Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Hakkari ne halde?

GERGE

Öne çıkan mesajlar

Tenekeadam said:

Benim sorum basit. Bana göre terör örgütünün barışa zorlanması lazım, bunun için silahlı kanadını anasından doğduğunu pişman ederken. Silahsız kısmını bir şekilde geleceğine odaklaman gerek.

Sizin öneriniz nedir?Sizce nasıl biter bu iş?

valla şu söylediğin imkansıza yakın. bir gerilla örgütünü (silahlı örgütü) düzenli orduyla yenmek... ha diplomatik, istihbarat vs bütün kanalları kullanırsın, her türlü desteği kesersin vs. ama imkansız yani. bunlar olsa bile bitiremezsin. zira silahlı kanat tek başına değil, bunların arkasında deli bir halk desteği var.

ne yapılabilir konusuna gelirsek. bir defa bu iş öyle 3-5 senede çözülecek bir iş değil. işin psikolojik racist yönü sökülüp atılması lazım tüm bilgilendirme araçlarından. buna eğitim de dahil, medya da dahil her şeyi dahil. tabi bunun için örgütle oturup uzun süreli bir ateşkes yapacaksın. yapılmayan bir şey değil bu 90ların sonunda örgüt tek taraflı ateşkes ilan etti mesela 5 seneliğine. operasyonlar dışında eylem olmadı. tabi kavgada araya girilince coşan küçük enişte moduna da girilmemeli bu durumda klasik şekilde. çember daraldı, it sürülerini sıkıştırdık modunda. sonra halka bu işin silahla çözülmeyeceği anlatılmalı. bu iş ne akp ne chp, dsp işi. her partiye oy veren insan anlamalı ki bu iş silahla çözülmüyor, gerilla örgütlerini silahla bitiremezsin.

illa örgütle oturulup konuşacaksın diye bişey de yok, kürt aydınlarının vs içinde olduğu bir oluşumla çözüm tartışırsın. halihazırda halkların demokratik kongresi var. misal benim fikrim batıdaki okullarda kürtçe seçmeli ders olarak verilebilir. doğuya gidecek memurlara özel kürtçe dersi konulabilir vs. (bunlar hep karşı tarafa verilecek mesajlar çoğalt çoğaltabildiğin kadar) üniter devletten federatif devlete geçiş düşünülebilir (ki bu sadece kürtlerin sorunu değil, istanbul'daki hayat şartları ile rize, hakkari'deki hayat şartları bir değil. maaş, diğer ekonomik haklar bölgeye göre düzenlenebilir. bölgelere bunları ve diğer bazı noktaları düzenleme açısından haklar verilebilir).

yahu yapılabilecekler o kadar fazla ki. inan kafası karışıyor insanın hangi ucundan girsen, hangi başından tutsan diye. ama yapılmayacaklar belli. en azından hatalarımızdan ders alsak, ölümle kanla olmuyor işte bu işler. oturup konuş arkadaş. karşıdaki örgütün üst düzey yöneticileri 10 yıldır bölünme değil demokratik haklar noktasında taleplerimiz var diyor. ne olurdu yahu oturulup konuşulsa? ama akp'ni yaptığı gibi ikiyüzlü şekilde değil. bir yandan görüşme yaparken diğer yandan "kökünü kurutuyoruz, gogo operasyonlar" değil. dürüst bir şekilde, karşındakini salak yerine koymayan bir şekilde.

ha şimdi tabi şöyle bir durum var, şu noktaya geldikten sonra artık acaip geç kalındı gibime de gelmiyor değil. yani sen suriye'yi karıştır. suriye 2000 pkk gerillasını cezaevlerinden koşulsuz salıversin. iran desteği köklesin. ben şu anda o son 10 senedir süren demokratik haklar noktasında olunduğunu düşünmüyorum açıkçası. ilk defa elindeki kartlar bu kadar güçlü hpg'nin kürdistan kurulması açısından, bu durumda geri adım atar mı, orası muallak. işte başlık bile hakkari ne alemde şeklinde. resmen gerilla savaşından birebir cephe savaşına geçildi. şu andan sonra benim yukarıda yazdıklarıma tav olur mu karşı taraf, orası tamamen muallak. çok geç kalındı ne yazık ki, oldukça geç..
Sosyal ağlarda paylaş

