Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Balyoz bitti

kiymaliborek

Öne çıkan mesajlar

4 sayfayı okumadımda savunanlar vardır kararı,
nasıl savunulabiliyorsa artık. iyi tarafından görmeye çalışıyorum da tutamıyorum bir yerinden.
Ne hukuk bıraktılar ne adalet.
Sahte olduğu kanıtlanmış delillerle, dijital iftiralarla insanlara ceza kesildi.

Neyse rte nin de dediği gibi "daha temyiz var".
Artık resmen söylenecek söz kalmadı, cumhuriye tarihi yassı ada duruşmaları dahil bu kadar adaletsiz bir yargılama görmedi.

@sufi
evet bunlar sıradan insanların başına gelseydi insanlar görmeyecekti bile,
gerçi sıradan insanlar için ÖYM ler kurulup sahte deliller virüsle aktarılıp hakimler buna inandırılmaz.

ikincisi,
bu adamlar darbe istemiş olabilir, belki rakı masasında konuşulmuştur doğrudur.
ha oturulup gerçekten böyle bir şeye kalkışılmış ise, bunun ciddi kanıtları var ise cezayı haketmişlerdir.
Ama sorun kanıtların olmamasında, sahte deliller olmasında.

ayrıca, bu forumda insanlar darbe istemiştir, o insanlar şimdi farklı görüşlere sahipte olabilirler.
bu ülkede kürdistan isteyenler,şeriat isteyenler, toptan ataist olsun isteyenler, esmer insanlar ölsün isteyenler, kıyı ege kurulsun gerisi atılsın diyen insanlar var.
ama bunlar istek, dile getirir harekete geçmezsin

Bide şöyle bir durum var,
artık ( bi 5-6 senedir ) tr de darbe hayal. Darbe olması için halkın arkanda olması gerek. Ötekileştirmen lazım, bunlar komünist dinsiz demen veya başka bi yafta bulman lazım. Elinin altında sadece yarım milyon asker var ve bunların hepsinin ailesi var sivil, onları vurması için bahane lazım.
Şu koşullar altında böle bi durum yok zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

ömrü yetmiyordur, ya da unutmuştur. o kadar çok şey oldu ki son 10 yılda (10'u da geçelim, 5 yılda), olanlar geçmişte yaşanan herşeyi unutturacak cinstendi. ben bile yuh artık böylesi olmamıştır daha önce dioyrum bazen, sonra bu kadar çok abartısı olmasa da 90'larda bunun gibi olaylar olduğunu görüyorum.

yargı hiçbir zaman bu ülkede bağımsız olmadı. güçler ayrılığı hiç olmadı. ama bu kadar güçlü hiçbir odak olmadığı için de bu kadar boku çıkmadı. askerleri savunmuyorum ben, tsk'yı savunmuyorum, savunulmayacak, yargılanacak çok adam da var, katılıyorum da bunlara. bu adamların içinden darbe hazırlığı / fişleme yapanlar da vardır, eyvallah.

ama "kurunun yanında yaş da yanar" modeliyle nereye kadar gidebilir ki bu iş ? veli küçüğümsü isimlerle bunları yapsalar, gerçekten amaçları temizlemek olsa pislikleri, böyle tepki çıkar mıydı ? suç işleyen hakimler, suç işleyen savcılar, alenen aleyhte delil "eken" polisler olmasa, insanlar bu kadar isyan eder miydi ?

ben askeri savunmuyorum. ben orada, haksız yere yargılanan insanı savunuyorum. bir insan, son derece şerefsiz katil it falan da olsa, o insanı şerefsiz katil it olduğu için yargılayacaksın. yalandan delil ekip onla yargılamak, sadece işleri daha da gerginleştirir.

sufi

Sufi said:

@fizban

isimlerin kim olduğuna pek bakmadım, sadece 1 mesajdaki isim dikketimi çekti onu da belirttim zaten ummuyordum diye.

