Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Gabe Newell: “Windows 8 is a catastrophe for everyone in the PC space"

Sparkcaster

Öne çıkan mesajlar

bombilo said:
anyı steam'de bundan çok bilmem kaç sene önce oldukça nefret edilen bir yazılımdı onu unutmamak lazım

steami sadece bir oyun çıktıktan aylar sonra 75% indirimde 5 dolara alıp ORJİNAL OYUNCUYUM BEN KORSANA KARŞIYIM diyenler savunuyor zaten

valve ayda yılda bir 10 saatlik gameplaylik oyun yapıyor

indie gaming son 10 yılın en büyük yalanı. tamamı one trick pony sıkıcı oyunlar

GABEN AŞKIM <3<3<3 diye takılanlar da aynı obezitedeki asosyal furry ve pedofiller

/v/ yalan söylüyor olamaz
Sosyal ağlarda paylaş

Flassh said:

said:
appstore, "cut the rope, angry birds" gibi şeyleri sunmaktan öteye geçemez.

yoo geçer, elledin de imkan var yani doğru kullanırlarsa

microsoftun "oyundan" anladığı şey şu video:

http://www.youtube.com/watch?v=uBPYdgy35KA

dislike barı coşmuş, neden acaba :P
Sosyal ağlarda paylaş

Eğer microsoft "kafa yapısını" değiştirip kullanıcıya valve kadar iyi hizmet ederse mücadele etmelerinin hiç bir sıkıntısı olmaz. Haa değiştirmezse telefona oyun app. almakla yetinen kitleye sisteminden oyun satar. Valve'ın karı düşer fakat bize bir zarar gelmez.

Fakat çıkıpta "windows'a oyun hizmetini sadece ben sağlayacam" der ve yeni sistemlerinde bu dayatmayı yaparsa o zaman sıkıntılı günler yaşarız. PC oyunculuğunu öldürmeye kadar gider o iş.
Sosyal ağlarda paylaş

bombilo said:

aynı steam'de bundan bilmem kaç sene önce oldukça nefret edilen bir yazılımdı onu unutmamak lazım. keza binlerce oyunucunun çok sevdiği geliştirici firmalardan olan blizzard'a bile son yıllarda bakış açısı değişmiş durumda.

steam ilk çıktığından beri sürekli gelişen bir platform.
birkaç senelik bir süreç değil, 8 senedir var adamlar.
ilk çıktığında oyun kurulumu çok problemliydi. bir bilgisayarda çalışıp diğerinde çalışmama sıkıntısı çok yaygındı. onu kısa sürede düzelttiler.
bi ara steam'in arabirimi dahil her şeyini değiştirdiler, ondan sonra böyle bir sıkıntı görmedim. bu dediğim de birkaç sene önce değil, 5-6 sene önceydi.

"eskiden steam'den nefret edilirdi, şimdi edilmiyor" diye bir durum da yok. halen nefret edenler var. hatta indirim olduğunda çıkıp "STEAM'DE BENİM ŞÖLE BİR PROBLEMİM OLDU, ONU KAPATMAK İÇİN BU İNDİRİMİ YAPIYORLAR, ADİ ŞEREFSİZLER" diyenler de var.
örnek mi? kaede'nin "5 dolar indirim yapıyor diye övüyorlar" dediği /v/ gibi ortamlar.

öte yandan blizzard hakkında bahsettiğin farklı bir mevzu. oyuncuların çok büyük bir çoğunluğu halen çok seviyor blizzard'ı. hatta fan kitlesini eskisine göre yüzlerce kat arttırdı. sırf blizzcon'a gitmek için insanlar birbiriyle yarışıyor felan.
hatta türkiye'de eski oyunlarını hiç oynamamış, ama "blizzard'dan babam çıksa yerim" diyen bir kuşak da mevcut.

ama blizzard yanlış bir yolda gidiyor. daha önce eleştirmiştik birçok topicte bunu. activision'ın ekonomik politikalarının da etkisi var bu işte. eskiden "kaliteli oyun yapıyım, ilginç olsun" derdi, şimdi "ne yaparsam yapayım nasılsa satacak" politikasıyla ilerliyor. 1998'den beridir sadece diablo-starcraft-warcraft oyunları yapıyor. halen yeni ve orjinal bir fikir çıkartamadılar.
Sosyal ağlarda paylaş

Dayatamaz eed zaten dayatmasa bile valve dava acacaktir. Ms bayagi para kaybetti ie yi entegre yaptigi icin. Cunku compete edemiyosun. Haklilarda.

Hatta avrupada dava kaybetti ie yi windowsla entegre veremiyodu artik.

Windows media player da da ayni sekilde kaybetti. Cunku sen yatirim yapiyosun bi ton. Sonra tak ms entegre ediyo ve bi ton sirket batirdi ms oyle.

