Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Audiophile'lığa giriş ve gerekli ekipmanın temini

Kojiroh

Öne çıkan mesajlar

Yillardir evde guzel muzik dinleyebilecegim bir sistem kurmak istiyordum ama babamin tesisati bir turlu calamiyordum.

Gecenlerde gaming headset gerekince p38x alayim dedim, tabii ki Turkiye’de yoktu. Ne olur ne olur derken ulan dedim bir open back ustune is gorecek bir mic ve audio interface alayim. Zaten bas gitar kaydi falan da almak istiyordum. Her arzumu tek atista karsilamayi hedefledim.

Gunun sonunda hifiman he400se + maudio air 192/4 + hyperx solocast aldim.

Kulaklik gereksiz derecede iyi fiyatina gore. Maudio uzerindeki amp ve onboard ses karti suremiyor gerci ama soundblaster z ve macbook pro m1pro’nun ampleri iyi performans verdi. 25 ohm 91 dB headphone bayagi sikintili degerler, sansim yaver gitti eldekiler is gordu. Airpods pro, sony wh1000xm3 ve rha 750i ile dogrudan karsilastirdim. Open back, planar vs. cok baska bir kulaklik gerci bu saydiklarima nazaran ama hepimiz son donemde stream + bluetooth derken bunlara yoneldik ve keyifli muzik dinlemeyi unutmusum.

Uzun zamandir open back kulaklik takmamistim, o yuzden sahne genisligini falan unutmusum, internette narrow falan yazmislar ama ben etkilendim bayagi. Kulaklik bayagi notr, zaten monitor olarak da kullaniyorum ve bayagi isabetli bir secim olmus. Detaylari cok iyi veriyor, kulagimi cok iyi olarak tanimlayamasam da ben bile farkediyorum. Daha once defalarca diger kulakliklardan dinledigim kayitlardan ayri bir zevk aliyorum su an. Vaktiyle yaptigim flac arsivini silmemisim iyi ki.

Gaming konusundaysa fps oynamadim henuz kulaklikla ama oynadigim oyunlar acisindan iyi bir gaming headphone olabilecegini soyleyebilirim. Bu konuda nette cok yorum yok. Gaming icin millet daha cok dt990pro aliyormus.

Esim amator olarak sarki soyluyor, hyperx’i onunla denedik, cakewalk‘la kayit aldik. Bu is icin olan bir mic’la olan kayitla karsilastirma firsatimiz olmadi ama raw kayit bile iyiydi bence bir gaming mic’a gore. Discord’da falan fazlasiyla isimi goruyor zaten. Boom zimbirtisi, titresim seysi falan hic bir sey yok, masada duruyor oylece. Normalde klavye sesini aliyor ama discord voice activation onlari filtreledigi icin hic bir sekilde sorun  olmadi.

Maudio air192/4’u ileride xlr condenser mic alirim diye sectiydim, distortion’i en az olan interface. Bas gitar kaydederkenki performansi da bayagi iyiydi. Kullanmasi kolay, malzeme kalitesi cok iyi. Fiyatina gore tek eksisi headphone amp’i bana gore. O da kullandigim kulakligin planar olmasindan kaynakli. Cogu Sennheiser’i falan sorunsuz surdugunu soyluyorlar. Hesap kitabi da tutuyor zaten.

Bayagi tatmin oldum ben verdigi. Paraya kiyasla. Ozellikle kulaklik arayanlara iyi bir headphone ampleri veya specleri denk gelen ses kartlari varsa cok rahat tavsiye edebilirim he400se’yi. Bu fiyata daha iyisi yoktur bence (3200 liraya aldim, yurtdisi fiyati da 150 dolar civarindaymis sanirim). 

deadwoll tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...

Teşekkürler. ?? @aktiftablet

O kadar WoT döşemişim, bir güncelleme geçeyim. Hifiman'in sol sürücüsünden belli mid frekanslarda çok ince bir buzz geldiğini farkettim, biraz kurcalayınca planar sürücüyü sıkıştıran somunların fazla sıkıldığını farkettim. Daha fazla kurcalamayıp 2 haftanın sonunda amazon'a sorunsuzca geri iade ettim. İade işi 15 gün falan sürdü deprem de araya girince.

Her neyse onun yerine Beyerdynamics DT 900 Pro X aldım. Arada 2000 lira fiyat farkı var. Ben aslında DT 990 Pro alacaktım, o 3500 liraya geliyordu. Dükkandaki çocuk ikna etti. Kablosu detachable, sürücüleri ve genel olarak malzemesi daha iyi dedi. Bastım parayı. Hifiman'den daha iyi ses performansı ama Hifiman'le müzik dinlemek daha "keyifliydi". Ben home studio, gaming ve müzik için aldığımdan bu daha mantıklı oldu gerçi. Alet çok rahat bu arada, dün 5-6 saat falan kafamdaydı, gram yormadı. 9/10.

• Like 1
Sosyal ağlarda paylaş

HD560s'i ben de düşündüm de kafam rahat etmiyor o askıyla, bir de tek amacım müzik dinlemek değil, yoksa müzik dinlemek için en iyi tercih olabilir bu fiyatlarda.

