Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

12 Ways Consoles Are Hurting PC Gaming

Sam

Öne çıkan mesajlar

Loxias said:

Call of Duty: Black Ops

XBOX - 12.12m
PS3 - 9.74m
PC - 1.08m

alışmaya başlasanız iyi olur gibi

bu mesaja quote çeken arkadaşlara bikaç şey söylemek istiyorum :

konsol karşıtı bi adam degilim , çok uzun zamandır crossplatform sonsuz sayıda oyun oynadım. pc'den asla vazgeçemem ama bu demek değildirki konsol oyunlarından zevk almadım. misal shadow of the colossus , gt serisi.şu sıralarda sadece heavy rain oynayabilmek icin ps3 kiralamayı aklımdan geçiriyorum :)) . ama bu topic itibariyle birçok arkadaş "gaming experience" adı altında pc vs console savaşı çıkarmış. bu arkadaşların örnek gösterdiği oyunlar god of war serisi olunca biraz komik kaçıyor fikrimce.

neyse , Loxias arkadasımızın verdigi ornekte Cod Black ops satış rakamlarında xbox rakamları pc'nin tam 12 katı. analiz edelimmi ? edelim ... peki madem olayı analiz ediceksek , Pro gözden bakıcaz.

olaki gamepad ile mouse u karşılaştırıcak noobluktaysanız lutfen okumayı burda kesin. devamı 1337 information içeriyor.

Bugün e-sport adı altında geçen oyunlar ve buyuk turnuvalarının pc de yapılmasının sanırsak bir sebebi vardır,yoksa bugün en buyuk turnuvaların duzenlendigi yerlerde 1 milyon pc oyuncusu icinden insanlar varken 12milyonluk xbox insanları boy gösteremiyor , nedir bunun başlıca sebebi[allah aşkına sakın mlg'de halo oynayan çocukları örnek göstermeyin :D:D] ? cidden mouse olabilir. çünkü competitive levelda fps lerde bir oyuncuyu digerinden ayıran en buyuk ozellik el-göz koordinasyonu a.k.a "aim"'dir , consoledada oynamış biri olarak , clanbase'de uzun süre ladderda (cod4) mucadele etmiş biri olarak diyecegim sudurki insan reflex'ini mouse gamepadden cok daha üstün yakalıyor. map awareness , ses dinlemek , nereden hangi açıyla atılan nade'in nereye dusecegini bilmek(cs'ciler kulak asmasın bu dedigime :D:D) , takım çalışması , antreman vb özellikler de el göz koordinasyonundan sonra gelen özellikler.

zaman içerisinde fpslerin değişimini gözlemlemek icin tek yapmamız gerekense counter-strike ile cod4 ü karşılaştırmak. cs hakkında cok sey solemeye gerek yok , siz zaten illaki bilirsiniz :) cs , doğuştan competitive bir oyunda zaten , bunu tasarlayanlarin bu amaçla tasarladıklarını hala oynanmasındaki başarıda görebiliyorsunuz.

simdi cs den yıllar sonra cıkan birde cod4 var. cod4 cıktıgında oynuyormuydunuz bilmiyorum ama ben size olan biteni özet geçeyim , leş ötesi bir multiplayer deneyimiydi çogumuz icin , gerek wallhack gibi uav si olsun , gerek airstrike gerek heli herseyiyle competitive olayını öldürmüştü , perklerden zaten bahsetmeyecegim , juggnaught la ortalıkta depar atanlarmı , eaves droplar milleti bıçaklayanlarmı , bunların en en kötüsü , 0 yetenek veletlerin tek click ile granade launcher prim yaptıkları dönem dostlar. oyun çaresiz. tasarlayanlar belliki oyuncu degil. o dönem dedikki bu oyun imkansız oynanmaz pro olarak.

sonra bi adam cıktı activisionın yapmış olması gerekeni yaptı ,oyunu olması gerektigi hale getirdi isminede Promod dedi. bütün perkleri sildi bu herif stopping power ile bandolier dısında , butun noob silahları kaldırdı , 1 ay içinde cs yi bırakıp gelen 100lerce insanı izliyorduk sırayla , activisionın yapamadıgını bir adam yaptı , şu anda clanbase avrupa liginde cod4 de 6.879 takım kayıtlıdır.

sonuç ? ne yazık ki , konsol kitlesi oyunları kalitesizleştirdi [üzerinize alınmayın genel konuşuyorum] , artık oyun tasarlayan herifler oyunlara "product" sıfatını yakıştırdı...

dostum sizi bilmem ama ben oyunlara "sanat" sıfatının yakıştırıldığı zamandan kalmayım...

iyi sabahlar.
Sosyal ağlarda paylaş

bi gamepad tabiki mouse değil bunu zaten tartışan yok ki.

fakat hep yok turnuvamış clan maçıymış gibi şeylerden bahsediosunuz karşılaştırmalarda

fpsyi illa pro olarak mı oynamak gerekiyor ben onu anlamıyorum işte.

bu konuda da bir sürü var böyle mesaj ve lathın diğer knouda böyle bi mesajı var misal

LathspeLL said:

Oyuncu olarak yeteneklerini kısarsan, basit bir oyuncuya dönüştürürsen kendini tabi gamepad'le oynanır.

