Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kalp duvarı kalınlaşması

Patice

Öne çıkan mesajlar

Yaklaşık 12 yıldır profosyonel sporcu olan kardeşim dün bir ameliyat için genel check-up tan geçti. Tansiyonu çok yüksek çıkıyordu, doktor kalp duvarında kalınlaşma olduğunu söyledi. Bugün ameliyat oldu, önumuzdeki hafta ortasında kalple ilgili bazı süreçlerden geçecek. Düzenli antrenman yapan, sağlıklı beslenen bi adam. Üstelik 22 yaşında. Nasıl oluyo bu?
Nasıl bi hastalıktır, duyan, bilen var mı? :(
Sosyal ağlarda paylaş

kalbi kas yapmış.

said:
Halter kaldıranlar hafif ağırlıklarla çalışsalar bile bir süre sonra kol kasları kalınlaşır ve sertleşir. Kalp kası kalınlaşmasının en sık nedeni kalbin her atımında kaldırdığı halter yani normalin üstündeki basınçtır.

geçmiş olsun. hafif egzersiz dışında zorlayıcı ağır sportif aktivitelerde bulunmasa daha iyi gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

oncelikle kardesine acil sifalar dilerim, umarim en kisa zamanda turp gibi olur.

aslinda bana duzenli spor yapmak, gercekten vucudun ihtiyaci olan birseymi yoksa ihtiyacindan fazlasimi sorusunu aklima getiriyor..

vucut normalde baya akilli bi mekanizma, ve bulundugu ekosisteme gore isisini, enzimleri, hormonlari ayarliyor..

duzenli spordan kasit hergun 4 saat body calismak, kosmak, bisiklet surmek ise gercekten vucut ona ihtiyaci varmi ona bakmak lazim..

eger bir kisi normal sartlar altinda arabaya binip, 2 saat ps3 oynayip, sehrin egzosunu icine cekiyorsa ve bunun yaninda 2 saatte agir yuklu antreman yapiyorsa aslinda yavas olan metabolizmasini azar azar artirmasi gerekirken tam zit kutupta bir yuklemede bulunuyodur.

ama dersinki adam agri dagi eteginde yasiyodur, hergun 8km yokus cikip koyunlari otlatiyodur, -25 derecede odun tasiyodur, bizim 10 dakikada soluyup basimizin dondugu oksijeni 40 yildir soluyodur, o zaman o adam dogal yollardan gunde 4000 kalori bile harcasa tik etmez cunku vucudu ona adapte olmustur..

spor yapmayalim, hepimiz gotu buyultelim degil dedigim..
sadece kumes gibi sehir ortaminda duzenli spor adi altinda body vs kasan kisiler riske girebilir diye sahsi gozlemim var.

daha cok vucudun metabolizma ihtiyacina gore hareket, yuruyus, yuzme vs sanki daha saglikli
Sosyal ağlarda paylaş

Herkese teşekkür ederim. Google'da bakmak çok istemedim, tamamen bilgi kirliliği.. Ameliyat öncesi ortaya laf atıp, iyileşmeyi bekleyin dedikleri için içim içimi yedi açıkcası. Bayram sonuna kadar bekleyeceğiz şimdi. Kardeş, anne babaya benzemiyor. Kıymeti başka..
Sosyal ağlarda paylaş

reyou said:

oncelikle kardesine acil sifalar dilerim, umarim en kisa zamanda turp gibi olur.

aslinda bana duzenli spor yapmak, gercekten vucudun ihtiyaci olan birseymi yoksa ihtiyacindan fazlasimi sorusunu aklima getiriyor..

vucut normalde baya akilli bi mekanizma, ve bulundugu ekosisteme gore isisini, enzimleri, hormonlari ayarliyor..

duzenli spordan kasit hergun 4 saat body calismak, kosmak, bisiklet surmek ise gercekten vucut ona ihtiyaci varmi ona bakmak lazim..

eger bir kisi normal sartlar altinda arabaya binip, 2 saat ps3 oynayip, sehrin egzosunu icine cekiyorsa ve bunun yaninda 2 saatte agir yuklu antreman yapiyorsa aslinda yavas olan metabolizmasini azar azar artirmasi gerekirken tam zit kutupta bir yuklemede bulunuyodur.

