Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Niğde Üniversitesi Camii Diyanet İşleri Başkanı tarafından ibadete açıldı

cetoritto

Öne çıkan mesajlar

ahmedinejad said:

benim en sevdiğim camii üsküdar sahilde şemsipaşa camii. mimar sinan yapmış. avlusunda ufak bir kütüphane de var.

http://www.sinanasaygi.org/i/eserler/b/119_9812983878942.jpg

bir şeyin güzel olması için illa kocaman olmasına minarelerinin arşa ulaşmasına gerek olmadığının en güzel kanıtı.

aynı zamanda kuşkonmaz camii diye de geçer bu di mi?
Sosyal ağlarda paylaş

Şeyh Faysal Camii - İslamabad

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/05/Faisal_mosque2.jpg

Nur içinde yatsın Vedat Dalokay'ın eseridir. Kocatepe camii yerine yapılacaktı ama o zaman "olmaz, osmanlı tarzı değil, illa osmanlı olsun, hem o orda durmaz yıkılır" gibi türlü türlü bahanelerle yaptırılmamış. Valla bizim bizden büyük düşmanımız yok. İlla birileri köstek olacak, paçadan çekecek.

O gördüğünüz antalya ve esenyurt camiileri bu camiiden özenilerek yapılmış camiiler.
Sosyal ağlarda paylaş

ahmedinejad said:

benim en sevdiğim camii üsküdar sahilde şemsipaşa camii. mimar sinan yapmış. avlusunda ufak bir kütüphane de var.

http://www.sinanasaygi.org/i/eserler/b/119_9812983878942.jpg

bir şeyin güzel olması için illa kocaman olmasına minarelerinin arşa ulaşmasına gerek olmadığının en güzel kanıtı.

ne hoş, sıcak bir mimari yapısı var. ihtişamı gizlenmiş bir sadeliği sahip. bir de arkadaki yapılara, yapılaşmaya bak. nasıl bir tezat. yazık... onlar olmasaydı cami, estetik açıdan çok daha etkileyici görünürdü!
Sosyal ağlarda paylaş

ahmedinejad said:

abi şu mevzuyu yüz yüze konuşsak aslında aynı şeyi söylediğimizi anlayacaksın.

herhalde şimdi o okulda papazlar eğitim vermiyor. vatikan'dan müfredat falan almıyorlar.

ben şu mantığa karşı çıkıyorum, bone'un yazdığı "üniversitede ibadethane olması normal değildir" fikrine ki bu fikri savunan çok insan var.

üniversitelerde ibadethane olması laikliğe karşı bir şey değildir, asıl olmaması dinini yaşamak isteyen insana bir baskı unsuru olarak kabul edilebilir.

eğitimde dini öğeler olsun diye kimse söylemedi ki? eğitim %100 laik olmalı ve olacaktır da zaten. kampüsün içindeki camii'nin laikliğe verdiği zarar, kampüsün karşısındaki ışık evinde yaşayan abilerden bin kat daha azdır.

şöyle bir fikir var, o cami kampüsün ortasına atılmış creep tumor böyle zerg gibi yayılacak tüm üniversiteyi kapsayacak yok edecek sonunda.

sondan başa doğru okuyordum konuyu ve şurada durma gereği hissettim.

müslümanların kaçırdığı bir nokta var. namaz kılmak için ibadethaneye ihtiyacı yok kimsenin. yere ser bir tane gazete kıl. ama kılamaz değil mi? nasıl kılsın? illa ibadethanesine gidecek ve kendine benzerlerle saf tutacak. o saatte orada olmak zorunda. orada görünmek zorunda. işte bu samimiyetsizlikleri ve kendinden olanlarla yapışık yaşama tutkusu zayıf kılıyor böylelerini.