gamepad ile fps oynarkende pcde de mouse ile oynarkende hiç öyle bir takıntım olmadı

bu tarz clan maçıymış iyi oynamakmış tarzı şeyleride bf42 ile gömdüm.

bizi ayıran noktada bu zaten.ben mükemmel refleks mükemmel aim aramıyorum.

ki her pcde fps oynayan adamda böyle değil.olaya hep profesyonel maçlar clan maçları süper oyunculuk kusursuz oyuncu.

mükemmel k/d oranı.gibi şeyler üzerinden bakıosunuz.

evet ben konsolda bf43 oynarken dogfight sırasında uçaktan atlayıp yere yaklasırken tankı roket ile patlatabiliosam demek ki gamepad o kadarda kötü deilmiş.

böyle bir oyuncu iseniz tabi mousela oynayın abi.kılan maçı turnuva filan kovalıyosanız
Sosyal ağlarda paylaş

Zor kontrol zor, Uncharted 2 oynuyorum, kanser olucam adama nişan alıcam diye. Ama istatistiğe bakarsak 100 Headshot trophy'si aldım mesela.

Bu arada Red Dead'e bakmadım henüz fullhd'de, o kadar kötümü ya? Ben Uncharted 2'yi gördükten sonra bütün suçu developer'larda ararım, böyle muhteşem grafik görmedim ben hiçbir oyunda. Onlar yapabiliyorsa resmen developer'ların mallığı. Özellikle Rockstar'a yakıştıramadım 570p'yi.
Sosyal ağlarda paylaş

Kanuni said:

muhtesem pc oyun kulturune zarar veren konsoldan baska seyler aklima geldi tuvalette :P

1- flash oyunlar
2- java oyunlar
3- smart phone oyunlari (iphone-android vs)
4- facebook oyunlari
5- browser oyunlari
6- tavla satranc saklanbac :)

en iyi örneği zynga herhalde, en son şirketin değeri 9 milyar$ mı neydi. ea'i fln geçti hep
Sosyal ağlarda paylaş

1- flash oyunlar
2- java oyunlar
3- smart phone oyunlari (iphone-android vs)
4- facebook oyunlari
5- browser oyunlari
6- INTERNET

listemi su sekilde duzenliyorum ben , gaming sektorunun (konsol pc dahil) en basiti vererek milleti eglendirme yoluna girmesinin en bas nedeni internet sonrasinda oyunlarin her an oynanabilir olmasi olmustur.

heleki internet ile herseyin erisilebilir hale gelmesi ana guzellikmidir sorunlarin basimidir tartisilir, ancak yolda giderken basit oyun oyna (cep telefonu vs), okulda iken ac interneti browserdan oyna veya flash oyna, isdeyken facebookdan oyun oyna, tuvalette bile eglendiren oyun oyna, hal boyle oyunca genel oyun kulturu cok degisti, degisen bu oyun kulturunun etkiside daha basite indirgenmis casual ve eglendirici oyunlar, millet egleniyor valla bu yeni nesil dediginiz oyunlarla, eglenemeyen dusunsun.

milyon dolarlar harcayi su begenmedigimiz oyunlari yapan insanlarin bizlerden daha sig dusundugunu dusunmek kadar buyuk hata yok, o sirketlerin basindakiler veya oyundahileri saniyormusunuz ki bizim kadar oyunlardan anlamiyorlar, o kadar yatirimi yaparken geneli dusunuyorlar, oyunlardan yeni neslin ne bekledigine bakiyorlar ona gore yapiyorlar, bu derece gelismis bir sektorde adam istese kimsenin oynayamayacagi zorlukte karisiklikta oyun da yapar nedir yani ?

ama mesele sonrasinda sag kalirmi, 3-5 kisinin gonlu olsun diye batsinmi..
Sosyal ağlarda paylaş

aquila said:
lan iyi ki oyun oynamiyorum, ne cok derdiniz varmis.

uzaktan oyuncu olmak en iyisi, oyun cikiyor indiriyorum, begenirsem oynuyorum, begenmezsem siliyorum.
eskisi gibi olmazsa olmaz bisi degil artik oyun icin benim
kafam rahat...

kotik motik napmis ilgilendirmiyor beni o yuzden. hem soylenenlerin aksine hem pc'ye hem konsollara gayet guzel oyunlar cikiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

LathspeLL said:

Zor kontrol zor, Uncharted 2 oynuyorum, kanser olucam adama nişan alıcam diye. Ama istatistiğe bakarsak 100 Headshot trophy'si aldım mesela.

Bu arada Red Dead'e bakmadım henüz fullhd'de, o kadar kötümü ya? Ben Uncharted 2'yi gördükten sonra bütün suçu developer'larda ararım, böyle muhteşem grafik görmedim ben hiçbir oyunda. Onlar yapabiliyorsa resmen developer'ların mallığı. Özellikle Rockstar'a yakıştıramadım 570p'yi.

abi sana şöyle diyim.konsolda en rahat oynadıgım oyun uncharted herhalde.bu kadar kolay nişan aldıgım bi oyun daha görmedim

oynarken resmen artık olayı şova döküodum.bide severek oynayınca
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...