Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ateiste havaalanında dayak girişimi

Aket-Atum

Öne çıkan mesajlar

hamsilipilav said:

aktiftablet said:

açıklanmıyo.

açıklanıyor aslında. bilimsel yöntem ve akılcılıkla X zamanda şuan merak ettiğin her şey açıklanacak. başka bir yolu yok çünkü zaten açıklamanın.

ama açıklanıyor şimdiki zaman? açıklanacak varsayım ve gelecek zaman

olmadı ki =/
Sosyal ağlarda paylaş

sevgili dostlar. bilimi din yapmak ne demek? bilim belli kalıpları olan dogmaları olan bir ideoloji mi ki? bilimden kasıt AKILCILIKtır. Akılcılığı da hayatınızın her alanında benimsemelisiniz. insanlığın tüm problemleri akılcılık ile çözülür. başka türlü hiçbirşey çözülemez.

din gibi dogmatik değildir bilim. şuan tartışılan ve kabul gören teoriler ve fikirler var evrenin ortaya çıkışı ile ilgili. bundan 10 yıl önce yoktu bu kadar bilgimiz. her geçen zamanda git gide daha da hızlı şekilde bilgi edinerek çözüyoruz olayları işte.

bilim daha iyisini düşünene kadar en iyisi bu
Sosyal ağlarda paylaş

cık, bilimi din yapmak oluo o işte
bilim yapar
bilim bulur

bide böle "bilim" adı geçtiğinde ordan gelen herşeye %100 inanan ve alıp kullananlar var ya, hah onlar tapanlar işte.

ha insanlar bulur desen, bulacak nasolsa desen tamam da, bilim ne lan. Yapıcağımız, belirli etkileri izleyerek varsayım yapmak anca bu şu aşamada. O varsayım ne kadar sana mantıklı gelsede yanlış olabilir.

akılcılıkta lol.
mantıklı olan demek, sana mantıklı geliyor demek. Sana,bana mantıksız gelmedi yanlış olduğu anlamına gelmez mesela.
Sosyal ağlarda paylaş

aktiftablet said:

Herşeyin açıklanabileceğini söylemek evrendeki bilginin sonlu olduğunu söylemek demek. Bunu kanıtlayamazsın.

herşey açıklanabilir ama sorun senin neyi merak ettiğin. belki daha eskide yaşasan evrenin doğuşu yerine lan yerçekimi nası işliyor aga aklım almıyor diyecektin mesela ve bende sana gelip dur yeğen çözücez araştırıyoruz desem gülüp yerçekimi bilimle açıklnır mı yaaa yürü vatikan'da namaz var diyip yine bilim karşıtı bir şeyler diyecektin.

50 yıl sonrada şuan merak ettiklerin cevaplandığında bir adım sonrasını sorucaksın ve bunları biz algılayamayız diyeceksin ama insan tarihine bakarsan insan mükemmel şeyler yapabilme yeteneğine ve iradesine sahip bir canlıdır ve evrende her merak ettiğini de öğrenecektir.
Sosyal ağlarda paylaş

aktiftablet said:

Herşeyin açıklanabileceğini söylemek evrendeki bilginin sonlu olduğunu söylemek demek. Bunu kanıtlayamazsın.

Hayır değil.

Her şey açıklanabilirse ve açıklanabilecek olan "her şey" sonsuzsa bilgi yine sonsuzdur.

Edit: tartışmayı okumadım, bu mesaj gözüme çarptı son sayfaya gelince direkt bu cevaba mesaj yazdım, kim neyi tartışıyor bilmiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

cık, bilimi din yapmak oluo o işte
bilim yapar
bilim bulur

bide böle "bilim" adı geçtiğinde ordan gelen herşeye %100 inanan ve alıp kullananlar var ya, hah onlar tapanlar işte.

ha insanlar bulur desen, bulacak nasolsa desen tamam da, bilim ne lan. Yapıcağımız, belirli etkileri izleyerek varsayım yapmak anca bu şu aşamada. O varsayım ne kadar sana mantıklı gelsede yanlış olabilir.

akılcılıkta lol.
mantıklı olan demek, sana mantıklı geliyor demek. Sana,bana mantıksız gelmedi yanlış olduğu anlamına gelmez mesela.

ne ilgisi var söylediklernle? mesajımı bi dha oku. bilimden kasıt akılcı insanlardır, bilimsel metodları kullanarak deney yapan kişiler. ne var bunda?