türkiye cumhuriyeti mahkemelerinin olağanüstü güzel kararlar verdiğini falan hiç söylemedim, hala da söylemiyorum ve hakimlerin kararlarının hiçbirinin arkasında falan değilim. ancak yine şöyle acaip bir hava oluştu ki sanki bu ülkede yargı sistemi düzgün çalışıyordu, şimdi böyle acaiplikler olmaya başladı... bunu söyleyen ya yalan söylüyordur ya ömrü yetmiyordur. yargı sistemi malesef her zaman türk halkını (kasıtlı olarak demiyorum yanlış anlaşılmasın) inim inim inletti. yanlış kararlar, yanlış uygulamalar (tutukluluk gibi), geç verilen kararlar, zamanaşımları... gider daha. ama bu durumdan muaf bir kesim vardı: (darbe zamanları dışında) üst düzey siyasetçiler, (her zaman) üst düzey bürokratlar ve askerler. bugün gelinen noktada askerlerin muafiyeti kalktı, siyasetçinin ve ona bağlı bürokratınki devam ediyor. yani öyle güzel bi noktaya geldiğimizi falan söylemiyorum. ama olan şu ki eskiden dokunulamayan ve sesi yüksek çıkan bi kesim de bu yargı sisteminden zılgıtı yeyince kıyamet koptu. e iyi de oldu. taşaklı bikaç kişiye değmeseydi hala yargı sistemimizin çarpıklığını ignore etmeye devam ediyor olcaktık. köylü memetin davası sürünüyormuş, boş yere içerdeymiş falan... aşşası kasımpaşa.

Sosyal ağlarda paylaş

askerlerin yargılandığı falan yok. hayal dünyasında yaşıyorsunuz halen. daha önceden verilen cezaların infazı var bukadar basit. Hangi asker, hangi komutan yargılanıyor yahu ? Uludere'de kendi vatandaşını katledenler mi ? AKP hükümetimiz sahip çıkmadı mı bu katliama ? Padişahımızın sır küpü MİT müsteşarı yargılanamıyor bir türlü özel yasa çıkarıldı kendisi için. Bu mu demokrasi ? Bu mu eskiden daha iyi olan ülke ?

PKK'nın yaptığı son saldırılarda sorumluluğu olan kaç kişi yargılanmaya, yargı önüne çıkarılmaya başlandı ? AKP'nin sevdiği paşa başa gelince, kilit kademeler ele geçirilince ne çabuk düzene girdi TSK bir anda. Eskiden her baskın sonrası bir komutanın, bir albayın, bir binbaşının adı çıkar önce gazetelerde yargılanır 1 hafta sonra gözaltına alınırdı. Şimdi maşallah 5er 10ar şehit veriyoruz ama anlaşılan doğal ölümler neticesinde oluyor bu ölümler o yüzden yargılanan, kolundan tutulup yargı karşısına çıkarılan askerimiz yok pek.

Derin devletin, darbelerin bittiği falan yok. Bu zihniyetle hiç bitmez. Aba altından sopa gösteren, adalet sistemini kendi çıkarları için kullanan, keser döner sap döner mantığıyla hesap kesen zihniyet olduğu sürece hiç bitmez.Eskiden de yoktu adalet şimdi de yok. Ama eskiden güç dengesi vardı tek fark o. Eskiden güç bir zümrenin elinde değildi. Bir taraf diğer tarafı bu denli ezemiyordu. Devletin kurumları hiçbir zaman bu denli tek bir grup tarafından ele geçirilmemişti. Hayır AKP'nin en büyük yalakası, hukuk adına utanç kaynağı eski anayasa mahkemesi raportörü bile itiraf etti bunları. Eskiden eşitlik vardı şimdi tek bir tarafın elinde hukuk ve sistem diye. Bunları göremeyip, bizi daha iyi günler bekliyor, bakın en azından askerler yargılanabilir olmuş diyorsanız uyumaya devam edin daha çok hayal göreceksiniz demektir.
Sosyal ağlarda paylaş

@suark

hepsinde haklısın.

@suark + fizban

delil üretilmesini falan savunmadım hiç bi yerde, hiç bir zaman. bi kez daha tekrar edeyim: gerekçeli karar bu yamuk yumuk delillerle oluşturulmuşsa (ki hiç de imkansız değil, bu ülkede yaşıyorum ben de) o zaman bu delillerle içeri konan insanlar için sizinle aynı şeyi söylerim.

