Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İş sözleşmesi 1 yıl ihbar süresi?

dusuncelihayvan

Öne çıkan mesajlar

Yeni bir işe başladım iş buldum falan filan en azından idare ederim falan derken sözleşme sundular önüme

işin maaşı 1300 evime 15dk yürüyerek aslında geleceği de olan firma ama iş biraz zor yoğun bir tatil sitesinin operasyon bölümü ama yine de şu an bazı ihtiyaçlarımı karşılabilirim.

her neyse

sözleşmenin süresi

belirsiz süreli

Fesih maddesinde ise;

1) taraflar yukarıdaki sorumlulukları bla bla karşı tarafa sözleşmeyi tazminatsız fesh etme hakkı var.
2) Sözleşmeyi taraflarından biri fesh etmek isterse 1 yıl önceden karşı tarafa yazılı olarak bildirmek zorundadır. Bu bildirime uymayan taraf son aldığı brüt aylığın 6 katı kadarında tazminat ödemekle yükümlüdür.
3)Sözleşmeyi karşılıklı anlaşma halinde fesh edilebilir.

Bold olan madde beni çok kıllandırdı.
Bu durumda aslında belirsiz süreli olduğu için işten hiç bir zaman ayrılamıyorsun.
Yani işten yarın ayrılırsam seneye ayrılabilirim =)

Ne yapmalıyım sizce?? :/
Sosyal ağlarda paylaş

İş kanununda bunun süresi zaten belliydi ya, iş sözleşmesine bağlı olarak ek bir süre ekleme hakları var mı yok mu bilmiyorum ama bu konuyu araştırabilirsin.

google da iş kanunu ihbar süresi diye aratınca ilk şu çıkıyo mesela:
http://www.kpmgvergi.com/tr-tr/PratikBilgiler/sosyalsigortalarveishukuku/Pages/isSozlesmesininFeshindeBildirim.aspx

(4857 sayılı Kanun⁄Md: 17)
4857 sayılı İş Kanunu'na göre;

Süresi belirli olmayan hizmet akitlerinin feshinden önce durumun diğer tarafa aşağıda belirtilen süreler kadar önce bildirilmesi veya tazminat olarak ödenmesi gerekir.

İşi 6 aydan az sürmüş işçi için 2 Hafta
İşi 6 aydan 1,5 yıla kadar sürmüş işçi için 4 Hafta
İşi 1,5 yıldan 3 yıla kadar sürmüş işçi için 6 Hafta
İşi 3 yıldan fazla sürmüş işçi için 8 Hafta

Eğer sözleşmeye böyle bir madde ekleme hakları yoksa sözleşmeyi kabul edip işe başlasan bile bıraktığında uyman gereken süre limitleri bu olabilir. Detaylı şekilde bilmiyorum tırt bi iş kanunu dersi almıştım onu da yarım yamalak dinledim yani dediğime pek güvenmesen daha iyi:P ama işte bu konuları araştırabilirsin, kafalarına göre koydukları absürd maddelerin çoğu gerçek bir hukuki durumda geçersiz sayılıyo genelde.
Sosyal ağlarda paylaş

belirsiz süreli iş sözleşmelerinde, işten ayrılmak için önceden haber verme süren yasalarda mevcut zaten. Ne kadar süredir çalıştığına, işin ne kadar daha süreceğine ve işin tipine bağlı olarak değişiyor. kendilerinin 1 sene diye sözleşmeye koymalarının anlamı olduğunu sanmıyorum ancak bir avukata sorsan iyi olur.

hatırladığım kadarıyla yasada; işverenin, o işi yapabilecek başka birini bulması için gerekli süre veya ne kadar süreyle çalıştığına göre birkaç hafta veya aylar önceden ayrılacağını söylemen gerekiyordu. kendileri çat diye 1 sene diyemezler, çünkü bunun için bir sebep belirtmeleri gerekir hali hazırda böyle bir yasa varken diye düşünüyorum. niye 1 sene diye mantıklı bir açıklama getirmeleri gerekir yani dava açılırsa. o işi yapabilecek kişiyi 1 senede mi bulacaklar, nedir yani. 1 sene için kuvvetli bir sebep lazım
Sosyal ağlarda paylaş

bunun bi kuralı kaidesi vardı. çalıştığın yıla göre ihbar süren belirleniyor diye biliyordum ama yasada hakları varmış.

said:
SÜRELİ FESİH

Madde 17 - Belirsiz süreli iş sözleşmelerinin feshinden önce durumun diğer tarafa bildirilmesi gerekir.

