Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Nokia Lumia 920

mokoko

Öne çıkan mesajlar

mevzu şuymuş

Word on the street however is that this low-light capability of the handset is a double-edged sword. As it stands, the Nokia Lumia 920 might be a heavy weight in low-light performance but its shooter has issues when snapping stills in normal, well-lit conditions. Nokia however has confirmed that it is aware of the issue and is already working on fix which will make adjustments on the camera of the Nokia Lumia 920 and will be rolled out in a future update.
http://www.technobloom.com/nokia-already-working-on-camera-fix-for-the-lumia-920/2218874/

az ışıkta iyi çalışmaya kastıgından normalde biraz anormal davranıyormuş patch gelecekmiş falan
Sosyal ağlarda paylaş

KHaRoN said:

optik problemlere firmware gelmesi bisey degistirmez.

Optik problem olduğunu nasıl tespit ettik?

Sorunların ne olduğu zaten belli:
Lowlight'ta koşuyor, daylight'ta saçmalıyor. Zira iso 100'de çalışıyor. Optik bir problem değil bu.

Auto focus'ta sıkıntı yaşadığı için aynı şekilde video kaydında focus'un değişmesiyle renkler scale oluyor. Bu da optik bir problem değil, yine düzeltilebilir. Hatta autofocus kapatıldığında da düzeliyor.

Gayet manageable durumlar yani. iPhone'un boydan boya pembe lens flare vermesi gibi optik bir problem yok ortada.
Sosyal ağlarda paylaş

KHaRoN said:

katiliyorum
eger sorun firmware ile cozuluyorsa resmleri algoritmadan gecirdigini dusunmeye baslarim.
bu da kesinliklesuper net cekiyoruz geyigini alt ust eder.

Ha yok donanima erisirken biseyleri kasmisiz pampa onu duzeltiyoruz diyorlarsa baska.

Nokia bu ara faillerde ya
Sosyal ağlarda paylaş

SenariouS said:

KHaRoN said:

katiliyorum
eger sorun firmware ile cozuluyorsa resmleri algoritmadan gecirdigini dusunmeye baslarim.
bu da kesinliklesuper net cekiyoruz geyigini alt ust eder.

Ha yok donanima erisirken biseyleri kasmisiz pampa onu duzeltiyoruz diyorlarsa baska.

Nokia bu ara faillerde ya

Açıkladım bak yukarıda.
Gece çekimlerinde kasmak için iso100 değerini default yapmışlar daylight için de. Bu yazılımsal bir sorun, image processing ile ya da lensin kendisiyle alakası yok. Adamların fixleyeceği şey de daylight altında iso'yu değiştirmemize imkan vermek. Bu kadar yani.

Nokia bu arada faillerde demek için bu kadar kurcalamak manasız. Şu aletin içindeki Nokia temelli uygulamalar muazzamken hele.
Sosyal ağlarda paylaş

Sorieno said:

Açıkladım bak yukarıda.
Gece çekimlerinde kasmak için iso100 değerini default yapmışlar daylight için de. Bu yazılımsal bir sorun, image processing ile ya da lensin kendisiyle alakası yok. Adamların fixleyeceği şey de daylight altında iso'yu değiştirmemize imkan vermek. Bu kadar yani.

Nokia bu arada faillerde demek için bu kadar kurcalamak manasız. Şu aletin içindeki Nokia temelli uygulamalar muazzamken hele.

faillerde derken aciklayayim.
bi kere ciddi ciddi batmanin esigindeler
ikincisi su tanitimdaki kullanilan goruntulerin baska kamera tarafindan cekilmis olmasi
ucuncusu bu
bu ikisi lumianin tek al benisi olan en iyi kamerali telefon olmasini golgeledi ve bu tamamen sacmalik.
devam edelim
dorduncusu eski lumia serilerina wp8 gelmeyecek olmasi

hayir app ekosistemi olmayan wp8 tabanlidir vs. Bunlar nokianin vakti zamaninda batmamak icin yaptigi anlasmalarin geyigi. Hayatta kalmak icin sectigi yoldu. Fail olarak gormuyorum.

ama bu kadar carpici bir head starta ihtiyac duyan bir firmanin bu kadar faillemesi sacma ya
Sosyal ağlarda paylaş

Nokia'nın "batma" durumunda olması çok tartışılan bir konu. Detaya girmeyeceğim ama şunu söyleyebilirim; Nokia'nın 2007 öncesi sektördeki konumuyla 2011'deki konumu farklı, dolayısıyla şirket de bu doğrultuda kendi politikasını, üretimini, organizasyonunu, şusunu busunu statükoya göre düzenlemek durumundaydı. Bunun için de önemli bir para harcadı ve meyvelerini toplamak istiyor. Ama Nokia gibi bir firma asla "batmanın eşiğinde" olamaz çünkü muazzam bir know-how'a sahipler hiç bir şey olmasa bile.

