Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Noel Baba adam olsa bacadan değil kapıdan girerdi!

mani

Öne çıkan mesajlar

Öyle mantık mı var usta, buraya yazılıyorsa elbette yorumumu yaparım. O zaman forumun ne anlamı var, haberleri copy/paste edelim üstünde konuşmayalım. Sorun benim yorum yapmam veya nem kapmam değil, hala birilerinin bu adama mikrofon uzatması. Arka sayfa haberi veya değil. Saçma şeyler söylemiş, neden saçma olduğunu açıkladım. Durduk yere Keşan müftüsüne laf atarsam haklısın, veya adamla özel konuşurum sonra buraya yazarım haklısın. Ama saçma sapan laflar edip haber oluyorsan her türlü de eleştirirm ne gariplik var bunda.

Ben böyle insanların, daha cahil kesimi etkilemesini istemiyorum, ona sinirleniyorum belki?
Sırf müftülüğünü kullanarak anaokulu mantığında açıklaması yapması ve bunun belli kesime ulaşması beni rahatsız edemez mi?
Adamın normal hayatında ne düşündüğünü bilemem ki. Böyle haber olursa konuşurum elbette...
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

anadolu toprakları müslümanlaştırıldıktan sonra devlet eliyle başlatılan bir hadise işte.
kabul edildikten sonra "kültürün" bir parçası olmuş.

erkeklerin kılıçtan geçirilip, kadınların ve çocukların köle olarak satılıp tecavüze uğradığı, islama convert edenlere yemek verildiği "müslümanlaştırılma" döneminden bahsediyorsun sanırım.

ne işimiz var noelle falan bizim kültürümüz kutlu doğum haftasıdır, şeker bayramıdır, ramazan bayramıdır! özenmeyelim böyle hristiyan saçmalıklarına özümüzü kaybetmeyelim!1!

ne osuruk ülke ya.
Sosyal ağlarda paylaş

İyi de,
adam beyanatında;

kimseyi kötülememiş,
kendi mesleğinin öğrettiği doğrultuda kimseye zararı olmayan hatta faydası olabilecek şeyler söylemiş. Bunun gündem olmasının, buna yorum yapılmasının bide eğitim görmüş adamın cahil ilan edilmesinin anlamı nedir?

Ya bırak müftüyü, imam da cami'de mikrofondan konuşur, vaaz verir. Kendince, ordaki ahaliyi uyarır gerek kitaba uygun gerek yörenin geçmişine uygun öğütler, diyanette arada yazı çıkarır onları camide okurlar.
Müftünün yaptığı bunun daha geniş çaplısı,
hayır adam noel tü kaka yanacaksınız cehennemde pis münafık kafirler dese tepkinin sebebini anlarım
ne bileyim, adam daha kibar olamazmış.
Sosyal ağlarda paylaş

Noel'e ne gerek var abi, bizim kendi bayramlarımız var.

Mesala Ramazan bayramı var. Yemek almak için parası olmayanları anlamamız ve paylaşmayı öğrenmemiz için kutlanan bir zaman dilimi.

Hem ne güzel bir şekilde sadece kendi ailemiz içinde karnıyarıkları baklavaları yiyoruz. Böylece güzel bir ziyafet çekerekten onları anlayıp, dertlerini paylaşıyoruz.

Bunlar güzel duygular, Noel'e ne gerek var.
Sosyal ağlarda paylaş

scorch said:

Otobuste opusen cifte gidin evinizde yapin yawrum diyen dedeyi hakli bulan birinin fikri ile tartisilacak bir sey degil bu konu (ne kadar masumhane sekilde rica eder o amca dede dimi?) o yuzden biragh yaw sana mi sorucam gundelik hayatta ne yapacagimi derim o muftuye

masuma şekilde rica etmesine gerek yok ki, adam rahatsız oluyordur, sen de sadece yaşına hürmeten yapmazsın.

