Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

wow lost 600k subscribers

forçen

Öne çıkan mesajlar

arada düşünüyorum açtırsam ne olur diye, bir anda ogrimmarda boş boş zıpladığım aklıma geliyor.

alt kasarım lan diyorum, lvl 60 olup hellfire'a geçtiğim veya 70'de northrendde karga avladığım aklıma geliyor o da midemi kaldırıyor tekrar.

diyorum var olanlarla para kazanırım ah'ta falan uğraşırım.

e zaten var 150k para hali hazırda. mezara mı götüreceğim.

ya fishing gibi bişey getirseler insanları oyalayacak, veya archeology gibi bir şeyler daha. gider açtırırım hesabı.

ama gidip dungeonlarda uğraşmak istemiyorum artık yetti.
Sosyal ağlarda paylaş

Gangren, bu şiddeti ben de anlayamadım ki Bone'la paralel düşünüyoruz...
Oyunun end game'inin instanced pvp-pve olması bir sürü şey ekleyebilecekleri anlamına gelmiyor, hadi housing konusunda haklı olsunlar...
Wow sosyal bir oyun olmamaya başladı gitgide...Ben bunu biraz questing sistemine bağlıyorum, biraz da instanced tek tuşla herşeyi halletme olayına...Katılırsın katılmazsın....
Level 15 bir karakterle sadece Orgrimmar'da oturarak, karakterimle fiziksel olarak hiçbir yere kıpırdamayarak, haritayı bile bilmeyerek, kimseyle tek kelime konuşmadan max level'a ulaşabiliyorsam, pvp yapabiliyorsam, oyunun sosyal anlamında bazı eksiklikleri vardır....
Herkesin Orgrimmar'da toplaşmasından kastettiğin buysa bilemiyorum...
Diyorsan ki quest yap dünyayı gez, o zaman yine itiraz çok fazla solo olmasıdır...Yine kimseyle konuşmama grup yapmama gerek yok quest yaparken, bana zevk vermiyor açıkçası...
Dedim gibi şahsi fikrim, questing sisteminin çok solo bazlı olması, ve bu herşeyi tek tuşla halletme bence oyunu kolaylaştırmak ve hızlandırmak adına sosyalleşmesine engel oluyor...
End-game tecrübem çok fazla yok...Ancak content 3-4 yeni dungeon 5 yeni loot'un dışına çıkamaması oyunun bu sistemi yüzünden...Wow'u 10 milyon insan oynuyor olabilir, ama her oynadığımda bana massively online game'den çok co-op oyun havası veriyor, gerek arenası olsun, gerek dungeon'ları olsun...
Değişik content'ler eklenemez mi?...Çok güzel eklenir...
Mesela Daoc'un ilk zamanları quest vs yoktu oyunda (1-2 tane önemli şey dışında), bu da insanları level atlayıp mob kesmek için bile grup olmaya birbirleriyle grup yapmaya zorluyordu, ve yine insanlar şehirlerde toplanırdı, gruplar ayarlanırdı, gerekirse tın tın tın mob'un olduğu yere kadar giderdin, yolda aggrolarla uğraşırdın vs...Ama işte online havası veriyordu bu...Tak diye haritada nerede olduğunu bilmediğin bir instance'a gidip, tek kelime etmeden geçirmiyordun oyunu...
Haritanın en ucube köşelerinde yaratık avlıyordun, daha doğrusu hangisi en çok level verir grupla diye uğraşıyordun, hep daha zoru başarabilmek için...
Mesela bir örnekti bu, Wow'da niye böyle yok anlamında söylemedim, zaten imkansız bu sistmiyle de, oyunun bence çok fazla solo olmasını eleştiriyorum...
Hadi diyelim leveling vs önemli değil, önemli olan end-game...
Yine birçok şey eklenebilir..PvP tamamen eşantiyon mesela bu oyunda, ama onu da kabul ediyoruz hitap ettiği kitle farklı...Ama yine de şöyle pvp potansiyeli olan bir oyunun tamamen pvp kısmının hiçe atılmasını anlayamıyorum...Bana şu an pvp ile pve serverları arasında çok ciddi bir fark olduğunu söyleyebilir mi kimse...Bilmiyorum belki vardır...Bone'un dediği gibi siege'ler olur kuşatmalar olur vs ama yok, neden çünkü ödül koyuyorsun PvP'ye ve insanları instanced'a zorluyorsun...Her seferinde WG, Alterac vs türü BG'ye gidirp çıkmak size zevk veriyor mu bilmem ama bana kesinlikle vermiyor...Nerede o World PVP'deki thrill...Kaldı ki oyunda loot yok, ama sen yine de öldürüyorsun bu olguyu...
Mesela Daoc'taki Darkness Falls gibi (pvp'de hangi taraf üstünse onun erişebileceği pve dungeon), tarzı şeyler yapılabilir, hani bunlar örnektir, neler yapılamaz ki....
Ama yok, her defasında yeni bir dungeon, güzel görünümlü 2-3 boss, 1-2 mount vs...Bu mudur oyunun zenginliği....Bence değil...
Ama dediğim gibi, oyunun top-end level'i bu dediklerimden çok farklı da olabilir, pek sanmıyorum gerçi...
Sosyal ağlarda paylaş

