Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Rutkay Aziz...

dusuncelihayvan

Öne çıkan mesajlar

Marty said:

braid said:

Adalet sistemini eleştir eleştirebildiğin kadar, ama suçlu olup olmadığı bilinmeyen insanlara masum muamelesi yapmadan, onları kahraman haline getirmeden.

bunun gibi bir sürü şey.whatever.

kacmasin aradan. zeka fiskiriyo

adsadsa tartışmayı takip etmedim ama bu efsaneymiş
Sosyal ağlarda paylaş

Ya afedersiniz de ayıptır ya. Şu memlekette hayatımda 1 tane fakir,zor geçinen doktor gördüysem en adi şerefsizim ben.
Memlekette öğretmenlerin dükkan açması,herhangi bi iş yapması yazın bile yasakken, doktorların böyle para kazanmasına izin verilmesi dünyanın en saçma şeyiydi düzeldi çok da güzel oldu.

Ben akrabamın kalp ameliyatına profesör girsin diye 10 milyar bıçak parası vermek zorundaysam, ve o şerefsiz profesör o 10 milyarı devletin hastanesinde,devletin araç gereciyle yaptığı ameliyattan kazanırken yetmez gibi 5 kuruş vergi de vermezken o para için herşey çok güzeldi dimi?
Hastaneleri çiftlik gibi müşteri bulma amacıyla kullanacak olan doktor defolup gitsin zaten dün de çalışmıyordu hastanede bugün de çalışmıyor bi farkı yok...

Allah aşkına saçmalamayın ya, benim kuzenimin de muayenehanesi kapandı yasadan sonra hiç de ağlamadı yani.

Hakkıyla mesaisini yapıp sonrasında dükkanında çalışan doktorla bi alıp veremediğim yok,ama ortada ciddi bi sıkıntı vardı ve bi şekilde bu olay çözüldü, diyorum ya madem bu kadar hassastınız 50 senedir niye bir taneniz çıkıp da bu ülkenin öğretmenlerinin hakkını korumadınız?

Bu arada forumda akp yandaşlarına hakaretleri etmek serbest heralde baya rahat sallamış millet taktir ettim.

Bir de şu mevcut siyasi iktidarı yerin dibine sokan arkadaşlara bi sorum var, kim iyi yönetti bu memleketi Atatürk'ten sonra?
Sosyal ağlarda paylaş

Önceki sistemde sıkıntı olduğu kesin de tam gün yasası bu işleri düzene koyan bir yasa değil. Bu işle alakalı tüm kurumlar da aynını diyor zaten, muayenehane olayı doğru değil ama bu şekilde işler düzelmiyor yine kötüleşiyor diye.

Yani kendinizi beyaz atlı prens karşı tarafı sürekli daha fazla para kazanan doktorları destekleyen insnalar olarak görmekten vazgeç.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
her geçen gün yeni bir istifa/emeklilik haberi almama neden oluyor. üniversite hastanelerindeki uygulama o kadar belirsizlik içeriyor ki. ameliyatlar, hasta muayeneleri, müdahaleler, hasta başı vizitleri eğitimin en önemli parçalarından biri. ve üniversitelerdeki hocalara gelir getirici faaliyetler yapamazsınız dendiği için hocalar bunları yapamıyorlar. hastaneden ayrılmayıp orada çalışmaya devam eden hocalar hastayla alakalı hiç bir girişim yapamadıkları için ameliyatlar yapılamıyor, hasta muayenelerine katılamıyorlar, asistan tezlerinin devamında gerekli faaliyetlere katılamıyorlar, kurullar toplanamıyor. bazı anabilim dalları kapatılmak zorunda kalmış, bazıları işe sadece 1 kişiye bağlı hale gelmiş.

said:

said:
Kararnameye göre, üniversite öğretim üyesi, muayenehane açması durumunda kendi üniversitesinde sadece eğitim ve araştırma faaliyetlerinde bulunabilecek, hasta bakamayacak ve ameliyat yapamayacak.

pardon ya bende bir sorun var sanıyordum
qq

para almadan yapsınlar işleri değil mi
Sosyal ağlarda paylaş

problem?
said:
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, zarar eden üniversite hastanelerini kurtaracak formülü açıkladı.

Akdağ, “Yıllardır vatandaşa iyi hizmet veremeyen bu hastaneleri özelleştirmeyeceğiz ancak işletmelerini devralabiliriz. Üniversite araştırma yapar, biz işletiriz” dedi. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, BUGÜN’e çarpıcı açıklamalarda bulundu. Bakan Akdağ, Tam Gün Yasası ile doktorların kamuve özel sektörde birlikte çalışmasının önüne geçtiklerini belirtti.

Muayenehaneler ile devlet hastaneleri arasındaki irtibatı koparmak istediklerini belirten Recep Akdağ, Sağlık Bakanlığı bünyesindeki 30 bin uzmandan sadece 200’ünün ayrılarakmuayenehane açtığını bildirdi. Akdağ, “29 bin 800 doktorumuz kamuda çalışmayı tercih etti” dedi.

