Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

ne bu blizzard nefreti

EmenikeNiangSow

Öne çıkan mesajlar

Bone said:

halen söylüyorum da inanmıyorsunuz.

"haterlığı eleştirmekle karıştırıyorsunuz"

"blizzard çirkeflik yaptı" demek haterlık demek olmuyor.

eğer illa haterlık arıyorsanız, forumun geneli activision ve bioware haterıdır, en çok onlayın politikalarıyla ve çıkardıkları oyunlarla dalga geçilir.

sırf dotayı çok seviyorsunuz diye bu kadar da korumacı davranmayın, insanlar blizzard'ın dota konusundaki politikalarını eleştirenler var diye insanlara hater suçlaması getirmeyin.

hater'ın anlamını da yanlış ifade etmiş oluyorsunuz.

Şu adam konuya cevaben iyi yazmış. Yeterli. Daha fazla para kazanmak için çirkef işler yapılıyor şu an. sc 2 LAN geyiklerinin koreden istedikleri kadar para kıramadıkları için iptal olduğunu falan unutmadık. Kaliteli ürünler koymuş olmaları para için çingenelik yaptıkları gerçeğini değiştirmiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Alla Allah ya, siz harbi karşınızda böyle amatör duygularla çalışan bir ekip var falan sanıyorsunuz galiba. Uyanın arkadaşlar 90'larda değiliz, oyun şirketleri artık milyar dolarlık dev şirketler ve öncelikleri PARA KAZANMAK. Para kazanmanın adı ne zamandır çingenlik oldu ya.

EA çingen değil, ortaklarına ve hissedarlarına hesap veren bir şirket, Bliz çingen değil kârını maksimize etmeye çalışan dev bir şirket. Mikrosoft, Coca Cola, Apple vs bunların önceliği para kazanmak. Hayır kurumlarını eleştirir gibisiniz hepiniz. Nerdeyse "para kazanıyorlar Allah belalarını versin" moduna girmişsiniz. Yani siz harbi ağır hatersınız üzgünüm. Kendinizi yok "Kotik sevmiyoruz" falan diye kandırıyorsunuz ama alakası yok, direk büyük şirketlerden nefret eden adamlara dönüşmüşsünüz.
Sosyal ağlarda paylaş

öncelikleri "oyun" yapmak.
o yüzden adları oyun şirketi. yoksa borsa şirketi, çay ocağı, çarşamba pazarı felan olurdu.

hem çingenlik yapmadan da para kazanabiliyorsun, illa hayır kurumu gibi çalışman gerekmiyor.
bkz: valve.

gerçi activision birleşmesi öncesi blizz de öyleydi. şimdi rmah ile parayla item satışı getiriyor
Sosyal ağlarda paylaş

Kotik'i sevmeyen benim, sizininkisi gerçek dünyadan bihaber saf haterlık.

Sizin istiyorsunuzki her firma New World cumputing gibi, Bullfrog gibi, Black Isle gibi, microProse gibi, Westwood gibi, Sierra gibi bu amatör düşünce peşinde koşsun sonrada bunlar gibi batsın. Tekrar söylüyorum UYANIN 90 larda değiliz. Karşınızda milyar dolarlık firmalar var ve amaçları para kazanmak, tekrar yazalım çünkü anlama özürlüler var burda belliki amaçları para kazanmak.

O amatör ruhun peşinden gidip batsalar burda göbek atarsınız eminim ama ben yukardaki firmalara kotik'e kısdığımdan 5 kat fazla kızıyorum, çünkü batarken peşlerinden sevdiğim oyunların devam oyunlarıda birlikte götürdüler. Biraz profesyonal olabilselerdi şu an "ahh olan 90 sonlarında çıkan oyunlar nerde" diye ağlamıyor olurduk.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

öncelikleri "oyun" yapmak.

