Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

The New iPhone

Teodor

Öne çıkan mesajlar

Szasstam said:

Bu lansmanı başarısız bulan ve iPhone kullanıcısı var mı?
İpadde olur, bir sekilde Apple müşteri deneyimine sahip olanlardan yorum almak değerli çünkü

Yıllarca apple USB yok bilen diyip iPad alınca abi bundaki deneyim yok diyenlere şahit oldum,

Şu anda 4S kullanıyorum, değiştirme niyetindeydim S3/OneX ile, dedim bari iP5'i bekliyim bakalım Jobs'da mıymış iş. İzlenimlerim ve hayal kırıklığım şöyle:

- Ekranı sırf 'bakın diğerlerinden büyük yaptık ehe' diyebilmek için anlamsızca uzatmışlar, hem oranı bozulmuş hem çözünürlük değişmemiş. Hala HD de değil.
- İşlemci quad-core bile olmamış, 'up to twice as fast' gibi ucuz manipülatif cümleler geçiyor. Dual bile değilmiş eheh, şimdi okudum.
- Kamera benim telefon kriterlerim arasında olmasa da hala dandik. Bütün dünyanın kullandığı düz video call ise tabii ki hala mümkün değil, mutlaka standart dışı faşist Mac uygulaması FaceTime kullanılıyor. Bunu yıllar sonra artık WiFi'ye mecbur etmemek ise sadece 4S+ kullanıcılara süper özellik diye lanse ediliyor.
- Android'de basit uygulamalarla ekleyebildiğin (veya kendinden olan) özellikler 'ultra devrim yeni işletim sistemimiz' diye ısıtılıp sunulmuş, klasik, götleri sıkışmadan özellik eklemiyorlar malum. EA Games benzetmem sürüyor bu konuda.
- iOS 6 beta kullanıyorum, pilde yazılımdan kaynaklanan bir gelişme yok. Telefonun uzamasıyla gelen ekstra kapasiteyi de bir üst işlemci yiyecek ve olsa olsa %5-10 artacaktır pil ömrü. Kaldı ki 'uzayan pil ömrü' diye bir şeyin lansmanda özellik olarak sunulması bile, Apple'ın ne kadar marka çizgisinden saptığının ve yazacak özellik bulamadığının bir göstergesi.
- 'Yeter yıllarca aynı soketi sattığımız, değiştirelim bi standartlar çalkalansın yeni şarj aletlerine para harcasınlar, yeni gadgetlardan da 2 değil 3 dolar copyright isteriz' diye bağlantı arayüzü değişmiş, bunun adı da 'daha flexible daha küçük mükemmel bağlantı noktamız' olmuş. Bildiğim kadarıyla pin sayısı pek değişmeden tek sıra yerine iki sıra sadece. Bari USB 3.0 destekleseydi de yeseydik.

Günlük hayatını ciddi ciddi Mac'le yaşayıp da iCloud'un hakkını verecek insanlar hariç çok gereksiz bir telefon olmuş yani açıkçası. iCloud da iOS6 ve 4S'te yeterince iyi bence de, hani geçmek isteyeni de anlarım. Gerisi ise bildiğimiz fail, mesele Jobs'daymış demek hakkaten.

Not 1: Kimseyle tartışmaya girmek niyetinde değilim, zaten bu yukarıda yazdıklarım bildiğin 'fact', inanmayan fanboylarla uğraşacak mecalim ise hiç yok. Arkadaş iPhone kullanıp da yorum yapacak birini istemiş, söyledim. Kasmayın yani :p
Not 2: 3G, 4 ve 4S kullandım, MacBook Pro'm var, evde de iPad 2 ve New iPad var. Öyle Apple haterı falan değilim, salyalar gelmesin yani, sadece iyiyle kötüyü marka fanlığı yapmadan ayırt edebiliyorum.
Not 3: Çok edit oldu da bir kere yazayım tam yazayım, isteyene referans olsun.
Sosyal ağlarda paylaş

LathspeLL said:

Adamlar her event'te devrim niteliğinde telefon bekliyor, adamlar devrimi 5 sene önce yaptı, diğerleri anca yetişiyor. O süre zarfında iOS ile domine etti piyasayı. Şuanda en iyi işletim sistemi iOS. Android store yeterli diyenler var, forumlarda "android'e çıkarın lütfeeen" diye ağlayanlar dolup taşıyor.