990 gibi değil 900'ün ses karakteri. Bayağı dengeli bir kulaklık. Tek sıkıntısı, o da sıkıntıysa eğer, hiç renk vermiyor şarkıya. Kayıt neyse onu duyuyorsun. Kötü kayıtlar falan cidden kötü duyuluyor. Böyle arkadaki noise, kötü mix, dandik ziller, kötü gitar tekniği falan hepsi tek tek seçiliyor. Hifiman için detaylı demiştim, bu direk cılkını çıkartıyor mesela, midler hızlı ve bu bayağı farkedilebilir bir hız, hatta midlerin hızlı olmasının ne demek olduğunu anlamak için en iyi referans olabilir. Bu nedenle Hifiman'de hoşlandığım 80'li 90'lı yıllardan kalma flac metal müzik kayıtları çok kötü geldi. Cıyır cıyır kafa zikiyor.  Ama mesela Gojira'nın vs. düzgün kayıtları var onlar şahane.

He bir de 990'ın bozuk gibi gelmesinin nedeni belki yeterli amfi gücü olmamasıdır. 250 ohm empedans cidden zor. DT 900 pro 48 ohm 100 dB. Usb/direct ayarı falan yaptım milim milim dinleyip. Pırıl pırıl ses alıyorum hiss falan yok hiç. Baslar patlamıyor, sürücüler bir yere çarpıp zırıldamıyor asla son seste test ederken dahi. Audio interface'le iyi denk geldiler.

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Ses kartının bir önemi yok zaten, eğer ses kartı sesi farklı veriyorsa bir sorun var demek. Teknoloji yeterince gelişti bu konuda. Kulaklığa ne kadar güç verdiği önemli olan. 250Ω DT990 ama ondan daha zor birkaç makul kulaklıktan biri (makul derken Abyss Diana gibi şeyleri geçelim diyorum).

Eper iyi amfi yoksa 250Ω DT990 alınacak kulaklık değil.

Sosyal ağlarda paylaş

Sony Xm4 var , memnunum, noise cancelling Bence hayat kurtarıyor

Akşam işten gelip açıyorum, kafam dinleniyor, zerre ses yok, çok hoşuma gidiyor

Bunu biradere hediye ekip kendime yenisini almak istiyor, xm5 e Baktim  arada teknik fark var tabi, ama beni uyuz eden, xm5 katlanmiyormus

Katlanmayan kulaklığı sırt çantası yahut mont cebine fln koymak sıkıntı oluyor, var mı bu ziplamayi yapan? Sıkıntı oldu mu? 

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Sony kulaklıkları epey kötü audiophile kapsamında incelerseniz. Ama biraz EQ ile tam ideal oluyorlar: https://www.dropbox.com/s/3wx3nvscvt44i4w/Sony WH1000XM4.pdf?dl=0

EQ nasıl yapacağım derseniz, Android ile Poweramp Equalizer, Windows ile Equalizer APO, iOS kullanıyorsanız ise yazılım temelli çözüm olmadığından Qudelix 5k almanız gerekli. Audiophile ve iOS beraber giden şeyler değil, ek donanım gerekiyor. macOS ile eqMac gerekli, macOS olduğundan dolayı ücretli elbette.  macOS ile alternatif olarak doğrudan AU eklentisi çalıştırabilirsiniz Hosting AU ile ama yeterince kanal veren ücretsiz parametric eq bilmiyorum ben bununla kullanabileceğiniz.

Eğer EQ ihtimaliniz yoksa JBL Tune 750BTNC ya da Jabra Elite 85h alabilirsiniz. Razer Barracuda Pro da iyi.

Sosyal ağlarda paylaş

Bende de wh xm3 var, her cihazda eq ayari yapmaktan yildim. Duz hali cidden berbat. Onun haricinde eq ile basi ve low midi kisinca en iyi noise cancelling serisi.

@DoGMeaTEvde guzel muzik dinlemek icin hd560s al gec. Telefonla falan surulebiliyorlar bildigim kadariyla. En kotu ihtimalle de max. 100 dolara bi headphone amp. alir bir omur mutlu olursun.  Xm4’le aralarinda az buz fark yok streamle muzik dinlesen dahi. 

Bu arada kapali kulaklik icin (disarinin sesi iceri gelmesin, icerinin sesi disari gitmesin istiyorsan) dt 700 pro x evladiyelik, telefonlarin cogunun dac’i yeter.

deadwoll tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Mobil icin iem en iyi cozum. Mobilden kastim gun icerisinde disarida kullanim bu arada. Cok dusuk fiyatlara inanilmaz iyi chifi iemler var. Moondrop Chu/Lan/Aria, Tangzu Wan'er, 7Hz Zero, Truthear Hola/Zero/Hexa 20-80$ arasi hepsi bunlarin mesela.

Tel yetiyor aslinda cogu iem icin zaten, ama illa ekstra gerekiyorsa qudelix 5k yada tr icinden olacaksa fiio btr3k/5k eklenebilir.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...