem dizide adamlarin agzindan cikan kelime o zaten. karsimizda kalkanlari ile bir seyler yaptilar vs diyor zaten ingiliz kralina aciklama yaparken.

pek haberdar degil yani savasmis olduklari askerler. ki zaten savasmaktan cok asker olsun goz doldursun diye duruyor gibiler. gercek askeri guc bunlar olmasa gerek. kamp kur sonra uyu :D varmi boyle bir sey gercek askeri duzende :D
Sosyal ağlarda paylaş

Gladmir said:

unlem isaretine basip spoiler alert deyince Gerge saolsun hallediyor :)

GERGE'ye de yazık. Her spoilerı okuyup silmesi gerekiyor. Gerizekalının biri man from earth filminin spoilerını alıntıladı diye şikayet etmiştim, o şikayet de o sıradaki yönetici olan Penthesilea'ya spoiler olmuştu.
Sosyal ağlarda paylaş

Wikiden baktim da biraz, enteresanmis baya. Dizinin son bolumu guzel biter muhtemelen.

Vikinglerin Shield wall (kalkandan duvar, defans), ve pigs nose (ok, ucgen seklinde formasyon, atak) kullandiklari biliniyor, ha Ingilizler de egitimli ordu olayi o donemde baya zayif oldugu icin bunun gibi daha once romalilarin tepe tepe kullandigi cogu taktik elden ele aktarilamamis deniliyor. Sonradan toparliyorlar.

Genel hava olarak galiba 9cu yuzyilda Bati medeniyetlerinde duzenli ordu namina Vikinglerin gerilla/yagma olayini durduracak kapasite de fazla bir numara yokmus. Adamlar zaten savasci doguyor, kis mevsiminde daliyorlar kasten, ki destek ekip yollayamasin komsu kasaba, kral vs, cogu yerlesim birimi herifleri gorunce kapilarini aciyormus sirf bu nedenle, hani "gel tecavuz et cal cirp ama oldurme abi nolur kesme pls!" OoOoOOoO durumu.

Ha o tarihlerde doguda baya duzenli egitimli ordu mevcut gibi gozukuyor, yada az daha eskide duzenli Roma birligi veya Vikingler ile es zamanli Beyzantin askerleri karsisinda muhtemelen (%99) sopa yiyebilirlermis er meydaninda. Hani adam gibi zirh kilic isciligini gectim, egitimli ordu durumu iste. Asker=/= Savasci

Iste dogru yer dogru zaman. birde Valhalla durumu var tabi xD
Umarim "Berserker" konsepti ustune birseyler gosterirler ya hehe...

edit: sayisiz typo hatasi duzeltmece.
Sosyal ağlarda paylaş

Düzenli ordu yok derken, vikingler de düzenli ordu değil. Ancak savaçı millet, işte adam oğluna kılıç kalkan öğretiyor, karısı da savaşıyor. Öbür tarafta İngilizler feodal, halkın çoğu köylü, bir kısmı da rahip; savaşmayı bilmiyor. Onun yerine zenginlik biriktiyor, kale, kathedral falan inşa ediyor.
Yağmacılar gelince anca işte kalene kapanacaksın. Milis kuvvetleri karşı koyamıyor tabi adamlara.

Bir de taktiği bilmek var, yapabilmek var. Kılıç darbelerinin altında, kalkan duvarını bozmadan durabilmek için disiplin ve eğitim lazım. Öyle bir alışkanlığın yoksa, komutan yap dese de yapamazsın.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...