Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kaçak elektriğin faturası Batı'ya

fenn

Öne çıkan mesajlar

hangi demokrasi ya ?

insanların partiye ve tek lidere oy verdiği, bölgesinden seçtirdiği milletvekillerini tanımadığı seçim mi demokrasi ?

10% barajının olduğu düzen demokrasi ?

doğuda BDP'nin seçim çalışmalarında kimin kime oy atacağını önceden planladığı böylece her adayı ne eksik ne fazla oy aldığı sistem mi demokrasi ? ha BDP haklıydı bu konuda. çünkü başka şans tanımadılar kendilerine.

PKK'nın belediye başkan adaylarının oğlunu kaçırdığı, seçimi kendi adamları kazansın diye yaptıkları tehditler, şantajlar mı demokratik ?

Oy sayımı sırasında kesilen elektrikler, çöplerden çıkan pusulalar, kat kat fazla basılan pusulaların olduğu bir seçim mi demokratik ve meşru ?

Türkiye'de yıllardır demokratik ve meşru seçim yapılmıyor kandırmayın kendinizi. Ha meşru bir seçim yapılsa bile AKP 50% değil belki ama 40-45% oy alır orası ayrı. Ama sonuç yolu yöntemi meşrulaştırmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

Sosyal baskı, aile baskısı beni ilgilendirmiyor. Yasalara uygun, dünya ve AB tarafından ve bir sürü bağımsız gözlemci tarafından da meşru olarak görülen bir seçim yapılıyor.

Oy kabinine girdiğinde kimse neye atacağına karışamaz. A partisine atıcam dersin gider B partisine atarsın. Kimse de bir bok diyemez. Bundan gerisi de boş.
Sosyal ağlarda paylaş

yani diyorsun ki PKK, toprak ağaları, aşiretler oylara karışmıyor özgürce kullanıyor insanlar doğuda.

Veya seçim akşamı oylar sayılırken elektrik kablolarını fareler kemiriyor.

Çöplerden çıkan pusulalar falan kendi kendilerine oralara gitmiş. Yanmış pusulalar kendi kendilerine yanmış.

Ya pusulaların imhası çok ciddi bir iştir öyle sıradan, hadi attık yaktık diye yapılmaz. Sayıyla alırsın, sayıyla verirsin. 1 tane bile eksik çıkarsa kan alırlar götünden adamın. Pusulaları öyle kafana göre imha edemezsin, çöpe hiç atamazsın.

Demiyorum ki zaten AKP'nin aldığı oyların 30% u yalandır. taş çatlasa 3-5% oynar oynamaz. Ama bu seçimlere hile karıştırılmadığı, baskıyla oy verilmediği anlamına gelmez. Ciddi ciddi doğu ve güneydoğu anadolu bölgesinde aşiret, ağa, terör baskısı olmadığını düşünüyorsan bambaşka dünyalarda yaşıyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

cetoritto said:

DEVRİM'i gerçekleştirmediği sürece kendisini her türlü sömüren dinci iktidarları ülkenin başına getirmeye devam edecek. bu insan profilinin demokrasi, özgürlük, eşitlik kavramlarının anlamlarını anlamalarını beklemek de saflık ve acaipten de öte aşırı bir romantizm.

Demokrasiden bahsediyorsun daha demokrasiye ve insanların seçimine saygın yok.
İktidardaki hükümetin meşru ve demokratik bir seçimle iktidara gelmiş olduğu gerçeğine bile tahammül edemiyorsun.

Bu halk doğrusunu seçemez, en iyisini ben bilirim gibi totaliter rejimci zihniyetle bir de insanları anayasal hakları olan seçme ve seçilme haklarını kullandıkları ve bu haklarını kullanırken önce senden icazet almadıkları için demokrasiyi anlamamakla suçluyorsun.

İlginç.

2012
parlamenter demokrasi
evrensel oy hakkı
gibi şeyleri iyi bir şey sanmak.
Sosyal ağlarda paylaş

mani said:

yani diyorsun ki PKK, toprak ağaları, aşiretler oylara karışmıyor özgürce kullanıyor insanlar doğuda.

Veya seçim akşamı oylar sayılırken elektrik kablolarını fareler kemiriyor.

Çöplerden çıkan pusulalar falan kendi kendilerine oralara gitmiş. Yanmış pusulalar kendi kendilerine yanmış.

Ya pusulaların imhası çok ciddi bir iştir öyle sıradan, hadi attık yaktık diye yapılmaz. Sayıyla alırsın, sayıyla verirsin. 1 tane bile eksik çıkarsa kan alırlar götünden adamın. Pusulaları öyle kafana göre imha edemezsin, çöpe hiç atamazsın.