Terör örgütüne taviz vermekle sorunun çözüleceğini sananlar bayağı komik ya. ne versen daha fazlasını isteyecekler ki. hep bahane olarak kürtçenin yasaklanması filan konuşulur, e yasak filan kalmadı, bu sefer kürtçe devlet okullarında okutulsun resmi dil olsun diye tutturuyolar. bunların sonu yok.

Askeri çözüm sonuç getirir mi? Sonuç getirmez ama sorunun çözülmesinin büyük oranı askeri kısmı. Terör örgütünün silahlı kanadını ezmeden sonuçlandırmak mümkün değil, ama sadece ezmek te çözüm değil işte. İki taraf ta haklı aslında, çözüm paralel şekilde gelişmeli. Tabii bir yandan çatışma devam ederken bir yandan diplomasiyle çözmeye çalışmak ta pek mümkün değil. Peki çözmeye nereden başlamak lazım?

Bence askeri ve diplomatik çözümlerden önce ekonomik olarak çözmek lazım bu işi. Biraz klişe olucak ama her şeyin kökü bir şekilde ekonomiye dayanıyor. Onu çözersen gerisi pamuk ipliği gibi gelir. Örgütün ekonomik desteğini kesersen ne askeri kanadı ne politik kanadı bi halt yiyemez.
-Sivil tabanından gelen ekonomik yardımı kesmek için örgütü bitirmen lazım, şimdiki durumda pek mümkün gözükmüyor.
-Dışarıdan gelen yardımı kesmek için omurgalı politikacılar lazım. Neyse ki ortadoğunun süperstarı yüce padişahımız yumruğunu masaya vuruppffsfsfsAHAHAHAHAHHAHHAHAHAHAHhahahahahahneysebunudageçiyoruz

Şu anda müdahale edebileceğimiz ekonomik kaynak kaçakçılık(ve aslında ilk çözülmesi gereken şey buydu). Sınır kaçakçılığının önünü alabilirsen örgüte indirebileceğin darbe militanlarının yarısını öldürmenden daha fazla(tabii o dağ geçitlerinde örgütün mevzileneceği çok yer olduğundan bu kısım askeri çözüme de büyük ölçüde bağımlı).
Gelir kapısını kesmen durumunda terörden çıkar sağlayan hiçbir kesim tutup ta elini taşın altına koymaz. Tamamen kesemesen bile çıkarı azaltman demek desteği azaltman demek.

Tabii bu mümkün mü? 50 kg uyuşturucuyla yakalanıp içiciyim diyerek serbest bırakılan başbakan yeğeninin olduğu ülkede pek sanmıyorum. Kaçakçılığın devam etmesi(ve buna bağlı olarak PKK nın varlığı) suçladığınız taraftaki birilerinin de işine geldiği sürece evet bu sorun çözülmez. Sorunun çözülmesi için sorunu çözmeye çalışan birilerinin olması lazım. İki taraf ta elinin altındaki piyonları birbirlerine öldürtüp paranın bitarafına koymaya devam ettikleri sürece diplomasiymiş askeri çözümmüş ekonomiymiş hepsi tamamen boş laflardan ibaret.
Sosyal ağlarda paylaş

NiccoloMachiavelli said:

ülkeyi kuranlar ırkçı, faşizan eğilimde olmasaydı, ülkedeki kürtleri inkar etmeseydi, onlara eşit vatandaş olarak görüp insanları sırf kürt oldukları için zindanlara atmasalardı, katletmeselerdi pkk da olmayacaktı.

peki senin var mı buna bir itirazın?