Kamera konusunda haklısın. Ama bu da direkt olarak Nokia'nın suçu değil. Reklam ajansı böyle bir katakulli yapıyor ve işverenin bunu denetlemesini bekleyemezsin. Gel gör ki, orada tanıtılan konuda yaptıkları daha gerçekçi gösteriler zaten o videodaki kaliteden çok uzak olmadığını gösteriyor (image stabilization konusunda)

WP8 ekosisteminin yayvanlığına katılıyorum. En basitinden düzgün live tile çalışan bir saat bile bulamıyordum iki hafta öncesine kadar. Ama bu zamanla gelişecek, gelişmek zorunda, nihayetinde dünyanın en büyük software firmasının, en yakın rakibine bin kat tur atmış OS üreticisinin yeni platformu bu. İnsanlar bunu kullanacak, insanlar kullandığı için de developer'lar yönelecek. Desktop OS ve telefon OS arasında port yapmanın da atla deve olmadığını okumuştum WP8 için. Dolayısıyla ortada gelişmesi, filizlenmesi olası bir durum var.

Telefon özelinde baktığın zaman şunu görüyorsun:
Devamlı rom'larla cebelleşmek zorunda kalacağın Android'ler mi,
Telefon uzatıp iki katı fiyata satmaya çalışan iPhone mu,
Yoksa yeni bir seçenek mi?

Yani Lumia'nın sıkıntıları, "en az" oranda rakiplerinde de var. Ama Nokia'da olan bazı çok kritik şeyler de (işte kamera kalitesidir, Nokia app'leridir, ekran özelliğidir, dayanıklılığıdır) rakipleri tarafından paylaşılmıyor. Bunlar önemli kriterler. "Nokia batıyor, fail bunlar hep" demek kolaya kaçmak.
Sosyal ağlarda paylaş

Sorieno said:

Telefon özelinde baktığın zaman şunu görüyorsun:
Devamlı rom'larla cebelleşmek zorunda kalacağın Android'ler mi,
Telefon uzatıp iki katı fiyata satmaya çalışan iPhone mu,
Yoksa yeni bir seçenek mi?

android icin nexus al gitsin. Bu sirada romlamak tamamen zevk isi, gerekli bir sey degil.
turkiyede apple store aciliyor bakalim fiyatlar belki duser.

su telefonlarda beni tek ceken sey windows phone 8...
bi ara key alirsam w8 yukleyip biraz kurcalamak istiyorum.

developerlara gelince hem android hem de ios developerim.
ama wp8i merak disinda ogrenmemin tek sebebi pazar payi kapmasi olur
developer olarak degilde yazilim firmasi gozundan bakarsan yapilir yapilacaktir. Sonucta turkiyede pazar payi nerdeyse 0 olan aletler icin bile gelistirme yapiliyor.

Nokia batsin istemiyorum bu seneki fuarinda inanilmaz futuristik seyler gostermislerdei. Su as gibi olan dokunma yaninda katlamai algilayan prototip gibi.

sonucta eminin cogumuzun ilk telefonu nokiadir.

ama daha iyi is yapsin herkes 4 cekirdekli islemci derken 2 ile cikmasin
herkes 2 gb rame gecerken 1 de kalmasin
belki normal kullanici hic etkilemeyecektir. Ama albenisini arttirmali. Inanilmaz disli rakipleri var su an pazarda ve cidden soyluyorum wp8 basarisi bile nokia bagli buyuk oranda.

sonucta rekabetten kazanan yine biz olacagiz.
Sosyal ağlarda paylaş

Sorieno said:

KHaRoN said:

Optik problem olduğunu nasıl tespit ettik?

Sorunların ne olduğu zaten belli:
Lowlight'ta koşuyor, daylight'ta saçmalıyor. Zira iso 100'de çalışıyor. Optik bir problem değil bu.