Ms daha dikkatli olacaktir. Zaten uzun zaman alir yine en iyi sartta bile ms in steam le compete edecek duzeye gelmesi. 1-2 yil
Sosyal ağlarda paylaş

abi aynı microsoft vakti zamanında da www'i hiç önemsememiş, ama netscape'le aklı başına gelmiş, nedanko'nun dediği gibi integrated internet explorerla resmen eline geçirmişti olayı. şu anki gfwl veya xbla'yı filan kıstas almamak lazım bence, competition yanında getirecektir gelişimi fikir açısından da implementasyon açısından da.

ha şunuda unutmamak lazım, microsoft'ta son dönemlerde oyun ve bağlı sistemleri konusunda büyük bir değişim oldu/oluyor. bu henüz oyunculara yansımamış olsada geliştiriciler açısıdan sinyallerini vermekte. bununda kaynağının windows 7 phone ve xna ekibi başındaki elamanın, işten ayrılmak durumunda kalması ve bundan dolayı ms'in gaminge bakışının tamamen değiştiği görüşleri nette hayli fazla.

* çıkmasına sayılı günler kala, XNA'nın windows 8 ve özellikle marketplace'de geleceği belli değil.
* directx 11.1 win8'le geliyor ama ciddi manada yakında yeni bir major release olup olmayacağı bile belli değil - hatta win8'le birlikte dx ayrı bir sdk olmaktan çıkıyor ve direk window-sdk'ya ve ekibine dahil ediliyor. dx'in bile geleceği muallak şu anda.

microsoft'ta bence oyun ve yan sistemleri konusunda ciddi fikir değişiklikleri oluyor/olmakta, sadece bizlerin işine yarayacak mı onu görmek için zaman gerekecek.
Sosyal ağlarda paylaş

niye olmasın ki abi, adam bugune kadar oyunu konsoldan, directx api'den ve bi kac alt studyosunun title'larından ibaret görüyordu, şimdi pazar o kadar büyüdü ki mainsteam publisher olmak istiyor.

zaten apple app-store ve google android-store'da satınlan uygulamalara kesilen ücrete ağzının suyu akıyordu, şimdi bir taşla iki kuş vuracak. hem ücretli uygulamardan pay kesecek, hemde bi yandan da steam'e dalaşacak.

zannetmiyorum ki steam'in yaptığı indirimleri vs windows app.store yapsa, şurada sırf microsoft olduğu için almayacak olan.

adam neresinden bakarsanız bakın, oyun pazarına daha fazla hakim olmak istiyor, bi kac title ve dx api'yle kısıtlamak istemiyor hakimiyetini bu kadar büyük kullanıcı kitlesinde.
Sosyal ağlarda paylaş

games for live rezaletinden sonra microsoft en kral oyunu 1 dolar bile yapsa almam. korsan daha iyi hizmet veriyor adamlardan. zaten Türkiye desteği olmaz büyük ihtimalle isteyen de alamaz. =)

steam korsandan iyi hizmet veren tek platform. belki ileride rakip gelir ama microsoft imkansız =)
Sosyal ağlarda paylaş

Win8 hakkinda yorumlar yapmadan once ne oldugunu iyi bilmek lazim tabi.

Win8 marketplace uzerinden sadece Metro uygulamalari yani WinRT uygulamalari satilabilecek. Bu da demek oluyor ki marketplace uzerinden GTA 4 satisi olmaz mesela.

Bu da Steam'i baltalamaz.

Steam'i dolayli yoldan baltalayabilir tabi Win8, bir Braid'i mesela XNA ile gelistirilmis olmasindan dolayi Metro uygulamasina port etmek en fazla 1 haftasini alir developerin. Bu da rekabet ortami yaratmis oluyor tabi Steam ve W8 Market arasinda.

Neyse diyecegim sudur ki; Microsoft haterligindan kaynaklanan Win8 olumsuz onyargisi fazla surmeyecektir, belki diger Windows surumleri arasinda ki gecis kadar hizli olmasa da herkes Windows 8 e gecip onyargilarindan kurtulacaktir.
Sosyal ağlarda paylaş

ms'i bilgisayar kullanmaya başladığımdan (neredeyse çeyrek asır) beri severim, me ve vista dahil olmak üzere bugüne ne çıkardılarsa kullandım ve sevdim. bill gates en sevdiğim insanlardan biri. amma velakin metro ui ribbon'dan sonra çıkardıkları en kullanışsız ve en sevmediğim şey. ballmer başa geçtiğinden beri bayağı koptular kullanıcıya ne lazım olayından, 10 yıl önce ie ne haldeydi şimdi ne halde.
Sosyal ağlarda paylaş

Bill gates i bende severim aslinda, bilgisayar endustrisine katkisi cok buyuk, en azindan belli derecede sistemlerini hep acik tutmustur gelistiricelere karsi.

steve jobs hep en kapali yontemleri secti. Ornegin iphone a disardan app yuklenmiyo ve cok eliyolar (yien disardan yuklenmese ama bi ton app redetmeseler bi derece. Windows da da aynisini dusunun, her yazilimi windows onaydan geciriyo dusunun bu kadar zengin olmazdi sektor. Yarari kadar zarari oldu steve in, secsem dusunmeden bill i secerim.