Benim ailem Arnavut. Dedemin babası Türkçe bilmezdi. Yoğun olarak yerleşimleride vardı İstanbul ve çevresinde. Geldi devlet. Burası şehirleşecek senin bütün topraklarına el koyuyorum dedi. Dünya kadar toprağı aldılar. Onların çocuklarına Türkçe bilmezsen ne okuturuz ne yaşatırız dediler. İnsanlar Türkçe öğrendi. Devletin el koymadığı topraklara doğudan çeteler gelip silah zoruyla el koydular. Özal bu çetelere tapu verdi. Ne asker yardım etti ne polis.

Sen neyin hangi yüzle eşit vatandaş muhabbetini yapabiliyorsun bilmiyorum ama medeni ülkelerde bu işlerin çözümü gidip dersane çıkışına bomba koymak değil. Bizimkilerde o kadar çabuk ateş alan bir toplum olmasına rağmen "hayvan" olmadığı için asla böyle bir şey yapmadılar.

Marty said:

yazdım yazdım sildim,
oyle seyler yazıyosunuz ki sagıma soluma bakıyorum universite ilk sene solcu kızları mı kafalıyoruz napıyoruz diye

hala yok pkknın ıdeolojisi, yok asimilasyon bilmem ne diye konusuyosunuz.

sorun su: ortada buyuk para var.
bi kısmı hukumete/askere gidiyo, hukumet de goz yumuyo/yardım ediyo pkkya
bi kısmı medya destegine gidiyo
buyuk kısmı da silah/muhimmat/ alımına gidiyo, o silahları verenler de bosa vermiyo o silahları. onların da istekleri oluyo.
onların isteklerine gore de pkk eylem yapıyo.

gencleri kandırmak icin de hala ideolojiydi kurtleri asimile ettilerdi de bilmem neydi de diye bos laf atıyolar ortaya.

neden bdp dogru duzgun tekliflerle gelmek yerine abuk subuk apoya ozgurluk tarzı kabul edilmeyecegini bildikleri tekliflerle geliyolar?
maksat is olsun.

osloda gorusmeler yapıldıgı ortaya cıkmadı mı? bdpyi aradan cıkarıp neden pkkyla gorustuler?

aracıyı aradan cıkarırsan daha cok para kazanırsın. bu kadar basit.

ortada ozgurluk savası, ideoloji falan filan yok kısaca.

Aynen şu. Sen istediğin kozu vermeye hazır ol. Hem hükümetler hem pkk, hem pkkya destek sağlayanlar hem politik olarak, hem parasal olarak acayip kazanç sağlıyor. Kimsenin kazanç kapısı bozulmadan bu işin bitmesi için kılını kıpırdatacağı da yok. Yok efendim görüşelimmiş, olağanüstü halmiş. Bir ileri bir geri 10larca senedir aynı dümen. Yok halkmış yok özgürlükmüş he canım.

PKK'ya girecek enayi bol, bizde askerlik silah zoruyla. İnsanlar kazanmaya devam etsin diye ölecek insan çok nasılsa.
Sosyal ağlarda paylaş

sipeys, calimero, niccolo size ev ödevi

bulgaristan'daki türk halkına bulgaristan'ın bağımsızlığını kazandığı tarihten itibaren uygulanan asimilasyon ve zülum tarihini araştırın

ondan sonra "tc kürtlere çok zulüm etti herhalde pkk çıkar" savınızı bir daha düşünün.

üstüne apo'nun kürtçe konuşamadığı videoyu bulabilirseniz izleyin

üstüne pkk itirafçılarının videolarını, nasıl abd askerlerinin kamyonlarla silah getirdiğini dinleyin

sonra gelin burda insanlarla tartışın, papağan gibi aynı şeyleri tekrar etmezsiniz artık
Sosyal ağlarda paylaş

emanet said:

sipeys, calimero, niccolo size ev ödevi

bulgaristan'daki türk halkına bulgaristan'ın bağımsızlığını kazandığı tarihten itibaren uygulanan asimilasyon ve zülum tarihini araştırın

ondan sonra "tc kürtlere çok zulüm etti herhalde pkk çıkar" savınızı bir daha düşünün.

