Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kentsel Dönüşüm..

ahmedinejad

Öne çıkan mesajlar

dasaaa said:

too short but effective.

hayallerle gerçekler farklı şeyler.
hayat hard cold gerçekler üzerine kurulu

konuyla alakasız belki ama şöyle bir mesajı okum aqk benim kalbimi kırıyor.

ne türkçen türkçe nede ingilizcen yeterli
2si bir arada türkilizce haline gelince ise bir hilkat garibesi.
gözlerim acıdı adeta cık cık cık.

konuya dönersek , ekümünopolisi izlemenizi tavsiye ederim.
Sosyal ağlarda paylaş

mimarlar haftası kentsel dönüşüm atelyesine giden arkadaşlar var. bi katılsınlar. onlarlakonuştkça neler olduğunu daha rahat öngörebilriz

şimdi. hazırlıksız başlandığı gerçek.

X katlı yere X*2 falan katlı bina yapılmasının gerekliliği de bi gerçek. tr'de mimarlıkla ilgili birkod olmaması en büyük sıkıntı. california'da, green energy için dahi belli şartlar var ve bunlara uyma zorunluluğu var.

misal tarihi yapılar, ingilterede eski taş evlere PVC cam takamazsınız. adam poponuzdan kan alır. belli bölgelerde böyle tabii. her bölgesinde değil. ama genele yayılması lazım bu tür kodların.

bizde HİÇ bişi olduğunu düşünmüyorum ben.
ha olsa bile etrafından dolanmanın yolunu bulurduk o da var.

bunlar kentsel dönüşümün suçu mu?
değil.

kentsel dönüşüm gerekli bir hareketin ötelenmesi ile daha da sorun çıkartmış bir durum sadece.
Sosyal ağlarda paylaş

hakliyim said:

dasaaa said:

too short but effective.

hayallerle gerçekler farklı şeyler.
hayat hard cold gerçekler üzerine kurulu

konuyla alakasız belki ama şöyle bir mesajı okum aqk benim kalbimi kırıyor.

ne türkçen türkçe nede ingilizcen yeterli
2si bir arada türkilizce haline gelince ise bir hilkat garibesi.
gözlerim acıdı adeta cık cık cık.

konuya dönersek , ekümünopolisi izlemenizi tavsiye ederim.

ikisi de oldukça yeterli abi.

ne yapalım, yargılayalım mı her adımda insanları? anlamıyorum ki...
keyfimden öle yazdım. babalar gibi de yazarım devamını hatta.
Sosyal ağlarda paylaş

"hayat hard cold gerçekler üzerine kurulu"

"life hard soğuk gerçekler üzerine kurulu"

"hayat is built on sert soğuk facts"

seni değil yazdığın cümleyi yargılıyorum , arada "yargılamak" lazım . zevksiz , at pipisindeki kelebek görüntüsüyle yükselen toki binaları , bu estetik yoksunluğunun bir uzantısı değil mi ?
Sosyal ağlarda paylaş

Aşağıdaki yazı ile aynı fikirdeyim birebir. Fakirlere 5 kuruş verecekler şehir dışına gönderecekler, kendileri o araziye diktikleri evleri 500000'e satacaklar deniyor, birileri bal tutup parmaklarını yalayacak, ama o fakirlerin hayatını kurtarmış olacağız olası bir depreme karşı.

Artı, yalnızca bazı arazilerde sistem dediğiniz gibi işliyor. Örneğin ailemin yaşadığı apartmanda -Eyüp'te- daha geçen gün gönüllü olarak sisteme başvurduk biz de, geldiler örnek aldılar. Eğer olası bir depreme dayanıksız çıkarsa üstüne para verip binayı baştan yaptırma kararı aldık. Öleceksin lan yoksa, bundan ötesi mi var?

Olası bir depremde o çok bayıldığınız, inanılmaz kozmopolit ! Tarlabaşı'lar, bilmemnereler tuzla buz olacak, ambulans itfaiye bile giremeyecek, cesetler SOKAKLARDA çürüyecek lan.

Asıl sürekli 'kentsel dönüşüm soygundur!!!1' diye çığıran topluluk bariz bir biçimde o insanların düşmanıdır ve olası depremdeki ölümlerinden birebir sorumludur.

Özet: dönüşümü biz yapmazsak deprem yapacak. heh, o zaman yine zenginler kazanacak, rahat olun.

dasaaa said:

kentsel dönüşüm hoşunuza gitmek zorunda değil ama şart.

izmirde deniz kenarında oturduğunuz binalar dahi boktan. bi orta magnitude da depremde ölüsünüz. daha fakir-varoş yerlerini hiç bilmiyorum ama onlar da boktandır.
istanbul için de aynısı geçerli.

işin sıkıntılı olan kısmı x,y,z semtlerinde yaşayan çöpün şehir dışına yahut başka bi yere nakli de değil benim için. -ben de fikirtepeden şikayetçiyim mesela. adamlardan legal oturanlar güzelce paralarını falan alacaklar gerçi o bölgede. orası da ayrı bi konu-

işin kötü yanı şu, istanbul-izmir gibi yerlerde tabiri caizse temiz kurulum yapma imkanı yok.

allah aşkına bi belediyenize gidip sorsanıza, kentsel dönüşüm yapılacak yerde alt yapı ile ilgili ne gibi planlamalar yapılmış, 10-25senelik bir öngörüleri var mı?