Sotto çok güzel yazmış. Tek clickle instance, her yere uçmak oyunun sosyalliğini oldukça azalttı.
Housing konusuna gelince. Bliz swg de ki housinglerin açtığı sorunlardan korktuğunu zannediyorum.
Ama bu sorunlara da housing için özel zone ile çözülebileceğine inanıyorum. Her guildin bir zone u olsa, bu zonelara guild dışı giriş günün belirli saatlerinde olabilse (vulnerable) bu saatler içinde guild binalarını korusak. Bütün oyun hayatı sw+raid mekanında geçmeye başladı. Uçmaya bile gerek yok raid summonla direk dungeon önündesin. Para kasmaya gerek yok, guildrepair guild flask herşeye yetiyor.
Bliz rakibi olmadığı için rahat. Bunu iyi bildiği için de uğraşmıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Anlaşılmayan nokta şu, istediğiniz gibi eleştirin, ben de eleştiriyorum zaten ama, somut - mantıklı - WoW'a uygun şeylerle gelin..

Bone said:

ama mesela kaç expansiondur bir deniz savaşı getiremediler (ki warcraft 2 ve 3'ün önemli bir öğesidir)
oyuncular için housing sistemi koyamadılar
kale savaşları gibi şeyler halen yok (gönül ister ki ironforge'a gidip biraz yağmalayıp geri dönelim)
classları birbirinin aynısı yapmakla uğraştıkları için hero classlar getiremediler.

bunlarla değil.
Sosyal ağlarda paylaş

bütün ocak başlarına mıçtınız bitirdiniz bi housing kaldı,fena fikir değilde anca yeni maple olur mesela uğraşlar,büyük bir harita getirecek oyuncular ağaç kesecek maden kazacak birbirini yiyecek o haritaya girdiğin anda pvp açılacak,öldüğünde gear item gidecek al sana raide dungeona alternatif lan süper fikir bence

sonra haraca bağlıcan haritada guildce kapışılacak mekanlar olacak,kuşla uçmak yasak atlar %50 hızı geçemeyecek,mob olmayacak acık pazar alanları olacak uo+ragnarok karışımı birazda df,mo kattınmı 10 sene oynarım aga :D
Sosyal ağlarda paylaş

Absolut said:

WoWda housing manasız olur adım atacak yer kalmaz bütün alanlar dolar. AOdaki gibi bi housing ise anlamsız yani teleportla eve gidiyorsun ve evin buyuk bi banka olmak dışında işlevi olmuyor.

abi bir tane dağ yaparsın, kapıya instance gate koyarsın, içinde guildlere özel evler olur vs. naxramas sanki o döt kadar ufak uçan şeyin içinde mi tamamı. tüm barrensi imara açsın millet deniz manzaralı ev için ratchette kan döksün demiyorum ben şahsen.
Sosyal ağlarda paylaş

yeni content gelse , allylar dungeon olarak orgrimmar saldırısı ve ironforge savunması , hordelar da tam karşılığını bulsa.. PVE savaşlarında çıkan "add"ler rakip takım oyuncuları olsa , orda büyük kumandanlar ve endboss olarak da rakip "ırk"ın büyük lideri olsa.. haftalık/aylık skor tabelasına göre dünya üzerinde değişimler , zoneların sahipliğinde değişmeler olsa , biz bir kez daha warcraft dünyasının "dış mihraklar" dışındaki savaşına ortak olsak

al sana content , al sana 20 milyon + subscriber daha. humanlar da orclar da aynı hedef için uğraşmaktan kendilerine zaman ayıramıyor yahu
Sosyal ağlarda paylaş

