Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

baba ölmüş

Llama

Öne çıkan mesajlar

Benden önce yazanlar da olmuş; arabesk dinlemem ama bu adamı dinlerim.

Nilüfer şarkısının da yeri ayrıdır bende. Yıllar önce Avşa'da tatilde gece gündüz üst üste dinlerdim, aşk acısına iyi gelirdi.

Ve dürüst olmak gerekirse, kötü haberi bekliyorum birkaç güne. Doktor olarak neler olup bittiğinden haberdarım.
Sosyal ağlarda paylaş

arabesk adı verilen müziğin diğer temsilcilerinden farklıydı. sesinde bizlerden bir samimiyet vardı. ışık olsun <>...

benim de kendisiyle bir anım var. Bundan 5 ya da 6 sene önce Bursa'da iş için bulunuyordum birkaç günlüğüne. Gönlüferah isimli otelde kalıyordum. Üniversiteden sınıf arkadaşım-kankim de tesadüfen o tarihlerde Bursa'daymış. Akşam buluştuk,gittik Arap Şükrü Çetin'de içtik,yedik,güzelleştik. Geç saatte arkadaşım beni otele bıraktı. Resepsiyonda bir de baktık BABA ayakta dikiliyor. Resepsiyonistte ıkına sıkına boş oda ayarlamaya çalışıyor. O sırada enteresan bir şey oldu. Baba benimle göz göze geldi ve o hepimizin bildiği jest ve mimikleriyle hafifçe boynunu öne eğip,gözlerini kırpıp selam verdi. Benim de ağzımdan,"eyvallah Müslüm baba" sözleri dökülüverdi. Ardından da "baba,istersen benim odayı vereyim sana,ben arkadaşımla onun otelde kalırım,değil mi lan?" diyerek arkadaşımın onayını aldım. O sırada resepsiyonist çocuk boş odayı sonunda bulmuş olacak ki,"yok beyefendi,babayı odasız bırakır mıyız. Müslüm bey falanca numaralı oda müsait" deyiverdi. Ama Müslüm baba da bize doğru,"teşekkürler gençler,eyvallah,sağolun" dedi... Öldüğünü öğrenince bu hatıra geldi aklıma ve sizlerle paylaştım.

Işık olsun Müslüm baba. Bu ülkenin müzik endüstrisinde kirlenmeyen ender sanatçılardandı. Adam gibi yaşadı,adam gibi öldü. Helal olsun.
Sosyal ağlarda paylaş

Arabesk dinlenmez mi yahu.

Ama arabesk var arabesk var. Oyle ara sokakta esnaf radyolarinin caldigi arabesk amatoru eglendirir sadece.

Orhan Gencebay var mesela, besteleri dinlenmez mi? Arabesk sevmem diyen bi adam Muslum Gurses'in Niluferini dinlemis mi? Zeki Muren'in Kahir Mektubu da arabesktir mesela, o da gayet iyidir.

Amator arabeski digerleri.
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:

barış mançodan beri ilk defa bi unlunun olumune bu kadar yandım ya, cidden bole kalbım sızlıyor, sanki aileden birini kaybetmiş gibiyim ki öz amcam oldugunde uzulmemıstım

+1

İkisininde öle takipçisi falan değildim üstelik.Ama nezaman kulağıma çalar biyerden ikisinden birinin şarkısı bi keyiflenirim güzel bişeyler dinlediğim için.

İkiside çok orjinal adamdı.Öle 40-50 yılda çıkıcak gibi değil.Huzur içinde yatsınlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Ne yalan söyleyeyim, arabesk sevmem, dinlemem, hiçbir zaman da sevmedim, dinlemedim. "arabesk dinlemem ama şunun yeri ayrı" diye başlayacak değilim, Müslüm'ü de dinlemem, Orhan'ı da, başkasını da... Bana hitap etmeyen, sevemediğim bir müzik türü. Sevenine de karışmam, ne mutlu sevenine, müzik dediğin zevk meselesi sonuçta. Ama dediğim gibi bana uygun olmayan hatta antipatik gelen bir tarz. Uyuşamadık baştan.

Ama Müslüm Gürses'in yaptığı müziği çok iyi yaptığı ortada, daha da önemlisi bunun ötesinde zeki ve gerçekten müzikten anlayan biriydi, bulunduğu yeri hakeden sayılı sanatçılardandı. Üstelik renkli bir kişilikti.

Dahası çıkarttığı farklı türlerdeki albüm ve şarkılarıyla da tam bir müzisyen olduğunu, türden bağımsız bir yetenek olduğunu göstermişti. Böyle komple sanatçılara, bu kadar değerli insanlara o kadar hasret kaldık ki ülkecek, her yiten değer büyük bir parça koparıyor sanat dünyasından. artık sanatçı diye medya maymunlarından başka bir şey göremiyoruz çevrede, sanatımız başaşağı gidiyor.

Kısaca müzik tarzından bağımsız olarak saygıyı hakeden, değerli bir insandı Müslüm Gürses.

Allah rahmet eylesin, nur içinde yatsın.

Klasikleşmiş şarkıları bana hitap etmediği için kendi müzik tarzıma daha uygun bir yorumuyla, çok sevdiğim bir şarkıya yaptığı uyarlamasıyla, kendine has "Rainbow - Temple of the King" coverıyla anıyorum.

http://www.youtube.com/watch?v=Gz0_fWB02JY
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...