genel olarak iki alan belirleyip "ahanda yeşil alan burası olsun" demekten ve "şu şirket buraya ev diker ben de ona iki hat çekerim"den öte bir kentsel dönüşüm olsa elbette çok daha memnun olurdum.

istanbul için konuşalım. zeytinburnu'ndan başlayarak kıyı boyunca, kadıköy-üsküdar gibi süper yoğun yerlerde neredeyse istanbul'un tamamında bu iş şart.

siz şimdi yapmazsanız depremden sonra zaten yapmak zorunda kalacaksınız bu dönüşümü.

doğruyu konuşmak lazım, fakirine de romanına da başlarım 10sene kadar geç kalındı.
-bu durumlarda keşke eski sscb usulü bi sistem ile girseler demiyor değilim. "selam burası devletin. defolun gidin. ben inşaat yapmaya başladım bile!" insancıl değil (zaten adamlar ne zaman insancıl olmuşlar ki. lol) ama verimli.

geyik bir yana. öncelikle bu şart. zorunlu, bıçak kemiğe dayandı manasında bir şart hatta.
sonrasında ise mimari zorunluluklar gözeterek, gerekli planlar ile yapılması lazım olan bir şey, dev şirketlerin daha dev olmasını sağlayacak bir şekilde hormonlu hale getirildi. aynı şekilde de devam edecek.

aslında şehirlerin sağlıklı hale getirilmesi, dayanıklı hale getirilmesi kadar görsel açından da iyileştirmesi için inanılmaz bir fırsattı bu.
Sosyal ağlarda paylaş

Ha bu noktada inşaat sektöründeki yolsuzlukların iyi denetlenmesi lazım, yani 5 kat imar izni olan yere 30 kat dikmek, malzemeden çalmak ve benzeri şeyleri çok iyi denetlemeniz lazım. Bunun için de arsa sahiplerinin ve önceki apartmanın sahiplerinin çok sağlam bir anlaşma yapmasını tavsiye ederim, sonra yepyeni binanın altında kalmayın, yazık.
Sosyal ağlarda paylaş

ozeti var mi ya bunun?

heryerde farkli farkli lanse ediliyo bu olay.

2 tane olay var su anda duydugum, hangisi gercek bilmiyorum.

birincisi adamin evini elinden alip adama baska yerden toki evi veriliyo. eski evinin oraya yapilan binalara anca uzaktan bakiyolar.

digeri de, adami kiraya yolluyolar, eski evinin yerine yapilan bina hazir olunca oradaki evine geri donuyo.

2.si daha akla mantiga uygun geliyo tabi de, turkiyede olunca birincisi de olabilir neden olmasin
Sosyal ağlarda paylaş

Radyoda dinlediğime göre, bilader evini ver biz buraya yenisini yapıcaz ama onun değeri seninkinden 50 milyar daha fazla o yüzden bize borçlusun. Krediyi şu şu bankadan şu şu faize alabilirsin. Eğer fakirsen (fakirliği de şöyle bağlamışlar, 2 kişilik bi ailenin maksimum geliri 400 tl ise) kredine faiz yok.

Hatta evini vermek istemeyenden zorla alırız falan dedi tayyib
Sosyal ağlarda paylaş

Marty said:

ozeti var mi ya bunun?

heryerde farkli farkli lanse ediliyo bu olay.

2 tane olay var su anda duydugum, hangisi gercek bilmiyorum.

birincisi adamin evini elinden alip adama baska yerden toki evi veriliyo. eski evinin oraya yapilan binalara anca uzaktan bakiyolar.

digeri de, adami kiraya yolluyolar, eski evinin yerine yapilan bina hazir olunca oradaki evine geri donuyo.

2.si daha akla mantiga uygun geliyo tabi de, turkiyede olunca birincisi de olabilir neden olmasin

Detaylı bir şekilde okumadım ama ben de genwa nın dediği gibi biliyorum bu kentsel dönüşüm işini. Eğer yeni daireyle eski daire arasındaki fiyat farkını karşılayabiliyosan yeni daireyi alıyosun, karşılayamazsan şehir dışındaki ucuz bi eve şutluyolar.

Senin 2. dediğin halk arasında "apartmanı müteahhite vermek" olarak bilinen olay, bu projeyle alakasız bişey o.
Herkes anlaşıp bütün daireleri müteahhite veriyolar, o da apartman benim abi diyip yıkıp yerine yeni apartman yaptırıyo, sonra da karşılığında herkese 1 daire veriyolar işte. İnşaat süresince de kira masraflarını müteahhitten alıyolar genelde.
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:

fenn said:

Bir yönden destekliyorum. Bursayı bilen bilir izmir ankara yolunun alt tarafı nasıl biryerdir öyle. Hiç abartmıyorum yolun ortasına adam ev yapmış. Süratle gelsen ve duramaz olursan duvarına çarpabilirsin hatta duvardan adamların evine girebilirsin. 2 arabanın yanyana geçemediği yollar vs vs vs

o zaman suratla gelme ve dur. sehirler arabalar için değil insanlar için yapılıyo.

Hız yapacağımdan veya desteklediğimden değil. Bu bahsettiğim yerleri görmen lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

Kiraların yükselmesi için genel olarak maaşların yükselmesi lazım, öyle yeni daire hoba 2500 yapan ev sahibi, çok merkezi bir yer olmadıkça boş ev bekletmeye devam eder.

Ayrıca aidatı vs gibi başka gider kalemleri ne durumda olacak bunlar bile belli değil.

O yüzden merkezi konumda olan az katlı evlere çok göz dikiyor müteahhit kafalılar zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...