Demiyorum ki zaten AKP'nin aldığı oyların 30% u yalandır. taş çatlasa 3-5% oynar oynamaz. Ama bu seçimlere hile karıştırılmadığı, baskıyla oy verilmediği anlamına gelmez. Ciddi ciddi doğu ve güneydoğu anadolu bölgesinde aşiret, ağa, terör baskısı olmadığını düşünüyorsan bambaşka dünyalarda yaşıyorsun.

çekemiyorsunuz recebimi böyle çamur atıyorsunuz hep
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

cetoritto said:

DEVRİM'i gerçekleştirmediği sürece kendisini her türlü sömüren dinci iktidarları ülkenin başına getirmeye devam edecek. bu insan profilinin demokrasi, özgürlük, eşitlik kavramlarının anlamlarını anlamalarını beklemek de saflık ve acaipten de öte aşırı bir romantizm.

Demokrasiden bahsediyorsun daha demokrasiye ve insanların seçimine saygın yok.
İktidardaki hükümetin meşru ve demokratik bir seçimle iktidara gelmiş olduğu gerçeğine bile tahammül edemiyorsun.

Bu halk doğrusunu seçemez, en iyisini ben bilirim gibi totaliter rejimci zihniyetle bir de insanları anayasal hakları olan seçme ve seçilme haklarını kullandıkları ve bu haklarını kullanırken önce senden icazet almadıkları için demokrasiyi anlamamakla suçluyorsun.

İlginç.

Arkadaşlar zaten gerekenleri fazlasıyla yazmış, ellerine sağlık. Demokrasi dediğin yenen, içilen, standardı olan bir şey değil ki. Üstelik çoğumuzun demokrasiden anladığı ile iktidar sahibi partinin, onun yandaşlarının, seçmenlerinin, cemaatlerin ve özellikle de malum cemaatin demokrasi anlayışları aynı değil ki. Onlar şu an DAR-ÜL HARP (savaş hali) durumundalar. Sonuca gitmek için yalan, her türlü hile, iftira, zorlama mübah onlar için. Şu an bir kısır döngü var, oy kullanan ve iktidar partisine oy veren insanların çoğu deomkrasinin ne anlama geldiğini de bilmez, umursamaz da. Çünkü ya cemaat liderinin emri ile, ya ağasının emri ile, ya da kocasının emri ile oylarını kullanıyorlar. Şimdi ben böyle insanların nesine saygı duyayım, böyle insanların seçimi ile iktidara gelenlerin nesine saygı duyayım?
Sosyal ağlarda paylaş

mani said:

hangi demokrasi ya ?

insanların partiye ve tek lidere oy verdiği, bölgesinden seçtirdiği milletvekillerini tanımadığı seçim mi demokrasi ?

10% barajının olduğu düzen demokrasi ?

doğuda BDP'nin seçim çalışmalarında kimin kime oy atacağını önceden planladığı böylece her adayı ne eksik ne fazla oy aldığı sistem mi demokrasi ? ha BDP haklıydı bu konuda. çünkü başka şans tanımadılar kendilerine.

PKK'nın belediye başkan adaylarının oğlunu kaçırdığı, seçimi kendi adamları kazansın diye yaptıkları tehditler, şantajlar mı demokratik ?

Oy sayımı sırasında kesilen elektrikler, çöplerden çıkan pusulalar, kat kat fazla basılan pusulaların olduğu bir seçim mi demokratik ve meşru ?

Türkiye'de yıllardır demokratik ve meşru seçim yapılmıyor kandırmayın kendinizi. Ha meşru bir seçim yapılsa bile AKP 50% değil belki ama 40-45% oy alır orası ayrı. Ama sonuç yolu yöntemi meşrulaştırmaz.

+1500

Kpss skandalı var,polislik sınavı mevzusu var gerçi artık polislik sınavı mevzusu o kadar ayyuka çıktı ki kimse iplemiyor,üstüne askeriye de ki soruları bile cemaat ele geçirmiş durumda.Cemaate yakın gençleri veya cemaatin içinde yer alan gençleri askeriyeye kanalize etmeye çalışıyorlar,mülakat sorularını,verilmesi gereken cevapları bile birebir aynı şekilde öğretiyorlar.Sınava giriyorsun araba anahtarını bile almıyorlar maksat insanları korkutmak bastırmak sanki bilinmiyor soruların dışarıdan verildiği sınavdan aylar öncesinde dağıtıldığı.