üstüne apo'nun kürtçe konuşamadığı videoyu bulabilirseniz izleyin

üstüne pkk itirafçılarının videolarını, nasıl abd askerlerinin kamyonlarla silah getirdiğini dinleyin

sonra gelin burda insanlarla tartışın, papağan gibi aynı şeyleri tekrar etmezsiniz artık

1- Bulgaristan'da Türklere yapılanları inkar ettiğimize veya kalıp savaşsalardı eğer destek vermeyeceğimizi nereden çıkardın? Hayalgücü?

2- İzmir'de silah dağıtsa ABD askerleri, İzmir halkı ayaklanır mı devlete karşı? Gitsen Almanya'da Türklere silah versen ayaklanırlar mı? İngiltere'deki İrlandalılara, İspanya'daki basklara?

Efendim?

Her silah verilen ayaklanacak olsa ohooo.

ABD'nin silah vermesi suç değil, ABD süpergüç, taşeron kullanır, ortalığı karıştırır vs.

Senin vatandaşın eline silah geçince sana sıkıyorsa bu onun hatası değildir.

Yazılanları mı anlamıyorsunuz nedir bilemiyorum yaaaaaani.
Sosyal ağlarda paylaş

Son bi kaç sayfayı tamamen okumadım ama sanıyomusunuz hükümetin sorunu tamamen çözeceğini, çözmekle uğraşacağını, çözmeyi isteyeceğini, çözmeyi düşüneceğini?
PKK'nın bölücü eylemleri azalsın, şehit sayısı azalsın (hatta 0'a insin), BDP biraz sakinleşsin.. hemen bırakırlar o işe zaman ayırmayı. Orada millet vergi kaçırmaya, kaçakçılıktan geçinmeye, çetecilik oynamaya, sınırlardan vizesiz-pasasportsuz geçmekle kalmayıp ülkeden ülkeye mal kaçırmaya devam eder. Sonra her şey 'normal'e dönmüş gibi davranır diğer bölgeler ve hükümet. Onlar da yolunu bulur, hükümetin de kafası rahat eder..
Böyle olunca sorun çözülmüş mü olcak?
Sosyal ağlarda paylaş

emanet said:

sonra "tc kürtlere çok zulüm etti herhalde pkk çıkar" savınızı bir daha düşünün.

sorun ne abi onu söyle?

kürtlere rahat mı battı da isyan ettiler?
bu ülkede kürtlerin kimliğini reddetmenin, onlara sırf kürt oldukları için gökyüzünü bile dar etmelerinin nedeni neydi?
Sosyal ağlarda paylaş

Ermeniler gibi Kürtleri de kesecektik, Rumlar gibi onları da kaçıracaktık. Türk oğlu Türk mükemmel ari bir toplumumuz olacaktı, yazık oldu.

Denedik mi? Denedik.

Yediler mi? Hayır.

Ermeniler ile Rumlar topraklarını, mallarını mülklerini bırakıp kaçmak zorunda kaldılar çünkü savaşta yanlış taraf seçmişlerdi.

Kürtler dedi ki, ulan binlerce evladımı verdim adamın ülkesi kurtulsun diye, cephelerde yan yana savaştım. Savaş bitti işin rengi değişti el koydular ülkeye, kendi devletlerini kurdurlar, şehirlerimde katliam yaptılar. Gitmiyorum lan, kalıp savaşıyorum.

Pis kürtler.
Sosyal ağlarda paylaş

sipeyskeyk said:

Suark said:

pkk olmasın, 2 sene içerisinde doğu cennet
vergi pakedini bilmiyosan gidip okuyaiblirsin,
ha bide doğal kaynakları süper.

ama gidip çalışamıo insanlar çünkü haraç var can güvenliği yok

kaldır pkk yı, tunceli turizm cenneti; diyarbakır tarım cenneti, van ticaret kapısı geri kalanlarda sanayi illeri. Ne işsizlik kalır ne bişi

Çok yüzeysel bakıyorsun, çok ama. Başka bir şey söylemek istemiyorum çünkü kırmak istemiyorum seni.

80 yıl sonra mı aklına geldi devletin?