Auto focus'ta sıkıntı yaşadığı için aynı şekilde video kaydında focus'un değişmesiyle renkler scale oluyor. Bu da optik bir problem değil, yine düzeltilebilir. Hatta autofocus kapatıldığında da düzeliyor.

Gayet manageable durumlar yani. iPhone'un boydan boya pembe lens flare vermesi gibi optik bir problem yok ortada.

Bana aksini iddia edip aksini kanitlayabilmek icin dijital fotograf mekanizmasinin nasil calistini bilmek gerek. Yazilandan pek goremedim bunu.

L 920 optik IS kullaniyor. IS cok cok harika sonuclar verdigi senaryolar var, hatta bazi durumlarda vazgecilmez. backlit sensorler de ayni sekilde mikro kameralar icin vazgecilmez oldular.

Fakat bu sistemlerin avantajlari oldugu gibi getirdigi dezavantajlar da var.
IS de BSI da lowlight performansi odakli feature lar, fakat uygun isikda bu artifactlerin ve problemlerin olusmasinin arkasinda yatan sebepler de ta kendileri.

Her IS sistemi beraberinde bir sampling ve calisma frekansi ile gelir. Profesyonel uygulamalarda belli frekanslar ustunde kullanimdan bagimsiz olarak IS calismasi onlenir ki yakalanacak goruntu IS oludugundan daha iyi olacagi kesindir.

olusan flare artifactlerin IS in calismasina devam etmesi dolayli oldugunu dusunuyorum. Bu problem firmware ile bi nebze duzeltilebilir. Fakat sistemin boyutu dusunulecek olursa lumia nin sensor type IS kullandigi kesin gibi .( parcanin diyagrami varsa daha dogru yorumlayabilirim, aramakla ugrasmadim - baska bi sistem imkansiz duruyor zaten)

sensor type IS in bu boyutta beklenen dogrulamayi yapabilmesi icin ciddi bi duzeltme alanina ihtiyaci var. Bu olcekde mekanik olarak kipirdamasini onleyecek bi mekanizma oldugundan d asupheliyim. Dolayisiyla IS in belli bi frekans araliginin ustunde bile calismaya devam ettigi kolaylikla assume edilebilir. Bu da sensor type IS lerin klasik problemlerinden biri olan autofocus problemimizi ortaya cikartiyor.

Daha da uzatmayayim digerlerini anlatarak.

Kisaca mevzu nokia nin fail i falan olarak yorumlamak dogru olmaz, bunu da iddia etmedim zaten. Markanin pazarlamak icin yaptigi secimlerle alakali seyler. Adamlar yuksek cozunurluklu lowlight cekim canavari yapmak istemisler. yapmislar. Bunun yaninda gunduz cekim kalitesinde kullandiklari donanim kaynakli bazi seylerden feragat etmisler. Gorunuse gore bu kadar fanboi da savunduguna gore iyi is yapmislar.

Urunu ben gelistiriyor olsam, bu boyutta bir kamera modulu kullanmak yerine optik IS den vazgecip , hali hazirda elimde f/2.0 ye kadar inebilen bir sensorum varken ve bunu zaten carl zeiss glass ile eslestirmisken bu avantajimi kullanirdim. Belki tugladan hallice olan sonuc urun boyutunu da kucultmekte bi tuzum olurdu.

Ne olursa olsun IS tercihi takdir edilesi, mikro olcekli kamera modullerinde rakiplerden reverse engineering ile bu problemleri yasamayan iterasyonlari cikacaktir. Bizim isimize gelir.

Bundan sonra kamerayi savunup biseyler yazacak arkadaslarin da "ISO 100 OLUYOR ONDAN OLMUYOR, ISO 200 E CIKCAZ BISEY KALMICAK" ote yorum yapabilmeleri adina diyafram nedir, ISO nasil calisir? neyin standardidir? , sensor cesitlerinin avantajlari dezavatanjlari, dijital IS , optik IS hatta IS nedir , IS cesitleri nedir nasil calisir, sorularina calisip bunlarin yazilimdan ote seyler olduklarini irdelemelerini oneririm.
Sosyal ağlarda paylaş

Kamerasındaki problem neymiş bi açıklayabilir mi birisi? Gündüz çekimlerinde nesi kötü?

