Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

annenizin sırtına bakmayın

odullusoru

Öne çıkan mesajlar

Selam,

Ne olup olmadığım da belirlendi ya, ona hayran kaldım :)

Benim Allah'a ulaşma şeklim beni bağlar. Ben kimseninkine bir isim bulmaz iken başkasının benimkine bir isim bulma çabası sadece gülünçtür. Kimin ne olduğunu ancak Allah bilir. Sana göre zındık veya kafir olan birinin Allah'ın gözündeki yerini bilebilmenize imkân yoktur. O kişi yapacağı bir iyilik ile benim önüme geçebilir. Boşuna mı 'takdir Allah'ındır' deniliyor? 'Allah affedicidir, affetmeyi sever' lafı neden unutuluyor? Son anda veya kalpden bir af bile onu çok daha üst bir konuma taşıyabiliyor. Kim taşıyamaz der?

Benim inandığım haricinde kimse benim doğru mu yoksa yanlış mı yaptığım hükmüne varamaz, haddi değildir. Bilir ki Allah'a eşit koşmaktır o yapacağı. Bırak, zaten yanlış ve sapkın bir yolda ilerlediğim için ben cezalandırılacağım, sen benim yerime ceza görmeyeceksin ki beni irdeliyorsun!

Hâlâ sorunumuzun başkasının inancını yorumlamaya çalışmak olduğunu anlayamadık.

Saygılar.
Sosyal ağlarda paylaş

Ayfon said:

said:
Benim inandığım haricinde kimse benim doğru mu yoksa yanlış mı yaptığım hükmüne varamaz, haddi değildir.

az rahat ol genc... bi kendine gel. Bence sen yanlistan ziyade komiksin. sorry.

Adam gayet guzel bi sekilde aciklamis. Bi uslubuna filan dikkat et.
Sosyal ağlarda paylaş

En temizi bütün müslüman erkeklerin gözünü çıkaralım hepimiz rahat olalım. Ona bakma buna bakma e zaten bakacak bişi kalmadı bari bir kör olalım da kadın milleti rahatlasın.
Bu arada bu videoda annenin sırtına bakmaya günah diyen adam annesine ne gözle bakıyorsa bizleri de öyle sanmış herhalde.
Sosyal ağlarda paylaş

İşte problem şurada meydana çıkıyor, eğer "Müslüman" olmayı kabul ettiysek, onun doğrularını kabul etmiş sayılırız, konulmuş kurallara uymak durumunda kalırız.
Yorumlanabilecek durumlar vardır - ki bunları yorumlayabilecek kişinin din alimi olması gerekir- yorumlanamayacak konular vardır. Kesin konulmuş kurallar üzerine yorum yapmak veya ben istediğim gibi düşünürüm-inanırım demek zaten Müslümanlık yapısıyla çelişir.
Ör: Allah, kendisine eş koşanı affetmeyeceğini Kuran da bildirmiştir, yoruma açık bir durum değil.
Ör: Zina çok büyük günahtır, ancak kesinlikle affedilmeyeceği gibi bir durumdan bahsedilmemiştir, bunun üzerine yorum yapılabilir.
Günahlar konusunda ne kadar affedici olduğu herkesçe bilinir ancak affedip affetmeyecek olduğu Kendi takdiri iledir.
Sosyal ağlarda paylaş

JsH said:

İşte problem şurada meydana çıkıyor, eğer "Müslüman" olmayı kabul ettiysek, onun doğrularını kabul etmiş sayılırız, konulmuş kurallara uymak durumunda kalırız.
Yorumlanabilecek durumlar vardır - ki bunları yorumlayabilecek kişinin din alimi olması gerekir (1)- yorumlanamayacak konular vardır. Kesin konulmuş kurallar üzerine yorum yapmak veya ben istediğim gibi düşünürüm-inanırım demek zaten Müslümanlık yapısıyla çelişir (2).
Ör: Allah, kendisine eş koşanı affetmeyeceğini Kuran da bildirmiştir, yoruma açık bir durum değil.
Ör: Zina çok büyük günahtır, ancak kesinlikle affedilmeyeceği gibi bir durumdan bahsedilmemiştir, bunun üzerine yorum yapılabilir.
Günahlar konusunda ne kadar affedici olduğu herkesçe bilinir(3) ancak affedip affetmeyecek olduğu Kendi takdiri iledir.

(1)yok canım, din alimi olmaya falan gerek yok, o kadar abartmayalım.

(2)çok güzel tespit.

(3)kim biliyor mesela?
Sosyal ağlarda paylaş

Absolut said:

En temizi bütün müslüman erkeklerin gözünü çıkaralım hepimiz rahat olalım. Ona bakma buna bakma e zaten bakacak bişi kalmadı bari bir kör olalım da kadın milleti rahatlasın.
Bu arada bu videoda annenin sırtına bakmaya günah diyen adam annesine ne gözle bakıyorsa bizleri de öyle sanmış herhalde.