Onlar insan değil mi? Kin tutmazlar mı? Anası babası JİTEM'in keyfi cinayetlerinde öldürülen insanlar EHE VERGİ PAKETİ diye silah mı bıraksın?

Bak iyi niyetlisin anlıyorum da, keşke o kadar basit olsa.

yahu sanki devlet tarafından tek katledilen onlar he. PKK olmasa jitem falan da olmazdı bu arada.

Adamlar işçi oluşumu yapıyorlar sonra dış destek alıp etnik köken milliyetçiliği yapıyorlar.

Nası göremiosun ki bunu.

80 sonra akıla geldi evet, sana tarihi bi hatırlatma yapayım
türkiye cumhuriyetinin yakın tarihi

1923-1939
Savaştan sonra toparlanma oluşum vs. Devlet otoritesinin sağlanması, devrimler.
1939-1945
ikinci dünya savaşından kaçınma
1945-1950
ikinci dünya savaşı sonrası. burda bi bok yok

1950-1960
tarıma yatırım, savaş zamanı toplanan paraların endüstri yerine tarıma yatırılması. Tercih meselesi tabi. Koçu zengin etme, millete traktör satma ve doğudaki ağaları iyice güçlendirme zamanı.

Rus baskısı yüzünden ABD ye iyice yanaşma, kore savaşı ve natoya girme.

1960-1970 yeni anayasa, kapalı ekonomi. Özgür olucaz derken çıkmaya başlayan kaos. ABD nin bizi yüzüstü bırakması sonrası karşılıklı restleşme, rus baskısı + 68 kuşağı kargaşası.

1970-1980
hala kapalı ekonomi, kıbrıs savaşı; boktan seçim sistemi sebebiyle iktidar kurulamaması onu bunu zengin etme ve fabrika temeli atıp kurmama devri.

1980-1990
Açık ekonomiye dönüş. Milleti seven sevene, bugünkü azerbeycan. Bankaların yetoluğu,saçma sapan verilen krediler yapılan borçlar .mı .tü dağıtan ülke.

1990-2000 borçların ülkeyi esir alması, saçma sapan liderler ekonomik kriz

2000-2012 bişiler yapmaya başlayan türkiye, yatırım yapmaya borç temizlemeye başlayan ülke.ağır vergi, kaçağa rüşvete karşı devlet baskısı ve sanayileşme devri.

80 sonra akıllarına gelen tek yer doğu değil. İzmir de işsizlik oranı %14 falan, türkiye rekorunu elinde tutuyor o çok "kayrılan" batı şehri.

Bursaya saçma salak endüstri kurulmuş durumda, naptık la biz burası aslında tarım arazisi demek 80 sene sonra akıllarına geldi mesela.

denizli köylerinde ki bütün tütün tarlaları kapatıldı, bütün köyler şehre göçtü, 80 sene sonra akıllarına gelmiş olcakki tekstil çıkardılar kendi başlarına.

daha böyle 20 tane daha örnek sayarım. Bu ülkede istanbul harici ekonomik kalkınmanın gerisinde kalmış 80 tane il var. Cezası yüzünden yeni yatırım yapılan yozgat var mesela, ya da unutulmuş afyon var. Kütahya yeni yeni bişiler yapmaya başladı, daha sayayım mı?

Burdaki insanların hiçbirisi dağa çıkıp milleti öldürmedi, hiç birisi parası olmadığı için devleti suçlamadı, göç etti ( benim gibi ).

Kimse kalkıp aman 80 sonra mı akıllarına geldı gibi abuk sabuk bı cumle kurmasın, senin de fazla demagojiden böyle bir yorum yaptığını düşünüyorum sipeys.

Bıraksın pkk orayı, saldırmasın insanlara halka, oraya para istihdam getirecek olanlara bak 2 sene içinde ne hale geliyor.
Ama yapmaz, niye yapmaz?
Çünkü asıl amaçları orada ki insanların iyiliği özgürlüğü falan değil, asıl amaç para kazanmak.
Sosyal ağlarda paylaş

sipeyskeyk said:

Kürtler dedi ki, ulan binlerce evladımı verdim adamın ülkesi kurtulsun diye, cephelerde yan yana savaştım. Savaş bitti işin rengi değişti el koydular ülkeye, kendi devletlerini kurdurlar, şehirlerimde katliam yaptılar. Gitmiyorum lan, kalıp savaşıyorum.