@fizban

evet, unutmuş da olabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

deady said:

Mighty_THoR said:

çok hatalısınız, yurdum yargısı hakkındaki beklentilerinizi yüksek tutuyorsunuz.

Ben kendi müvekkillerime de diyorum türk ceza yargısında yargılanmaktansa ispanyol engizisyonunda yargılanmayı tercih ederim.

Ben madurun gelip suçu işlen adam bu değil dediğini,adli tıbbın suçu bu işlemedi dediğini savcının beraat istediğini buna rağmen hakimin bence bu deyip cezaya hükmettiğini görmüş adamım, daha da fecisi üstüne geçen ay yargıtayda 16 sayfalık 14 maddelik temyiz dilekçesine 4 satır bizce de işlemiş diyerek onadı.

Merak ettiğimden soruyorum türkiyede hukuk hep bu durumdamıydı yoksa yakın zamandamı bu duruma geldi .Demekki sokaktaki adamı oturtsan hakim sandalyesine daha doğru bir karar verecek

Hiç bir zaman adam akıllı değildi ama yeni TCK yürülüğe girdiğinde hukukçu olarak yetişmiş gerçek hakimlerin bir çoğu bu saatten sonra yeni kanun öğrenemeyiz diye emekliliklerini istedi, o jenerasyondan kalan azınlığa denk geldiğinde zaten hemen alıyorsun en azından adil olmaya çalışıyorlar, bir avukat olarak her daim aynı fikirde olmayabilirim ama kötü niyetli değiller o yüzden hepsini seviyorum.

Öte yandan çıkan büyük boşluk kapansın diye daha asliye cezayı beceremeyen insanlar ağır ceza reisi oldu bir dünya badem aramıza kaldı sözde sınavda istenilen adaya hayatın anlamını sordular istediklerine 2+2, sonunda hükümete biat etmek kriter oldu.Son anayasa değişikliği ile hsyk değişince çoğu sindi bir kısmıda banane ya dedi.

Dışarıda bir avuç düzgün savcı ve hakim kaldı, onlara denk gelirseniz ne mutlu gelmezseniz allah yardımcınız olsun zira bu ülkede hüküm giymeniz için herhangi bir delile ihtiyaç yok yargıtay hakimin içinden öyle gelmesini yeterli görüyor.
Sosyal ağlarda paylaş

hiçbir zaman bukadar değildi evet. hiçbir zaman 50% oy alan bir iktidar partisi başa gelip zaten içeriden belli düzeyde ele geçirilmiş kurumları baştan aşağı şekillendirememişti. Hiçbir zaman ordu tamamen kendi içinde gruplaşan cemaati ortadan kaldıramamıştı. Şimdi tamamen AKP karşıt görüşü yok etti bukadar basit.

Şu an tek parti iktidarı yaşıyoruz. Tek parti iktidarı ötesinde tek adam devrindeyiz. Elinde silahı, topu tüfeği olan tarafın anlık olarak darbe yapıp, veya aba altından sopa gösterip höt demesi tek tarafın gücüne işaret etmesin. yanılmayın. AKP sivil iktidar olarak bu işleri yapıyor şu anda. TSK tamam darbeler yaptı, kafasına göre insanları idam etti, hükümetleri şekillendirdi vs. Ama hiçbir zaman polisi adam edemedi kendi kafasına göre. Yıllardır polis cemaat ekseninde hareket etti. Yıllardır hukuk sisteminin içine cemaatten yapılanmalar sızdı. Eskiden beri bu vardı. Hiçbir zaman cemaat, milli görüş azınlık konumunda değildi. Sadece zamanını bekliyordu. O zamana kadar son derece kurnaz ve akıllıca beklediler.