edit: Nokia patch çıkartıyormuş: http://nokiapoweruser.com/2012/11/05/communications-manager-nokia-france-confirms-software-tweak-coming-for-enhancing-lumia-920-daylight-camera-performance/

edit2: Nokia'nın resmi açıklaması
"it is not a major issue and the aggressive noise reduction leading to loss of detail can be adjusted with software update."
Sorun gerçekten noise reduction algoritması mı?
Sosyal ağlarda paylaş

siz çektiğiniz jpeg fotoların mercekten geçen direk görüntü olduğunu mu düşünüyorsunuz? ışık sensöre düşer, fotoğrafı oluşturacak işlemci ham görüntüyü alır işler sana jpeg verir. herhalde algoritmadan falan geçiyor burda, yoksa niye eşşek kadar makinelerde bile işlemci değişti süper şeyler yaptılar kalite arttı falan deniyor ki?
sadece işlemci bir şey ifade etmez tabi, optik kalite+işlemci fotonun kalitesini belirliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

samaella said:

iso 100 olsa ne olacak ki yahu. Diyafram otomatik değil mi bu aletlerde ? en yüksek değeri sabitlemedilerse zaten kapatır. Iso sabit, diyafram otomatikse gündüz bir sorun yaşamaması gerekir sanki ? Yani fotograf makinesinde yaşanmaz çünkü.

100 iso ile gunes ısığı dısında cile ccekersin. pozlama süreleri cok artar.
Sosyal ağlarda paylaş

Valla açıkçası benim de alasım gledi ama flagship olmak için biraz kötü gibi. Daha geniş bi ekran, quad core işlemci, 2GB ram, daha iyi bi kamera falan lazımdı. O zaman 2000 verirdim belki ama şu haliyle 1650 bence de fazla. 1400 hadi en olmadı 1500 eder. Bi de AT&T versiyonunun unboxingini izledim de kulaklık falan çıkmadı. Eğer bu durum hepsinde varsa yazık sdf

Edit: Daha iyi kamera derken sorunsuz demek istedim aslında. 1080p de fena olmazdı dsf
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
820 modelini alin w8 telefon istiyorsaniz, ucuz olacak buyuk ihtimal. Teleses getiriyor bunlari biliyorsunuz, gecen firmanin sahibi 500$'dan getirmek istediklerini soyledi. Ugrasiyorlarmis ama, tam belli degil.

Avrupa fiyati 499 euro olsa da olmaz demeyin, BAE fiyati 499$ mesela. Olabilir yani.

Bu arada kesin degil bu, insider info'mun Paticik sinirlari icinde kalmasini istiyorum bu nedenle.
Sosyal ağlarda paylaş

shiftdelete'te izlediğimde kulaklık çıktı.

ya lumia 920 ne zaman turkcell mağazalarına gelecek bilen var mı? netten satışına başladı ama?

bir de htc 8x'i de soruyorum turkcell mağazada, kutuyu açmıyorlar. vitrinde gösterimi yok. lumia almayı düşünüyorum ama almadan önce ikisini de görmek, incelemek istiyorum. yok mu istanbul'da böyle bir yer?
Sosyal ağlarda paylaş

Ben muhtemelen Lumia'yı HTC 8X'ye tercih ederdim, bildiğim kadarıyla daha ucuz hem Lumia. Sallıyo da olabilirim ama HTC 199$, Nokia 99$ olacaktı en son.

Ama şu an yeni smartphone ihtiyacım yok 4S kullanıyorum, Win8 telefon sırf development için istiyorum, donanımsal olarak orta-iyi arası olan ucuz bi telefon şey bana. O yüzden GERGE'nin dediği 820'ye bakıcam şimdi.

Edit: Yok tamam fiyatları aynı Amerika'da.

Edit 2: Şuna da bakmakta fayda var http://versusio.com/en/nokia-lumia-920-vs-htc-windows-phone-8x
Sosyal ağlarda paylaş

Kojiroh said:

Valla açıkçası benim de alasım gledi ama flagship olmak için biraz kötü gibi. Daha geniş bi ekran, quad core işlemci, 2GB ram, daha iyi bi kamera falan lazımdı. O zaman 2000 verirdim belki ama şu haliyle 1650 bence de fazla.

hehehe laptop degil telefon alıyorsun yav şuanki configi herseyine rahat rahat yeter. Oturup render kasmıcanki en fazla nete girip film izlicen birkaç uyduruk oyun oynıcan :P
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...