Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Audiophile'lığa giriş ve gerekli ekipmanın temini

Kojiroh

Öne çıkan mesajlar

Korax said:

Iste bahsettigim buydu benim :) Illaki beni ilgilendirmiyo ama, uctu gitti 1000 lira skype,vent icin. O programlardan duymak istedigin sesin kalitesi o kulakligin verebildigi ses kalitesine erisebilirmi tartisilir baya bi.

mikrofon icin sunlara bakin

http://www.thomann.de/gb/samson_go_mic.htm

http://www.thomann.de/gb/blue_snowflake.htm

http://www.thomann.de/gb/samson_gtrack.htm

Edit: Illa clip-on mikrofon istiyosan "clip-on podcast mic" diye arat.

http://www.davidleeking.com/2006/05/17/better-microphones-for-podcasting/#.USOdtuPZ_wN

Su yaziya göz at, blue snowball baya basarili. "Spiker gibi oluoeaaa" dedigin mikrofonlari kullanmalarinin sebebi, o mikrofonlarin diagramlari daha buyuk oldugu icin ve tasarimlari daha iyi oldugu icin, iyi ses kalitesi alinabilmesi.

Kulaklığı skype vent için mi alıyorum demişim yahu alemsiniz.

Mikrofon yazıyor orada kocaman :D
Sosyal ağlarda paylaş

ath-m50 var audio technica referans kulaklığı olarak geçio ama epey review okudum beyenenler çok beyenmiş ama hiç güzel değil diyende var.

Şimdi günde 2-3 saat müzik diniorum genelde Big beat ağırlıklı olmak üzere herşeyi dinliorum ama yani bass lazım biraz.

Sizin yazdıklarınızdan yola çıkarak şimdi hem ucuz olmasına dikkat ediorum ki 150dollar şu kulaklığın fiyatı. Yani TR'ye bana gelişi 350 TL felan olur.

Çok net şu enstürmanları duymam lazım gibi bir endişe yada merak içersinde değilim zaten elektronik müzik hep işlenmiş sesler. ama gün aşırı değişik şeylerde dinliorum.

Bu alet alınır mı ? Fiyat makul öle 1000 liralık bişi zaten dediklerinize göre bende fark yaratmaz hem bu alet amfi felanda istemior portatifliğide güzel yaz aylarında felan iş yerindede kullanma şansım olur sakin oluo işler.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Olur abi, bass sevenler icin yapilma kaliteli kulakliklardan bu.

Daha iyileri vardir ama, klasik M50.

Ucuz bir sey ariyorsan bunu da alabilirsin: http://www.teknosa.com/urunler/110261458/philips-shl5205pp10-citiscape-shibuya-kulaklik?ref=ucuzu Tam basshead bu, M50 kalitesinde degil ama kaliteli yine de.
Sosyal ağlarda paylaş

Korax said:

pardon dogru, uzaya cikmak icin olmazsa olmaz 1000tl uzeri kulaklik B)- benim icin sorun yok istersen 2500 lira verip al, ne yaptiginin bilincinde olman önemli olan.

Farklı alanlardan teknolojiye geçen ilgim sayesinde harcamalarımı ve kendimi dizginleyebildim, haliyle işin o kısmını pek düşünmüyorum.

2 yılda elimden yaklaşık olarak 6 farklı model geçti. Headsetlere harcadığım para 2000 tl'nin üzerinde. Misal son aldığım Razer Chimaera 700 tl.

Benim durumum bu noktada biraz merak diyelim. Donanım konusuna da aynı şekilde başlayıp hakim olana kadar maymun iştahlılık ile sistem topla kur parçala sat mantığıyla bir hobi edindim. Doygunluk geldikten sonra high-end sistem kur, upgrade etmeye değen bir seri gelene kadar devam et mantığı oluştu.

O bitti sıvı soğutmaya merak saldım gittim 1000 euro dolayında harcama yaptım geçenlerde yurt dışından ürünler getirdim. Oldukça keyif aldığım bir hobi oluverdi.

Audiophile kulaklıklar ise bambaşka bir konu. Hatta daha önce ilgimi çekmeyen bir konuydu (sisteme tonlarca para verip ses kartına para mı verilir beee diyen biriydim desem yalan olmaz) Lakin kuzenimin ses kartını ve kulaklığını gördükten sonra ben de bir merak oluştu. Şeytan dürtmeye başladı diyelim :)

Bu merakımı makale okuyup gideremeyeceğime göre alıp kullanıp fikir sahibi olmayı ve tecrübe etmeyi istedim. Zira bu tarz bir üründeki farkı anlamak için Mozart olmaya gerek yok.