dinini yaşamak isteyen insanı durduramazsın. kimsenin aklının içerisini pranga altına almazsın o istemedikçe. "ben dinimi yaşayamıyorum" diyen bir müslüman müslüman değildir. çevresinde göze batmak istemiyordur. ortama ayak uydurmaya çalışıyordur bunun tam aksini yapması gerekirken.

eğer üniversitede dinini yaşamak olgusu namaz kılacak yer bulmaktan ibaretse kimse kusuruma bakmasın ama o müslümanı at gitsin yani. "dinini yaşamak isteyen" müslümanın üniversitede yapacağı iş bence kur'an'ı anlayıp edindiği bilgileri ve yaptığı araştırmaları kur'an'la kafasında doğrulamak olmalıdır. bir adam "ben müslümanım" diyorsa, bunu yapıyor olması lazım orada. ibadethane aramak ne ola ki?

allah'ı, dini, ibadeti getirip namaza, ayak yıkamaya, "burada ibadethane yok"a getirip sıkıştırın. siz sıkıştırdıkça bir sonraki neslin kitabı anlama olasılığı azalıyor. daha beter olursunuz inşallah.

üniversite gibi bilim yapılan yerlerde ibadethane olmaz. olmamalı. üniversiteler bireylerin kimliklerine zarar gelmeden dilediklerini diledikleri gibi söyleyebilme ve bunun sonucunda başlarına bir şey gelmemesi yerleridir. fikren özgür olma yeridir. ama yok! öyle olmamalı! bak niye biliyor musun?

zamanında türkiye'deki ilahiyat fakültelerinde sıkmabaş yasaktı. kızlar başları açık vaziyette öğrenimlerini görüyorlardı. sonra biri tuttu bu durumu değiştirdi. şimdi hatırlamıyorum defacto olarak mı yoksa yazılı bir durum mu vardı ortada. sonuçta kızlardan bir kısmı sıkmabaşlarıyla okula gelip gitmeye başladılar. bir süre sonra okuldaki kızlar başlarını kapayan ve açık gezenler olarak iki gruba ayrıldı. erkek öğrenciler başı açık kızlara baskı yapmaya, akıl vermeye, rica etmeye başladılar. en sonunda yavaş yavaş bu kalan kızlar da başlarını örttüler. bu işler böyle olur yavrum.

yarın bir gün derslere giren hocalardan bir tanesi öğle ve ikindi namazına ibadethaneye giden öğrencilerine diğerlerine göre daha fazla not mot vermeye başlar. böyle başlar bu işler.

müslümanın aklından ve kendisine verilen yeteneklerden başka bir şeye, kimseye ihtiyacı yoktur. bunu kimseye anlatamazsın. kimse anlamak istemez.

neyse. boşa yazdım bunları da zaten.

edit: o kadar doluyum, o kadar sinirliyim ki

aydınlanma kitapta, "müslümanım" diyenin zihninde, okuduğunu anladığında, kafasını çalıştırdığında. şekilsiz, beton, zevksiz ibadethanelerde değil.

"Allah'ın mescitlerini; ancak Allah'a, âhiret gününe inanan, namazı/duayı yerine getiren, zekâtı veren ve Allah'tan başka kimseden korkmayan kişiler onarır. İşte bunların, hidayete erenlerden olmaları beklenir." Tevbe 18.
Sosyal ağlarda paylaş

@bran tuvaletin lavabosunda abdest alan, sonra da yanında gezdirdigi seccadeyi yere Serip namaz kılan adam hoş bir görüntü mü. Kulağı tersten tutmanın ne manası var. Su kadar basit ve aslında masrafı da cok az bir bina için bu kadar laf etmeye bile değmez.

