Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yılmaz Erdoğan'ın açıklamaları

sipeyskeyk

Öne çıkan mesajlar

Tamam tokatlar, oraya bişi diyen yok. Kaç bin yıllık dilin bizim dili tokatlaması bizimkinin de yeto olduğunu göstermez.

İlk Türk devletlerinin dilinin halen konuşulduğu yerlere gitsek bizimki de tokatlayabilir. Hani madem özeneceğiz hafif o tarafa kaysak güzel olur gibi. Eski Türkçe bence çok başarılı bir dil.
Sosyal ağlarda paylaş

Tanim eksikligi var. Adamin kulturunde mutfak diye birsey yoksa ne yapsin? Ya ilk gordugu dilden alacak ya da oturmali yiyemec gibi bir sozcuk uretecek. Adamlarin evreninde daha az obje var sonuc olarak. Ha sonucta bu alintilarin da bi ayari vardir, turkce dil ailesine dahil edilen dilleri turkce degil de persce dil bilgisiyle desifre edebiliyosam ne anladim ben o isten. Benim kastettigim bu.
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:
İzmir'deki bir mitingde 50bin kişi toplanıyor CHP'nin binası taşlanıyor çıkan olaylarda polis bir çocuğu bile vurmuştu.
İşin üzücü yanı oğlu vurulan babanın "size bir kurban verdim, başkalarını da veririm yeter ki bizi kurtarın" demesi. Yani ortada o günkü yönetimden bir bezmişlik varmış.

Sen tam olarak hangi "adam gibi muhalefet istemekten" bahsediyordun? :)

şunları savunuyorsunuz da, şu an CHP'liler böyle bişi yapsa çıkıp gazetelerde "faşist, cuntacı, baskıcı, ergenekoncu, ulusalcı" gibi laflar edilir.

bir de "şunu şunu yapmışlar" diyorsun da, "adam gibi bir muhalefet" olduğunu göstermiyor. mesela pkk da taşlı sopalı molotoflu saldırılar düzenliyor, ama "adam gibi mi" sorunun cevabı olumsuz olur.
Sosyal ağlarda paylaş

"nutella yerim" said:

bence kurtuluş savaşından sonra 3 sene içinde demokratik - çok partili sisteme geçilmeliydi,hata yapıldı,yani çok zor değildi bence 700 sene padişahla yönetilmiş sendikası bile olmayan bir ülkede demokrasiyi yerleştirmek.

ah bir baksa
uzunları yaksa
bana demir atsa
dillere destan olsa bu sevda

http://www.youtube.com/watch?v=seZIC-5rEAI
Sosyal ağlarda paylaş

emanet said:

yılmaz erdoğan farkında değil ama "bizim kültürümüz" diye söylediği kültür arap ağırlıklı osmanlı kültürü, ne idüğü belirsiz freak bi kültür. gerçek türk kültürü falan değil.

of ne fail mantık, bizans kültürü de ucube kültür, latin ve yunan karışık. hatta latin kültürü de ucube kültür çünkü yunan ve latin karışık. ingiliz kültürü de ucube, fransız ve germen kültürü karışık. amerikan kültürü en fail, dünyanın her yerinden karışık.

böyle arındırılmış, saf kültür olsun kafası 1945'te son buldu sanıyordum. bulmamış demek ki.
Sosyal ağlarda paylaş

Nigger_of_the_sand said:

Eskisine kiyasla daha aciz sonuc olarak. Turkce'de tanimi olmayan ama diger dillerde tanimi olan bir suru sey var. Su kurdugum cumlelerde bile. Yerlesik medeniyet vs yerlesik olmayan, bu tartismaya acik birsey degil.

o dilin bir eksikliği değil, dilin sahiplerinin eksikliği
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

emanet said:

yılmaz erdoğan farkında değil ama "bizim kültürümüz" diye söylediği kültür arap ağırlıklı osmanlı kültürü, ne idüğü belirsiz freak bi kültür. gerçek türk kültürü falan değil.

