Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İnci Profiterol Kapandı!

BonePART

Öne çıkan mesajlar

dasaaa said:

abi zaten kalabalık da "aman allahım tarihi bina gidiyor!" derdinden çok
"uu beybi, starfucksa gitmek artık çok bayık beeea, daha entel olduğumuzu göstermemiz için emek sineması, inci profiteröğl falan demeliyiz ki entelliğimiz gözüksün" derdinde olunca bina kimsenin umrunda olmuyor.

60yıllık inci pastanesi kapandı!!!
bina kaç yaşında? bilgi yok
binalar hakkında fazla bilgi bile geçilmedi hani. inci pasdanesi ve pöfütölö önemli keza
gerisini salla gitsin.

entel gözükülmüyor, prim yapılmıyor onların üzerinden

dassaaam da tam neoliboş çıkmış ya
atlıcam şimdi aşağıya ama 1.kattayım zaten :(
Sosyal ağlarda paylaş

abi ben yenilikten ve değişimden çok çekinen bi adam değilim doğrusu.

ancak bu tür şeylerin "sulu cıvık" protestolarına da aşırı derecede gıcığım.

-ay inci pastanesi kapanıyor
+en son ne zaman geldiniz buraya?
-hatırlamıyorum
+burada önemli bi şeyler mi yaşadınız da bu protestoya katılıyorsunuz
-hmm aslında....

abi protesto edenlerin çoğu "ayh çok enthelim ßæßæ" kafasındalar
Sosyal ağlarda paylaş

yurdumun odunları burada da boy vermişler.

Bu pastahane,pasta vs meselesi değil bu dokuya ilişkin bir hadise. Bunu anlamak için viyanada parisde pragda 300 senelik bir binada 100 senedir aynı aile tarafından işletilen bir cafede bir yudum kahve içmişliğiniz olması lazım ki bu benim yurdumun odun insan profilini aşar.
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

abi zaten kalabalık da "aman allahım tarihi bina gidiyor!" derdinden çok
"uu beybi, starfucksa gitmek artık çok bayık beeea, daha entel olduğumuzu göstermemiz için emek sineması, inci profiteröğl falan demeliyiz ki entelliğimiz gözüksün" derdinde olunca bina kimsenin umrunda olmuyor.

60yıllık inci pastanesi kapandı!!!
bina kaç yaşında? bilgi yok
binalar hakkında fazla bilgi bile geçilmedi hani. inci pasdanesi ve pöfütölö önemli keza
gerisini salla gitsin.

entel gözükülmüyor, prim yapılmıyor onların üzerinden

'entel gözükmek istemek'ten başka hareket noktası olmayan adam sosyalist aktivistliği beceremez zerre kuşkun olmasın, her gün gözümle görüyorum, yaşıyorum örneklerini. Taksim'deki sermaye talanı ve 1 Mayıs'ın simge alanına cami dikilmesi karşıtı eylemlerin biriydi sadece bu.
Sosyal ağlarda paylaş

inci beyoğlunun simge yerlerinden biriydi ama açıkcası profiterolünü beğendiğimi söyleyemem, ama bir kemal usta kapansa daha çok üzülürüm.

binanın tadilat işleri gerçekleştirileceği için inci çıkarılmış eğer sebep buysa yaygara koparmanın alemi yok oradaki binalar türkiyenin değil osmanlı devletinin ilk betonarme örnekleridir ve ciddi tadilatların yapılması gereken dönemlere geldik diyebiliriz.

inci kendine yeni bir yer bulaiblr buraya geçici olarak taşınabilirdi ama olmadı nedenini bilmiyorum açıkcası takip etmedim.

protestonun amacı sadece kapanıyor olması mı yoksa belirli bir sebepten ötürü kapanıyor olması mı?

buna biri cevap verebilir mi çünkü gerçekten hiç takip etmedim şu işi
Sosyal ağlarda paylaş

monoscope said:

300 yıllık binada 100 yıldır aynı aile tarafından işletilen bi mekanda kahve içmeden yorum yapmayın arkadaşlar lütfen anlamazsınız

İkinci sayfanın başında genel olarak projeyi anlatmaya çalışan bi mesaj attım, o proje kapsamında yıkıldı inci profiteröl de, yoksa işin açığı inci profiterölü bu taksim projesinden önce duymadım, sahibi kapayıp gitse de değil umrum haberim olmazdı. Bazı arkadaşlar ''yıkılmış da nolmuş yeak'' diye değerlendiriyor ama çerçeveyi görebilmek bakış açısını geniş tutmak lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

İNCİ PROFİTEROL bana göre İstiklal Caddesi'nin en önemli simgelerinden biridir.
Ancak "tüküreyim böyle sanatın içine" diyenler, "beğenmedim o heykeli, ucube bu" diyenler, AKM'yi yıllardır çalıştırmayanlar, kültürü sadece cami yapmaktan ibaret görenler böyle tarihi simgelerden anlamazlar.