İş sözleşmeleri;

a) İşi altı aydan az sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak iki hafta sonra,

b) İşi altı aydan birbuçuk yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak dört hafta sonra,

c) İşi birbuçuk yıldan üç yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak altı hafta sonra,

d) İşi üç yıldan fazla sürmüş işçi için, bildirim yapılmasından başlayarak sekiz hafta sonra,

Feshedilmiş sayılır.

Bu süreler asgari olup sözleşmeler ile artırılabilir.

Bildirim şartına uymayan taraf, bildirim süresine ilişkin ücret tutarında tazminat ödemek zorundadır.

İşveren bildirim süresine ait ücreti peşin vermek suretiyle iş sözleşmesini feshedebilir.

İşverenin bildirim şartına uymaması veya bildirim süresine ait ücreti peşin ödeyerek sözleşmeyi feshetmesi, bu Kanunun 18, 19, 20 ve 21 inci maddesi hükümlerinin uygulanmasına engel olmaz. 18 inci maddenin birinci fıkrası uyarınca bu Kanunun 18, 19, 20 ve 21 inci maddelerinin uygulanma alanı dışında kalan işçilerin iş sözleşmesinin, fesih hakkının kötüye kullanılarak sona erdirildiği durumlarda işçiye bildirim süresinin üç katı tutarında tazminat ödenir. Fesih için bildirim şartına da uyulmaması ayrıca dördüncü fıkra uyarınca tazminat ödenmesini gerektirir.

Bu maddeye göre ödenecek tazminatlar ile bildirim sürelerine ait peşin ödenecek ücretin hesabında 32 nci maddenin birinci fıkrasında yazılan ücrete ek olarak işçiye sağlanmış para veya para ile ölçülmesi mümkün sözleşme ve Kanundan doğan menfaatler de göz önünde tutulur.

kaynak http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/1243.html

1 yil ihbar süresi mi olur lan? O bence hazır template'tir. Düzelttir bence.
Sosyal ağlarda paylaş

yani konuştum, eğitim veriyoruz hemen gitmelerini istemiyoruz biz iyi niyetliyiz ama bizim de kendimizi korumamız bla bla diyorlar

Maddeyi söyledim, onu iş veren kendisi belirleyebilir şimdiki sözleşmeler genelde böyle falan dediler.
Zaten çalışmak istemeyeni de zorla tutmayız bize zarar dedi ki cidden çalışmak istemezsen ağır zarar veriyorsun şirkete. maddi açıdan da zarar verme imkanın var manevi olarak da
biraz da bu yüzden sözleşme ağırlaştırılmış olabilir diye düşünüyorum.

bir de, firma aslında aracı bir firma bir seyahat acentasına gitsem adamların sistemini bildiğim için firmayı aradan çıkarır kendi tedarikçilerinden alabilirim her şeyi.
Sosyal ağlarda paylaş

eğitim veriyorsa eğitim verdiğini ispatlayacak. eğitimin belli bir bedeli olacak, o zaman o parayı isteyebilir. havadan ücret uydurabileceğini sanmıyorum, son aldığı brüt maaşın 6 katı diye.
şu günler arasında şu eğitimi verdim diye resmi belgelerle gösterebilmesi gerek. yoksa hiçbir şey alamaz senden.

seyahat acente işini yapmaman için de sözleşmede onu engellemek için madde koyabilirdi böyle engellemeye çalışacağına. dolayısıyla bunu bahane de edemez.
Sosyal ağlarda paylaş

maaşından kesilme zorunluluğu yok. bankalar kesmiyor diye biliyorum. otel dahil tüm masraflarını karşılayıp sana eğitim veriyor üstüne. 2 sene çalışacağına dair sözleşme imzalatıyor ama. daha önce ayrılırsan da eğitimin parasını alırım diyor.

ama senin sözleşmende öyle bir şey yok. bir senelik süre için mantıklı bir sebep sunamayacağı için mahkemede kazanırsın bence. işe ihtiyacım vardı mecburdum imzaladım dersin en kötü. işe yarıyormuş sanırım.

bir de belirsiz iş sözleşmesi olması için bazı şartlar gerekmiyor muydu? belli bir işin tamamlanmasına yönelik işler gibi. senin iş tanımın aslında belirli iş sözleşmesi için daha uygun gözüktü bana ama bu kısmı pek bilemiyorum
Sosyal ağlarda paylaş

2 günlük eğitimle hiçbir şey olmaz. bence de bir şey yapamazlar. imzala gitsin.

insanları korkutmak, hemen bırakıp gitmesinler diye öyle bir madde koymuşlar anlaşılan. aksi takdirde hukuka uygunluğunu araştırır, kendilerini koruyacak adam gibi maddeler koyarlardı.
Sosyal ağlarda paylaş

Avukatla konuştum,

Şirket kendi açısından 1 yıl diye süre koyabilir ama sana o süreyi sunamaz arttırabilir süreyi ama böyle saçma bir süre koyamaz dedi

yani anladığım kadarıyla şirket iş planı yaparken bi departman için 1 yıllık ihbar tanır sonra kapatır departmanı
bunun gibi bir şey sanırım.