28 şubatta gördük. kan akmadan, muhtırayla, mevcut koalisyonun önüne 3-5 sayfa koyarak istediklerini yaptırdılar. Çünkü o güç yoktu direnecek. Aynısı AKP döneminde de yapılmaya çalışıldı yapılmadı demiyorum asla. Ama başarılı olamadılar işte. Çünkü karşılarında yıkamayacakları bir güç oluşturmuştu zaten AKP. Ve o güç gittikçe güçlendi günümüze geldi. AKP tek başına elinde bukadar gücü barındırmasa bunlar olamazdı. Baştan aşağı hukuk sistemini değiştirdiler. Her kademeye kendi adamlarını yerleştirdiler. TSK aynı şekilde. Polis zaten cemaatin kontrolündeydi şimdi bulletproof. Mevcut iktidarın elinde hem asker hem polis var silahlı güç olarak. Zaten 50-60 senedir sivil iktidarların elinde olan MİT'i saymıyorum bile.
Sosyal ağlarda paylaş

Adnan menderes oylarin yarisini aldi ama asildi bu ulkede. yani diger gucleri es geciyorsun.

bu ulkede "size" dokunmadigi icin o gucler, kolayinizdaydi. Hapisane onlerinde dagitilan, ppolis araclari ile ustlerine yurunen haksiz sekilde iceride tutulan insanlar vardi. Ayni seyler yasandi yani. Ama solcu gomunist dinci diye umursanmiyodu o insanlar. gercekten demokrasi ise sorun, durust olalim kimsenin seyinde degil demokrasi. yarin dincilere aynisi yapilsa zil takip oynar cogu insan.

once demokrasinin temel kurallarina sahip cikmak gerek, desteklemedigimiz sevmedigimiz bile insanlar olsa.
Sosyal ağlarda paylaş

ben demokrasinin temel kurallarına sahip çıkıyorum. güç dengesi vardı demek adalet vardı demek değil. kimse kimseyi ezmemiştir de demedim yazımın hiçbir yerinde. denge vardı dedim. Dengeyi neden iyi,güzel birşey olarak algılıyorsun onu hiç anlamadım. Denge dediğin şey kıyastır neticede. doğru veya yanlış olanı belirlemez. Tabi darbelerle, şunla bunla insanlar ezildi, katledildi. Devletin devamlılığı palavrasıyla karşıt görüşler yok edildi. Kendi insanlarının üzerine bu devlet ateş açtı. Kendi insanlarını katletti. Kimi zaman kendi ideolojisine yakın olanları yok etti propaganda malzemesi olarak kullanabilmek için.

http://www.haber7.com/siyaset/haber/879469-osman-can-yargiya-artik-kemalist-giremez

said:
- Şu anda nasıl?
Eskiden Kemalist yüzde 20 iken anayasal düzende yüzde 80 olarak temsil ediliyordu. Şimdi denge tersine dönüyor ve yüzde sıfıra doğru gidiyor. Bu muhtemelen böyle gider. Bu bir risk mi? Evet, risk

Kemalizm hep azınlıktı. Ülke kurulduğundan beri azınlıktı. Azınlık olarak çoğunluğa hükmetmeye çalıştı ve başaramadı. Hiçbir zaman tam olarak halkın desteğine sahip olamadı. Bugün geldiğimiz noktada 50% gibi asla ve asla azımsanamayacak bir halk desteğine sahip bir iktidar var. Pirinçle , bulgurla, basın desteğiyle, yalanla dolanla, kinle, nefretle, intikamla veya samimi olarak inançla ne olursa olsun bu desteğe sahip. Bu desteğin yanında elinde silahlı iki güç var artık. Polis ezelden beri. Ve artık TSK. E bunun yanında belki silahtan da güçlü bir basın. Hele hele günümüzde internet ve sosyal medya sağolsun dezenformasyonun kralı yapılabiliyorken polisi ve askeri ortadan kaldırsan bile olur. Görüyoruz insanların nasıl galeyana geldiğini izlemedikleri bir video yüzünden.

