Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Elder Scrolls Online

Masquerade

Öne çıkan mesajlar

Kanuni said:

oyun tek kelimeyle f2p olsa bile patlayacak gibi bagiriyor.

bazen izledigimiz videolar yaniltiyor dicemde bunun hic artisi yok. ne kamera acisi, ne minimap olmayisi, haritanin esek kadar ekrani kaplamasi, combat, ui, grafikler..

hani tamam biz oyuncuyuz anlamayiz uretimden ama uretenler hicmi gormuyorlar ki ? acaba diyorum bunlar pc yi dusunmuyorlar pc ciler beta tester olsunlar aslinda biz konsolu dusunuyoruz mudur dertleri.

insallah open betasini kendim oynayinca daha guzel bir sonucla ayrilir ve alirim oyunu. yani mmosuz kalmaktansa en azindan bir seyleri oynamak isterim. tabii koru korune de degil. ben begensem 10000ler begenmesede olur np.

birkaç yerde daha yazdım abi, şu yılda çıkacak ürünlerin scope'larının çok net olması gerekiyor. her konuda oyuncuyu tatmin etmeye çalışalım. iyi pve, iyi pvp olsun massive pvp de olsun, eee iyi raidler de olsun, 20 man olsun 40 man olsun, inanılmaz derin crafting olsun. ne güzel tabii olsun hepsi de, işte hepsini yapıcam dediğinde böyle minimap'ı unutup, seslendirmeye milyon dolarlar döküyorsun. herşey olsun derken hiçbir şey tam olmuyor.

pvp odaklı bir oyun yapmak istiyorsan leveling sürecini bükeceksin, pvp'e yönelik bir progress çizeceksin, gidip npc seslendirmelerine 50 milyon, 100 milyon dolar vermiyceksin. crafting'i basit tutacaksın. effort/reward, gameplay'e ve kombata çalışacaksın en önemli performansa ağırlık vereceksin.

pve odaklı bir oyun yapıyorsan pvp yapacam diye oyunun skillerinden, kombat mekaniklerine kadar pve odaklı tasarım yapacaksın. pve'de olsun pvp'de olsun dedin mi o dengeler bir türlü tutmuyor. ne crafting, crafting oluyor. ne character progression, progression oluyor.

sektörün hala şunların farkında olmaması düşündürücü. ha şunu da unutmayın, benim param var bana koymaz diye düşünmeyin. bu oyunu aldığınızda bu hataları yapan adamlara "iyi yapmışsın kanka bunun devamını bekliyoruz" demiş oluyorsunuz. sonra haberler çıkıyor 10 milyon sattı, yok şöyle hasılat yaptı. adamlar aynı boku çevirip çevirip önümüze koyuyor. ondan sonra bizde ağlıyoruz neden böyle oldu diye. swtor bir ders niteliğindeydi, bu teso ile de bu shitstorm artık bir son bulsun. bunun için hepinizin efor sarfetmesi gerekiyor, oyunu almayarak.

kanuni senden alıntıyla girdim, sana hitaben yazmadım yanlış anlama.
Sosyal ağlarda paylaş

Kanuni said:

banada hiic farkmaz, biz swtorda, secret worldde, burada tutmayan cogu mmoda eglendik. yillar surmedi belki ama eglendik yani.

yeter 2-3 ay. zaten bende sikiliyorum sonrasinda ayni bosslarin farklilarini kes dur.

swg,eq, wow gibi olur oynariz tabii de onlarda zor artik.

Aynen katiliyorum. Beta da begenmem onemli begenirsem alirim.
Sosyal ağlarda paylaş

katiliyorum sana bingildak.

acikcasi ben adamlarin 200milyon dolar harcarken bizim forumda konustuklarimizdan bi haber, oyun sektorunden fersah uzakta olduklarini dusunmuyorum.

sanirim artik oyuncu kitlesinin istekleri farkli..

oyun net bir sekilde konsollar icin uretiliyor gibi.

skyrimde esek gibi satti dunyada deli gibi tuttu daha gecen actim sildim aninda onda da ayni combat. belkide o kitleye hitap edecegiz biz diyip ayni seyleri multiplayer seklinde isitip koyuyorlar markete.
Sosyal ağlarda paylaş

stormeagle said:

Burada bizim ürettiğimiz fikirleri koskoca stüdyolarda yıllardır bu sektörün içinde bulunan geniuslar bulamıyor dimi ? Her malın alıcısı vardır. Oyun sektörünü bizden iyi takip ettiklerine göre.. Arz/talep

Aynısını düşünüyordum ben de. Swtor'dan sonra dedim ki cidden düşünemiyorlar herhalde.
Sosyal ağlarda paylaş

@Narius

Abi böyle düşünürsen kimse bilmiyor.. Yakın örneklerden diablo var. 10 yıl bekledikten sonra üzerine hiç bir şey katılmamış bir oyun çıktı. Hepimiz oynadık ama 5 ay ama 6 ay. Yapımcı amacına ulaştı, pazarın kaymağını yiyerek belki 10 yıllık wow kadar gelir elde etmiştir auction house dan. Yıllarca tavan satış rakkamlarına ulaşmış oyunu risk almadan multiye adepte edip çıkartıyorlar işte. Sonuç olarak da ticari amaçlarına ulaşacaklar.
Sosyal ağlarda paylaş

Beta level cap grind edersen lvl17, ana hikayeyi izlersen lvl 10 imis..Yari healer shield-sword bir karakter ile sonuna geldim dun olayin.

abi..combat feci, yani animasyon101 dersine girmemis her kim tasarladi ise..Swtor ilk ciktiginda onda da combat baya tasizdi, ama en azindan ses efekti falan vardi, onun derdi delay idi.

