Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Europa Universalis 4

Komutan

Öne çıkan mesajlar

attirition yiyor musun? attritiondan kacin daima

savaslarda siegeleri parali askerlere yaptirmaya calis

hangi dlc oldugunu bilmeden cok yorum yapamiyorum ama slacken recuitment standarts var, proluk gidiyor manpower geliyor,

pietyden manpower bonusu alinabiliyor galiba, ottoman idealarda manpower recovery rate var, o da guzel buff manpower icin

manpower en onemli kaynaklardan, AI sana karsi koalisyon yahut savas acacaksa, manpowerini goz onunde bulunduruyor.

Sosyal ağlarda paylaş

monarch points'i prov improvement'lar için kullan, en verimli hangisini nerede yapman gerektiğini ledger'da sıralayıp anlayabilirsin. osmanlı kartopu gibi güçleniyor o improvementlarla. ben sıkılıp bırakıyordum hep 1700'e gelmeden herkesi simültane ezdiğim için, ai beceremiyor çünkü onu. sırf fetih değil ülkeyi de geliştirmeye çalış bir yandan. manpower içinde yüzüyor osmanlı onları yaparsan. ve evet attirition yemeyecek şekilde hareket ettir ve dağıt orduları. işin püfü 4-5 ayrı att yemeyecek boyutta orduyla yemleyip savaş başlarken hepsini üstüste bindirmek ve savaş ertesi geri dağıtmak.

Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...

osmanlı zaten finansı özellikle iyi olan bir ülke değil. başlarda ciddi micro yapman lazım çok verimli hale getirebilmek için. ülkeyi büyütmek için acele etme, yeterince zamanın olacak. badboy limite vuruyorsun herhalde sonra başına çöküyorlar muhtemelen. infamy olayını öğren wikisinden, yavaş büyüt ülkeyi. bütün parayı orduya gömmen gerekmez o zaman.

• Tesekkurler 1
Sosyal ağlarda paylaş

Osmanlı'da başta başkent hariç tüm kalelerini yık, tüm gemilerini limana çekip mothball yap. Bu seni para olarak rahatlatır. Zaten öyle pek asker basmana gerek de yok, belki 2 atlı. Bizansla ilk savaşında İstanbul'u al. Ondan sonra ekonomik olarak bir süre rahatsın. 

Savaşta değilken ordu ve kale maintenance'ı 0 olsun genelde. Toprakların büyüdükçe de sınır boylarında olmayan kaleleri hep yık. Hatta sınırdaki kale düz ovadaysa yine yık. Bir doğuda, bir batıda geçiş noktalarında, mümkünse dağlık yerde kale yeter.

Manpower için de kuşatmada tüm orduyu tutmayacaksın, kuşatmaya yetecek kadar +1 birim asker dursun, toplar ayrı tabii. Ana ordu kuşatma bölgesinde olursa attrition'dan kaybedersin. Asıl orduyla düşman ordularını kovala, ya da olmuyorsa kuşatmanın yanında tut, düşman gelirse kuşatma bölgesine sevk et. 

Onun dışında, 2. idea olarak military ideas'da quantity git(aslında bu en verimlisi değil ama acemi için en iyisi), state yapacağın yerleri doğru seç, gelişmiş province'ler olsun, state yaptığın her yere manpower artıran binadan yap. Bir de kültür benimseyerek (accepted culture) oralardan gelen manpower'ı artırabilirsin. Senin kültür grubunda olmayan bir yerde -%33 manpower alıyorsun, benimsersen %50 artırıyorsun yani gelen askeri.

Sosyal ağlarda paylaş

eldar, 26.02.2023 17:08 tarihinde dedi ki:

Osmanlı'da başta başkent hariç tüm kalelerini yık, tüm gemilerini limana çekip mothball yap. Bu seni para olarak rahatlatır. Zaten öyle pek asker basmana gerek de yok, belki 2 atlı. Bizansla ilk savaşında İstanbul'u al. Ondan sonra ekonomik olarak bir süre rahatsın. 

Savaşta değilken ordu ve kale maintenance'ı 0 olsun genelde. Toprakların büyüdükçe de sınır boylarında olmayan kaleleri hep yık. Hatta sınırdaki kale düz ovadaysa yine yık. Bir doğuda, bir batıda geçiş noktalarında, mümkünse dağlık yerde kale yeter.

Manpower için de kuşatmada tüm orduyu tutmayacaksın, kuşatmaya yetecek kadar +1 birim asker dursun, toplar ayrı tabii. Ana ordu kuşatma bölgesinde olursa attrition'dan kaybedersin. Asıl orduyla düşman ordularını kovala, ya da olmuyorsa kuşatmanın yanında tut, düşman gelirse kuşatma bölgesine sevk et. 

Onun dışında, 2. idea olarak military ideas'da quantity git(aslında bu en verimlisi değil ama acemi için en iyisi), state yapacağın yerleri doğru seç, gelişmiş province'ler olsun, state yaptığın her yere manpower artıran binadan yap. Bir de kültür benimseyerek (accepted culture) oralardan gelen manpower'ı artırabilirsin. Senin kültür grubunda olmayan bir yerde -%33 manpower alıyorsun, benimsersen %50 artırıyorsun yani gelen askeri.

Detaylı anlatım için sağolun...

Osmanlı şimdilik zor geldi, bende Portekize geçtim ve İspanya-İngiltere ile dost oldum. Fransaya-Granada-Moroccoya saldırdım vurdum vurdum saymadım, iyi gidiyorum😎

Sosyal ağlarda paylaş

Bitti, bir 50-60 sene daha olsaydı Shun'u yerdim ama vakit doldu 🙂 Çok zevkliydi, Timur başlamak baya heyecanlı, epey bir zorluk yaşadım. Osmanlı baya tepeledi bir ara, anadolu içlerine kadar ilerlemiştim, geri çekilip toprak vermek zorunda kaldım falan. Baştan başlama noktasına kadar gelip devam ettiğim bir oyunda Otto'nun az gerisinde bitirmek güzel oldu. 

67s2UaI.jpg

Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...

ya 80k yeni yapım ordu çıkardım, 40k sekban yeniçeri+20k topçu+20k atlı ve kodumun memlükü 20-30klık dandik ordusuyla beni yeniyor? Fıttırdım kapadım oyunu, dahada gelmem arkadaş davosa mavosa!! üstelik easyde oynuyorum bi de çıldırmamak elde değil...

Shadow tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

dağa saldırma, nehir üstünden saldırma. memluklar oyunun başında geldikleri coğrafya yüzünden zorluyordu çünkü tarsus dağları hem nehir hem dağ.

ordun 1 milyon da olsa önemli olan front'un genişliği, muharebe ekranında gösterir. dağ gibi yerler sıkışıktır, sayı üstünlüğünü kullanamazsın. saldıran ayrıca zarına eksi alır. 300 hesabı.

Sam tarafından düzenlendi
  • Uzuldum 1
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...