Hayır öncelikleri "oyun" yapmak olan firmalar bir üstteki postumda sıralı duruyorlar. Öncelikleri para kazanmak artık bu firmaların, para kazanırken ellerinden gelen en iyisi neyse onu yapmak 2. plandaki görevleri. Para kazanmayı ikinci plana atıp oyun yapmayı birinci plana alınca sonuç açıkça efsenevi bir oyun şirketi olarak batmak oluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

hayır biz istiyoruz ki milyar dolarlar kaldıran şirketler yüzümüze baka baka bize kazık atmasın. onların işi nasıl para kazanmaksa, bizim de tüketici olarak işimiz olabildiğince ucuza, hatta mümkünse bedavaya en iyi verimi & hizmeti & ürünü almak. bunun için onlar çingenelik yapıyorsa biz de aktivistlik yaparız.

adamların açlıktan nefesi kokmuyor, üzülmeyin bu kadar 1-2 milyar dolar az kaldıracaklar diye tüketici şamata yapınca.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

mümkünse bedavaya

Oldu canım görürsem söylerim, ben de mümkünse bedavaya her türlü hizmeti hayatımın her alanında almak istiyorum, bunu veremeyen her firma çingen. Bana beleşe yada üçotuz paraya bir elbise vermeyen giyim firmaları çingen, yedek parçadan dünya para kazanan araba firmaları çingen, 10 liraya mal ettiği yemeyi önüme 30 liradan koyan restorant'lar çingen.

Ama bir dakka ya o zaman çingen olmayan firma kalmıyor dünyada birtek hayır kurumları kalıyor.

Black Isle para içinde yüzerken, interplay'in tek bir halka açılma hatası ile battı. O çok büyük şirketlerin geleceğinin bir çok durumda pamuk ipliğine bağlı olduğunu görmenizi zaten beklemiyorum ama SW:Tor benzeri tek bir oyun Blizzardı batırabilir. Bir anda 5-10 parçaya böler geçerler arkasından biz ağlarken bazılarımızda kına yakar sonra.
Sosyal ağlarda paylaş

nerde o günler, keşke. actiblob gibi şirketlerin batacağı bir 84 krizi daha lazım temizlemek için endüstriyi.

'mümkünse' dedim, yoksa maksat çingenlik yapmaksa 'mümkünse' ifadesine de gerek yoktu heh. bir oyundan 500$ kaldırmaya çalışan adamla 30 liralık restoranı bir tutman da enteresan olmuş.
Sosyal ağlarda paylaş

FreEmoon said:

Sizin istiyorsunuzki her firma New World cumputing gibi, Bullfrog gibi, Black Isle gibi, microProse gibi, Westwood gibi, Sierra gibi bu amatör düşünce peşinde koşsun sonrada bunlar gibi batsın.

o şirketlerin battığı dönemde yaşamıyoruz ama şu an öyle bir sorun var, sektör o zamanki gibi küçük değil, hoş batmayıp ea ve activisionun böyle büyüdüğü zaman denk gelselerdi o şirketler, satın alınıp sindirilirlerdi ve de zaten sindirildiler de birçoğu blizzard dahil
Sosyal ağlarda paylaş

hamsilipilav said:

bilgisayar ve internet kapitalizm olmadan çalışmıyor mu

Hocam eğer trollemiyorsan ,üzgünüm ama çok acil önce kapitalizm'in ne olduğunu öğrenmekle işe başla sonra cevap yaz.

@Sam

Verilen hizmet karşılığıın edilen kâr'ı "müşteri kazıklamak" olarak niteleseydik gayet haklı olurdun. Ama her konuda yaptığın yaptığın gibi tüm fikrini bir temel üstüne inşa ediyorsun ama o temel yanlış.
Sosyal ağlarda paylaş

FreEmoon said:

Kotik'i sevmeyen benim, sizininkisi gerçek dünyadan bihaber saf haterlık.

