Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Fenerbahçe 2011-2012 Sezonu Genel Tartışma

Tatar Ramazan

Öne çıkan mesajlar

"Tatar Ramazan" said:

Alex'in gidişini Allah göstermesin, Van Hoojdonk ve Alex şu takıma ilerde hoca veya menajer olarak mutlaka dönmeliler.

Abi Alex'i ilerde takımda görmek isterizde. Şike varmı yokmu bu sene 1. ligdemiyiz süper ligdemi hepsi bir kenara. Ne olursa olsun geçen yıl FB Stoch Dia gibi genç transferler yaptı Niang gibi ihtiyaca yönelik sabırlı transferler yaptı.(Doğru transferler para boşa gitmedi ilk defa. Ligden düşsek bile bu oyuncular karla bile satılabilir). Ligin 2. yarısı müthiş bir kondisyon ve hırs vardı takımda. Son 10 yılın en iyi futbolunu oynadık. Alt yapıdan genç oyuncuları falan görmeye başladık yıllardır takımda olan Alex bile yer yer Aykut ile sıkıntıları olan Alex bile bunu çok övdü. Bu zor zamanlarda biz 1. ligde de oynarız diyen bir takım yaratıldı. (Elbette bazı oyuncular diğerleri sebebiyle satılacak).

Bunların çoğu Aykut geldikten sonra oldu. Umarım Aykut geldiğinde bu neyaaa tecrübesiz bu neyaa geldiği gibi hata yaptı (geç oyuncu değiştirme falan) gibi önyargılar sona ermiştir. Ayut Kocaman gerçekten FB'yi düşünüyor her durumda ve geçen sezon oynattığı futbol ortadadır. Bugun GS'li BJK'li FB'li şikeyi tartışıyor olabilir. Yada diğer takım taraftarları pozsiyonları tartışıyor olabilirdi o zamanki. Ama onlar bile FB'nin iyi top oynadığını kabul edecek seviyeye gelmişti. Artık hemen asıp kesmemeliyiz TD'leri yada futbolcuları. Umarım bu dersimizi almışızdır. Bence şuan Alex ilerde FB'de çalışmalıdan öte Aykut'un uzun bir süre FB'de kalmasını sağlamalıyız. Bu adama uzun süre destek verilmeli. Çünkü Aykutla ileriye yönelik kalıcı başarılar elde edebilir. Ama Daum'la falan yılı kurtarırız en fazla. Başka TD olsa şu durumda kaçıp gitmişti. Futbolcuları bile elinde tutamazdı çoğunu. Alt ligde oynayalım biz yine döneriz yine herşeyi hallederiz diyemezdi.

Umarım Aykut Kocaman'nın değeri artık anlaşılmıştır.

Ve mümkünse bu mesaja cevap yazıcaksanız soruşturma falan bunlarla alakası olmasın çünkü ben onlardan bahsetmiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Hagi de bizim efsanemizdi, karşılaştırmaya girmiyorum, aynı seviyede desek bile, hocalığı ortada. Onu geçtim, Maradona örneği var. Dünyanın en iyi teknik adamlarına bakıyosun çok çok kötü futbolcular, çok iyi topçulara bakıyosun, çok çok kötü teknik adamlar.

Deniz Barış teknik direktörünüz olsun, bizim de Ismael Bouzid falan. Daha iyi olabilir (:P)
Sosyal ağlarda paylaş

Ya o söylediğinde haklısın da her zaman öyle olacak diyede bişey yok. Maradona dünyanın en egoist adamı belkide. Bütün dünya futbol değişti artık öyle tek orta saha 30 tane forvetle anca gider 3. dünya ülkelerini yenersin dendi. Hatta 10 tane atarsın dedi. Ama sallamadı adam. Almanya geldi 4 çaktı.

Aykut öyle değil. Alex yandan taktik veriyordu. Sonuçta çok zeki bir oyuncu Alex oyunu ahrika okuyor. E oyunun oyunun içinden okumakta başka bir açı. Aykut bunu kabul ediyordu ve güveniyordu oyuncusunun fikirlerine. Bazıları bunu eleştirdide hatta abartıp Alex TD olsun hemen dediler. Yada bir TD nasıl oyuncusundan bilgi alır falan dendi.

Doğrudur Hagi ve Maradona gibi oyuncular böyle şeyleri yediremez kendine.

Dediğim gibi Aykut çok farklı. Zamanında Alex'lede sorunu oldu Santoslada. Ama hepsini kazanmayı bildi. Alex bugun Aykut istifa edecem dediğinde etmesine izin vermeyen oyuncular arasındaydı. Bank asyada bile seninleyim diyen oyuncular arasındaydı. Heralde bu FB'nin neden uzun zaman sonra ilk defa takım oyununu iyi becerdiğininde örneğidir.