Edit: namaz kılana yüksek not veren asistan diyorsunuz da, sınıfa örtüyle gelen kızları kovan hocalar var bu ülkede. Kampüsün ortasında namaz kılan adama kotu davranacak insanlar var. Mescid veya cami bunun en guzel çözümü. Bu bir ihtiyac bazı insanlar için. Kaza etsinler Canim demek adil değil.
Sosyal ağlarda paylaş

ahmedinejad said:

@bran tuvaletin lavabosunda abdest alan, sonra da yanında gezdirdigi seccadeyi yere Serip namaz kılan adam hoş bir görüntü mü. Kulağı tersten tutmanın ne manası var. Su kadar basit ve aslında masrafı da cok az bir bina için bu kadar laf etmeye bile değmez.

Edit: namaz kılana yüksek not veren asistan diyorsunuz da, sınıfa örtüyle gelen kızları kovan hocalar var bu ülkede. Kampüsün ortasında namaz kılan adama kotu davranacak insanlar var. Mescid veya cami bunun en guzel çözümü. Bu bir ihtiyac bazı insanlar için. Kaza etsinler Canim demek adil değil.

Medeni kanunu bir acip
Okuyunuz okutturunuz
Sosyal ağlarda paylaş

ahmedinejad said:

Yoo aslında üniversitede bu işin yapılabilmesi için bir alan ayrılsa, bir salon vs kimsenin buna bu kadar tepki vereceğini sanmam. Ama temel amaçlarına yönelik ihtiyaçları karşılanmamış bir üniversiteye cami yaptırmak ne açıdan bakarsan bak saçma ve misyoner bir davranış ürünü. Yani bir üniversiteye yoga yapılması için yoga binası açılmasından farkı yok. Aynı şey spor sahaları vs için geçerli değik çünkü üniversiteler spor dersi de veriyor. Ama mesela bir üniversitenin kütüphanesinde adam gibi kitap yokken oraya tenis kortu da açılması saçma. Varsa bir spor salonun iki direk koyarsın istediğin zaman ağını gerip oynatırsın tenis dersi varsa. Kusura bakılmasın ama her kurumun, kuruluşun vs bir amacı vardır ve diğer detaylara geçmeden önce bu amaca yönelik büyük eksiklerin giderilmesi gerekir. Bu yönde büyük eksiklikleri olan bir üniversitede cami açılması misyoner kafasıdır.
Sosyal ağlarda paylaş

tamam şehir içindeki üniversitelere (yakınında cami olanlara yani) ufak bir mescid yapılsın, allahın dağındaki kampüslere de ufak bir cami yapılsın bitsin gitsin.

uludağ üni. camii güzel bir örnek bence.

http://2.bp.blogspot.com/-m6PuZmidjsE/TxBt1V6W4RI/AAAAAAAARBc/EDLM9eiZmkQ/s1600/Uluda%25C4%259F+%25C3%259Cniversitesi+G%25C3%25B6r%25C3%25BCkle+Kamp%25C3%25BCs+Camii%252C+Nil%25C3%25BCfer%252C+Bursa.JPG
Sosyal ağlarda paylaş

Bide ideal boyutta bizim okulun camisi. Az daha ufak olsa yetmezmiş, biraz daha büyük olsa israf olurmuş yani.

Bu arada belirli bi alanın mescit olması ya da ihtiyaca göre cami yapılması, binaların bodrumn katlarında bölümlerin gizli gizli namaz odası olarak kullanılmasından daha iyi abi. En azından meydanda. Öbür türlüsü daha kötü ki?
Sosyal ağlarda paylaş

aente said:

cetoritto said:

aente said:

ahmedinejad'ı da cetoritto ile aynı seviye koydum artık ahaha, neler savunuluyor neler.

ne seviyesi mert oğlan?

oğlan mı :/ canın sağolsun kardeş :((

aynı tarz şeyleri savunuyorsunuz da ikinizin de maşallahı var onu diyorum çeto reiz!

yav oğlan dedim diye niye ille de yanlış anlıyorsun, kelime anlamı ile sordum, delikanlı manasında, aşkolsun yahu. aynı tarz şeyleri de çoğu zaman savunmuyoruz ahmedinejat'la.ama saygı duyarım arkadaşa,o ayrı.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...