of ne fail mantık, bizans kültürü de ucube kültür, latin ve yunan karışık. hatta latin kültürü de ucube kültür çünkü yunan ve latin karışık. ingiliz kültürü de ucube, fransız ve germen kültürü karışık. amerikan kültürü en fail, dünyanın her yerinden karışık.

böyle arındırılmış, saf kültür olsun kafası 1945'te son buldu sanıyordum. bulmamış demek ki.

fail olan sensin, anlamadan atlamışsın saçma sapan. her kaynaşan kültür ucube mi demişim ben?

latin ve yunan kültürleri zaten birbirine çok yakın kültürler, tanrıları bile hemen hemen aynı. fransız ve germen kültürleri de öyle. amerika kendi kültürünü yarattı, entertainment etrafında şekillenen bir kültürleri var şimdi. capitalismin golden age'inden önce abd'nin içindeki farklı kültürlerin nasıl çatıştığını bilmiyor musun sanki?

chinatown zencitown araptown diye niye ayrılmış yıllarca biraz düşün bakalım, abd'nin bu kültürleri birbirine yapıştırması kolay olmadı. veya almanyadaki gurbetçi mahallelerini düşün, kültür çatışmasının en güzel örneklerinden biri.

arap ve türk kültürlerinin nasıl uyuşmadığını yazdım zaten. mesela en basitinden eski türk city state'lerinde kadın ruler bile vardı, kadın evleneceği erkeği kendi seçerdi vs. budizmden çin kültüründen etkilenen çok türk vardı mesela çünkü kısmen yakındı gene. ama islam/arap kültürü sırıtıyor işte.

hayır abi saldıracaksanız bile akıllı argümanlarla saldırın, komik duruma düşmeyin şöyle. adam gibi tartışma döner en azından.
Sosyal ağlarda paylaş

Sanki divan edebiyati halkla cok butunlesmisti de cumhuriyet gelince bag koparildi. Halki gectim, Osmanlinin son donemindeki edebiyatcilarin bile pek divan edebiyatina bagli olduklari soylenemez. Divan edebiyatinin kendi dogasindan kaynaklanan kopuklugun sorumlusu olarak Turkiye'deki dil devrimini gostermek sacma olmus.
Sosyal ağlarda paylaş

emanet said:

fail olan sensin, anlamadan atlamışsın saçma sapan. her kaynaşan kültür ucube mi demişim ben?

latin ve yunan kültürleri zaten birbirine çok yakın kültürler, tanrıları bile hemen hemen aynı. fransız ve germen kültürleri de öyle. amerika kendi kültürünü yarattı, entertainment etrafında şekillenen bir kültürleri var şimdi. capitalismin golden age'inden önce abd'nin içindeki farklı kültürlerin nasıl çatıştığını bilmiyor musun sanki?

chinatown zencitown araptown diye niye ayrılmış yıllarca biraz düşün bakalım, abd'nin bu kültürleri birbirine yapıştırması kolay olmadı. veya almanyadaki gurbetçi mahallelerini düşün, kültür çatışmasının en güzel örneklerinden biri.

arap ve türk kültürlerinin nasıl uyuşmadığını yazdım zaten. mesela en basitinden eski türk city state'lerinde kadın ruler bile vardı, kadın evleneceği erkeği kendi seçerdi vs. budizmden çin kültüründen etkilenen çok türk vardı mesela çünkü kısmen yakındı gene. ama islam/arap kültürü sırıtıyor işte.

hayır abi saldıracaksanız bile akıllı argümanlarla saldırın, komik duruma düşmeyin şöyle. adam gibi tartışma döner en azından.

hayır fail sensin!