Bir developer için iOS'te daha çok para var, çünkü müşteri daha çok para harcıyor. Bu böyle oldukça herşey ilk olarak iOS'a çıkacak. Ve bu böyle gittikçe de en iyi iOS ve iOS device'lar olacak.

Amerika'da notebook share'leri %27'ye çıkmış, 1. sıraya yerleşmişler "marka" olarak. Gittikçe artıyor. Windows sistemler azalıyor. iOS ve MAC OS kullanımı insanları Apple'a itiyor. O yüzden zaten Windows 8 ile cevap verme ihtiyacı duydu Microsoft, kaybediyorlar çünkü.

Apple'ın şuan tek yaptığı muhteşem olan bir cihazı günümüz standartlarında güncellemek. En başından beri bunu yaptılar. Retina koymak, kamerayı HD yapmak baktığınız zaman "devrim" değil, ama güzel yenilikler. Burda da aynı şekilde devam ediyor.

Hala en iyi deneyim Apple'da çünkü.

kolum kırık oldugu için üşenip yazamadığım fikrim yaklaşık budur benimde.

ben iphone bakarken 2 nesil de bir bakıyorum 2 senede 1 değiştiriyorum genelde arada şanslıysam şirket veriyor :)

ama 4s olsa bunun için değişmez seneyi beklerdim
Sosyal ağlarda paylaş

Her zaman aynı terane işte. Varolan teknolojiyi zorunda kaldıkları için ekleyip, şarjını vs. değiştirip hiçbir standarta uymayan kendi kafalarına göre yapılmış bir ürün daha olmuş işte.

İstediğiniz kadar hater vs deyin. A6 işlemci koyduk diyorlar da tek çekirdek. Meh, şu an üst seviye telefonların hepsi 4 core ile çalışıyor ve şarjları iphone'dan bir nebze daha fazla gidiyor. 1080p video kaydı "yeni" geldi. LOL, kamera telefona gereksiz diye açıklamalarda bulunan ve bir versiyon sonra "revolutionary" diyerekten söke söke entegre etmek zorunda kaldıkları da hala hafızalarda. "Buna da iSight diyelim mi baba? Yerler di mi ahahaha". Yemezler. Yiyen fanboylar var da neyse. Ekran o kadar büyümesine ve dpi'ına rağmen hala HD olamamış, yetememişler yine.

Telefonun arkasında üstteki renk değişimi de çok kötü görünüyor.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Adamlar her event'te devrim niteliğinde telefon bekliyor, adamlar devrimi 5 sene önce yaptı, diğerleri anca yetişiyor. O süre zarfında iOS ile domine etti piyasayı. Şuanda en iyi işletim sistemi iOS. Android store yeterli diyenler var, forumlarda "android'e çıkarın lütfeeen" diye ağlayanlar dolup taşıyor.

marka bağımlılığını seviyorum. çünkü çok bullshit bişi.

pekala başka bi konuda bunun yansıması yazılabilir.

Adamlar her event'te devrim niteliğinde telefon bekliyor, adamlar devrimi 26 sene önce yaptı, diğerleri anca yetişiyor. O süre zarfında Windows ile domine etti piyasayı. Şuanda en iyi işletim sistemi Windows. OS X yeterli diyenler var, forumlarda "mac'e de çıkarın lütfeeen" diye ağlayanlar dolup taşıyor

bir kere şu var, "en iyi işletim sistemi ios" neye göre kime göre?
"yok şunu android yapıyor, ios'ta yok işte" geyiklerine de girmeyeceğim çünkü marka bağımlılığı gerçekten bullshit bişi.