bu insanların sözleri de kanun değildir. başka bir bilim adamı çıkar aksini ispatlar ve yeni bir şey bulur o zaman eski düşüncelerimiz değişir. şuanda kabul gören teoriler hayatı açıklamaamızda en çok yardımcı olan, en doğru olan ve akılcı olanlardır. daha iyisi çıkınca değişir.

din olsaydı eğer bir kurallar bütünü bulunurdu öyle devam ederdi bin sene
Sosyal ağlarda paylaş

bunu yazan çocuk kusura bakmayın da bayağı bir salakmış. Türkiye lan burası, ne sandın? Adamlar her türlü özgürlüğü amaçları için <> olarak kullanan adamlar. Daha başta o amca çağırdığı zaman duymazdan gelecekti, ısrar edince de "ne münasebet" diyecekti?
Ayrıca gerçek İslam budur..."Ezildik, büzüldük, iki duvara dizildik" edebiyatından "ezeceğiz,büzeceğiz, iki duvara dizeceğiz" söylemine çoktaaaan geçmiştir hacılar-hocalar. Günaydınlar olsun.
Sosyal ağlarda paylaş

Akito said:

Myshkin said:

Savaş zamanı diye birini müslüman olmadığı için öldürmek normal yani

tartışmanın öncesi hakkında fikrimi belirtmiyim yalnız bu haliyle normal evet. çünkü savaş müslüman ve diğer belli başlı inançlara sahip insanlar arasında geçiyordu. "kafir" kelimesi de o düşmanları tasfir ediyor işte.

kafir kelimesi o insanları tasfir etmiyor, müslüman olmayan bütün insanları tasvir ediyor. Bu ayet açıkça müslümanlığı kabul edene kadar herkesi öldürün diyor ki zaten sonraki zamanlarda da müslümanların sağı solu yakıp yıkmasını dince meşru kılan esas etkenlerden biri bu.
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

aktiftablet said:

Hayır değil.

Her şey açıklanabilirse ve açıklanabilecek olan "her şey" sonsuzsa bilgi yine sonsuzdur.

Edit: tartışmayı okumadım, bu mesaj gözüme çarptı son sayfaya gelince direkt bu cevaba mesaj yazdım, kim neyi tartışıyor bilmiyorum.

Bilgiye ulaşmak zaman aldığından sonsuz bilgiye ulaşmak için sonsuz zaman gerekir. Dolayısıyla sonsuz bilgiye hiçbir zaman ulaşamazsın. Eğer evren sonsuz ise, her zaman açıklanamamış birşeyler olacak.

hamsilipilav said:

aktiftablet said:

herşey açıklanabilir ama sorun senin neyi merak ettiğin. belki daha eskide yaşasan evrenin doğuşu yerine lan yerçekimi nası işliyor aga aklım almıyor diyecektin mesela ve bende sana gelip dur yeğen çözücez araştırıyoruz desem gülüp yerçekimi bilimle açıklnır mı yaaa yürü vatikan'da namaz var diyip yine bilim karşıtı bir şeyler diyecektin.

50 yıl sonrada şuan merak ettiklerin cevaplandığında bir adım sonrasını sorucaksın ve bunları biz algılayamayız diyeceksin ama insan tarihine bakarsan insan mükemmel şeyler yapabilme yeteneğine ve iradesine sahip bir canlıdır ve evrende her merak ettiğini de öğrenecektir.

Aynı şeyi söylüyorum. Her zaman insanın açıklayamadığı birşeyler olacak. Dolayısıyla bilim hiçbir zaman herşeyin cevabını veriyor olamayacak.
Sosyal ağlarda paylaş

bilim kafası başka bir şey. kanıt ve sonuç olduktan sonra bir bilim insanı yanıldığını kabul eder. değişmez şeyler yok bilimde. genel geçer sanılan şeyler bile yüzyıllar sonra değişebiliyor. bilim dünyasından kimse "biz dünyanın hala düz olduğuna inanıyoruz" diye diretmez mesela şu an. inanç işi değil ki. her şey bir öncekini safdışı edebilecek sonuçlara bağlı. insan ötesini arıyor sonuçta sürekli. insanda sadece beklenti ve kişisel çapta umut maksatlı bir inanç olur bilimsel bir gelişme için vs. inanmak kelimesi geçti diye bu bilime din gözüyle bakıyor anlamına gelmemeli bence.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...