Bu arada tazminat maddesi iş vereni bağlamıyor, işçi için geçerli

Çok kafam karıştı ya

İşte öyle ahım şahım bir iş değil sadece evime yakın eh işte bir maaş ilk iş deneyimi rahat oluyor.
Ama departman büyütülecek stresli iş sürekli yurtdışıyla konuşuyorum yoruyor adamı.

Thy ile falan uzmanlık için görüşüyorum var bi iki yer daha eğer onlar olursa buradan çıkmak zor olabilir
Paraya ihtiyacım var da yine iş arama sürecine girsem dert olmaz.

İmzalasam mı imzalamasam mı :p
Sosyal ağlarda paylaş

Ya bilmiyorum ileride sorun çıkarırlar mı
çok midemi bulandırdı bu olay

iş te bu bağlayıcılığın altına girilebilecek bir iş veya maaş da değil. Büyük şirket olur pozisyonun geleceği olur tamam da
online destek elemanı olarak tittle geçiyor

9 kişilik departman 2 ay içinde 55 kişi olacakmış. Hal böyleyken pek bişey beklememk gerek
Sosyal ağlarda paylaş

hukuki bilgilerini kahvehaneden, forumlardan falan alan adamları kafalamaya yönelik düzenlemişler eheh.

tabii paticik nezih bir forum olduğundan o sürenin işlemeyeceğini söyleyebiliriz.

ama boşu boşuna seni uğraştırırlar isterlerse. 1 yıl önceden ihbar etmedi diyip icra takibi yollarlar. icra müdüründen geçer o takip bi şekil. sen itiraz etmezsin süreyi kaçırıp. o olur bu olur icra mahkemesinde orda burda uğraşırsın.

imzalarken açık açık söyle. bu maddenin bu şekilde düzenlenmeyeceğini biliyorum. lütfen çıkaralım bunu. ben sizinle çalışmak istiyorum, siz de bana bu inceliği gösterin gibisinden bir şeyler söyle.

yukarıda birileri maddeyi yazmış. onun yanın.a onlarca yargıtay kararı eklenebilir.
Sosyal ağlarda paylaş

Eğitim verse bile 1 sene çalışma zorunluluğu koyup 1 sene dolmadan çıkarsan tazminat verirsin şeklinde madde koyabilirdi, kaldıki çoğu şirket karşılıklı anlaşırsan bu tazminatı istemiyor bile. 1 sene ihbar süresi koyuyorlarsa ben burada art niyet ararım, istedikleri kadar aksini iddia etsinler. İş mi yok, boşver gitsin, başka bulursun.
Sosyal ağlarda paylaş

İş kanunu hükümlerinde "işçi aleyhine değişiklik yapılamaz" diye genel bir kural var, ama ihbar maddesinde de "sözleşme ile arttırılabilir" denmiş, bilemedim hangisi ağır basar. İşi bilen bir iş hukuku avukatına sormak veya örnek karar bulmak lazım internetten.

İhbar süresi bu kadar uzatılamaz bence, tazminatı da "ihbar süresi kadar brüt maaş" olarak ödenir, kafalarına göre "6 brüt baba" da diyemezler. Dava mava uğraşmaya değmez ama. Gerçekten öyle bir hakları varsa sakın girme, 1 sene ihbar ne abi, "6 hafta yasal ihbar sürem var, çalıştırıyorlar, size anca 2 aya gelebilirim" dediğinde bile tedirgin oluyor, bazen seni almaktan vazgeçiyor firmalar.

"Olmadı kendini attırırsın" da öyle çocuk oyuncağı değil, saçma sapan tavsiyelerle insanların kariyerini zedelemeyin. İstifa veya karşılıklı/anlaşmalı fesih ile ayrılmadığınızda Çalışma Belgesi alamazsınız. Bir sonraki işinize girerken de SGK çıkış kodundan "sen ayrılmamışsın ki haklı fesihle atılmışsın, hayırdır hacı" derler boru gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...