Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Dershaneler Kalkıyormuş.

Mr_Hand

Öne çıkan mesajlar

Özel okul parasının yarısı devletten!

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, öğrenci maliyetinin bir kısmını devletin karşılayacağı, üstünün de aile tarafından tamamlanacağı bir özel okul formülü açıkladı.

http://haber.mynet.com/ozel-okul-parasinin-yarisi-devletten-624685-guncel/
Sosyal ağlarda paylaş

mani said:

ahmedinejad said:

cemaati patlatacaklar. hoş onların okulları da var.

:)

alakası yok. dershaneler özel okul olacak. Sağlık sektöründe yaptıkları gibi eğitim sektörü de tamamen parası olanın eğitim göreceği bir sistem olacak. Cemaatin işine gelmese kaldıramazlar bu sistemi. 10-15 sene sonra görürüz istatistiki verileri devlet okullarının özel okullar karşısında nekadar başarız olduğunu falan.sistematik olarak devlet okulları iyice kötüleştirilecek iyi eğitim özel okullara kayacak. 3-5 burs kazanan talihli genç başarı olacak sonra bu gençler "işte başarı hikayesi" diye pazarlanacak. Asıl söylemeyecekleri nokta 100 binlerce insanı %1 bile olmayacak burs kontenjanına sokmaya çalıştıkları.

öğretmen iyiyse okul da iyidir

binlerce öğretmen var, doğal seleksiyon olur
Sosyal ağlarda paylaş

ağaçta mı yetişiyor öğretmenler ? kim atıyor ? kimler araya giriyor atamalar için ? Öğretmen iyiyse okul iyidir mantığı çok düz ve zayıf. Varoş mahallelerin okullarında iyi öğretmenlerin çıkma şansı diğer okullarla aynı mı sence ?

İyi öğretmenler, kaliteli eğitim verecek öğretmenleri özel okullar alacak. uçurum oluşacak iyice parası olanla olmayan arasında. parası olmayanın gönlünü hoş tutmak, isyan etmesini engellemek için işte burs balonu şişirecekler. başarı hikayeleri uydurulacak. Cennetten arsa satar gibi umut satacaklar insanlara. Özel okulların kriterine uymayan öğretmenler devlet okullarına kalacak. kaymağı parası olan yiyecek.

Yapılması gereken şey altta olanı yukarı çekmek. Devlet okullarının standartlarını arttırmak. Kalitesini arttırmak. Bina yapmakla olmuyor içini dolduracak iyi eğitimciler gerekiyor. İyi eğitimciyle olmuyor tek başına, o eğitimcinin çalışacağı kaliteli, düzenli ortam gerekiyor. O okulunun yolunun adam gibi olması, çatısının akmaması, temiz ve refah bir ortam olması gerekiyor. Öğrencinin de eğitimcinin de yaka silkmemesi gerekiyor okula hergün giderken. Çalışma koşullarıyla da olmuyor tek başına. Eğitimcinin gelecek kaygısı gütmemesi gerekiyor, ekonomik sorunları dert edip bulunduğu durumdan çabucak çıkacak yolları düşünüp en kolay olanı yani önüne atılacak 3-5 tomar parayı düşünmemesi gerekiyor. Sen bu sistemi yaratacaksın zor olan bu yapılması gereken bu. Sen bu sistemi oluşturacak adımlar atmazsan iyi öğretmenin iyi para veren yere gider doğal olarak çünkü kendini düşünecektir.

AKP'nin zihniyeti parası olanın kendi arasında eşit olduğu bir sistem. Halbuki eğitim ve sağlık gibi toplum için önemli her iki sistemde insanlar insan oldukları için eşit olmalıdır ve devlet her vatandaşına eşit şans tanımalıdır. Bir tarafın imkanları dağlar kadarken diğer tarafın imkanları kısıtlıysa ve sen kalkıp "bak işte paran varsa sen de girersin yoksa burs var çalış kazan" demek ahlaksızlıktır. Çünkü bursla alacağın öğrenci sayısı çok çok çok düşüktür bunu genele vurduğun zaman. Bu tarz durumlarda en büyük yalan da budur.
Sosyal ağlarda paylaş

fizban said:

konuşmasında demiş ki, "parası olan dersaneye gönderiyor, olmayan göndermiyor, ayrımcılık yaratıyor".

demiyor ki ben okulların seviyelerini yükseltiyim de dersaneye gerek kalmasın. yine yukarıdakini aşağıya çekme çabası...

