Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Barajı geçemeyecek partiye bile bile oy atmak

Masquerade

Öne çıkan mesajlar

Atatürkçülügü laikligi özgürlügü Türklügü gercek din anlayısını SEVMEK mumkun degilmi yani..

Ben 28 yasındayım,izmirliyim ( hatta turkiyenin en laik yerindeyim izmirinde en laik).. dogru duzgun 3 secim hatırlıyorum..butun bu secimlerde acık ve net CHP ye oy verdim (son iki secim).. genel olarak söylenen sey de suydu..'chp ye verelim akp yukselmesin' verdik..

Sonucta sunu farkettim..degisen bisey yok..cehaletle ve allah ile aldatanlarla kurek cekerek yarısılmaz..bundan sonra 10 tane secimde olsa soylenecek sey bu ' ona verki bu yukselmesin'

Peki ben ne zaman gercek demokrasinin mantıgı olan istedigim ve benimle akıl ve gonul birligi olusturmus partiye vericem oyumu? daha ne kadar sonucu benim korkaklıgıma baglı ezilmeler yasıycak bu ülke?

Atatürkün partisiymis..dogru Atatürk kurdu adınıda o koydu ama türbana göz kırpan dagdakiyle anlasan bir parti ne benim ne Atatürkün partisi olamaz..Cehalet ve sapmıs dini kullanan bi partiyide desteklemeyecegime göre..piskuvitte bana ters geldigine göre artık bu secimden itibaren oyumu ÇÖP te olsa hak edene vericem arkadas..

kime vercegimide söyliyim..HEPAR..

çöpse çöp..artık inceldigi yerden kopsun yeterki hayatımda dogru bi hareket yapayım..
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Barajı geçemeyecek partiye oy atmamak demokrasiyi yok edecek adımın başı olur. Demokratik gelişimi durur tüm küçük partilerin. Kötü olur yani. Uzun uzun wot yazmayacağım ama, fikrim bu.

Benim oyuma gelirsek; siyasi görüşlerimi biliyorsunuz, şeçime katılmayacağım. Sadece CHP oy alsın diye doğru olduğunu düşündüğüm her şeye yüzümü dönüp CHP'ye oy atmam.
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

Barajı geçemeyecek partiye oy atmamak demokrasiyi yok edecek adımın başı olur. Demokratik gelişimi durur tüm küçük partilerin. Kötü olur yani. Uzun uzun wot yazmayacağım ama, fikrim bu.

Benim oyuma gelirsek; siyasi görüşlerimi biliyorsunuz, şeçime katılmayacağım. Sadece CHP oy alsın diye doğru olduğunu düşündüğüm her şeye yüzümü dönüp CHP'ye oy atmam.

Oy kullanmak kadar kullanmamak da kişinin en doğal hakkıdır.
Ama oy kullanmadığın zaman bunun 1. partiye yaradığı da matematiksel bir gerçektir.
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

Barajı geçemeyecek partiye oy atmamak demokrasiyi yok edecek adımın başı olur. Demokratik gelişimi durur tüm küçük partilerin.

haklısın özünde ama adamlar centilmen kurallarıyla oynamıyor. demokrasiyi direkt olarak lağvetmek isteyen birileri varken, barajın altındaki partiyi desteklemek demokrasiyi yine korumayacak.
Sosyal ağlarda paylaş

%10 barajının çok yüksek olduğunu düşünüyorum.sırf nasıl olsa barajı geçemez diye çoğu kişi kendisine yakın partiye oy vermekten çekiniyor.normalde her seçimde partiler %10 barajını indircez vaadinde bulunurdu ama bu sefer bundan bahseden hiç yok.çünki başımızdaki 3 partide biliyor ki baraj düşürülürse oylarıda düşücek.özelliklede akp ve chp nin
Sosyal ağlarda paylaş

barajı geçemeyecek 3 türlü parti vardır.

1- Barajı geçmek için çalışan parti
2- Seçim zamanı gelip seçime girmiş olmak için veya sadece ideolojisini yansıtmak için girmiş parti.
3- Boş parti

Şimdi sırasıyla örnek vereceğim bunlar için

1. Hak ve Eşitlik Partisi: şu herifler bayağı kasıyor oy almak için. Sıkı teşkilatlılar, adlarını her geçen gün daha iyi duyuruyorlar ve 2014-15 yerel ve genel seçimlere sağlam girecekler.

2. gruba örnek liberal demokrat parti var. görebildiğim kadarıyla adamlar pek de kasmıyor. Cem toker'in konuşmasını dinlemiştim onlarda barajı geçemeyeceklerini biliyor ama "biz bir ideolojiyi yansıtıyoruz" lafan diyorlardı. TKP'de böyle değil mi zaten?

3. Bunlar dışında kalan ıvır zıvır hedefi olmayan partiler.

Şimdi böyle düşündüğünde 1. grupta barajı geçemeycek olmasalar dahi gelecek vaad ediyorsa oyumu ben yine de atardım. Çünkü bileceğim ki bu parti gelecekte daha sıkı çalışıp oyunu arttıracak.

2. Gruptaki partiye sırf görüşümü destekliyor diye atmazdım. Görüşümü destekleyip de barajı geçemeyecekse görüşümü nasıl yansıtacak acaba? o yüzden görüşüme en yakın partiye oy atardım, bu tür partilere değil. Bana göre bir nevi oyun çöpe gitmesi demek bu. ha bu kişiyi rahatlatır falan filan onu anlarım da hiç bi halta yaradığı yok senin attığın oy'un.

3. Sırf var olmuş olmak için olan partileri zerre tınlamam. İsterse yakınım olsun isterse ideolojim %100 uyuşsun.

Böyle değerlendirip aslında oyunun boşa gidip gitmediğini görebilir insan.
Sosyal ağlarda paylaş

Hepsini diil de şöyle %1 in 2 nin altında alanları kapatılsa çok güzel olur aslında. Adam olurlar doğru düzgün birleşirler kendi aralarında. Zibilyon tane minik partinin olduğu bir sistem kimsenin bi işine yaramıyo görüldüğü gibi.

Barajı geçmelerini sağlamaya yetmese bile en azından daha doğru düzgün oluşumlar görürüz. ki yeterli sayıda parti doğru düzgün örgütlenebilirse barajı da geçebilirler aslında...
Sosyal ağlarda paylaş

ShadowFury said:

Hepsini diil de şöyle %1 in 2 nin altında alanları kapatılsa çok güzel olur aslında. Adam olurlar doğru düzgün birleşirler kendi aralarında.
Barajı geçmelerini sağlamaya yetmese bile en azından daha doğru düzgün oluşumlar görürüz.

Mantıklı geldi.
Kendi görüşlerine yakın olan partilerle birleşerek daha büyük oluşumlarla ve muhalefette alternatif olarak karşımıza çıkarlar.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...