Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

kedi dayagi

Masquerade

Öne çıkan mesajlar

olorin84 said:

"uzun dönem dememin gerekcesi acıktır kısa dönem insanlar askere daha geç ve daha bilinçli gittiği için ve ayrıca askeri mahkemede kendilerini savunurken teğmen rütbesi taktıkları için onlarla uğraşılırken daha dikkatli olurlar."

Yok öyle birşey şehir efsanesi o, hatta disiplin mahkemesinde görevliydim ben. Tek bir ksıa dönem dosyası vardı, nöbette uyumuş ondan dolayı ceza almışdı, normal çavuş rütbesi ile yargılandı.
Sosyal ağlarda paylaş

olorin84 said:

sen olayı anlamadın (ya da ben eksik anlattım) mahkumdan falan bahsetmiyorum bir askerden koğuşta hırsızlık yapan bir asker.

şimdi şöyle,

bölük komutanının yasama yürütme ve yargılama yetkisi var. Kafasına göre yasa koyup hata yaptın diyip 14 gun ıcerı tıkabilio veya sevk edebilio.
Fakat, sen buna itiraz edebiliosun. Yani o sürüklenen arkadaşın ne yaptı sonra?
Sosyal ağlarda paylaş

Nerden biliyorsunuz 12 saat nöbet olmayacağını? Bal gibi de oluyor. Hatta daha uzun süreli faaliyetlerde olur doğudaki birliklerde.

Nizamiye nöbetleri 12'şer saat şeklinde timler tarafından tutulur. Hazır kıta timler 12 saatlik aralarla nöbet tutarlar, veya hazır beklerler. Üst bölgelerde nöbet timleri genellikle 12 saatlik nöbetleri değişirler. Pusu, arazi tarama faaliyetleri 12-24 saat standartında seyrediyor, ama tümenden emir gelirse 36 saate kadar çıkabiliyor.

Onun haricinde komutana veya askere olayın iç yüzünü bilmeden birşey demek doğru olmaz. Her türlü muameleyi hak eden er de var, kafadan kırık komutanda.
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

olorin84 said:

sen olayı anlamadın (ya da ben eksik anlattım) mahkumdan falan bahsetmiyorum bir askerden koğuşta hırsızlık yapan bir asker.

şimdi şöyle,

bölük komutanının yasama yürütme ve yargılama yetkisi var. Kafasına göre yasa koyup hata yaptın diyip 14 gun ıcerı tıkabilio veya sevk edebilio.
Fakat, sen buna itiraz edebiliosun. Yani o sürüklenen arkadaşın ne yaptı sonra?

şimdi şöyle,

Şöyle diyelim disiplin suçunu oluşturan bir suç ise askerin işlediği (askeri disiplin kanununda düzenlenmiştir bu suçlar ve askeri disiplin mahkemesi görevlidir,yine aynı kanuna göre bu suçlar maksimum iki ay ceza ile cezalandırılır).

Kısaca disiplin kanuna giren bir suç ise askerin işlediği suç, burada disiplin kanunu bir düzenleme yapmış ve diyor ki "disiplin kanununa giren bir suç işlenmişse asker burada ikili bir seçim hakkı var disiplin amirinin (yani bağlı bulunduğunuz bir bölük ise bölük komutanı olur bu)

Madde 7 - Disiplin mahkemeleri asker kişilerin bu kanunda yazılı disiplin suçlarına ait davalara bakar. Şu kadar ki, bu kanunda yazılı disiplin suçlarından dolayı disiplin amiri, özel kanunlarda kendisine tanınan yetki içinde, oda veya göz hapsi verebileceği gibi disiplin mahkemesine de yollıyabilir.

Madde 14 - Maiyetinden birinin bir disiplin suçu işlediğini öğrenen her amir yetkisi dahilindeki oda veya göz hapsi cezalariyle cezalandırılmasını uygun görmediği takdirde suçluluk sebeplerini ve suç delillerini kapsıyan bir vaka raporu düzenleyip bunu silsile yolu ile nezdinde disiplin mahkemesi kurulan komutan veya askeri kurum amirine en geç üç gün içinde gönderir.

1)Dosyanızı hazırlar ve disiplin subaylığına gönderir dosyayı, işte nöbette uyumuşsa tutanak düzenlenir, tutanak askerin disiplin amirine gönderilir disiplin amiride ifadesini alır tutanağı dosyaya ekler ve disiplin subaylığına gönderir, akabinde soruşturma açılır asker disiplin mahkemesinde yargılanır. Ceza alırsan, ceza kadar hapse girer bu süre askerlikden sayılmaz ceza kadar geç terhis olursun.

2)Diğer opsiyon, disiplin amiri, askere rütbesine göre bir ceza verir. Atıyorum disiplin amiri yüzbaşı ise 3 günlüğüne, binbaşı ise 5 günlüğüne sizi oda hapsi veya göz hapsi cezası ile cezalandırır. Bu yetkiyi ama disiplin kanunu veriyor yine dikkat.

Burada ki verilen yetki yine kanunla komutana veriliyor yani bir yasama faaliyeti yapmıyor komutan, kanundan doğan hakkını kullanıyor, asker buna itiraz edebilir ben suçsuzum diyebilir ve displin amirinin bu kararına karşı, disiplin amirinin üst amirine itiraz edebilir. Bu opsiyonun güzelliği, cezaevine girmez ve bu süre askerlikden sayılır yani askerlik uzamaz ve daha az ceza alırsınız.

Kafasına göre yasa koyamaz, sadece yasanın ona tanıdğı ınırlar çerçevesinde bazı düzenlemeler yapabilir mesela, bölüğü her sabah 5 de kaldırabilir, eğitim diye tüm gün koşturabilir, tüm gün istirahat verdirebilir gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

• Admin
Askere kaciniz gitti? Gidenler icinde askerlik suresi boyunca kurallara kim harfi harfine uydu?

Bazilari rahat askerlik yaparken bazilarinin gotunden kan aliyorlar askerde. Kafayi yiyen de cikiyor intihar edende.

Ha ceza verilecekse usulune gore verilmeli. Doguda gorev yapan askerler de komutanlar da farkli psikolojilerde oluyorlar. Benzer durumlar her sene yasaniyor ama hepsi haber olmuyor.
Sosyal ağlarda paylaş

@law hmm olayın detayına inince yasa koyamadığını gördüm evet.
@dynamick valla o ince ayar bulundugun birimde ki en üst komutanın keyfine bakar. Ben ankara da yaptım, harfine uyulurdu kuralların; mesela bağlı olmadığım komutan bana emir verince önce gider kendi komutanımdan izin alırdım falan.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...