Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ülkenizde yaşamaktan vazgeçebilir misiniz anketi?

cetintas

Öne çıkan mesajlar

BabacumMostors said:
baba tarafından aile içerisinde ben ve kuzenler istanbulda (aynı zamanda tğürkiyede) doğan ikinci nesiliz, 3. nesilden sadece 2 kişi türkiyede doğdu onlarda şimdi kanadada yaşıyorlar 14 kuzenden sadece 5 kişi kaldık türkiyede e ben de zaten almanyada iş kovalıyorum bir yandan hani gidersem belki 20 sene sonra dönerim yada dönmem bilemedim zaten çoğu akrabam almanyada ehe oraya gitsem bayramda seyranda daha çok görüşürüz

ama yani uymuyoruz türkiyeye, türkiye normlarına. burada birinci sınıf insanım ama avrupadaki ikinci sınıf insandan yer yer daha kötü muameleye uğruyorum. türkiyenin olumlu yanları da işlevsel gelmiyor artık. .....

en basitindne bu mesela, avrupalı birisine "doktora öğrencisiyim" dediğimde karşımdaki kişinin duyduğu saygı ile türkiyedeki adamın duyduğu saygı arasında da çok fark var

diğer kısımlar haklı, ama avrupa'da çok kral birinci sınıf vatandaş olmayı bekleme derim pek. eskiden olsa kralmışsın, ama "göçmen bir türk"sün sonuçta ve sandığından çok daha fazla doktora yapan okumuş türk var, bunlara rağmen önyargılar değişmiyor ve değişmeyecek maalesef. ve sen burada kendi ülkende 2. sınıf vatandaş olduğunu "düşünürken", vizeni uzatmaya gittiğin yerde doktora yapmış biri gibi değil de sokakta boş gezen işsiz güçsüz bi afrikalı gibi muamele gördüğünde kaçıncı sınıf olduğunu düşüneceksin çok merak ediyorum.

gitme demiyorum yine git te, o kadar da kolay değil yani. en azından almanya'da durum böyle, avusturya ve fransa'da bundan daha da beter. gerisini bilmiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

vaniLLe said:

Mahidevran said:

Ben de Nil ile tanismayi cok isterdim. Ama hic pas vermiyo bana. Kiskandim seni

nalaka yavrucugum, niye kiskaniosun cetinabiyi annamadim ki.

gel münihe, tanisalim ayibediosun =P
hatta ekimde oktoberfest, was sagst du dazu schatzi?

mahidevran kardeş her türlü ekiyor bu kız, sakın evet falan deme.
Sosyal ağlarda paylaş

@roket
ya hani bi 10 günlüğüne fln gittim ama hani tanıştığım insanlar beni türkden "saymadı"

böyle türkçe konuşuyoruz "türkçe değil bu" diyorlar, şimdi adamların orada gördüğü türklerle arada fark olduğunu gördükleri zaman yaklaşımları çok değişiyor, zaten almanyadakı kuzenler türk gelin almadılar :P hani biri aldı 1.5 sene sonra boşandılar. hani benim ailem de oradaki türklerle öyle aman aman geçinemiyor ki türkden çok alman ahbapları var

önyargı var doğrudur ama onu kırmak kişinin kendi elinde
Sosyal ağlarda paylaş

bir gidip minimum 2 yıl denemem lazım, bu 3-5 de olur daha fazlasını hayal etmiyorum şimdi de neden olmasın? Vazgeçemeyeceksem beceremeyeceğimdendir, bunu başka idealist ve ahlaki açıdan meşru gözükecek balon terimlerle süslemeye püslemeye çok gerek yok :> (gençliğin verdiği muazzam ukala olma olayı var burda)

öte yandan, şöyle bir 1960'lar londra'sında, paris'inde veya berlin'inde doğup büyümüş olmayı baya çok isterdim bir de
Sosyal ağlarda paylaş

20 li yaslarımın basında yani çok degil 4-5 sene öncesine kadar ülkem den bayragımın namusundan önenmli çok az şey vardı benim için(mesela din/aile) ama su kürt açılımı ayagına habur kapısında terörist karsılayan devlet görevlileri ile baslayan türlü rezilliklerle devam eden rezil son bi kaç yıl bu ülke sevdasını vatan geyigini filan törpüledi bende.

Fırsat bulsam anında kaçar giderim çünkü yönetimin darbe vs olmadıgı takdirde degişecegi yok.Ki zaten bu ülkede 27 mayıs haricindeki darbeler(ki bence 27 mayıs darbeden çok devrim niteligi tasıyan bi hareket)bu heriflerin basımıza gelmesinin yolunu açmıs darbede kurtulus degil.

Adamlar yüzünden müslüman bi türk oldugumu söylemeye utanır oldum.Ne müslümanlığın saygınlını bıraktılar ne türklügün asaletini.

Müslümanım deyince fetocu/akpli diye hakaret ederler arkandan Türküm deyince faşist damgası vurur canım ülkemin insanları.Hiç olmazsa yurt dısında yasarım orda bu muameleyi görsem bu kadar üzülmem.
Sosyal ağlarda paylaş

bende zerre kadar irk,din ve milliyet bagliligi olmadigi icin yurt disinda yasarken vatan sevgisi/ozlemi hic problem olmaz. gamsizimdir biraz. gittigimde geri gelmeden yasarim cok temiz.

amerika'da kalma sansi bulabilir/yaratabilirsem dusunmeden giderim mesela.

cografya konusunda da

DynamicK said:

Benim dusuncem Dunya benim ulkem. Imkanlarim elverdigince gidip istedigim yerde yasayabilmeliyim.

Sosyal ağlarda paylaş

Frantic said:

bende zerre kadar irk,din ve milliyet bagliligi olmadigi icin yurt disinda yasarken vatan sevgisi/ozlemi hic problem olmaz. gamsizimdir biraz. gittigimde geri gelmeden yasarim cok temiz. dusunmeden giderim mesela.

this (tu)

kalbur üstü herhangi bir ülkeye gidebilrim yani tereddüt etmeden. hele böle avrupa icerisinde bi ülkeyse koşarak yani :p
Sosyal ağlarda paylaş

3 ay yetmez ki

3 ay kalırsın mesela bir ihtimal oraya alışamayıp ülkeyi yoğun bir şekilde özlersin

ama daha bişey anlamış olmazsın

1 yıl yaşarsın gene sıkılırsın

sonra 2.senende bir bakmışsın ki ülkende olabileceğinden çok daha mutlusun

yani bu da belli olmaz ama

herangi bir okula veya yabancı şehire ve yeni arkadaşlara dahi ilk yıl kolayca alışamayabildiğin gibi 2.yılda işler tam tersine dönebiliyor. Burdan çıkış yaparak dedim yani yukardakileri.

Ön yargısız olmak lazım şu hayatta bişeyleri ıskalamamak için.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...