Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Gazinatep'te doktor cinayeti.

Aket-Atum

Öne çıkan mesajlar

Valla bir bir kim ne yazmış görmedim de genel olarak grevi eleştiren mesajlara baktım şöyle bir. Alıntı falan yapmadan eleştiren herkesi cevaplandırayım.

Grev günlerdir duyruluyor, gazetede ve TV'lerde sürekli belirtiliyor.

Birisi haberim yoktu yea diye şikayet ediyorsa kusra bakmayın kendi odunluğudur. O kadar gün hayattan gündemden bihaber yaşayan adam zaten haberim yoktu diye şikayet etmesin. Ot gibi yaşamayın, kafanızı Dota'dan kaldırın da çevrenizde ne olup bitiyo biraz bakının.

İkinci olarak 9gag'dan saçma sapan (ve yarım yamalak ingilizceyle) bu grev ve tepki hakkında bir karikatür konmuş. Bu grevin amacının o katil veledi kızdırmak ya da cezalandırmak olduğunu düşünen varsa yazık. Bu grev zaten son hükümetin süresi boyunca doktor ve tıp dünyasına yaptığı pisliğin ve saçmalığın sonucu giderek artan tepkinin artık "can güvenliğini bile koruyamama" safhasına gelmesi için ortaya çıktı. Can güvenliği bile olmayan bir ortamda çalışmanın getirdiği bir tepki bu. Aynı zamanda kıymet bilmeyen halka (hastanelerde biraz kalsanız ne kadar leş davrandıklarını görürsünüz doktorlara, özellikle son hükümetle beraber doktor nefreti de tavan yaptı) da tepki. Zaten kaba saba davrananı, tehdit edeni, kavga çıkaranı gırla. Ama artık doktor öldürme safhasına geçildi.
Sosyal ağlarda paylaş

Sağlık bakanı'ndan beklenen açıklama !!!
Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, bugün "kamu çalışanlarının iş bırakma eylemi" nedeniyle bütün hastanelerin acil servisleri dışında sağlık hizmeti verilmediği yönünde medyada bazı haberlerin yer aldığına dikkat çekilerek, "Bu haberler doğruyu yansıtmamaktadır. Bakanlığımıza bağlı eğitim ve araştırma hastaneleri ile devlet hastanelerimizde acil, poliklinik ve ameliyat hizmetleri önemli bir aksaklık olmaksızın yürütülmüş, yürütülmeye de devam edilmektedir. Vazgeçilemez ve ertelenemez bir insan hakkı olan sağlık hizmetlerinin aksatılmadan yürütülmesini sağlayan ve vatandaşlarımızın mağdur edilmemesi yönünde takdire değer bir davranış sergileyen başta hekimlerimiz olmak üzere bütün sağlık çalışanlarımıza teşekkür ediyoruz. Eylem nedeniyle sağlık hizmetine ulaşmakta sıkıntı yaşayan vatandaşlarımızın bildirim ve şikayetleri hassasiyetle değerlendirilecek ve gerekli işlemler yapılacaktır" denildi.

Açıklamada, bazı üniversite hastanelerinde ise eyleme katılımın olduğunun gözlendiği ifade edilerek şöyle denildi:

"Bu eylem nedeniyle üniversite hastanelerimizde sağlık hizmeti sunumunda yaşanan herhangi olumsuzluk veya aksaklıkla ilgili takibin ve gereken işlemlerin üniversite yönetimlerimiz ve Yükseköğretim Kurulu tarafından yapılacağına inanıyoruz."

grev olacağı bakanlığa ulaştırılmış hastane yönetimlerine ulaştırılmış, randevu sistemleri inadına grevi meşrulaştırmamak için iptal etmeyip, hastalara gelin çalışıyoruz deyip, fayurayı yine doktora kesme çabası nedir?
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

sözlükte şuna denk geldim. biraz eski ama bu sefer doktor fena benzetmiş. :D

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1061328&Date=25.08.2011&CategoryID=77

şiddet hepimizde var. doktoru, cahili yok bu işin.

orası öyle bu ülkede herkesin ego sorunu var, küçüklükten beri insanları çeşitli ideolojilerle gazladıkları için. sonunda bu soruna hakim olamayanlar sokakta, şurda burda insanlara sataşıyor, çatıyor vs
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

Valla bir bir kim ne yazmış görmedim de genel olarak grevi eleştiren mesajlara baktım şöyle bir. Alıntı falan yapmadan eleştiren herkesi cevaplandırayım.

Grev günlerdir duyruluyor, gazetede ve TV'lerde sürekli belirtiliyor.

Birisi haberim yoktu yea diye şikayet ediyorsa kusra bakmayın kendi odunluğudur. O kadar gün hayattan gündemden bihaber yaşayan adam zaten haberim yoktu diye şikayet etmesin. Ot gibi yaşamayın, kafanızı Dota'dan kaldırın da çevrenizde ne olup bitiyo biraz bakının.