ama dersinki adam agri dagi eteginde yasiyodur, hergun 8km yokus cikip koyunlari otlatiyodur, -25 derecede odun tasiyodur, bizim 10 dakikada soluyup basimizin dondugu oksijeni 40 yildir soluyodur, o zaman o adam dogal yollardan gunde 4000 kalori bile harcasa tik etmez cunku vucudu ona adapte olmustur..

spor yapmayalim, hepimiz gotu buyultelim degil dedigim..
sadece kumes gibi sehir ortaminda duzenli spor adi altinda body vs kasan kisiler riske girebilir diye sahsi gozlemim var.

daha cok vucudun metabolizma ihtiyacina gore hareket, yuruyus, yuzme vs sanki daha saglikli

Ben de yaklaşık 9 yıl kadar spor yaptım. ( Voleybol, tenis ) Bıraktıktan sonra hastalıklar çıktı ortaya. Çok ilişkilendiremedim. Erkeklerde daha sık görülüyor sanırım. Kardeşim lisanslı basketbolcuydu 2 yıl önce bırakıp fitness'la form tutmaya başladı. Söylediklerini daha önce hiç düşünmemiştim ama doğru şeyler demişsin. Dilim varmıyor ama genç ani kayıplar düzenli spor yapan, fazla efor sarfeden adamlarda oluyor. Çok üzücü.
Sosyal ağlarda paylaş

Patice said:

Herkese teşekkür ederim. Google'da bakmak çok istemedim, tamamen bilgi kirliliği.. Ameliyat öncesi ortaya laf atıp, iyileşmeyi bekleyin dedikleri için içim içimi yedi açıkcası. Bayram sonuna kadar bekleyeceğiz şimdi. [b]Kardeş, anne babaya benzemiyor. Kıymeti başka[/b]..

Şuna kesinlikle katılıyorum. Küçükken bile 'anneni mi babanı mı daha çok seviyorsun' diye sorduklarında 'kardeşimi' derdim, hala derim. Tekrar çok geçmiş olsun.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi doktor olduğunu bildiğin biriyle konuşmadıktan sonra internetten alacağın bilgiye itibar etme. Genel manada yanlış bilgi olmayabilir ama sizin hastanızın gerçek durumuna da uymayabilir. Bi hastalığın bin çeşit sebebi var. Tahliller, testler vs, bunların sonuçları hastanın durumuna göre özel çıkar. O yüzden aynı hastalığa sahip bile olsalar her hastanın durumu birbirinden farklı olabilir, çoğu zaman tedavi şekli bile farklı olur.

İnternet çıktı çıkalı insanlar hastalık hastası oldu. Bunu diyen kişi de panikatak tedavisi görüyor bu arada. Suçun yarısı da internetten hastalık, hastalığa dedavi fln aramak.

Bir baş ağrısı bile olsa bin sebebi var. Tansiyondan sinüzite, beyin tümörüne kadar bin çeşit sebebi olabiliyor. Hadi sizin teşhis belli, ama hastalıkların da seviyesi var, kritik olanı var olmayanı var. Hani beyin tümörü bile iyi huylu kötü huylu, yerine göre tehlikeli ya da az tehlikeli falan diye ayrılıyor. Yani her hastalık hastaya göre özelleşiyor yukarıda da dediğim gibi. Sen şimdi kalp duvarı kalınlaşması diye ararsın, biri "babamda böyle hastalık vardı 2 ay sonra öldü" der, üzülürsün korkarsın. Belki adamın durumu çok ağırdı, belki ölüm nedeni o bile değildi, sadece denk geldi vs.

Dediğim gibi, doktoruna güven, çözümü doktorda ara, interneti kaale alma. Yoksa psikolojik olarak rahatsız ediyor.
Sosyal ağlarda paylaş

LethE said:

keşke senin kardeşine olcağına benim abime olsa.
hiç sevmiyorum (hiç de sevmedim), kardeş nefreti başka.

Ciddi olamazsın bunu söylerken. İnsan düşmanı için böyle şeyler düşünemez. Senin kardeşine de bişey olmasın. 'İnsanın dostu olmalı, düşmanı annem de doğurur' demişler.. ama yok yani böyle bişey olamaz.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...