Herkez okadar caresizki... Millet wow a ilk basladigi gunlerdeki heycani adrenali ariyor. 2005,2006 yilindaki taren mill savaslarini 3 gun suren Alterac Valleyleri...
Ozamanlardaki bu heycan oyle bir etki biraktiki uzerimizde wow baymasina ragmen hala birakamiyoruz. Veya birakip geri basliyoruz. Bende ayniyim.Lan diyorum tekrar basliyim ya belki bi heyecan bulurum. Basliorm, hersey ayni, herkezin ustundeki itemlar ayni..Off diyorum ya resmen vakit kaybi. 3 ay sonra gene, lan baslasammi vs derken bu bakmisim oyundayim. Sebep ne? O muhtesem gunlerdeki ortamin %1 ini bulabilme umudu.Adamlar nasi bi etki biraktiysa uzerimizde.
Ama kotu haber beyler. O gunler hic gelmiycek ve biz o heycani birdaha yasayamicaz. Cunku hersey kesfedildi,yas ilerledi, vs...
Sosyal ağlarda paylaş

Millet yazmış housing de housing babacım bunu 5 sene öncede yazıyordunuz hala yazıyorsunuz baymadınızmı? Yok gemi savaşı o nedir abi allahını seversen ne oyunu bu korsancılıkmı. Adamlar onuda yapsa bu sefer diceksiniz catapultlarla savaşalım arada event olsun yarışalım yani konu oraya gidicek resmen. Yok lfg sistemi gelmiş millet asosyal olmuş zıplarken lvl alıyoruz. Burda grup bulamıyorum, beni gruba almıyorlar abi diyenleride hatırlıyoruz.

Evet bu yapılan yenilikler oyunu her konuda basitleştirdi fakat bunu adamlar keyfi yapmadılar. Oyuncular istedi adamlar ekledi. Kusura bakmayın ama %5lik kısım bunu istemiyor diye %95lık kısım göz ardı edilemiyor.

Bana sorarsanız blizzardın yaptığı en aptalca şey outdoor pvpyi öldürmesi. Cidden eskiden TM-SS savaşları filan süper olurdu ama gerizekalılar gidip bu olayı bitirdiler. Ben hala karşıyım pvp için illede bir bg tarzı birşey olmasına. Ha burdan insanlar diyebilir kardeş sen outdoor pvp istiyorsan git yap valla adam bulabilirsen yapalım.

Birde bu oyunun artık sıkması gayet normal. 6 koca sene olmuş. Yani yeter artık bu kadar daha fazlasını bekleme çabası niye =) Örneğin benim gibi gidip tbc char kasıp full pvp set giydirip arena/pvp yapabilirsiniz. Bu tarzda oynayan da epey insan var.

Bu arada foşizle senin ağlaman da ayrı bir komedi. Herkesin üstünde aynı item var. Ahahaha sen benden çok mu para veriyorsun da sende farklı item olucak keko :P Ha çok farklılık istiyorsan sen LK HC atıyla gez ben al'ar la kimin umrunda?
Sosyal ağlarda paylaş

2005 ten bu yana oynuyordum. Hardcore denilen düzeyde oynadım hep. Sanki işe gider gibi Raid 'e gittim. Eve ekmek götürür gibi raid e hazırlık yaptım. Arkadaşlarımdan , sevdiklerimden ayrıldım WoW uğruna. Hastalıksa , hastayım evet... Ama son Cataclysm de kandıramadı beni Blizzard. Yeter artık hep aynı bosslar , hep aynı combatlar / taktikler vs.. Hani PvE 'den sıkılıp , PvP yapayım desen bir o kadarda PvP için item kasman lazım. Onuda kastım. Ama gene aynı Blizzard saçmalığı. Her dönem 1-2 class hükmediyor oyuna , diğer classlar figuran rolünde. Bıraktım abi oyunu. Arkadaşlarımda bıraktı.

Level 60 zamanı oynadık biz asıl WoW 'u. Sonrası sadece alışkanlıktan gelen devam zorunluluğu gibiydi.Ha WoW bitermi ? Bitmez , çünkü rakip yok. Rakipte olacak oyun ÇIKMAZ.Her sene bir oyun çıkıyor , hepsi patlıyor 3 ay içinde.Bunlar sadece benim şahsi görüşüm , lütfen saldırmasın kimse , cevap yazmıcam çünkü :D
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...