İkinci olarak 9gag'dan saçma sapan (ve yarım yamalak ingilizceyle) bu grev ve tepki hakkında bir karikatür konmuş. Bu grevin amacının o katil veledi kızdırmak ya da cezalandırmak olduğunu düşünen varsa yazık. Bu grev zaten son hükümetin süresi boyunca doktor ve tıp dünyasına yaptığı pisliğin ve saçmalığın sonucu giderek artan tepkinin artık "can güvenliğini bile koruyamama" safhasına gelmesi için ortaya çıktı. Can güvenliği bile olmayan bir ortamda çalışmanın getirdiği bir tepki bu. Aynı zamanda kıymet bilmeyen halka (hastanelerde biraz kalsanız ne kadar leş davrandıklarını görürsünüz doktorlara, özellikle son hükümetle beraber doktor nefreti de tavan yaptı) da tepki. Zaten kaba saba davrananı, tehdit edeni, kavga çıkaranı gırla. Ama artık doktor öldürme safhasına geçildi.

güzel özetlemişsin
Sosyal ağlarda paylaş

Adamlarin grev yapmaya elbette hakki var, fakat ben devletten tam olarak ne beklendigini anlamiyorum. Guvenlik onlemleri arttirilabilir, ama her doktorun basina koruma dikecek halleri yok. Oyle olmadigi surece de yine niyet eden adam doktora saldirma firsati bulacaktir.

Bu tur sorunlarin kisa vadeli bir cozumu olmuyor. Insanlarin kafa yapisi degismedigi surece bu tur olaylar yine olacaktir.
Sosyal ağlarda paylaş

kisa vadeli cozum, hastanelere dogru duzgun polis koyarsin.
ogrenciler bi protesto icin toplaninca binlerce polisi nasil dikiyosan karsilarina, o binlerce polisi hastanelere yollarsin 2serli 3 erli. dikersin kapiya.

bu arada da uzun vadeli cozum uretmeye bakarsin.

hastanede calisan doktoru bile koruyamiyosan ne bicim bi devletsin? ne ise yariyosun?
Sosyal ağlarda paylaş

Anasına babasına yazık ya. Ne emeklerle okutuyorlar, bir hasta ölmüş yakınının öfkelenmesi, üzülmesi normal ama doktoru öldürmek? O adam kim bilir kaç hayat kurtardı ya da kurtaracaktı o kişilerin başına da iş açmış oluyorsun. Can bu can. Kolay mı insanla uğraşmak onu iyileştirmek? Yazık valla.
Sosyal ağlarda paylaş

Yasal olarak grev hakkı var, evet. Ancak grev yapanı işten atıp tazminatını vermeyi göze alabiliyorlar.

Grevin önemli amaçlarından biri halkı da dizginlemek.

Hastanelerde, özellikle doğudaki şehirlerde veya metropollerin "varoş" kısımları olarak tabir edilen yerlerde hastalar resmen güç gösterisi yapıyor. Fiziksel şiddet var, saldırı var, bıçak silah çekme var, tehdit var, olay çıkarma var... Bunlar onlarca yıldır süren bir durum. Ama özellikle son 4-5 senede iktidardaki bir kesim barzoların tıp karşıtı politikaları sayesinde doktor nefreti iyice ateşlendi, artık doktora saldırabildiği kadar saldırıyor hasta.

Bunun dışında devletin sağlaması gerekenler:

1- ilk olarak doktor karşıtı nefreti örgütleyen politik tavrın bırakılması, insanları doktor düşmanı edecek açıklama ve düzenlemelerden kaçınılması. O nefret zaten bu suçlardaki birinci etken.

2- Özellikle olay çıkmaya meyilli bölgelerdeki sağlık kuruluşlarındaki güvenliğin arttırılması, doktorların şikayetlerinin ciddiye alınması.

3- şu öğretim üyelerinin dışarıda çalışma yasağının düzenlenmesi. eskisi gibi komple kaldırılıp suistimale açık hale getirilmesin elbette ama düzenli kontrollü halde bırakılabilir. başbakan kendisi ameliyat olacağı zaman yasayı deldirip doktoru çalıştırtmayı biliyor değil mi? onun canı can da vatandaşınki can değil mi?

4- Hastanedeki tüm "içine edilmiş" yönetimsel değişikliklerin geri alınıp düzenlenmesi. Maaş ve döner sermaye oranalrının düzeltilmesi, hastanelerde şefliği kaldırmak gibi bir barzoluk yaptılar. şef şef yardımcısı ve belli ölçüdeki asistanların maaşları aynı oldu komik şeyler oluyor, yönetim bayağı saçmaladı. Dahası hastanedeki koşullardan memnun musunuz diye sürekli anket yapıyorlar doktor ve çalışanlara, eğer anket sonucu düşük çıkarsa o hastanenin sıralamasını düşürüyorlar, maddi geliri azalıyor, dolayısıyla çalışan maaş ve gelirleri düşüyor. Yani "ya mutluyuz diyin ya da paranızı keseriz" politikası var, ondan sonra da "bakın herkes mutlu, anketler ehi ehi" diyorlar.

5- Sağlık bakanlığında tıptan ve tıp dünyasından anlayan, ne yaptığını bilen birinin, hatta insanlıktan nasip almış birinin olması
Sosyal ağlarda paylaş

Komutan said:

Adamlarin grev yapmaya elbette hakki var, fakat ben devletten tam olarak ne beklendigini anlamiyorum.

en azından akp'ye sözcüleri veya onlara bağlı gazetelerde sürekli "doktorlar kötü, doktorlar kaka, doktorlar şöyle böyle" söylentileri dolaştırmasın.

halkı baya bir kinlendiriyorlar doktorlara karşı.

edit: gerçi rewendor yine üstte gayet iyi açıklamış olan olayı...
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...