diğer yandan bu çıkan telefon iphone 4s.2 başka bişi değil. devrim değil ama daha güçlü bişi mi bekleniyordu? e evet. tüketici dediğin bunu ister zaten. orada "bakın docklar için adaptör de satıcaz, poponuzdan kan da alıcaz!" dediğin de alkışlayan adamlar fanboi. tüketici değil. her paranızı "paranızı emicez olm" denildiğinde ve karşılığında bişi verilmediğinde sevinen adam fanboi'dur. telefon öyle bir ara model ki, az geliştirilmiş, az rötuşlanmış duruyor. hatta süper güncel bile değil. yeterli kadar güncel. bir "5" olmamış yani. 4s.2

e elbette güncel olmayacak, lan adamlar para kırıyorlar. şimdi tam olması gerektiği gibi bir telefon verse 5s'te ne vericek ki? ya da 6da?

son derece garip bir şekilde insanlar bunların tüketime dayanan ürünler olduğunu anlamadan konuşuyorlar ve bu çok garip geliyor bana hep.

said:
Bir temizlikçi için Dixi'de daha çok para var, çünkü müşteri daha çok para harcıyor. Bu böyle oldukça her temizlikçi Dixie kullanmak isteyecek. Ve bu böyle gittikçe de en iyi yer temizleyici Dixi olacak.

komik abi bu tavır. çünkü çocukça
yani kullanıcı alışkanlıkları açık bir pazar bulundu ve sömürüldü ok. ama bunun devamında bir daha kullanıcı alışkanlıklarının kırılmayacağının garantisi kim?

en komik tarafı ise ios kullananların çoğu AYFON kullanan adamlar. Bu şu demek,adamlara apple kasa içinde, apple görünümlü arayüzde android sat. hiç umurları olmaz. çünkü adam her sene dışgörünüş alıyor.

şimdi bu adam bilinçliymiş gibi konuşmak garip mesela.

diğer taraf için de geçerli aynı şey.

yahu android'lerden bana quadcore'u çok temiz kullanan bi örnek gösterir misiniz?
hadi onu geçtim, bana revolutionary bir çiftçekirdek telefon gösterebilir misiniz?

yok ki.
yani biraz piyasa gazlaması çift çekirdek.

A işini X sürede Zkadar enerji harcıyarak T kadar günlük kullanıma giden bir tek işlemci yerine
A işini X*0.9 sürede 1.2Zkadar enerji harcıyarak 0.75T kadar günlük kullanım ömrü sunan bir çift-dört çekirdeki neden almalıyım? neden savunmalıyım?

benim derdim şu, şu anda bunlardan çok çok daha iyi telefonlar yapılabilir.
S3 ün tipi kayık (hakikaten kayık gibi) iphone5 yetemedi, lumia 920 sahtekarca çıktı ve kasası çok çirkin ve microsoft+nokia'nın süper çıkarcı (evet apple'dan daha da çıkarcı) poltikaları hiç güven vermiyor. sony hep 6-8ay geriden geliyor (tabiri caizse applefanboi gibi tiplerin az daha geek olanlarına güzel kasalı ve parlaka arayüzlü androidler satıyorlar sadece.)

ulan adam gibi telefon çıkartmazsanız biz ne bok alıcaz

edit2: diğer yandan kamera olayında "telefon da edebilen fotoğraf makineleri" çıkartan nokia'ya güvenim tam. sektörün lideri olacakları için memnunum. bundan sonra çok daha güzel kameralar göreceğimiz kesin gibi.
rekabetin güzelliği de bu zaten.misal bi sonraki Xphone kameralarınız (hangi marka, model olduğu farketmez) GERÇEKTEN iyi olacak. hani grafik çizerkek exponential bir iyileşme göreceğiz. çünkü rekabet çok bi cengaverleşiyor nokia'nın girmesi ile. ne kadar sürecek bu iyileşme derseniz maks 1.5sene falan derim. sonrasında nokia piyasaya birbirinin aynısı "Gebelek120 Gebelek 125 Gebelek 140 ama bi sürü özelliğini de çıkarttık. işte Gebelek 145'te bu özellikleri geri koyduk ama önemli başka şeyleri çıkarttık. onun için Gebelek 155 alın çünkü çok boş bi telefon ama altın kaplamalı " modelleri çıkartıp duracaktır büyük ihtimalle.