Öyle bir demişsin ki suç işledim sanki :) Üslubun biraz fazla korumacı. Kötü niyetin vardır demiyorum lakin iyi niyetin varsa bile bunu daha iyimser şekilde ifade etmelisin.
Sosyal ağlarda paylaş

Bisiklet değil ki abi bu binerek geliştirip öğrenesin. Teknik detayları bilgi edinerek öğrenmen lazım geçtiğimiz sayfalarda hep bunu özetlediler işte. ona 300 dolar buna 500 dolar vermek değil burda öle bi 500 dolar vericen ama centine kadar memnun kalıcan. sen işin masraflı ve ezberci yönüne kaçıosun bence.
Sosyal ağlarda paylaş

Amaç teknik detaylarını öğrenmek değil zaten, yukarıda verdiğim sadece harcamaya yönelik bir örnek idi. Şu ürünü kullanıp konuya hakimiyet kazanamazsın zira bu kullanım ile elde edilecek bir şey değil, bunun farkındayım.

Basit bir tabirle bu iş bir sıvı soğutma sistemi değil; birinde yetenek, yaratıcılık, malzeme kalitesi ve harcadığın vakit seni geliştiriyor diğerinde ise unsurlar tamamen farklı. O noktada tabii ki haklısın.

Benim esas vurgulamak istediğim çok kaliteli bir headphone almak için konuya inanılmaz şekilde hakim olmak gerekmiyor.

Ben Beyerdynamic DT 990'ı kuzenim sayesinde dinledim ve büyülendim. Tetikleyen unsur o oldu :)
Sosyal ağlarda paylaş

Nessaftw said:

Bu merakımı makale okuyup gideremeyeceğime göre alıp kullanıp fikir sahibi olmayı ve tecrübe etmeyi istedim. Zira bu tarz bir üründeki farkı anlamak için Mozart olmaya gerek yok.

Öyle bir demişsin ki suç işledim sanki :) Üslubun biraz fazla korumacı. Kötü niyetin vardır demiyorum lakin iyi niyetin varsa bile bunu daha iyimser şekilde ifade etmelisin.

Kötu niyetim yok, netekim iyi niyetli mesajlarimi gecen sayfalarda uzun uzun acikladim zaten. Illaki her mesajimda iyi niyet belirtme gibi bi zorunlulugum yok.

Mozart olmaya gerek yok ama konuyla ilgili teknik bilgiye ihtiyac var. Onuda okuyup ediniyosun zaten. Herkesin 1000lerce lira harcayip kulaklik test etme imkani yok. Keza bu ise buyuk yatirimlar yapan adamlarinda aslinda bu luksu yok. O adamlarda arastirarak ya da bi sekilde önce test amacli edinerek, biyerde deneyerek alirlar alacaklarini.

Isin teknik kismini bilirsin, bilmiyosan arastirirsin, arastirirken zaten ne aradiginin farkina varmis olursun, netice olarak emin degilsen user review'lari okursun emin olmak adina. Sonrada gider istersen 25.000 tl gömersin, kimseyi baglamaz. Pazardan karpuz secer gibi kulaklik secilmez haci. Senin o luksun var eyvallah, ama bu herkesin o luksu yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Nessaftw said:

Benim esas vurgulamak istediğim çok kaliteli bir headphone almak için konuya inanılmaz şekilde hakim olmak gerekmiyor.

Ben Beyerdynamic DT 990'ı kuzenim sayesinde dinledim ve büyülendim. Tetikleyen unsur o oldu :)

Ya illaki hakim olmaya gerek yok. Ama ozaman mantiken burada soru sormayada gerek yok. Alacagin urunle ilgili konuya hic hakim olmadan birsuru para gömmek mantikli degil iste degindigim nokta o. Bilincsiz tuketim gayet. Araba alicaksin mesela hangi özelliklerini kullanicaksin, klimasi nekadar sogutuyo, kapisi nekadar iyi kitleniyo, bilmiyosun mesela. Araban hakkaten verdigin paraya deger bi arabami? gibi.. Ha yok sanane diyosan, beni yine baglamaz git al yani :) Netekim mantiken burada sormana da gerek yok o vakit.
Sosyal ağlarda paylaş

User review okudum tabii ki bunu almadan önce ama nasıl desem bu işin review ile bir garantisi yok ki. Ses çok görece bir kavram haksız mıyım ? Bu bir ekran kartı değil ki benchmarklara bakıp güç tüketimi fps kazanımına oynadığımız oyunlara göre değerlendirme yapıp en bilinçli harcamayı şekillendirelim.