Ustelik tam olarak o amacladigini da basaramayacak. Cunku parasi olan ogrenci dershane olmazsa tamamen ozel derse yonelir ve onu denetlemeleri de mumkun degil. Dershaneler asil orta ve dar gelirli ogrenciler icin bir firsat esitligi yaratiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

valla arkasında ne vardır ne yoktur bilmiyorum ama hakikaten kaldırılması gerek. Türkiye'de okuldan çok dersane var anasını satim. tayyeab ilk defa mantıklı bişey söyledi, "okullar niye var lan o zaman" dedi adam haklı da yani. okul beni sınava hazırlamıyorsa ben niye okula gidiyorum?
Sosyal ağlarda paylaş

kaldırsınlar kaldırmasına ama bu eşitsizliği düzeltmeyecek. Eskiden fen bilimlerine gidenle ancak osman dersanesine gidebilen arasında fark oluyordu (tabi kendi başına çalışabilen istisnai öğrencileri geçiyorum ama çoğu öğrenci kendi başına çalışmıyor) şimdi lisesi iyi olanla kötü olan arasında fark olacak. Ha insanlar boşu boşuna dershaneye para vermeyecek en azından.
Sosyal ağlarda paylaş

fizban said:

konuşmasında demiş ki, "parası olan dersaneye gönderiyor, olmayan göndermiyor, ayrımcılık yaratıyor".

demiyor ki ben okulların seviyelerini yükseltiyim de dersaneye gerek kalmasın. yine yukarıdakini aşağıya çekme çabası...

ee parası olan özel hoca tutacak şimdi de. adam sırf duygu sömürüsü ile halka oynuyor. aslen dershaneleri kaldırmak eşitsizliği arttıracak çünkü kötü lisedeki bir adamla iyi lisedeki bir adam aynı dershaneye gidebiliyordu. Şimdi dershanelere kıyasla çok daha fayiş fiyatlara ders veren özel hocalar yaşayacak, eşitsizlik bir burdan artacak iki liselerin eğitim seviyesi arasındaki acayip uçurumdan artacak.
Sosyal ağlarda paylaş

astarı yüzünden pahallıya gelecek velilere.

bir tanesi toptan veriyordu hocaları şimdi tek tek alacaksın.

islamı "çalışma odaları" falan türer hızlıca. hoca grupları, "kişisel olarak ders veriyoruz bir bu evde" derler.

bitti gitti.

vergisi yok bilmem nesi yok, karışanı yok.

matematik, fizik hocası olanlar için güzel bir gün
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

astarı yüzünden pahallıya gelecek velilere.

bir tanesi toptan veriyordu hocaları şimdi tek tek alacaksın.

islamı "çalışma odaları" falan türer hızlıca. hoca grupları, "kişisel olarak ders veriyoruz bir bu evde" derler.

bitti gitti.

vergisi yok bilmem nesi yok, karışanı yok.

matematik, fizik hocası olanlar için güzel bir gün

aynen öyle yani bütün derslerde iyi bir hoca tutmaya çalışsan haftalık, dersaneye bir dönemde ödediğin parayı şimdi bir ayda hocalara ödemen gerek hehe. Tabi ki parası olan zengin veliler bunu yapacak ülkedeki üniversite işi milletin çocuklarını yarıştırdığı bir olaya döndüğü için.
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

Bu olayın arkasındayım ama, kaldırsınlar.

Bende arkasındayım. Fakat sonraki yorumlarda doğru "yeni düzen" dedikleri hep birilerinin işine yarıyor. Eğer vatandaşı ve öğrenciyi düşünerek yapacaklarsa çok iyi olur. Çünkü artık öğrenci okulda eğitim falan alamıyordu. Dersaneye para veremeyen ailelerin çocukları yeterli eğitimi alamıyordu. Hatta hem okul hem dersanede çalışan hocalar bile bile okulu sallamıyordu.

Kaldırılması doğru fakat bu devlet okullarında ki eğitimi yükseltecek şekilde yapılmalı. Yolu çok zorda bişey değil ama liseyi 4 yıl yapıp eğitim sistemini değiştirdim düzelttim diyen zihniyet bu işi ne kadar yapabilir emin değilim.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...