Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

para

Bone

Öne çıkan mesajlar

Feamer said:

genel olarak konuşuyorum burada atlanan bir husus var, sikke altında da olsa onun değerini ve kullanım alanının genişliğini belirleyen basan kişinin güvenilirliği ve gücüdür, bu kadar büyük değerlerde teminat gösterebilen adam da doğal olarak kral falan oluyor...

yok öyle birşey. para eğer değerli madenden kesildiyse değeri tamamen ağırlığıyla ölçülür. sadece osmanlı'da değil, bir sürü başka krallıkta, imparatorlukta paranın içine bronz basıyor ipne kral diye isyan niye çıkmış senin dediğin gibi olsa.
Sosyal ağlarda paylaş

küresel olarak insanlığı sahne önünde yöneten yanar döner brokrat ve politikacılar olduktan sonra, bizde demokrasi dalgasına bu tiyatroya sesiz kalırsak insanlık olarak, bu düzen eninde sonunda yok olur, gerçi üzerinden çok zaman geçmedi ama bu kurdukları düzen en, yönetenler için en "verimli" yönetim biçimi olabilir...
Sosyal ağlarda paylaş

huun said:

Feamer said:

genel olarak konuşuyorum burada atlanan bir husus var, sikke altında da olsa onun değerini ve kullanım alanının genişliğini belirleyen basan kişinin güvenilirliği ve gücüdür, bu kadar büyük değerlerde teminat gösterebilen adam da doğal olarak kral falan oluyor...

yok öyle birşey. para eğer değerli madenden kesildiyse değeri tamamen ağırlığıyla ölçülür. sadece osmanlı'da değil, bir sürü başka krallıkta, imparatorlukta paranın içine bronz basıyor ipne kral diye isyan niye çıkmış senin dediğin gibi olsa.

şöyle bak, bir pers sikkesi hindistandan marsilya ya kadar kabul görür, ama theb kralının bastığı sikke bu kadar kabul görebilir mi? yerel halk için bir şey ifade etmez belki ama tüccar ve askerler için önemli bir faktör değil mi bu...

veya şöyle diyelim kağıt paranın altın olarak fiziki karşılı olsun her merkez bankasında, sen yatırım veya ticaretini uganda parası üzerinden mi yaparsın, alman parası üzerinden mi?
Sosyal ağlarda paylaş

düzen için konuşursak, köpeğin önüne bir tas yemek koysan hayvan bilakis sevinir, bir daha yanından ayrılmaz, ama bir kurdu bağlayıp öne bir tas yemek koysan hayvan kahrından ölür.

bunlar bir yana, mevcut düzen, düzenin çarkları sistemin başındakilere karlı geldiği sürece, mevcut denenmiş düzenlerin içinde en iyisi olduğunu söyleye biliriz, anarşistlerin dışında zaten durduğu yerde buna karşı çıkan kimsede pek yok win win e çok yakın bir düzen.

ama şöylede bir durum var, klasik tarih anlatımı ile: (kabaca)

1- yerleşik hayata geçen insanlar önce kendi bölgelerin hükümdarı oldular, bu bir yönetim modeli oldu.

2- zamanla üretimini artıran ve dolayısı ile diğer insanlar üzerin baskı kuracak kadar güçlenen kasabalar çevrelerini işgal etmeye başladı, bu tamamen farklı ihtiyaçlar ortaya çıkardı, bu ayrı bir sistem (lidyalılar mesela bu zamanda parayı buldular)

3- bu bölgesel kuvvetler yeteri kadar güçlenince, çevre ülkeleri işgal etmeye başladılar ve imparatorluklar ortaya çıktı (persler) bu farklı bir yönetim anlayışını ortaya çıkardı.

4- bunla birlikte kendi izole topraklarında yaşayan kent devletleri 1 ile 2 model arası birçok yönetim şekilleri geliştirdiler (atina, sparta, step insaları, avrupa kabileleri)

5- gelişen tarım ve imar imkanları devletleri daha geniş topraklarda ve kalabalık insanlar üzerinde hakimiyet kurmaya itti, teşfik etti, imkan sağladı, roma gibi geniş kitleri gütme becerisi elde edildi ve yeni bir yöentim modeli ortaya çıktı (günümüz)