Bu iş diğer donanımlardan çok ama çok farklı. İşin içine duyu organı girince %100 emin olmanın pek fazla yolu kalmıyorr.

Review içinde güvenebileceğin şeyler malzeme kalitesi komfor sağlamlık vs tarzı şeyler. Geriye kalanlar yorum ve kişisel düşünceleri içeriyor ve tabii ki o kişinin duyduklarını kaleme alması.

Head-fi forumlarında hiç kimsenin kötü bir şey söylemediği ve Türkiye'de bulabileceğim birkaç headphonedan biri olduğu için kafama yattı ve sipariş verdim zaten. Yoksa siteye girip en pahalısı bu onu alayım demedim öyle olsa Gradolara yapışırdım :)
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Elestiriler guvenilir, eger yazan ne dedigini biliyorsa.

Paticik'te bir tane kulaklik elestirisi yazip, bu kulakligin soundstage'i ortalamanin altinda ama mid'ler az onde ve fiyatina gore cok detayli ve bass extension (Turkcesi ne bunun) olabildigince genis, hatta bu fiyat diliminde gordugumun en iyilerinden, sadece 20hz'de biraz titreme var desem. High'lar konusunda zayif, bazen karisiklik oluyor ama yine de kaliteli mid ve bass'larin yaninda cok kotu kalmiyor ama ozel olarak high arayan icin uygun degil desem. Ve ses olarak az bir midleri one cikarsa da buyuk oranda dengeli desem kulakligin nasil oldugunu anlarsiniz. Dediklerimi anlayanin fikri olur ve en azindan o kulakligi dusunup dusunmemesi gerektigini anlar.

Sonra kulaklik 42 Ω diye teknik veri verdigimde amfi isteyip istemedigini anlar.

Sunu da eklersem tam olur: Daha cok mid'den high ve low'a gecislerde gosteriyor en buyuk basarisini bu nedenle metal ve neo-prog gibi distortion agirlikli musiklerde en iyi performansi gosteriyor.

Elestirinin anlami var yani, ama rastgele elestiri olmayacak. Fark ettiysen yukarda sesin kalitesi hakkinda hic bir sey yok, tasvir ettim sadece. Kulaklik uydurma bu arada. 100$'lik ideal olmayan ama kaliteli denebilecek bir metal kulakligi elestirdim kendimce. Ideal degilse niye alalim diyen de olmaz. Bass extension fiyat diliminde en iyi mesela, mid'ler de cogu orneginden daha iyi. Bu fiyatlarda zaten bir sey cok iyi olunca oteki sey biraz kotu olur. Utanmadan yeni askim oldugunu soyledigim Downtown'larin bile durumu boyle. FIyat diliminin efsane urunlerinden Aurvana Live de boyle.
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

Olur abi, bass sevenler icin yapilma kaliteli kulakliklardan bu.

Daha iyileri vardir ama, klasik M50.

Ucuz bir sey ariyorsan bunu da alabilirsin: http://www.teknosa.com/urunler/110261458/philips-shl5205pp10-citiscape-shibuya-kulaklik?ref=ucuzu Tam basshead bu, M50 kalitesinde degil ama kaliteli yine de.

Ya m50 hakkında bakınıorum aslında bunu istememin nedeni biraz da noob friendly bir kulaklık olması düşük ohm amfi ihtiyacı yok, build quality iyi, rahat olduğunu düşünüyorum çünkü rahatsız diyen bir yorum yok. İnanılmaz rahat diyende yok ama. Bakalım biraz daha araştırıyım
Sosyal ağlarda paylaş

Nessaftw said:

User review okudum tabii ki bunu almadan önce ama nasıl desem bu işin review ile bir garantisi yok ki. Ses çok görece bir kavram haksız mıyım ? Bu bir ekran kartı değil ki benchmarklara bakıp güç tüketimi fps kazanımına oynadığımız oyunlara göre değerlendirme yapıp en bilinçli harcamayı şekillendirelim.