Heee, yoksa şu da var...Memleketin rejimi değişmiş, İnci Profiterol gitmiş çok mu?
Uyanmak lazım. Yitip gidenlerin ne kadarı geri getirilebilir bilemem ama sahip çıkmak lazım etrafımızda elimizle tutabileceğimiz her şeye.
Sosyal ağlarda paylaş

Mighty_THoR said:

Bu pastahane,pasta vs meselesi değil bu dokuya ilişkin bir hadise. Bunu anlamak için viyanada parisde pragda 300 senelik bir binada 100 senedir aynı aile tarafından işletilen bir cafede bir yudum kahve içmişliğiniz olması lazım ki bu benim yurdumun odun insan profilini aşar.

zorunda mıyım?
Sosyal ağlarda paylaş

Ne kadar duyarsız odun var la forumda.

İnci Pastanesi sıradan muhallebici falan değildi. O mekanla bütünleşmiş, tarihi olan, eski istanbulun, anıların bir parçasıydı.

Profiterol'ü de oldukça şahanedir. Lezzet ustalarının gösterdiği adrestir. Biz geçen sene İstanbul'un önemli lezzetleri ile ilgili bir belgesel çekerken ilk gittiğimiz mekanlardan biriydi. Ora da yiyenler "entel olmak istiyoz biz, starbucks out, inci in" demek için yemiyor, çok iyi olduğu için yiyordu.

Bir dizide 70'lerde İnci'de tanışan bir çifti çekmiştik dönem sahnesi olarak. Eski istanbullu kime sorsan inciyi bilir, bilmekle kalmaz anıları vardır, o yüzden önemlidir.

Binanın eskiliğine laf atıyorsanızda bu işin restorasyonu var yani. Medeni ülkeler merkezde ki binalarını, dükkanlarını korumakta acaip özen gösteriyorlar. O binanın %90'ı kullanılmıyor. Ama altta 1-2 tane dükkan var. Koru cephesini, görüntüsünü, temizle, içine istediğini yap, altta koru İnci'yi... Zor mu yahu bu?

Biz Musa bey'le konuşmuştuk, eskiden de buna benzer bir problemi yaşamışlar, biri son anda gelip kurtarmış orda ki dükkanları. Bu sefer öyle biri çıkmamış. Tam onların ellerinde değil yani kurtulmak durumdan. Tabi "neden başka yerde açmıyorlar" denilebilir. Günümüz trendine uyup bağdat caddesinde şube açıp parayı kırabilirler ama bazı şeylere inanıyorlar, o yüzden orda kalmayı tercih ediyorlar. Kapitalist düzende zor tabi.

Ama bizde ki "eskiyi, güzeli korumak, tarihe sahip çıkmak" duygusu ne zaman gelişir, ne zaman yer edinir onu merak ediyorum.

Yıkalım anasını satiim, "Nasıl olsa Baylan var ağğbiiee" diyelim, oraya da burger king, Apple Store falan açalım.

Demirören ile tarihi dokuyu, mimariyi koruyacağız demişlerdi değil mi? Ne kadar güzel duruyor bina yahu, başarmışlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Viyana'da cafe sachre vardır. 175 yıldan beri çalışır. Önce cafeydi sonra oteller restaurantlar. Dünyanın en meşhur tatlısı. Muhteşem bir şey. Burada şöyle bir şey sunabiliriz orjinaldi.

İnci'yi dün gördüm son kez bir fotoğraf çektim. Ağlayan insanlar vardı. Eski istanbullu için anısı çok büyük ama bilmezler artık eski istanbullu kalmadı. Herkes istanbullu

Benim dedem her cuma buradan tatlı getirirdi beyoğlu'ndan bize gelirken. Babamın annemle buluştuğu ilk yermiş =)

Sahiplerinin işleri çok iyi değildi zaten ayakta tutmaya çalışıyorlardı. Şimdi bina yıkılma tehlikesi var diye çıkartmışlar herkesi duyduğuma göre de Demirören AVM 2.blok'u oraya çıkacakmış.

Önce Sulukule ile başladılar, düzeteceğiz ayağına sağlam rant döndü. Şimdi Tarlabaşı ve taksim ile dünyanın görüp görebileceği en büyük rant dönüyor. Tek tek yok oluyor her şey.
Tamam, bu yerlerin gerçekten düzeltilmesi gerekiyordu ancak olduğu haliyle, bir yere gucci getirmekle önünde ferrariler gezdirmekle bir yer güzelleşmiyor.

Bu artık, üzülüyor muyum hayır. Dünyanın en büyük belalarını hak eden toplumdur Türk toplumu. O yüzden allah daha kötülerini versin.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...