Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

istiklal savaşı iç yüzü nasılsa!

Qualance

Öne çıkan mesajlar

Şimdiye kadar boşver deyipte geçtiğim istiklal savaşı ve ne iç yüzü ise onu araştıran yazarlar nedense hepsi sofu kısmı çıkıyor son örnek az önce en çok satılan kitaplarda;
kitabın adı: Kazım Karabekir'in Gözüyle Yakın Tarihimiz İstiklal Savaşı'nın İçyüzü

açıklaması:
said:
"19 Nisan 1919’da Trabzon’a çıktım…"

Kazım Karabekir Paşa İstiklal Savaşı'nın bugüne kadar göz ardı edilen, gösterilmeyen, yazılmayan taraflarını inceliyor. Tarihe yeni bir gözle bakmak isteyenler için muhteşem bir araştırma...

İnkılap tarihlerimizin neden “Tarih” sıfatını hak etmediğini anlamak için Kâzım Karabekir Paşa’nın hayatına bakmak yeterli olacaktır. Sadece bir kaç fersiz cümlede geçer ismi. Resmi bile son yıllara kadar ders kitaplarında hemen hiç yer almazdı. Hatta bazılarına kalırsa “rejim düşmanı, hilafetçi ve hain”di. İyi ama ne yapmıştı Paşa bu hakaretleri hak etmek için?

koyu yeri okuduktan sonra yazarı kimmiş bunun diye aratınca ilk linkte daha zaman gazetesi çıktı, yorumlarda da bayağı kişi okumuş gözüküyor. Kitabı okumadım ama eşkillendim sakata gidiyoruz gibi bir his var içimde.
Sosyal ağlarda paylaş

Kitalarda Kazım Karabekire bolca var sadece komutanların siyasi görüşlerine yer verilmez hepsi hilafetçi ve ümmetçi olduğu için. Zamanında dincilere karşı yapılan her şey şimdi onlar tarafından atatürkçülüğün üzerine yapılıyor. Adamlar resmen gün olur devran döner diye beklemişler bugünü. haa baştakiler yer olarak -x ise bunlar da yer olarak +x teyse mantıklı olan bence 0 noktalarında dolanmak.
Sosyal ağlarda paylaş

yakın tarihi anlatan yeterince kitap okudum bunu okumaya da niyetim yok, ama bu örnekteki gibileriyle çok karşılaşınca nereye gidiyoruz diye sormadan edemiyorum.

Dikkatimi çeken diğer bir nokta da Atatürke direkt dokunamıyorlar, ama yanındakilere her türlü karalama, sofu ise yüceltme çabaları var.
Sosyal ağlarda paylaş

o kadar kitap okuyan, harplerin içinde bulunan gerçek bir devrimci niteliğindeki bir adamın yaptığı yanlış, burda atatürk'ü eleştirmek şu forumdaki pc başında sandalyede otururken bi yandan cips bira falan içen, manitacılık yapan, kısmen baba parası yiyen insanlara kaldı öle mi?

süpersiniz.
Sosyal ağlarda paylaş

sipeyskeyk said:

Atatürk çok silah arkadaşını harcamıştır ama savaşı kazandıktan sonra. Savaş boyunca ve milli mücadele döneminde bazı düşüncelerini kendine saklamış ve savaşı kazandıktan sonra zafere tek başına el koyup fikir ayrılığı olan insanları silmiştir. Doğruya doğru.

Evet öyle. Yaptığı yapılması gereken bence. O yüzden şahsen bir problem görmüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

escape said:

kimseye atar yapmadım üstüne alınmak istenen alınır ki yazdıgım acık deno..

ya da biraz daha size özet geçiyim. birini eleştirirken senin ondan daha iyi olman gerekiyor ki eleştirilen kişi atatürk. eleştirenler...

ya gerçekten komik dfsd

Eleştiri nedir ne değildir , eğer eleştirinin tanımı buysa eleştirmenler necidir ?
Sosyal ağlarda paylaş

let's party like it's 1919.

sipeyskeyk said:

Atatürk çok silah arkadaşını harcamıştır ama savaşı kazandıktan sonra. Savaş boyunca ve milli mücadele döneminde bazı düşüncelerini kendine saklamış ve savaşı kazandıktan sonra zafere tek başına el koyup fikir ayrılığı olan insanları silmiştir. Doğruya doğru.

evveeeet...

lol.
Sosyal ağlarda paylaş

Akhlaur said:

escape said:

ya da biraz daha size özet geçiyim. birini eleştirirken senin ondan daha iyi olman gerekiyor ki eleştirilen kişi atatürk. eleştirenler...

ya gerçekten komik dfsd

Eleştiri nedir ne değildir , eğer eleştirinin tanımı buysa eleştirmenler necidir ?

dimi
garip bisi
Sosyal ağlarda paylaş

Akhlaur said:

escape said:

ya gerçekten komik dfsd

eleştirmen farklı bişi bak...
senin o dediğin eleştirmen kitap eleştirir yazı eleştirir falan.

ama biz burda bir insanı, atatürk'ü eleştirmekten bahsediyoruz.
Sosyal ağlarda paylaş

escape said:

Akhlaur said:

escape said:

ya gerçekten komik dfsd

eleştirmen farklı bişi bak...
senin o dediğin eleştirmen kitap eleştirir yazı eleştirir falan.

ama biz burda bir insanı, atatürk'ü eleştirmekten bahsediyoruz.

Kendine böyle tanıdığın başka küçük toleranslar var mı ?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...