Kaçak elektrik olayının faturasını batıya kesmek asıl ayrımcılığı körükleyecek mevzu madem ayrımcılığı körüklemek istemiyorsun,faturayı batıya kesmeden güneydoğu da denetimini artıracaksın.Köy,köy,mezra,mezra geziceksin.Ceza kesiceksin,kaçak elektrik kullanımını azaltmak için gerekirse yüksek ölçüde indirim yapacaksın.

Bu düpedüz soygundur.Vergi ve zam gibi dolaylı soygunların üstüne doğrudan soygunu eklemeleri apayrı bir durum.Hele klima vs ile elektrik tüketimi arttıkça bu kaçak elektrik kullanım miktarını faturaya katlamalı eklemeleri apayrı bir durum.

2008'de ki kaçak elektrik kullanım oranına bakıyorum Mardin %72,7,Şırnak %70,9,Batman %66,5 Diyarbakır %65.4 daha da gidiyor oran ben bu orana bakarak buralarda elektrik var ama devlet yok sonucunu çıkartıyorum.Tabii Akp oy kaybetmemekte istiyor bölge de daha fazla oy almak istiyor,bu yüzden faturayı batıya kesme derdinde,insanımız da angut olduğu sürece de akp batı'da da oy kaybetmez.
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

Sosyal baskı, aile baskısı beni ilgilendirmiyor. Yasalara uygun, dünya ve AB tarafından ve bir sürü bağımsız gözlemci tarafından da meşru olarak görülen bir seçim yapılıyor.

Oy kabinine girdiğinde kimse neye atacağına karışamaz. A partisine atıcam dersin gider B partisine atarsın. Kimse de bir bok diyemez. Bundan gerisi de boş.

Bence yanlış düşünüyorsun. Bunun göstermelik demokrasiden farkı yok, göstermelik demokrasinin ise Nato'nun Libyaya özgürlük getireceğim demesinden farkı yok. Bunu seçimi AKP kazandı diye demiyorum, hatta böyle bir sosyal baskı olup olmadığı konusunda yorum da yapmıyorum. Ama böyle bir durum varsa bu büyük bir sorun. Böyle bir durumda insanların sosyal bilincinin ve eğitim seviyesinin daha yukarı çekilmesi lazım bir şekilde. Ama eğer başa gelen parti bu düzenden memnunsa o zaman işte kötü bir döngüye girmiş oluyor ülke. En doğrusu tabi bu durumu düzeltmek isteyen bir partinin kendi başarılarıyla başa gelmesi. Ki bu Türkiye böyle bir durumda ise, AKP kessinlikle bu durumu düzeltecek parti değil. Eğitime ve demokrasiye olan yaklaşımlarından bunu görmek çok zor değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

Feamer said:

istabul genelinde hangi devlet hizmeti avrupa düzeyinde, abartmayalım, bir çok mahaller var hiç bir hizmet aldıkları yok.

İstanbulda devletiğin sağladığı eğitim ve sağlık hizmetlerini bari doğudakilerle karşılaştırma yahu. Elektrik su ve alt yapısının bile kötü olduğu yerlerde eminim İstanbulun alt yapısı doğudan iyidir. İstanbulda da muhtemelen kaçakçılığın en çok yapıldığı yerler, hizmetin nispetin kötü olduğu yerler. Zaten bu ikisinin birbiri ile paralel olması oldukça normal, hizmet olamayan yerde denetleme de az olur. Ama sonuçta yukarda dendiği gibi, İstanbulda bir şikayet geldi mi bunun denetlenmesi çok daha kısa sürer. Büyük bir şehirde olmanın etkileri.

said:

vergi kafasını da anlamıyorum kimse vermesin o zaman benim verdiğim vergi nereye gidiyor belli değil. vergini verince takip edeceksin, koyun gibi gezmeyeceksin ama asıl mesele o koyunların cebinden bir şey çıkmadığı gibi ceplerine ekstra giren var.

Allah aşkına verdiğin verginin nereye gittiğini ne kadar takip etmek mümkün ki? Ortak havuza gidiyor sonuçta. Sen deprem vergisi diye bir vergi veriyorsun, deprem olana kadar bir insan bile sorgulamadı bu vergiler nereye gitti diye. Toplum olarak bu konuda suçluyuz, laf eden tonlarca insan var ama koyun veya kuzu olmayan çok az insan var.

said:

doğunun sorunu ise tamamen farklı, vergiymiş devlet bakmıyormuş olayı değil bakınca ne oldu doktorları mühendisleri lazlar çerkezlermi siirten kovdu, o kadar para babaları var niye bir yatırım yapmıyorlar, aziz yıldırım adam diyarbakıra bi gitti gideceğine pişman oldu.