Bu arada basta eed indie tarz oyunlar daha cok girecek market e, steam e yine zarar ama buyuk AAA oyunlar gelmicek, ama ms den bahsediyoruz :) %99 degil 100 eminim bir iki seneye, sistemleri oturdugunda adamlar bu isi cozdugunde genisletecekler.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

bck said:

senko said:

gabe dediğiniz adam kotick'in bi level altı

o kadar da değil ben gabeden umutluydum ilk half life cıktıgında gercekten oyuncunun yanında ve kendıde guzel işler yapmaya çalışan ceo. ben bu adamı steve jobs ve bill gates levelinde karşılaştırma yaptım. ama ilerleyen yıllarda pek fazla icraatını göremedim. bu adam direct x in başında ki (microsoft multimedi departmanında gm idi.)adamdı zamanında yazılım ekibinde.
bu arada opengl için birşeyler yapması gerekiyorsa gidecği destination john carmack olacak ki carmack artık yardım edecegini sanmam hlaf lifetan sonra.

john carmack doom 3'ten beri pc piyasasını hiç umursamamaya başladı. gidilcek destination john carmack olcaksa, hayli işimiz var.

bu arada "ilk half-life çıktığında oyuncunun yanında yer alan ve güzel işler yapan ceo idi" demişsin ama hiç de öyle değil. ilk half-life çıktığında averaj bir game developer firmasıydı valve.

ancak steam'den sonra gittikçe daha oyuncu yanına yaklaşmaya başladı.
- source sdk'nın sunulması ve sürekli geliştiriliyor olması
- kendi oyunlarına yapılan modlara destek
- steam'de sürekli olan indirimler ve kampanyalar
- oyun içi verilebilen hediyeler
- steam workshop
- source filmmaker
- l4d2'e sürekli ücretsiz güncellemeler yapılıyor olması

yani daha ne yapsın şu adamlar "oyuncunun yanında duran firma" olabilmek için bilmiyorum ki...

Hocam half life yapılmadan önce valve dunyanın en iyi oyunu yapacagiz mottosu ile piyasaya
Çok iddaali bir açıklama ile giriş yaptı. Sen biraz kaçırmissin o donemi.Ve o dönemden bu duruma iyi anlamda oyun yazılımında devlerden biri olacağı belliydi. Bu arada averaj demissin bu biraz bilgisizlikten kaynaklaniyor
Sosyal ağlarda paylaş

Yanlis yapilan cok sey var, bu her toplulukta gecerli. Kuluplerde, sirketlerde, ailelerde vs vs. Eger bir lider, sozunu dinleyecegin, guvendigin bir lider yoksa bir cok sey yanlis gitmeye baslar. MS'de de bu var malesef Bill Gates'den sonra evet.

Steve Jobs'un eksikligi de bu manada cok sey degistirecek onumuzdeki gunlerde Apple adina.

Neyse, sunu bir acikliga getirelim once. Temel olarak 2 farkli PC olacak; ARM islemcili ve Intel islemcili. ARM islemci olanlar ( bir ornegi Microsoft Surface ) yalnizca Metro'ya sahip olacaklar. Bildigimiz Windows yok, bunlarin kullanim amaci Tablet PC ler. Uzun batarya omurlu, multi-touch screen supported PC/tablet/slate ler. Bir de Intel islemcililer var ( bir ornegi Microsoft Surface Pro ), bunlar da hem Metro hem Windows olacak. Klavyenizde ki ya da PC nin uzerinde ki 'win' tusuna basarak 'iki farkli isletim sistemi' arasinda gecis yapabileceksiniz.

Metro ve Windows cok farkli, oyunlar acisindan bakarsak Metro'da OpenGL yok, dolayisiyla Photoshop, Half Life vs vs gibi openGL kullanan uygulamalar calisamaz Metro'da zaten calismasi da beklenmiyor Metro'nun amaci tablet PC. Windows ise bildiginiz Windows, Steam var, PC gaming devam..

Metro yu multi-touch ekranda kullanmaya basladiktan sonra iOS ya da Android arayuzlerine cok primitive demezse kullanicilarin %90'u ben de bisey bilmiyorum. sfsf
Sosyal ağlarda paylaş

metro için yorumum desktop pc için bu arada, tablet idi tel idi mobil dokunmatik cihazlarda android ve ios'ten daha iyi olabilir. ona yorumum yok, çıkınca görmek lazım.

ama yani o masaüstü nedir gösterdikleri. hem çirkin hem kullanışsız. benim henüz görmediğim bir şekilde customize edilemiyorsa yandık cidden.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...