şu "seni atsınlar hapse, hayır sensin" kafasını bir aş önce hele. her tartışmayı sen/ben eksenine oturtmak komik.

tanrıları aynı çünkü romalılar direkt yunanlardan almışlar tanrıları lol, yani biz nasıl araplardan aldıysak. norman ve anglosakson kültürlerinin ZERRE alakası yok birbiriyle. normanlar gelip istila edince yüzyıllar sürüyor asimilasyon, öyle kardeşlik filan yok.

amerika'da dünyanın her yerinden kültürün izleri var ve senin önceki mesajdaki mantığına göre birbiriyle uyumsuz ve karman-çorman gayet, ama buna rağmen dünya üzerindeki egemen kültür şu anda.

arap ve türk kültürlerinin uyuşmazlığı iddianı da klişe "kadınlara değer vermiyorlar, halbuki biz baştacı ederdik" söylevinden başka birşeyle destekleyemeyeceğin belliydi, bu kadar çünkü argümanın derinliği. türklerin kültür birikimi neydi evvelinde, araplar, farslar ne haldeydi bunlar hakkında fikrin yok belli ki. kaldı ki sadece onlardan değil, imparatorluğa entegre olan sayısız milletle kültür alışverişi var her şekilde, yunanından yahudisine, bulgarından arnavuduna.

bizim kadar geçmişini kötüleyip de prim yapmaya çalışan başka millet de çok azdır herhalde, kıtaları katleden halkların 'çağdaş' torunları bile bizim kadar dövünmüyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Nigger_of_the_sand said:

İyi de o mitler zamanla globalleşmeye başlıyor. Hadi bunları geçtim, teknolojik, tıbbi ya da hukuki terimleri nasıl çevirsin? Hiçbiri yok adamın dilinde?

o yüzden çoğu dilde başka dilden köken alan kelimeler oluyor ya zaten.
bizde telefon, tuvalet fransızca'dan gelme,
ingilizce'de assassin, ghoul, arapça'dan gelme.
Sosyal ağlarda paylaş

e göcebe türk kültürüyle, bilmem kacbinyıldır yerleşik hayattaki arap/pers/bizans kültürü uyusmuyo işte.
asimile olmus türkler bu yüzden.

mevzu değil buda, dil hiçmi hiç uyusmuyo. cok nadir arapca kelimeler türkcenın vurgularına devrim cümlelerine oturuyolar. cirkin vurgusuz tek ton bi konusma oluyo farsca arapca ağırlıklı kelime kullanıldığında.
Sosyal ağlarda paylaş

Nigger_of_the_sand said:

Anlatim kabiliyetinin daha az oldufu bir gercek. Sadelestirilmis bir dil sonuc olarak. Sofistike bir tanim yapmak istedigimizde yabanci dillerden alinti yapiyoruz, gokturkceden degil.

anlatımı cok kuvvetli türkcenin, hatta anlatımının yanına duygu vurgulamasıda cok kuvvetlik. yabancı kelime kullanmak zorunda kalmak, bizin yetemememizden ötürü.

hanı öle bişi diyosunki, sanki göktürkce biliyom ben ama ingilizce kelime seciyorum onun yerıne konusurken.

yok öle bişi.

ayrıca ingilizce odun bi dil. harbi cok kötü.
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:

e göcebe türk kültürüyle, bilmem kacbinyıldır yerleşik hayattaki arap/pers/bizans kültürü uyusmuyo işte.
asimile olmus türkler bu yüzden.

aga türklerin müslümanlığa geçtiği yıllar artık göçebe kültürünün ve imparatorluklarının son sürat gerilediği bir dönem.

o zamanın türkleri görüyorlar artık yerleşik düzene geçmek gerektiğini; ancak mevcut topraklar buna elverişli değil, yerleşik düzene dair fikir yok, kültür yok.

adamlar zaten yolları üzerinde olan dönemin en parlak medeniyetine bakıyor, islam. e bu adamlar niye bu dini kabul etmesin, niye adamlarla birlikte yaşamasın?

asimilasyon da çok ağır kalıyor türklerin bu durumunu açıklamak için. 1000 sene önce yolunu ayırdığın 5000 km uzaktaki adamla çat pat anlaşıyorsun bugün hala. hani nerede asimilasyon?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...