Elinde para ve güç bulunduran insanlara bakıp da niye iyi hizmet alamayan insanlar hakkında çıkarım yapıyorsun? Devlet orda güveni ve rahatlığı sağlamazsa o zaman para babaları da o bölgeyi istediği gibi sömürür rahat rahat. Bunun vergisini ödemeyen halkla pek ilgisi yok.

said:

askerliğimi yunan sınırında yaptım o köyleri görseniz, adamların evlerinde anca ahır olur doğunda oraya devlet bakıyor mu bi okulları var ne zamandır beri kullanılmıyor belli değil okul olduğu zaten önündeki büsten anlaşılıyor, yollar desen unimog desen zor gidiyor, van lıya hakkariliye soruyorum sizin oralar nasıl adam diyor bizim köydelerin kapısında iki jeep var, her odada elektirik sobası var, niye kaçak ve kaçakcılık

Ben ülkenin tek sorunu doğuda demiyorum zaten. Yunan sınırlarında da koşullar kötüyse ve buna rağmen o insanlar kaçakçılık yapmıyorsa daha doğru olanı yapıyorlar. Ama tersi olduğu zaman şaşmamak lazım ha bir de olaya milliyetçi boyutlarda yaklaşıp da devletin hatalarını ve suçunu göz ardı etmemek lazım. Van doğunun yine nispeten gelişmiş bölgelerinden daha az gelişmiş bölgelerinde bu bahsettiklerinin olduğunu düşünmüyorsun herhalde. Yani iddia ettiğin şey orda en az İstanbul'un kötü semtleri kadar hizmet olduğu ama hiç denetim olmadığı mı? sanmıyorum, orda hizmet varsa bile halkı kendi tarafına çekmek isteyen zenginlerin, çeşitli parti mensubu kişilerin ağaların veya bölge halkı üzerinde emelleri olan başka grupların sağladığı hizmet vardır. İşte kaçakçılığın sebebi de bu.

said:

pkk propagandası yapan bi tip vardı o da aynı devlet bakmıyor vergiler gelmiyor, tamam dedim devlet bakmıyor, karadenize, egeye, yörüklere kim bakıyor, bi sürü zenginleriniz var kendi partinizden hatta, hep istanbula yatırım yapıyor, adam diyor ordan para kazanıp diyarbakıra aktaracakmış, eee diyarbakırda açsın orada kazansın, cevap yok o kadarını düşenmiyor daha
yapmayın şunu ya yıl 2012

Doğudaki sorunlara dikkat çekmek isteyen bir insan olduğu zaman verilen cevaba hemen pkk ve pkk propagandasını sıkıştırmak da çok güzel altmetinler içeriyor. Burda ise cevabım para babaları ile alakalı olacak. Adamın zengininin o bölgeye yatırım yapmaması, orda devlet eliyle verilen yeterli hizmet olmamasını haklı mı çıkarıyor?

ya cevap vermeden geçmek istemedim ama zaten konu almış da yürümüş ve gerçekten hapsini okuyacak zamanım hafta sonuna kadar olamayacak.

kısaca demek istediğimi bir kere daha özetlersem:

memlekette kimse zaten devletten doğru düzgün hizmet alamıyor ki kaldıki doğu alsın

ki alsa bile, bu gün istanbul, izmir, ankaranın vergilerini doğuya aktarsan, fabrika hastane okul v.b. şeyler açsan ne olacak farklı bir şey olmayacak

özetle hizmetten önce bazı kafalar kesilecek, birçok kafa değişecek yoksa faydasız olur. tabi doktirin meselesi önce yatırım da yapılabilir tabi belki daha sağlıklı olur
Sosyal ağlarda paylaş

• 7 ay sonra ...
Burjuva demokrasisi= Halkın kendini ezenler arasından seçim yapma özgürlüğü.

Halkın Batı'dan da fakir olduğu ve Türk milliyetçisi politikaların olduğu Türkiye'nin doğusunda böyle bir durumun ortaya çıkmasına şaşırmamak gerek, bu insanları suçlamaksa çok ciddi bir algı hatası.

Şöyle açıklayayım, gecekondularda yaşayan insanlar konut vergisi ödemez, genelde elektriği, suyu kaçak kullanırlar, ama kim gecekonduda yaşamak ister?
Sosyal ağlarda paylaş

faturayı ödediği kuruma değil de o kurumdan elektriği yasal olmayan yollarla para ödemeden alan kişilere tepki gösterenleri hiç anlayamıyorum.

akpye sövmek ile ülkenin yarısına sövmek arasındaki fark gibi durum. bir de ahlak falan sorgulanıyor sdfasdf. YA AMA NİYE YAPIYOLAR :( HOŞ MU BİZ DE ONLARIN ELEKTRİĞİNİ ÇALSAK ? :( falan asdşlfkdas
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...