Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Oyunlarda Real Money Auction House (RMAH) sistemi

Sam

Öne çıkan mesajlar

axedice said:

Luriel said:
İlerde başka oyunlara kötü etkilemesi ise gerçekten umrumda değil + etkileyeceğinide düşünmüyorum. Sizin etkileyecek düşünceniz ne kadar geçerli ise benim etkilemiyecek düşüncem o kadar geçerlidir.

Ben de ekonominin kötüye gittiğine kriz falan çıkacağına inanmıyorum mesela. E madem ben inanmıyorum, o zaman kriz çıkmayacak?

Bide arkadaş samle aynı şeyleri savunmak ne kolaymış. Adam çenebaz, car car herşeye laf yetiştiriyor. Helal sam (tu) Ben sıkılmıştım bazı şeyleri tekrar tekrar yazmaktan, şu senin WOTtan cpliycem bundan sonra.

Ekonominin kötüye gidip gitmemesi senin ya da benim birşeye inanmanla olacak birşey değil. Oyunların ise bu sisteme geçip geçmemeside ne senin ne benim inandığım şeylerle alakalı değil. Ne de diabloyu alacak insan sayısıyla alakalı. Senin argümanların bana çok boş geliyor açıkçası.
Sosyal ağlarda paylaş

Luriel ben bir sebep sonuç ilişkisiyle sektörün ne kadar etkileneceğini yazıyorum, sen diyorsun ki ben inanmıyorum, o halde fikrin geçerli değil. Eğer senin "RMAH oyun sektörünü etkilemeyecek" düşüncen bizim etkileyecek düşüncemizle aynı gerçekliğe sahipse, senin de sebep sonuç ilişkileri kurarak bunu ortaya koyman gerekiyor.

Biz pandoranın kutusu açıldığında ortaya çıkacaklardan korkuyoruz, siz hala zeusa yağlı kemikten adaklar yakıp gönderdiği hediye için teşekkür ediyorsunuz.
Sosyal ağlarda paylaş

maelstorm said:

üstteki yazıya tl-dr artı ek gibi olsun.

1. "çinliler" bu itemdan x tane koyarlar ve fiyatını 2 dolar yaparlar.
sonuç? 10 kişi itemını satamadı (bi kayıpları yok çünkü bu itemları elde etmenin maliyeti yok ya da bu adamların "işi" değil, bir gelir kapısı değil) ama herkes 2 dolara item'ı aldı.

2. "çinliler" bu itemları piyasadan toplarlar ve fiyatı 10 dolardan geri koyarlar.
sonuç? 10 kişinin item'ı satın alındı. şimdi oyuncular bu item'ı bulurlarsa, 5-9 dolar arası bir fiyata koyduklarında çinliler göt olacak ya da onu da alacaklar.
eğer item'ı almak isteyenler bu fiyatları yüksek bulurlarsa, gold AH'a gidebilirler.

kısacası "çinlilerin" domine edeceği bir durum yok ortada.

bir kere olay şu herkes 10 dolara koyduğu zaman çinli 9 dolara koyarak. kıracak piyasayı. item girişi sonsuz olduğu için tüm itemlari toplayip bir fiyatta sabitlemek mümkün değil. herkes 2 dolara bir itemını aldı. demişsin 10'dan 2 ye direk nasil düştüler anlamadım da ok. 2 dolar olsun.

60+2= 62 dolar verdin oyuna. geriye kalan item slotlarını ve karekter sayısını düşün. öyle hesapla.

buna expansion gelecek. ve tam oyun fiyatına satilacak. neden? çünkü ilk oyuna para veren ve item satın alan adam haliyle devam edecek. 60 dolar daha. ve bu sefer satın aldığın tüm itemlar yeşil itemlardan kötü olacak. tekrar item alacaksın.

asil itemın kaynağı olanın (yani tekel) blizzard olduğu düşünülürse.işlerin bu kadar temiz bir şekilde gerçekleşmeme ihtimali de var.

ve eğer level sistemi 99'a planlandıysa. çok uzun ve karlı bir dönem blizzard'ı bekliyor.