Sırf sevdiğiniz/saydığınız bir insan için bir şey yapmadığınız olmadı mı?
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

İyi de,
adam beyanatında;

kimseyi kötülememiş,
kendi mesleğinin öğrettiği doğrultuda kimseye zararı olmayan hatta faydası olabilecek şeyler söylemiş. Bunun gündem olmasının, buna yorum yapılmasının bide eğitim görmüş adamın cahil ilan edilmesinin anlamı nedir?

Ya bırak müftüyü, imam da cami'de mikrofondan konuşur, vaaz verir. Kendince, ordaki ahaliyi uyarır gerek kitaba uygun gerek yörenin geçmişine uygun öğütler, diyanette arada yazı çıkarır onları camide okurlar.
Müftünün yaptığı bunun daha geniş çaplısı,
hayır adam noel tü kaka yanacaksınız cehennemde pis münafık kafirler dese tepkinin sebebini anlarım
ne bileyim, adam daha kibar olamazmış.

camide anlatırsa icki icmeyin gunah diye zaten sorun olmuyo. adamın isi o.

tvye cıkıp yılbasında icki icmeyin gunah demek, benim tvye cıkıp yılbasında bile icki icmiyosanız otsunuz, oyle yasanır mı demem kadar dogru ancak. sanane lan derler adama.
benim fikrimi soran olursa birebirde anlatırım. muftu de oyle yapsa kimseyi rahatsız etmemis olur.
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

scorch said:

Otobuste opusen cifte gidin evinizde yapin yawrum diyen dedeyi hakli bulan birinin fikri ile tartisilacak bir sey degil bu konu (ne kadar masumhane sekilde rica eder o amca dede dimi?) o yuzden biragh yaw sana mi sorucam gundelik hayatta ne yapacagimi derim o muftuye

masuma şekilde rica etmesine gerek yok ki, adam rahatsız oluyordur, sen de sadece yaşına hürmeten yapmazsın.

Sırf sevdiğiniz/saydığınız bir insan için bir şey yapmadığınız olmadı mı?

Yasina bir bastonuna iki once o rahatsizligini soylemeyi ogrenecek sonra yasina hurmet bekleyecek
Sosyal ağlarda paylaş

aziz nikolas aka santa klaus (noel baba) dediğimiz şahsiyet demrede yaşıyordu 2 ay önce kilisesini gezdim hatta lahit mezarını dahi gördüm kilisenin içinde, demre ilçesininde tam göbeğinde heykeli var altında hediye paketleri ve etrafında ve kucağında çocuklarla, tarihçesi yazıyor komple ve adamın yaşadığına dair birçok kanıt var orada , antalya ile kaş arasında bir şirin ilçemizdir giderseniz mutlaka gezin derim müze kartıyla bedava giriliyor elinizede sesli bir rehber cihazı veriyolar dinleye dinleye geziyosunuz süper bir yer.Bu tarafa yolunuz düşerse yardımvı olurum ben antalyada yaşıyorum :)
Sosyal ağlarda paylaş

görmemişlik o da,

yaşına bir bastonuna iki diyen arkadaşa, umarım yakın bir zamanda senden küçüklerin ve fikri küçüklerin olduğu bir ortamda lesserlar tarafından aşağılanırsın, biraz empati olur.

@marty

tv ye çıkıp yılbaşında eğlenin vs diyen adam yok mu? onu neden konuşmuyoruz?

Mesela birisi tv ye çıkıp "taksime gitmeyin taciz ediyolla" dese mesela?
ya da ben yılbaşında şunu yapıcam dese; bana viral dayatma yapıyor KESELIM SESINI ÇOK RAHATSIZ OLDUM
dicek misiniz?
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

görmemişlik o da,

yaşına bir bastonuna iki diyen arkadaşa, umarım yakın bir zamanda senden küçüklerin ve fikri küçüklerin olduğu bir ortamda lesserlar tarafından aşağılanırsın, biraz empati olur.

@marty

tv ye çıkıp yılbaşında eğlenin vs diyen adam yok mu? onu neden konuşmuyoruz?

Mesela birisi tv ye çıkıp "taksime gitmeyin taciz ediyolla" dese mesela?
ya da ben yılbaşında şunu yapıcam dese; bana viral dayatma yapıyor KESELIM SESINI ÇOK RAHATSIZ OLDUM
dicek misiniz?