Bi de düşünsenize Türkiyede bu adamı din alimi sanıp da sözlerini dinleyen bir sürü insan vardır. Dinle ilgili en büyük sorun bu, hiyerarşik bir yapı var ve allahın sapıkları hıyarları bu hiyerarşide "sözü dinlenecek adam" seviyesine gelebiliyor rahatlıkla. Toptan kaldırsınlar imammış, papaymış, papazmış.
Sosyal ağlarda paylaş

cetoritto said:

JsH said:

Yorumlanabilecek durumlar vardır - ki bunları yorumlayabilecek kişinin din alimi olması gerekir (1)- yorumlanamayacak konular vardır. Kesin konulmuş kurallar üzerine yorum yapmak veya ben istediğim gibi düşünürüm-inanırım demek zaten Müslümanlık yapısıyla çelişir (2).
Günahlar konusunda ne kadar affedici olduğu herkesçe bilinir(3) ancak affedip affetmeyecek olduğu Kendi takdiri iledir.

(1)yok canım, din alimi olmaya falan gerek yok, o kadar abartmayalım.

(2)çok güzel tespit.

(3)kim biliyor mesela?

bunlara karşı çıkıyorum, ilk emri oku olan bir inanç sistemini, kendi çıkarları için şekillendiren "din alimlerinin" yolundan gitmeyin
Sosyal ağlarda paylaş

Yahu bu adamlar sakat, annenin sırtına bakma, oraya bakma derken adamlar resmen tabular yaratıyor, fetiş nesneleri yaratıyor. Adam oraya bakmicam bunu yapmican derken, en ufak bir andan noktadan sonra zaten patlıyor. Annenin sırtını bile haram kılan yani görmeyi bile yasaklayan bir adam, o srıt adama birşey ifade etmese bile zaten artık ister istemez bir arzu nesnesi haline geliecek.

Dekolte giyinen kadını görünce bu sefer adamlar o anda b.lacak hale geliyorlar. Sonra Açık giyinen kadın tecavüzü hak ediyor gibi garip açıklamalara imza atıyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Biri iki kere bu konuda da lafı geçmişti, benim de aklıma dün geldi yazayım dedim, kendi bilgilerimden yaptığım çıkarımdır ama konuya hakim olanlar kaynaklarla da destekliye bilir bence…

Neden Müslümanlık ve İslam bu düzeysizlikte?

ence inanç sisteminden çok bunu uygulayan insanlardan kaynaklanıyor, bu coğrafyada yazının icadından da eski zamandan beri dinler, tanrılar ve tapınakçılık yapılanmaları var ve bunlar halk kitlesini istedikleri şekilde yönlendirmeyi binlerce yıldır geliştirerek günümüze geldiler, İslam dinide Arapların tekelinden iran ve mısır eksenine kayınca doğal olarak bu noktaya gelmiş olunuyor.

Yani demek istediğim dinin kitabın falan toplum genelinde bu tarz uygulamalar yaptırma gücü yok, silah gibi kendi kendine ateş alacak bir mekanizması yok, ayete yazabilir ama 100 din alimi toplasan bile hepsi farklı şeyler söyleyeceklerdir, aynı noktada birleşenleri bile aynı noktaya getiren daha önce toplum mühendisliği yapmış mezhep büyüklerinin asırlar evel değdiği yol doğrultusundadır. Yani demem o ki toplumsal refleks verecek kadar halk kitlesinin “peygamberin hadisi buymuş, kitapta böyle yazıyormuş” diye ayaklanıp sağa sola saldırması ve mahalle baskısı yapması olası olmayan ve görülmemiş bir eşeydir.

Nasıl olur kabaca köye öğretmen gelir çocuklara okuma yazma öğretir veya yol gelir köylü rahatça köyün dışına çıkabilecek ve dışarıdaki dünya ile temas edebilecektir, bu kimi rahatsız eder, o anki güç odaklarını Osmanlının süper yönetim sistemi sayesinde Anadolu da kim söz sahibidir ağalar ve şehler, bunlardan biri çıkar der ey Müslümanlar din elden giidyor, kızlarınız orospu oluyor doktor karılarınız elliyor. Şimdi bunun dinlen bi alakası var mı. Mısır firavunu amotep? Tek güneş tanrısını öne çıkardığında ona kim karşı çıtlı çok tanrılı tapınak ahalisi ve halk desteğini de yine benzer demagoji ile yanlarına aldılar. Veya köy enstitülerinin kapatılması vaksı neden karşı çıkıldığına bir örnek, eğitimini Sovyetlerde yapmış bir ağa oğlunun yaptığı açıklamadan kabaca aklımda kalanlar “şimdi bu okullar iyi olmadı niye iyi olmadı eskiden köylünün mektubu olsa bize gelir biz okurduk veya yazardık ve ne iş çevirdiklerinden haberimiz olurdu, okuma yazma bilirlerse kontrolleri zor olur.” Bu olay üzerinden 50 sene daha yeni geçti ortaçağda falan olmadı yani bu olay.

Ya işyerindeyim uykumda var iş yapacak halde değilim, ne yazacağımı da unuttum neyse
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...