açikcasi akli olan bir firma blizzard bunu insanlara yedirdikten sonra çıkıpta.alın oyun bu,şu da expansioni netten oynayın diyecek kadar saf olmaz.

yani kimse çikipta ben oyunumu oynarım arkadaşlarımla demesin. rekabet olmicak bu oyunda da demesin. rekabet insan odaklı birşeydir. belli bir zaman dilimi ayıran her insan o rekabetin içine girer.rekabete giren herkes de gerekeni yapar.
Sosyal ağlarda paylaş

@axedice

ben senin demek istedigini anlıyorum ancak bu sistem bir mmorpgde olsaydı haklısın derdim. Daha öncede defalarda denildiği gibi diablonun tek amacı item kasmak zaten onu satın alırsan diabloyu oynamanın manası kalmıyor. Diablo dediğin oyun zaten 1 günde bitiyor geri kalan herşey item kasmak. Ha alan insanlar tabi olacak ama ben diablodan keyif alcaklarını sanmıyorum. Tüm setini ahden çektikten sonra ne yapcak setle mob mu kesicen?
Sosyal ağlarda paylaş

Masquerade said:

adamlar diablonun odasına açılan kapı için gereken anahtarı RM ile satarlarsa haklısınız ama onun dışında sonuna kadar haksızsınız ama size laflar hazırlamadım. bol bol hazırlanmışı var işte bu topicte.

hayir, 3 e bolucekler oyunu diaplo act icin extra para odicez afdsadsf
Sosyal ağlarda paylaş

2000 yılında da böldüler o mantıkla oyunu abi.
blizort para kazanmak isteyen bir şirket. tabi ki adamların karını maksimize etmek isteyecek. hayrat kurumu değil.
yeterki dolu dolu yapsınlar expansionu. blizzard gibi oyun yapan yok denebilir piyasada. bir valve. herifler oyun tamamlanana kadar çıkarmıyorlar, kendilerini bağlamıyorlar süre verip. blizzort da bilirdi her yıl diablo basmayı mesela. her yıl dolu oyun cıkıyor yarım yamalak piyasaya expansion parasını bulan dlclere ulaşıyorlar releaseden sonra onu düzelttik bölüm ekledik diye ehusaeasuh.
Sosyal ağlarda paylaş

pronoit said:

bir kere olay şu herkes 10 dolara koyduğu zaman çinli 9 dolara koyarak. kıracak piyasayı. item girişi sonsuz olduğu için tüm itemlari toplayip bir fiyatta sabitlemek mümkün değil. herkes 2 dolara bir itemını aldı. demişsin 10'dan 2 ye direk nasil düştüler anlamadım da ok. 2 dolar olsun.

Sistemi savunmak icin soylemiyorum, ama bence bu sekilde dusunenler fiyat kirma olayini cok yanlis yorumluyor.

Cinliler fiyati dusurmez. Adamlar isin ticaretini yaptigi icin piyasanin sabitlenmesini isterler. Item on dolara satilirken Cinli dokuz dolara dusurse, bu defa baskalari da dokuz dolarin altina satar ve bu dongu sonucu fiyat dustukce duser.

Tam tersine, ise amator yaklasan insanlar surekli fiyat kiracaklardir.

Sam, kahraman bakkal-supermarket benzetmesini yapiyor, fakat bu yanlis bir benzetme. Cinlilerin supermarket oldugu dogru, ama oteki taraftaki adam bakkal degil. Cunku bakkal da neticede profesyonel ticaret yapan biridir. Burada soz konusu olan kisiler ise ciddi anlamda ticaret yapan kisiler degil, yalnizca buldugu itemi satacak olan oyuncular.
Sosyal ağlarda paylaş

Komutan'ın haklı olduğu nokta dediği gibi item bulan adamın satarsam ne ala diye yaklaşması olaya. Çinli 9'dan satıyorsa ben 8'den satarım ne elde etsem kardır diye bakacak random oyuncu. Sonuçta bu işi para kazanmak için yapmıyor, ancak Çinli'nin derdi ne satarsam kar değil, ticaret yapmak. Aradaki fark bu. Itemların fiyatının 1 dolar olması herkesden çok Çinliyi üzer...
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...