6- bundan sonra bilinen dünyanın tamanına sahip olan roma (günümüz) sistemi kendi kendini tüketirken, zamanında 1. ve 2. sistemleri geliştiren kabileler tarafından fili olarak ortadan kaldırıldı, dinlerinde etkim olarak sahneye çıkması ile 1. ve 2. sistemlere dönüş yapıldı ama sisteme din dahada entegre oldu

bundan sonrası zaten tarihin bir tekrarı gibi roma sonrası devletler yavaşça güçlendiler ve aynı şekilde olaylar gelişti

7- olarak burada konuya bağlarsak, mevcut imparatorluklar sistemi yine kendi kendini tüketirken, bu sefer sahneye gelişen ulaşım sistemleri ile küresel ve geniş tonajlarda ticaret yapan ve kendi aralarında ekonomik sistem geliştiren tüccarlar ortaya çıkar (yahudilerin tekelinde olan bir şey değil, sadece konjonktür onların şansında daha uygun oldu, hanseatic league daha önce denedi ama beceremediler) neyse adamlar elerinde para ve imkan vardı, bankacılık sistemleri vardı, yani güçlüydüler, asker besleyip savaşa bilirlerdi ama onlar daha farklı bir yok izlediler ve bu sayede imparatorlukları "elegeçirip" kendi düzenlerini kurdular, şu anda yürülükte olana yenetim düzenin bence bu, bundan sonra ne olacak düşünmek lazım
Sosyal ağlarda paylaş

o konu biraz farklı

tarihde madenden para bastırmak (sikke vs) gücü temsil eder evet ama alım gücünü piyasadaki altın miktarı kadar değiştirir

elinde az altın olan bir ülkeye gidersen görece birim miktar altınla daha fazla alışveriş yapabilirsin, en nihayetinde altın arzı yapıp mal/hizmet talep ediyorsun, yani dolaylı olarak elinde çok altın olan ve bunu sikke basımında kullanan ülke diğer ülkeden daha fazla mal alabilmekte

o yüzden eski çağlarda altın altındır, üstünde kimin resmi olursa olsun. satın alım gücü alımın yapıldığı ülkedeki altın miktarıyla alakalıdır

bugün öyle bir durum yok, bugün güç üretebildiğin mal ve hizmetlere bağlı olarak ithalat/ihracat oranına göre değişiyor
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
Babacum valla süpersin ne diyeyim. Feamer da gayet iyi açıklamalarda bulunmuş.

Zamanında şunu aldıydım
http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=122641
Ama yarısına kadar okuyabildim sıkıldım bir süre sonra. Böyle hiç bu konudan anlamayan biri için sıkıcı olmayacak bir kitap varmı?
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:
insanlar karşılıksız ürün verip paylaşamaz mıydı?

Abi böyle bir şey mümkün değil. İnsan bencil bir varlık çünkü. Birileri karşılıksız verdikçe yayıp yatacak bir kısım olacaktı. Sonra bu karşılıksız iş yapanlar duruma uyanıp "ben kerizmiyim üretmiyorum da vermiyorum da" diyecekti... The end /veya/ "ben keriz miyim üretirim kendim tüketirim" diyeceklerdi, üretmeyen grup üretene saldırıp almaya çalışacaktı (bedavaya alışmış) sonuç kaos... The end.

ha böyle science fiction usulü "common mind" takılsaydık olurdu o dediğin
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

örneğin normalde hayvanlar para olmadan yaşayıp kendi topluluklarını oluşturabiliyorlar.
öte taraftan yakın zaman önce (burda da haberi paylaşılmıştı) maymun üstünde deney yapıyorlar. yemek karşılığı edecek maddi cisimler veriyorlar, parayla tanıştırıyorlar. bir süre sonra erkeklerin o maddeleri çaldığını, dişilerin de maddeler karşılığı seks yaptığını gözlemlemişler.

mesela para sistemi olmasaydı, şu an günümüzde yaşadığımız sorunları yaşamıyor olabilir mıydık?

Para olmayacaksa yatmayı, gezmeyi tercih edecekleri nasıl olacak. gerçi şimdide eşek gibi çalışıpta hala iki yakasını bir araya getiremeyenler var. Ama sığır gibi yatıpta dünya kadar parası olanda var
Sosyal ağlarda paylaş

madem topic uplanmış ben de şu videoyu koyayım:
http://www.facebook.com/photo.php?v=455089937888616

videoyu anlamamış müslümanlık dayatan kişilerin yorumları süper:
"çocuklarınıza Allahın varlığını öğretin", "bence iyi bir kul olalım bu dediklerini cennette yapalım"

meh, türkler bir yere gelicek de görecez de...
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...