Pis kürtler.

aynen bu oldu.

savaş varken kürtlerle elele götgöte savaştan sonra kürt sen git öte.
Sosyal ağlarda paylaş

sipeyskeyk said:

1- Bulgaristan'da Türklere yapılanları inkar ettiğimize veya kalıp savaşsalardı eğer destek vermeyeceğimizi nereden çıkardın? Hayalgücü?

pkk kalıp savaşıyor yani? haraç kesmek, bebek öldürmek, sözde kurtarmak istediği kendi halkını öldürmek mi savaşmak? türkler sofya'nın göbeğinde bomba patlatsa desteklerdin yani?

said:
2- İzmir'de silah dağıtsa ABD askerleri, İzmir halkı ayaklanır mı devlete karşı? Gitsen Almanya'da Türklere silah versen ayaklanırlar mı? İngiltere'deki İrlandalılara, İspanya'daki basklara?

Efendim?

Her silah verilen ayaklanacak olsa ohooo.

ABD'nin silah vermesi suç değil, ABD süpergüç, taşeron kullanır, ortalığı karıştırır vs.

Senin vatandaşın eline silah geçince sana sıkıyorsa bu onun hatası değildir.

abi kusura bakma da bu kadar salakça bir mantığa ne yazsam bilemedim. orda korkunç dış desteği (ki bu destek olmadan varolması imkansız) vurgulamak istemiştim ki olayı "her silah verilen ayaklansın o zaman"'a çekmişsin. amaç gerçekten tartışmak değil galiba sanırım insanları aptal yerine koymak?
Sosyal ağlarda paylaş

sipeyskeyk said:

Ermeniler gibi Kürtleri de kesecektik, Rumlar gibi onları da kaçıracaktık. Türk oğlu Türk mükemmel ari bir toplumumuz olacaktı, yazık oldu.

Denedik mi? Denedik.

Yediler mi? Hayır.

Ermeniler ile Rumlar topraklarını, mallarını mülklerini bırakıp kaçmak zorunda kaldılar çünkü savaşta yanlış taraf seçmişlerdi.

Pis kürtler.

hangi dünyanın lore'u bu? faerun mu kardeş
Sosyal ağlarda paylaş

NiccoloMachiavelli said:

Suark said:

PKK olmasaydı, kimse ölmeyecekti, köyler yanmayacaktı çok güzel kalkınacaktı orası.

var mı buna bir itirazınız?

ülkeyi kuranlar ırkçı, faşizan eğilimde olmasaydı, ülkedeki kürtleri inkar etmeseydi, onlara eşit vatandaş olarak görüp insanları sırf kürt oldukları için zindanlara atmasalardı, katletmeselerdi pkk da olmayacaktı.

peki senin var mı buna bir itirazın?

var.
pkk nın kuruluşunun bununla bi alakası yok ki. Etnik köken milliyetçiliği sonradan gelmiş bir şey pkk ya, ne olursa olsun o bölgede bi huzursuzluk olacaktı petrolden ötürü.

haaaa bir de şu var, hani çok savunduğunuz süper melek kürtler varya.
körfez savaşı sonrasında, ingilizlerin "aman kuzey ırakta yaşayanlar türk değil türkmen onlar türkmen" demesiyle beraber orada ki türkmenlere kıyım yaptığını biliyorsun dimi?
Rastgele insanları, olmayan suçlarından dolayı astıklarını da biliyorsun di mi?

Ha bu arada, ülkeyi kuran faşizan insanlar zamanında onlara isyan edenler kürtler olmasaydı muhtemelen zindana falan atmayacaklardı. Ama neyse bunu anlatabileceğimi zannetmiyorum zira yeni nesil ne konjonktür biliyor ne yer-zaman ilişkisini biliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...