Sizin istiyorsunuzki her firma New World cumputing gibi, Bullfrog gibi, Black Isle gibi, microProse gibi, Westwood gibi, Sierra gibi bu amatör düşünce peşinde koşsun sonrada bunlar gibi batsın. Tekrar söylüyorum UYANIN 90 larda değiliz. Karşınızda milyar dolarlık firmalar var ve amaçları para kazanmak, tekrar yazalım çünkü anlama özürlüler var burda belliki amaçları para kazanmak.

insanları gerçek dünyadan bihaber diye körü körüne suçlarken ortadaki gerçekleri es geçiyorsun.

black isle battı demişsin. black isle batmadı, interplay battı. çok güzel çok başarılı oyunlar yaparken ekonomik durumunu iyi ayarlayamadığından mali probleme girdi. black isle'dan çoğu eleman ise obsidian şeklinde devam etti. şu an obsidian halen oyun yapmaya devam edebiliyor.

sierra öyle amatör düşünceyle hareket etmiyordu. gayet activision, ea, microsoft gibi bir şirketti. gene mali yönetimi iyi olmadığından battı. Cendant dolandırıcılığı, Vivendi'nin ekonomik problemleri derken kapatılıp Vivendi'yle birleşmek durumunda kaldı. Vivendi de zaten sonradan Activision'la birleşti.

westwood ve bullfrog'un durumu farklı. EA ile birleşip satın alınıyorlar. daha sonra bullfrogdan ayrılan elemanlar lionhead'i kuruyorlar.

problem şu, bize "kapitalizmin gerçekleri" klişesini yutturmaya çabalıyorsun anlıyorum, ama durum sadece "kapitalizme köle olup başarıya ulaşanlar, kapitalizme karşı çıkıyım derken batıp gidenler" kadar basit değil.

örnek olarak mojang, starbreeze, paradox var, gayet güzel oyun yapıyorlar, şu anki durumları da güzel görünüyor. hele paradox oyuncuların hoşuna gidebilecek şeyler için çaba gösteriyor, mesela tarihi oyunları için özel araştırmalar yapıyor felan. gamersgate'i kurdu mesela.

hani "hep isveç örneği verdin, torpil mi geçiyorsun" diyeceksen, valve örneği vereyim. bence halen amatör ruhu koruyabilen bir firma. özellikle portal 2'de çalışan ekip bunu kanıtladı.

başka bir örnek rocksteady, arkham city ve arkham asylum oyunları ile büyük başarı elde etti.

doğu avrupalılar da bu konuda baya iyiler. mafia 1, mafia 2, witcher 1, witcher 2, cossacks, metro 2033...

shin megami tensei serisiyle meşhur atlus'dan bahsetmeye gerek bile duymuyorum.

yani demek istediğim şey,
"kapitalizme ayak uydurcaksın, oyunların kötü olsa da olur yeter ki para kazan" fikrine tamamen karşıyım ben.
Sosyal ağlarda paylaş

Yüzbaşı Aşikar said:

oyun şirketleri artık milyar dolarlık dev şirketler ve öncelikleri PARA KAZANMAK

http://thecostaricanews.com/wp-content/uploads/2011/09/enlightenment2.jpg

Dünyaya başka bir gözle bakıyorum artık... TEŞEKKÜRLER FREEMOON (tu)

Sam said:

hayır bir de kapitalizmi devamlı müşteriyi kazıklamak ve müşterinin de "eee kazıklanacağım tabii, normal" diyerek karşılaması sanan var.

CDProjektin de amacı para kazanmak, ama adamlar enhanced editionı oyunu satın alan herkese bedava veriyorlar. Obsidian keza DLCleri nerdeyse expansion boyutunda yaparak ulan buna da para mı verilir anlayışını kırdı. Bi taraftan kapitalist olup bi taraftan müşteri memnuniyetini ön plana koymak, piyasaya ceketimi assam seçilir diye girişmemek mümkün yani. Blizzard "eskiden" böyle bi şirketti, d2ye w3e hala patch geliyor diyorsunuz gelir tabi. Adamlar hizmeti ve oynanabilirliği ön plana çıkarıyorlar çünkü. D3te rmahtan çelik çomak alırken görüşürüz.