Tedbirin üniversite tarafından alınması gerektiğini belirten Akdağ, “Üniversitelerin kanununda şu var: Herkese dışarıda çalışma izni vermeyebilirler. Neden bunun önlemini alıp halkın yanında durmadılar.Üniversite hastaneleri ticarethane olmaktan çıkmalıdır” dedi.

Geçen yıl üniversite hastanelerine 500 milyon lira hibe verildiğine dikkat çeken Akdağ, Buna rağmen durumunu düzeltemeyen hastaneler olduğuna vurgu yaptı. Üniversite hastanelerinin Sağlık Bakanlığı’na bağlı olmadığını hatırlatan Akdağ,mali açıdan zor durumda olan üniversite hastanelerine yardım edeceklerini ifade etti. Akdağ, Sakarya, Rize, Erzincan’daki üniversitelerin yanı sıra İstanbul’da Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nin işletmesinin Sağlık Bakanlığı’na devredildiğini aktardı.

DEVİR İÇİN KARAR ÇIKTI

Devlet hastanelerindeki yönetim sisteminin bu üniversitelerde başarıyla gerçekleştirildiğini anlatan Akdağ, “İsteyen üniversitelerin işletmelerini de devralabiliriz” dedi. TamGün Yasası’na da koydukları bir madde ile üniversite ve bakanlığın birlikte çalışmasının önünü açtıklarını anlatan Akdağ, “Hastaneyi biz yönetiyoruz. Eğitim araştırma işlerini üniversite yapıyor” dedi. Akdağ, hazırladıkları Kanun Hükmünde Kararname (KHK) taslağıyla ilgilide çarpıcı bilgiler verdi. İşte o ifadeler: “Bir üniversite hastanesinin mali durumudüzelemiyorsa YÖK’tende görüş alarak Maliye Bakanlığı bu hastanenin Sağlık Bakanlığı’na devri için Bakanlar Kurulu’na teklif edecek. Bakanlar Kurulu uygun görürse devir işlemi yapılacak. Bunun amacı üniversite hastanelerini Sağlık Bakanlığı’na alalım anlamına gelmiyor. Bu hastaneyi kurtarma operasyonu.”

SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM

Recep Akdağ, sağlıkta dönüşüm programından önce yılda doktora başvurma oranının ortalama 2,7 olduğunu, bu sayının 2011’de 8’e çıktığını açıkladı. “Şimdi doktora çok daha rahat ulaşabiliyoruz ” diyen Akdağ şu ifadeleri kullandı: “Eskiden diyabetli senede bir kere hastaneye gidiyordu şimdi 6 defa gidiyor. Birhastaya ayrılanortalama süre 4,5 dakikaydı. Şimdi 10 dakikaya yaklaştı. 5 kat verimlilik artışı var. 250 bin vatandaş,sigarayı bırakmak amacıyla sigara bıraktırma polikliniklerinde tedavi görüyor.”

‘Marmara Çapa’yı ikiye katladı’

Akdağ, “Hastaneyi biz yönetiyoruz. Eğitim araştırma işlerini üniversite yapıyor. MarmaraTıp, Pendik’te yeni yapılan hastaneye yerleşti. Önceden günde bin 500 hasta muayene edilebiliyordu, şu anda sayı 4 bine çıktı. Yakında 6 bine çıkacak. Marmara Üniversitesi Hastanesi, İstanbul Üniversitesi Çapa ve Cerrahpaşa Tıp fakültelerini 2’ye hatta 3’e katladı”dedi.
Sosyal ağlarda paylaş

EricCantona said:

Ben akrabamın kalp ameliyatına profesör girsin diye 10 milyar bıçak parası vermek zorundaysam, ve o şerefsiz profesör o 10 milyarı devletin hastanesinde,devletin araç gereciyle yaptığı ameliyattan kazanırken yetmez gibi 5 kuruş vergi de vermezken o para için herşey çok güzeldi dimi?

seni tanımam etmem, önceden konuda ne dendi bilmiyorum direk son sayfaya bastım karşımda şunu gördüm.

Neye dayanarak ameliyata illa profesör girecek , uzmana güvenmem diyebiliyorsun acaba?

edit: Şerefsiz profesör lafını yeni gördüm. Sen hem adamın peşinden koştur, uzman doktora güvenme hem de git adama şerefsiz de. Bu nasıl bir kafa yapısı?
Sosyal ağlarda paylaş

Doktor, öğretmen ve akademisyenin (kastım gerçek araştıran, yayın yapan, geliştiren ve eğiten akademisyenler bu arada, yoksa üni.ye kapağı attım 2 ders verir 5 senede bi paper yazarım arada da danışmanlık yapar yolumu bulurum diyen tırtlardan bahsetmiyorum.) çok yüksek maaş alması gerekli zaten. Hem zorunlu hizmetleri hem de katkılarının önemi (birebir insan hayatı ve geleceğiyle etkileşimdeler) bunu getiriyor. O yüzden doktorlar fazla kazanıyor demek son derece yanlış, tabii ki çok kazanacak. O kadar iyi okula girmiş, 6 sene tıp okumuş, uzmanlık yapmış, zorunlu hizmet için köy köy gezmiş adam, ve direkt insan hayatıyla uğraşıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Kuru var, yaş var bu işin içinde.