TESO nun derdi genel dunyada ki haraketlerin hizi ile animasyon hizinin uyumu baya alakasiz. Herkes pire gibi kosturuyor, ama ziplama ve combat sanki baska gezegende, yercekimsiz, hayalet ortam gibi ehuhe.

Bir noktaya kadar bunu duzeltirler patchlerler (Casting bar yok, heal cast ediyorum, kac saniye cast ettigimi tooltip den ogreniyorum). Kanuni demis, target ekseni karakterle ayni, biri daha demis karakter solda...kisaca maymun oluyorsun melee'de, ama duzenlenir onlar (6ay da falan herhalde heueh)

Fakat, duzeltemeyecekleri birsey var, oyunun motorundan kaynakli, collision (carpma, carpisma, kilici vurdun mu oturtma) etkisi..bu yok oyunda, hayalet gibi geciyor salladigin hersey. 5man dungeonda resmen bu yuzden wipe yedik hepimiz 3 kere..cunku boss'a vuruyormuyuz boss bana vurabiliyormu anlamiyorsun..

Rezil olmamak icin bu oyunun FFXIV fiyati ile cikmasi gerekiyor, AAA fiyati SOYGUN resmen..yani seveni sevmeyeni var ama GW2 bunun yaninda tanri gibi kaciyor, FFXIV'da aynen, baya ileride buna gore..

Atmosfer, muzikler, artwork, aydinlatma tatli gayet, yeni mekanlarin hep kendine has havasi var, dungeon'lar ortam olarak baya detayli..(TES oyunlari gibi, sandik, masa, scroll, sise vs dolu ortalik). Birde random gelen questler eglenceli..o kadar. baska pozitif diyebilecegim birsey yok. Ha birde optimizasyon fena degil, ama o kadar yani.

Bu motor ile kolay gelsin. Ha birde, 5man dungeon disinda MMO oldugunu anlamadim halen..5man yaparkende, diger elemanlar npc den cok farkli degildi acikcasi.

Bugunde girip archer/sneak yada full caster deneyecegim, ama melee mekanikleri gordugum en kotu falan..

Oyun Open World mmo kilifi altinda Single Player Themepark, haliyle kisiliksiz bir durum cikmis ortaya.

TESO Lore'un icine ettikleri kisimlara girmiyim zaten, seveni varsa monitore kafa atar duyarsa.

TL;DR: lol no.

Edit: Birde yalan soyluyorlar..hangi skilli kullanirsan TES serisi gibi o artiyor vauuuvv falan diye..yok oyle birsey, oyun KAFASINA gore skill arttiriyor..hoplayip zipliyorum healing abiltysi level aliyor falan..gerizekali bir random roll mu atiyor arkada bilmiyorum. Heavy armor var ustumde, kafasina gore light armor falan artiyor...hadi patchlenmeyecek bisi degil bu, ama o kadar delik desik ki oyun, kac ay alir patchlenmesi tahmin edemiyorum dsfsdf.
Sosyal ağlarda paylaş

E napim abi, 60dolar diyor adam, uzerine aylik 15dolar'da keserim haracimi diyor. Bir ara microtransaction kesin olacak dediler, sonra "yok yawwolmicak ;-)" dediler..6 ay sonra olursa sasirmam.

Skyrim+Morrowind satin alip, yeni cikacak Skywind modunu oynarim 1/5 fiyatina eheh...Teso ucuz olsa, alirdim 1 ay oynar, single player contenti bitirip isime bakardim...

Iyi gordugum yanlarini bahsetmeye calistim, fakat olay tamamen Skyrim'in kaymagini yeme uzerine cashgrab su haliyle.
Sosyal ağlarda paylaş

Narius said:

stormeagle said:

Burada bizim ürettiğimiz fikirleri koskoca stüdyolarda yıllardır bu sektörün içinde bulunan geniuslar bulamıyor dimi ? Her malın alıcısı vardır. Oyun sektörünü bizden iyi takip ettiklerine göre.. Arz/talep

Aynısını düşünüyordum ben de. Swtor'dan sonra dedim ki cidden düşünemiyorlar herhalde.

Tabi ki dusunen insan vardir, fakat bu "yil sonu satis raporu=oyunun basarisi" mantigi yuzunden, cogu isinden oluyor yada istifa ediyordur...En kidemlilerin yedikleri naneler bunlar genelde, altta ki calisan ekipler, maasli, isine gidip isini yapip donen insanlar.."olmus/olmamis" deme yetkileri kalmiyor genelde...deseler bile "kes lan" diye emir geliyordur yukaridan..

Bu sene gorduk bi suru ornek..Simcity, Diablo..community yirtindi Auction House kanser diye..o zaman ne dediler, simdi ne diyorlar ortada..

Buyuk firmalarin hicbiri durust degil artik.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Skyrim motoru mesela Macbook Air'larda calismiyor, agir geliyor. Bu oyunun asiri reklamini yaptilar Mac tarafinda, dergilerini alip sitelerine girmediginiz icin bilmiyorsunuzdur.

Oblivion'dan sonra Skyrim Morriwind degilse de iyi diyorduk ama bu olmamis oyleyse.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...