Sen şimdi gerçekten gücün tek bir elde toplanmadığını mı iddia ediyorsun bunlar açık ve net ortadayken ?
Sosyal ağlarda paylaş

Ben oyle bisi demedim ki? Tabii ki toplaniyor, ama eskiden de o guc baskasinin elindeydi demek istedim. Guc bu ulkede hep birilerinin elinde oldu farkli degildi demek istedim. Isteyen istedigini iceri atiyordu, asiyordu, suikasta kurban gidiyordu. Demokrasi namina bisiler bulmak zordu bu ulkede, o guc simdi baskasinin elinde onu demek istedim. Turkiye gercegi.
Sosyal ağlarda paylaş

"12 aralık 2007" said:

faşist yapı mevcutsa gelen kişi ne düşüncede olursa olsun gelenin işine yarar. dün başkasının işine yarıyordu bugün bunların işine yarıyor. entellektüelimiz de oraya yerleşip faşist oyuncaklarla oynayan yaramaz çocukları ayıplıyor. faşist oyuncakları kaldıralım diyenlere de ya gülünüyor ya da sus bi dakka abicim deniyor.
yani bonecum akpdeki faşizan hareketlerden önce faşizan toolları yoketmek lazım. dün kendisi gibi düşünenlerin elinde olan faşizan toollardan rahatsız olmayanlar bugün toollar el değiştirince kıpırdanmaya başladılar

o tarihte demişim bunları. nedanko'nun önceki sayfada yazdıklarının tamamını imzalarım.
Sosyal ağlarda paylaş

nedanko said:

Ben oyle bisi demedim ki? Tabii ki toplaniyor, ama eskiden de o guc baskasinin elindeydi demek istedim. Guc bu ulkede hep birilerinin elinde oldu farkli degildi demek istedim. Isteyen istedigini iceri atiyordu, asiyordu, suikasta kurban gidiyordu. Demokrasi namina bisiler bulmak zordu bu ulkede, o guc simdi baskasinin elinde onu demek istedim. Turkiye gercegi.

işte ben de şunu diyorum. o güç belli ölçüde farklı ellerdeydi. her tarafın bir gücü vardı ama taraflar zamanı geldiği zaman kullanıyordu bu gücü. Yoksa her zaman tek tarafta mutlak güç olsaydı diğer tarafı saniye beklemeden ezerdi. Ezemediği için bir denge oluştu. zaman zaman bir taraf ezdi zaman zaman diğer taraf ezdi. Kimi zaman ortak düşman adına güçbirliği yapıldı. bkz komunizm, PKK. Yani bu ülkede kemalistim diye geçinen ordu en büyük tehdit olarak gördüğü irtica ile kol kola eylem yaptı, hizbullah at koşturdu PKK'a karşı.

Bu günden sonra ortada kemalizm diye birşey kalmadı. 100 yıllık savaşta sona gelindi. Kemalizm en fazla insanların daha 3-5 sene kutlayacağı bayramlarda marşlar olarak, sloganlar olarak kalır. Kemalizmin elinde bulunan güç AKP'e geçmiş durumda.
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa kapattım pencereleri senin ismini de hatırlamıyorum da isimler önemli değil, zaten o yüzden isimsiz alıntıladım hepsini. öenmli olan o dönemlerde nasıl bir düşünce hakimdi, onu göstermeye çalıştım. ayrıca suark'ın da dediği gibi zaman geçer insanların düşünceleri değişir. kimin dediğinin hiç önemi yok.
Sosyal ağlarda paylaş

KapIKulu said:

fizban said:

feamer'ın kopyaladıklarını kopyalamaya gelmiştim.

tarih bu cezayı verenleri affetmeyecek. gün gelecek, devran dönecek, çok daha beterlerini çekecekler. acı ama gerçek. şu an beddua okuyan milyonlarca insan var.

Bu devranın dönmüş hali. Senelerce ordu içindeki çeşitli insanların milyonlara çektirdiği darbe döneminde edilen bedduaların eseri.

(tu)
Sosyal ağlarda paylaş

yanlışların intikamını yanlışla alınca haklı olunmuyor arkadaşlar. yargı-yasama-yürütmeyi biraraya toplayıp gestapo gibi insanları cezalandırmanın bu ülkeye bir getirisi olmayacaktır. 12 Eylül'ün sadece yakında ölecek kadar yaşlı suçluları göstermelik olarak ortaya sürülmüşken, askeriyeden darbeci diye sadece AKP karşıtları toplanmışken bu hükümetin adalet dağattığına inanan var mı, yargının bağımsız olduğuna inanan var mı, polis teşkilatının bağımsız olduğuna inanan var mı
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...