İkisi arasında çok ciddi fark var.
İnanç ve olguyu birbiriyle karıştırma. Ben sana Taksim' gidersen tacize uğrayabilirsin diyorsam bu gerçekleşme olasılığı olan bir olgudur, ve ben seni uyarırım.
Peki sen bana içki içersen günahkar olursun derken hangi olgudan bahsediyorsun? Kendi inancından mı yoksa benim inancımdan mı. Yoksa sen dünyada her içki içenin sırf sen öyle inanıyorsun diye günahkar olduğunu mu iddaa ediyorsun. Veya bu ülkede herkes senin inandığına inanmak zorunda mı? Hayır, bu senin düşüncen. İşte o yüzden kendine saklaman gerekir. Müftü olman hiçbirşeyi değiştirmez. Taksim'e gidip tacize uğrama riskin ise inanç değildir, olma olasılığı olan bir durumdur ve seni birinin uyarması normaldir. Ancak benim içki içerek günahkar olduğumu söyleyecek kişi ne müftüdür, ne başkası.
Eğlenin, ama dikkatli olun başkalarına zarar vermeyin diyebilirsin. Bu bir inanç değildir. Ama kalkıp da eğlenin ama içki içmeyin günahkar olursun dersen, kendine sakla o inancını ve fikirlerini derim. Dediğim gibi olgu ve inanç.
Sosyal ağlarda paylaş

Sotto said:

Zihniyet 7.yy Terk hacı..

"İçkili, şaraplı eğlence.." Bitiyorum bu dincilere, hayatta birçok şeyin farkında bile değil adamlar, ot gibi yaşayıp ot gibi ölüyorlar, ama işin kötüsü bu tarz adamlar ülkemizi yönetiyor...

içki içmiyorlar diye ot gibi yaşıyorlar, hayatta birçok şeyin farkında bile değiller dediysen yanlışsın ve sana laflar hazırladım.
Sosyal ağlarda paylaş

"Ot" gibi yaşamalarının sadece bir parçası içki içmemeleri. Daha doğrusu bundan bu kadar korkmaları, zaten daha önceki sayfalarda yazdım. Korkmaları ve içenleri sevmemeleri, Gençliklerini yaşamamaları, belki mayo bile giymemiş olmamaları. Kendi sınırlarını, neyin yanlış neyin doğru olduğunu görebilmek için sadece belli kurallara bağlı olmaları. Başka insanlar nasıldır, inançlar nedir, bunları tanımamış olmaları ve dahası tanımak dahi istememeleri. Dünyanın sadece müslümanlar etrafında döndüğünü zannetmeleri ve sadece kendilerinin iyi insanlar olduğunu düşünmeleri, başkalarının yanlış yolda olduklarınu düşünmeleri. Yılbaşında eğlenin, eğlenin ama sakın ha içki içmeyin yoksa günahkar olursunuz diyebilecek kadar sığ görüşlü olmaları, herkesin kendi inançlarına inanmasını beklemeleri, bunun salt doğru olduğunu düşünmeleri. Bunlar, otluğun küçük parçaları. Önceki sayfalara bakarsan Y.Özdil'in yazısını okursun.
Hazırladığın lafları bekliyorum...
Sosyal ağlarda paylaş

Deathblade said:

Noel'e ne gerek var abi, bizim kendi bayramlarımız var.

Mesala Ramazan bayramı var. Yemek almak için parası olmayanları anlamamız ve paylaşmayı öğrenmemiz için kutlanan bir zaman dilimi.

Hem ne güzel bir şekilde sadece kendi ailemiz içinde karnıyarıkları baklavaları yiyoruz. Böylece güzel bir ziyafet çekerekten onları anlayıp, dertlerini paylaşıyoruz.

Bunlar güzel duygular, Noel'e ne gerek var.

türkiye'de noel kutlayan mı var?

24'ünden 1'ine kadar dükkanların, işyerlerinin vs kapalı olmasını görmedim türkiye'de mesela?
ya da 25'inde Yüce İsa'nın doğumunu kutlayan kişiler...
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...