şarjda bir değişiklik bekleyenler neden motorola almıyorlar onu da merak ediyorum. abicim en büyük derdiniz şarj ise alın işte. dediğiniz süreleri gidiyor telefonlar. bilakis yüksek mah harici henüz bi çözümü yok bu işin. bulmak isteyeceklerini de çok sanmıyorum. belki elektrikli arabaların yaygınlaşması ivmelenirse değişiklik olur pillerde.

edit3:
abi bunun işimize yarayacak tek tarafı şudur:

gerisi hikaye. para verip karşılığını aldığım firmayı savunmak kadar komik bişi yok lan. ha hisse senedinden kârı savunurum ama. %20ler güzel getiri abi. yatırın az bişi, bi sonraki ayfonu apple size almış olsun.
Sosyal ağlarda paylaş

sen bu kafayla bir bok alamazsin dasaaa.

piyasadaki arabalari ucamiyor diye elestirmeye benziyor yaptigin. 'siz ucan araba yapamazsaniz tabi gider porsche aliriz. adamlar bunu bile satabiliyor sizin yuzunuzden' diye saydiriyorsun. ama telefon uretmek oyle senin sandigin kadar basit birsey degil. yeni islemci tasarlasinlar, yeni isletim sistemi gelistirsinler, tum uygulamalari kendileri yazsinlar, super piller tasarlayip uretsinler, hepsini de tirnak kadar yere sigdirsinlar.. olme dasaaa olme.

hatirlatirim, cok degil, 7-8 sene once benzer ozellikleri laptoplarda alabiliyoruz diye seviniyorduk. o zamanlarda hicbir ea oyununu dun gordugumuz grafiklerle oynayamiyorduk. sektore biraz kredi ver.
Sosyal ağlarda paylaş

ben sadece marka savunmaya karşıyım abi.

dediğim şey de "porsche uçamıyor"dan çok "porsche en iyi kara taşıtını yapıyor. ancak yük taşımada da kullanıyoruz biz bunu aynı zamanda şantiyelerde işaracı olarak da çok süper. aileler için tam bi çözüm aracı. çünkü bu porsche!" diyenlere "hacım sakin.." demekten ibaret.

cidden para verdiğin bişiyi ölümüne savunmak kadar komik bir tüketici alışkanlığı yok dünyada.

büyük ihtimalle de motorola'nın yeni çıkanlarından birisi alıcam gibi duruyor. şarj süresi bayağı şart sahada.
Sosyal ağlarda paylaş

Nasil bir dertdir apple millete :)

Kendi iclerinde gelistirmisler teli iste onlara ne diger emsallerden birde bu taraftan bakin olaya yahu..

4s den iyimi? iyi.. Bu iste ana konu. S3 920 note 2 dahami iyi evet hemde cok daha iyi kagit ustunde.. Alin onlari iste secenek bol misler gibi.. Adam yillardir apple kullanmis bir suru app almis ne gecsin diger sistemlere.

Bende mac pro, ipad, iphone 4 var evde super aletler tartismasiz..

Lumia 920 alicam ama :)
Sosyal ağlarda paylaş

Flassh said:

sonyde 340ppi, nokiada 330 ppi ekran var.
samsungta 4.8" ekran var bi zahmet 300ppi olsun
4" nere 4.8 nere?

said:
ön kamera 720p, arka kamera 1080p

lolwut?
720p videoyu günümüzde sanal bebekler çekiyor artık.

hastayım yetersizlikte o zaman kamera al geyiğine de, vga kameradan beri aynı hiç değişmediniz

ip4

http://assets.sbnation.com/assets/1345074/IMG_0454.JPG

s3

http://assets.sbnation.com/assets/1345262/gs3-night.jpg

lumia920

http://assets.sbnation.com/assets/1345085/lumia-920-original.jpg

evet çok standart üstüymüş ayfon kamerası

Iphone4s ile çekilmiş 2 fotoğraf. Çek bakalım diğerleri ile böyle fotoğraf, görelim.

Sosyal ağlarda paylaş

olay telefonun ayni markanin bir onceki versiyonundan daha iyi olmasiysa sirf, bu kazigi hak ediyo insanlar.

s3 ciktiginda burda bi topic vardi, biri soruyodu ben bunu aldim da s2 den farki nedir anlamadim diye.
ayfonlari da bu mantikla alan insanlar keske benim musterim olsalar diyorum sadece
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...