Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

God did not create the universe

Laorx

Öne çıkan mesajlar

nileppezdel said:

Ayrıca ateizm Tanrı kavramından sonra ortaya çıkmış olsa ne yazar? Tanrı kavramı yok diyen yok ki, Tanrı yok diyen var. Yani gereksiz bir argüman, Tanrı'nın varlığıyla alakalı tartışmada hiçbir fonskiyonu yok

oh, sunu yazicaktim cok useniyodum. rahatladim.
Sosyal ağlarda paylaş

nileppezdel said:

Bak çok basitçe anlatıyorum:

2 mağara adamı oturuyor. Konuşuyorlar yıldızları seyrederken:

-Oğlum lan bence bu kadar şey kendinden olmamıştır, kocaman bi adam vardır o yaratmıştır
-Ya bi git ya lol

Bak 2. konuşan ilk ateist oluyor işte. Diğeri o lafı edene kadar ateist ismi yoktur onun ama sonuçta mantığı aynıdır. Her şeyin her zaman var olduğunu ve bir güç tarafından yaratılmadığını düşünüyor, buna devam ediyor. Öteki Tanrı kavramını çıkartınca ateiste dönüşmüyor aslında adam, ismi koyuluyor sadece

Ayrıca ateizm Tanrı kavramından sonra ortaya çıkmış olsa ne yazar? Tanrı kavramı yok diyen yok ki, Tanrı yok diyen var. Yani gereksiz bir argüman, Tanrı'nın varlığıyla alakalı tartışmada hiçbir fonskiyonu yok

2. konuşan ilk ateistse ilk konuşan da ilk Tanrı(=yaratıcı) kavramını atan adam işte. Tanrı kavramı her dinde illa Allah kabul edilecek diye bişey yok diğer dinlerde biçok Tanrı var mesela. Bu örnekte ilk konuşan da Tanrı kavramı yaratmış.

Kendi örneğinde bile ateizm cevap veren pozisyonda. Düşünce gelişiminde hiçbir zaman ilk aşamada "x yok" diye başlamaz gelişim. Önce birileri "x var" der. Sonra "x yok" denir. Bu din bile değil basit bir mantık. O yüzden ateizm dinlere tepki olarak doğmuştur ve kavramsal olarak Tanrı kavramına muhtaçtır bunu kabul etmemek büyük bir mantık hatası.

Bunu uzun uzun anlatmamın nedeni Tanrı varlığını tartışmak kadar gereksiz ve aptalca bir iş değil, birilerinin hala 2010'daki eski lafları anlamayıp gündeme getirmesi. Herkes anlayana kadar tekrar etmek gerekiyor sanırım.
Sosyal ağlarda paylaş

Şu "ateizm olması için dinin olması lazım" falan geyikleri dünyanın en BANAL geyiğidir, mantıksızlığında neferidir ayrıca.

Ne alakası var arkadaşım. Ya aklım almıyor nasıl böyle bir mantık yürütüyorsunuz, böyle bir sonuca bağlıyorsunuz.

Ateizm tanrının olmadığına inananın ismidir. Böyle bir isim alması inancın varlığından olmuş o yüzden başına A harfi almış isim. Ama bu sadece bir isim. Tanrı ve Din olayını hiç duymamış biride otomatikman ya ateisttir yada agnostiktir. "din var diye öyleler" çıkarımı komik. O sadece isim.
Sosyal ağlarda paylaş

-007- said:

Bunu uzun uzun anlatmamın nedeni Tanrı varlığını tartışmak kadar gereksiz ve aptalca bir iş değil, birilerinin hala 2010'daki eski lafları anlamayıp gündeme getirmesi. Herkes anlayana kadar tekrar etmek gerekiyor sanırım.

Cuce said:

abi ateizim kavramı bügünün türkiyesindemi keşfedildi?

Tutup da büyük okyanusun hiç duyulmamış absürt dinlerinden bahsetmiyorum demek istemiştim. O kadar istisnai teorik yaklaşmak gereksiz yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:

tutup büyük okyajuusun hgiç duyulmamış dinleri seninkinden cok daha eski. usrturuplku konuş.

700 yıllık mevzuyu en kıdemli din ilan eden bebeler sizi

Eskilik açısından bakacaksan İslam inancına göre Allah dininin Hz. Adem'le başladığını ifade eder.

LathspeLL said:

Ateizm tanrının olmadığına inananın ismidir. Böyle bir isim alması inancın varlığından olmuş o yüzden başına A harfi almış isim. Ama bu sadece bir isim. Tanrı ve Din olayını hiç duymamış biride otomatikman ya ateisttir yada agnostiktir. "din var diye öyleler" çıkarımı komik. O sadece isim.

-007- said:

Tanrı kavramını bilmeyen bir toplumla o kavramı bilip ona itiraz edenler arasında fark vardır. İlk toplum bir taraf değildir, o alana daha girmemiştir. Diğer toplumsa kabul ederek ya da etmeyerek bir taraf haline gelmiştir. İki taraftan da olmamayı seçmek de bir bakıma taraf olacağından (kavramı bilerek yapılan bir seçim olacağından) bugünün inançsızlığı da Tanrı kavramı temel alınarak yapılmış bir seçimdir. Bu yüzden Tanrı kavramı olmasaydı bu seçimlerin hiçbiri (ateizm, agnostizm, dinler) olmazdı.
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:

hadi canım, yanı ondan öncekilerin hepsini bozulsunlarda islama temel olsunlar diye yollamış yanı.

İslam'ı değerlendirirken diğer dinlerin bozulması mantıksız geliyorsa Şeytan kavramı neden var peki?

xunn said:

Her tanrı herşey yarattıgını ifade ediyor zaten, öf trolleniyoruz kaçıp gidelim buradan.

çok tanrılı dinleri sildi adam bilgi bankasından. Her mesajında ağır saçmalıyosun bak.
Sosyal ağlarda paylaş

e sacma işte olması.

ha bide kac bin yıldı adem? 7 miudi 8 miydi? hindusim 50000 yıla gidiyoda ondan diyorum. bir sürü şamanist animalist ruhcu anlayışta o kadar eski.

demekki islam tırtmış.din tartışılırken islamı standart almamış cok yanlış. cok daha köklü dinler var.
Sosyal ağlarda paylaş

xunn said:

Cuce said:

kabaca lokide sifte ölüyo, loki geri döndüğünde sifin bedenine benzer bi bedenle geliyoki thor dahada suclu hissetsin

AHAHAHAHA ÇOK ÇİRKİN BE.

adamın karkateri var, "size muhtac değilim ama bana tapının diey yarattım" diyicek ahli yokya
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...