Devasa "kapitalist" şirketlerin müşteri memnuniyeti için sürdürebilirlik kampanyaları yaptıkları ve buraya milyonlarca dolar gömdükleri bi çağda müşteriyi enayi yerine koyan anlayışı "lololol sovyetler" diye savunmak gerçekten baya başarısızmış.
Sosyal ağlarda paylaş

sanki sadece kapitalist dediginiz sirketler oyun yapiyor :)

sevmediginiz, nefret ettginiz firmalari boykot eder almassiniz oyunlarini olur biter.

benim derdim diablo 3 gibi bir oyunu sadece bir firmanin yapabilmesi bu sikinti. 15 senedir bekliyoruz iste adamlar surede vermisler diger firmalara, ne oldu ? 2-3 tane oyun var yaklasabilen o oyuna ama olmadi.

adam 2004 den sonra wow exp cikardi sadece, binlerce mmo cikti nerdeyse ? ne oldu.. destek mi oldunuz ya da oynadinizmi ?

boyle 1-2 firmaya devamli atarlisiniz ama sanki onlardan baska firma yokmus da sadece o turdeki oyunlari bunlar yapiyormus gibi virvirvir.

begenmediginiz firmalarin oyun turlerinde binlerce farkli sirket var ayni tipin turevi oyunlar yapan gidin destek olun onlara.

ama yok hem en iyisi olacak, hem sevdiginiz olacak, hem devami olacak, hem istediginiz gibi yapacaklar, hem ucuz olacak veya devamli ucretsiz destek olacak, ohhhh misss...

cok akillisiniz siz ya :D
Sosyal ağlarda paylaş

Kanuni said:

sanki sadece kapitalist dediginiz sirketler oyun yapiyor :)

sevmediginiz, nefret ettginiz firmalari boykot eder almassiniz oyunlarini olur biter.

öyle yapıyoruz. yine de burada eleştirmemize mani değil bu.
said:
benim derdim diablo 3 gibi bir oyunu sadece bir firmanin yapabilmesi bu sikinti. 15 senedir bekliyoruz iste adamlar surede vermisler diger firmalara, ne oldu ? 2-3 tane oyun var yaklasabilen o oyuna ama olmadi.

türün kendi yorgun zaten. nox gibi oyunlar çıkardılar da biz mi oynamadık?
said:
adam 2004 den sonra wow exp cikardi sadece, binlerce mmo cikti nerdeyse ? ne oldu.. destek mi oldunuz ya da oynadinizmi ?

evet oynadık. yıllarca.
said:
boyle 1-2 firmaya devamli atarlisiniz ama sanki onlardan baska firma yokmus da sadece o turdeki oyunlari bunlar yapiyormus gibi virvirvir.

atarın sebebi sektörün ağababası olarak bunların yediği haltların taklit edilmesi, endüstri standardı olması. yoksa zerre umrumda olmaz, isterlerse shaftstop'u 1000$'a satsınlar.
said:
begenmediginiz firmalarin oyun turlerinde binlerce farkli sirket var ayni tipin turevi oyunlar yapan gidin destek olun onlara.

oluyoruz.
said:
ama yok hem en iyisi olacak, hem sevdiginiz olacak, hem devami olacak, hem istediginiz gibi yapacaklar, hem ucuz olacak veya devamli ucretsiz destek olacak, ohhhh misss...

cok akillisiniz siz ya :D

yok, sadece böyle doyumsuz şirketlerin hegemonyasına teslim edilen bir sektörün 5-10 yıl sonra bugünkünden de beter bir hale geleceği öngörümüz var. akıl değil de deneyim denebilir.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...