Bu iş diğer donanımlardan çok ama çok farklı. İşin içine duyu organı girince %100 emin olmanın pek fazla yolu kalmıyorr.

Review içinde güvenebileceğin şeyler malzeme kalitesi komfor sağlamlık vs tarzı şeyler. Geriye kalanlar yorum ve kişisel düşünceleri içeriyor ve tabii ki o kişinin duyduklarını kaleme alması.

Head-fi forumlarında hiç kimsenin kötü bir şey söylemediği ve Türkiye'de bulabileceğim birkaç headphonedan biri olduğu için kafama yattı ve sipariş verdim zaten. Yoksa siteye girip en pahalısı bu onu alayım demedim öyle olsa Gradolara yapışırdım :)

Iyide su yaziyla birlikte ortaya cikan sey su; "ses göreceli bi kavram, teknik bilgiye gerek yok, hangi kulakligin guzel tinladigini dusunuyosan o kulaklik iyidir" yani bu durumda aslinda 1000 liraya kulaklik almak mantiksiz. Gayet mediamarkt'ta falan kulaklik deneyip, 100 liraya bi kulaklikta begenebilirsin eger teknik olarak degerlendirmeyip, begendigin seyi kullanacaksan.

Netekim ses tam olarak, %100 görece bi kavram degil. Bu iste bilgi sahibi bi adam gerge'nin yazdigi gibi bi yorum yapabilen bi adam mesela, 1000 tl'lik kulakligi test edip, konfor ve dizayn disinda, duyum olarak hangi özelliklere sahip oldugunu analiz edip, az bi arastirmayla ona en yakin 100 lira degerinde baska bi kulaklikta alabilir. Ama konuyla ilgili sifir knowledge ile "su markanin bu kulakligi, ok" diyebilir sadece.

Istanbulda biyer vardi, herifler 130 liraya 1500 liralik bi studyo kulakliginin kopyasini satiyolardi. Görunus olarak alakasi yok pek, ama duyum olarak neredeyse ayni tonu veren bi kulaklik yapmislardi. Ne aradigina bagli biraz yani, ama ne aradigini bilmiyosan "bunun sesi guzelmis, dizaynda cok iyi, fiyatida bu, tamam en kalitelisi bu" dusuncesine kapilmak normal.

Teknik bilgi deyince illaki bilgisayar parcasi, elektronik degerler falan akla gelmesin, gerge guzel aciklamis yukarda.
Sosyal ağlarda paylaş

samaella said:

4 tane rode NTG-2 geldi , ventte kullansammı acaba :D

nessanın ne iş yaptığını çok merak ettim. Aslında oyun için kulaklığa falan okadar para verenlerin işini hep merak etmişimdir :D

mı ayrı yazılacak hacı :s

işe gelince tarikat kurdum birkaç yıl önce çok şükür geçiniyorum kıt kanaat.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Creative'leri iptal ettim ben de. Shure SE215 alacagim, seffaf olanlardan. Basina birsey gelirse uzulecegin kadar pahali ama sag ve sol kulaklari ve kabloyu ayri ayri degistirebiliyor olman disarda kullanim icin ideal. Bir yonu bozulursa degitiririm yeni kulakliga gerek kalmadan.

Tam sokak kulakligi gibi, dusuk Ω, her parcanin degisebilir olmasi, audiophile grade sinirinda olmasi...

Gelince uzun uzun anlatirim. Eger umdugum gibi cikarsa disarda kullanacak saglam kulaklik olur, 600-700 TL kulaklik alip sokakta kullanmaya cekiniyordum ynai, her parcasinin yedegi alinabilir 230 TL'lik kulaklik uygun.
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

Creative'leri iptal ettim ben de. Shure SE215 alacagim, seffaf olanlardan. Basina birsey gelirse uzulecegin kadar pahali ama sag ve sol kulaklari ve kabloyu ayri ayri degistirebiliyor olman disarda kullanim icin ideal. Bir yonu bozulursa degitiririm yeni kulakliga gerek kalmadan.

Tam sokak kulakligi gibi, dusuk Ω, her parcanin degisebilir olmasi, audiophile grade sinirinda olmasi...

Gelince uzun uzun anlatirim. Eger umdugum gibi cikarsa disarda kullanacak saglam kulaklik olur, 600-700 TL kulaklik alip sokakta kullanmaya cekiniyordum ynai, her parcasinin yedegi alinabilir 230 TL'lik kulaklik uygun.

Nerden sipariş vericen ?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...