Muayenehaneme gel plx çekip kart veren doktorlar var ve bu işi cidden ticarete dökmüş durumdalar.

Öte yandan bu işi suistmal etmeyen doktorlar da var.

Keşke bunları çok net bi şekilde ayırabilecek sistemimiz olsa, kuruyla yaş yanmasa işte.
Sosyal ağlarda paylaş

Rerore said:

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, zarar eden üniversite hastanelerini kurtaracak formülü açıkladı.

Akdağ, “Yıllardır vatandaşa iyi hizmet veremeyen bu hastaneleri özelleştirmeyeceğiz ancak işletmelerini devralabiliriz. Üniversite araştırma yapar, biz işletiriz” dedi.

abi bu kadar yüzsüz bir insan olmaz ya.

üniversite hastanelerinin bu hale gelmesinde hükümetin parmağı var,
halen çıkıp "olm beceremiyorsunuz işletmeyi, verin biz işletelim" diye konuşuyor.

"araştırma yapar" dediği de "sadece bizim izin verdiklerimiz" anlamına geliyor. ülkedeki bilim ve teknolojiyi kısıtlamak için bir başka adım daha.

gg
Sosyal ağlarda paylaş

EricCantona said:

Ya afedersiniz de ayıptır ya. Şu memlekette hayatımda 1 tane fakir,zor geçinen doktor gördüysem en adi şerefsizim ben.

profesör girsin diye 10 milyar bıçak parası vermek zorundaysam, ve o şerefsiz profesör o 10 milyarı devletin
Hastaneleri çiftlik gibi müşteri bulma amacıyla kullanacak olan doktor defolup gitsin zaten

A kapsar B'yi
o zaman B = A

güzel mantık
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

Doktor, öğretmen ve akademisyenin (kastım gerçek araştıran, yayın yapan, geliştiren ve eğiten akademisyenler bu arada, yoksa üni.ye kapağı attım 2 ders verir 5 senede bi paper yazarım arada da danışmanlık yapar yolumu bulurum diyen tırtlardan bahsetmiyorum.) çok yüksek maaş alması gerekli zaten. Hem zorunlu hizmetleri hem de katkılarının önemi (birebir insan hayatı ve geleceğiyle etkileşimdeler) bunu getiriyor. O yüzden doktorlar fazla kazanıyor demek son derece yanlış, tabii ki çok kazanacak. O kadar iyi okula girmiş, 6 sene tıp okumuş, uzmanlık yapmış, zorunlu hizmet için köy köy gezmiş adam, ve direkt insan hayatıyla uğraşıyor.

Türkiyede akademisyenlere fazla para vermek böyle verilen paranın %90nın falan boşa gitmesine sebep olur malesef. fazladan ziyade gelecek stresi yaşatmayacak kadar bir maaş verseler yeter. adam zaten o işi sevdiği için yapıyor, hobisini iş olarak yapıyor bir nevi yani (teoride tabi). ama 40-50 yaşına gelmişin adamın ayda 3-4 milyar kazanması komik gerçekten. ama o kadar çok üniversite açtılar ve Türkiyede akademisyen olmak o kadar kolay ki (tezi bişey çevirmek olan insanlar var yahu) o kadar kişiye iyi bir maaş vermek zor.
Sosyal ağlarda paylaş

Diyorum ki bu memlekette bi kitle var kimseyi,hiçbişeyi beğenmiyor zaten default olarak.
Yani adamlar ağzıyla kuş da tutsalar misal mutlaka biyerlerde hata yapıcaklar ve amaç sadece o biyerleri görmekse eleştiricek küfredicek bişeyler bulabilicekler.
Amaç değerlendirmek değil eleştirmek olunca kafalarda olmuyor işte hiçbişey...
Öyle yada böyle yakın geçmişte yapıcam dediği şeylerin tamamını olmasa da çoğunluğunu yapabilen tek iktidar bunlar oldu.
Son 50 yıldır ülke politikası "şunu yapacağız,bunu yapacağız" 'dan ibaretken bu adamlar "şunu yaptık,bunu yapacağız" 'ı getirdi.
Mutlaka yanlışları var, Özal'ın da vardı, Çiller'in de vardı ama bu isimler en azından bişeyler yapıyorlar,ülke yerinde saymadı ya da geriye gitmedi bu isimlerin zamanlarında.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Öyle yada böyle yakın geçmişte yapıcam dediği şeylerin tamamını olmasa da çoğunluğunu yapabilen tek iktidar bunlar oldu.
Son 50 yıldır ülke politikası "şunu yapacağız,bunu yapacağız" 'dan ibaretken bu adamlar "şunu yaptık,bunu yapacağız" 'ı getirdi.

Say bakalım nelermis? Ona gore tartısalım. Doktor muhabbeti yeterince gecmis zaten, onu eledik farzet. Ne yapıcaz diyip, ne yapmıslar merak ediyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...