Sıralayalım madem;

1- Kimsenin yeri garanti değil dedi. Rakabet ortamı oluşturdu. Başta her maç yeri garanti olan bazı oyuncularda sıkıntı çıksada şuan o oyuncularla kanka oldu ve oyuncuların performansı arttı.
2- Altyapıdan oyunculara şans vermeye başladı. Yıllardır FB'de beklenilen ama TD'lerin cesaret edemediği işi yaptı. Kaldı ki o TD'lerden daha kötü durumdaydı geçmişten gelme başarsıda yoktu destek alsın. Ama adam kendi için değil FB için hareket ettiğini gösterdi. FB'nin geleceği için.
3- Her TD gibi doğal larak hatalarda yaptı. Kabul etti bunları ve basına bile açıkladı ben şurda hata yaptım diye.
4- Oyuncularından özür dileyecek kadar samimi yaklaştı takımına. Semih'ten herkesin önünde özür diledi. Sırf bir süre oynatmadığı için. (Ki takım iyi gittiği halde galip gelen takıma kimse sormaz Semih niye oynamıyor diye). Ama adam yinede özür diledi oyuncusunun durumunu düşünerek.
5- Oyuncularını en kötü durumda bile kaybetmemeyi bildi. Başkası olsa mesela Hagi yeni gelen oyuncuyu kazanamdan direk gitmesini istiyorum derdi. Neydi oyuncunun adı hatırlayamadım almanyadan gelmişti. Kaldı ki Santos'ın heralde boğazına yağışırdı adam Santos 2. kazım olmak üzereydi. Yada maradona'nın o yıl takımlarında başarıdan başarıya imza atmış oyuncuları milli takıma çağırmaması. Herkesi şaşırttı. Ki sonra gördük takımın halini.
6- Bu samimiyet ortamını oluştururkende kimseyi sımartmadan başardı bunu. Disiplinide elde tutmayı bildi.
7- Önde basan takım yaratıcaz dedi. Koşan iyi paslaşan sadece tek yönlü olamyan (duren toplara kalmıştık mesela uzun süre bu hep alay konsuuda oldu bak yine duran toptan aldılar maçı gibisinden) takım yaratıcaz sürekli koşan pres yapan dedi. Ve bunları söylerken bu zaman alacak sancılı olacak dedi. FB taraftarı hemen ağlamaya başladı. Her türk taraftarı gibi. Her defasında eksikleri söyledi. Ve ligin 2. yarısında bunları düzeltmiş oalcaz dedi. Herkes gördüki adam söylediklerini yaptı. Ve dediği gibi zaman aldı.
8- Her ne kadar şuan şike falan tartışılsada. Şike'yi konuşmuyorum ama şike olsa bile ligin 2. yarısı son 10 yılın en iyi takım oyunu oynayan FB'si vardı bu gerçek.
9- Alex forvet oynamalı Alex budur denildi. Hayır Alex ilk alındığında takım lideri olarak alındı. Ortasahaya sürekli gelip pas organizasyonlarını yönetsin diye alındı dedi. Gitti Alex için Niang'ı aldı. Alex pasları organize etti Niang attı. Kaldı ki Alex ortasahaya daha yakın oynadığı halde fazlasını attı. Ve ortasahadan bindiren Alex'in takımı nasıl yönettiğini gördük. Kaldıki forvet arkası dediğimiz şey ofansif ortasaha demek. Alex ilk yıllarında ve eskiden böyle oynuyordu. Düz forvete dönmüştü nerdeyse. Adam gol kralı oldu hemde bir sürü asist yaptı. Asist olamsa bile çoğu pozisyonu organize etti.
10- Bir çok FB'li FB'yi ilk defa böyle görüyorum demeye başladı deli gibi Aykut'u eleştirenler bile.

Ha bu saydığım maddelerden katılmadıklarınızda olabilir. Ama bu bir gerçektirki FB son 10 yılın en iyi takım oyununu oynadı. Doğru transferler yaptı defalarca tekrarlanan hatalar artık durdu.

Umarım Aykut'unda değeri anlaşılmıştır bu takım için.
Sosyal ağlarda paylaş

ahah Holy :D

buddha: ya tabii ki her zaman öyle olcak diye bir kural yok da Alex'e teknik direktör olarak bel bağlamamak lazım onu diyorum sadece. İstatistikler ortada :P yoksa Alex efsane bi teknik direktör de olabilir ama onu sağlayacak disiplin yeteneğini falan göremiyorum ben onda. Mülayim adam Alex :)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...