Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

God did not create the universe

Laorx

Öne çıkan mesajlar

nileppezdel said:

Dinozorları da yerin altına inancımızı sınamak için koymuş

neden olmasın, petrol biçok kişinin iradesini sınamıyo mu :P

nileppezdel said:

Ee şeytan kavramı sadece İslam'da mı var?

Değerlendirilen şey diğer dinler değil yalnız.

Cuce said:

ha bide kac bin yıldı adem? 7 miudi 8 miydi? hindusim 50000 yıla gidiyoda ondan diyorum. bir sürü şamanist animalist ruhcu anlayışta o kadar eski.

öyle bişey ilk defa senden duyuyorum. Her dinin biçok iddiası var. İslam'ı değerlendirirken Şamanizmin hinduizmin iddialarını temel alma gereğimizin sebebi ne?
Sosyal ağlarda paylaş

-007- said:

Cuce said:

ha bide kac bin yıldı adem? 7 miudi 8 miydi? hindusim 50000 yıla gidiyoda ondan diyorum. bir sürü şamanist animalist ruhcu anlayışta o kadar eski.

öyle bişey ilk defa senden duyuyorum. Her dinin biçok iddiası var. İslam'ı değerlendirirken Şamanizmin hinduizmin iddialarını temel alma gereğimizin sebebi ne?

e araştır gt başkalarındanda duy o zaman.
islamı değilki dinin değerlendiriyoruz. islam dediğin din tarihinin ufacık tefeci bi kısmı, din tartışılırken ciddiye bile alınmasa olur.
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:

e araştır gt başkalarındanda duy o zaman.
islamı değilki dinin değerlendiriyoruz. islam dediğin din tarihinin ufacık tefeci bi kısmı, din tartışılırken ciddiye bile alınmasa olur.

diğer dinlerin iddialarını temel alarak onlara "köklü" demek sakat bi bakış açısı. İnsanlık tarihinin eskiliği hakkında bilimsel bilgiyi iddialara bakarak ölçemezsin bu bir.

İkincisi dinleri köklü olmaları açısından değerlendireceksen bunu diğer dinlerin sakat iddialarıyla yapamazsın bilimsel olarak değerlendirmen gerekir, o da bir üstteki maddeye çıkar. Yani fail mesaj atmışsın.

İslam'ın insanlık tarihindeki niteliğini yıl niceliğiyle ölçmeye kalkacak hatta bu saçmalıkla İslam'a hakaret edecek kadar bi fail ve terbiyesizlik daha yapmışsın. Nicelikle nitelik farklı şeyler, inanmıyosanız hakaret etme özgürlüğünüz olduğu anlamına gelmez.
Sosyal ağlarda paylaş

idaalara bakarak sölemiyorum.
araştırma yapılıyo, yazılarla cizilerle hindusimin geçmişi 6 bin yıl öncesien dayanıyo.
hindu kuranında yazıyo diyip gelmedim yanı.

din tartışmasında islam böle böle demek, arkelojide yerdeki tozu silip "buranın altında antik şehir yokmuş abi" demeye benzer.
Sosyal ağlarda paylaş

-007- said:

İkincisi dinleri köklü olmaları açısından değerlendireceksen bunu diğer dinlerin sakat iddialarıyla yapamazsın bilimsel olarak değerlendirmen gerekir, o da bir üstteki maddeye çıkar. Yani fail mesaj atmışsın.

İslam'ın insanlık tarihindeki niteliğini yıl niceliğiyle ölçmeye kalkacak hatta bu saçmalıkla İslam'a hakaret edecek kadar bi fail ve terbiyesizlik daha yapmışsın. Nicelikle nitelik farklı şeyler, inanmıyosanız hakaret etme özgürlüğünüz olduğu anlamına gelmez.

VAAAAY! demekki edepsizlik yaptım ha, sen değlimiydin az önce "büyük oknayusn dinleirnde baane" diyen, ordaki saygısızlığa ne oldu? ben gayet net bir skalaya dinlri dizip bir değer verdim. sen bi yerinden kendi kişisel fikirlerinle değerlendirdin.

benimkisi saygısızlık değil olsa olsa matematik olur.
Seninkisi ise saygısızlığın kücük görmenin, kendini bişey sanmanın daniskası olur.
Sosyal ağlarda paylaş

said:

Ahahah merkez din olarak adam islam'ı aldıgı için, diger dinlere gelince iddaa oluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

-007- said:

nileppezdel said:

E sonradan gelmiş tabi kendisininkine gelinsin diye öncekilere bok atacak ahahaha bu mu argümanın?

Aksine öncekiler doğrulanıyor bok atılmıyor. Bok atılan toplumların yaptıkları.

Öncekier değiştirildi diye bok atıyor işte. Direk yok saymaktan daha mantıklı bir hamle sonuçta

Kaldı ki Papa da "Muhammed peygamber değildi, insanları hak yolu olan Hristiyanlık'tan çıkartmak için şeytanın kullandığı bir kuklaydı" diyebilir hani. Madem şeytanın dinleri dğeiştirmesi vs. gibi etkiler var, bu da olabilir. Şeytan'ı kullanarak savunmayın dininizi yahu
Sosyal ağlarda paylaş

xunn said:

Ahahah merkez din olarak adam islam'ı aldıgı için, diger dinlere gelince iddaa oluyor.

Bak anlamamışsın sen şurayı baya bi oku.

-007- said:

diğer dinlerin iddialarını temel alarak onlara "köklü" demek sakat bi bakış açısı. İnsanlık tarihinin eskiliği hakkında bilimsel bilgiyi iddialara bakarak ölçemezsin bu bir.

Cuce said:

araştırma yapılıyo, yazılarla cizilerle hindusimin geçmişi 6 bin yıl öncesien dayanıyo.

din tartışmasında islam böle böle demek, arkelojide yerdeki tozu silip "buranın altında antik şehir yokmuş abi" demeye benzer.

Konu din tartışması değil bir elemanın kişisel olarak bana geçen sene din tartışmasında attığım İslam'la ilgili bir cümleyle bok atması. Benim yaptığım da o cümlenin anlamını açıklamak, varlık kanıtlamak değil.
Sosyal ağlarda paylaş

said:

Helaaaal, önce eski dinlere çemkir, sonra alın.
Sosyal ağlarda paylaş

xunn said:

Helaaaal, önce eski dinlere çemkir, sonra alın.

eski dinlere çemkirmek değil o, adam "bazı dinlerde tanrı yok" dediği için anlattıklarımın o dinlerle alakalı olmadığını söyledim yazdığı gibi anlayamıyorsun sen yazılanları.

Cuce said:

VAAAAY! demekki edepsizlik yaptım ha, sen değlimiydin az önce "büyük oknayusn dinleirnde baane" diyen, ordaki saygısızlığa ne oldu? ben gayet net bir skalaya dinlri dizip bir değer verdim. sen bi yerinden kendi kişisel fikirlerinle değerlendirdin.

benimkisi saygısızlık değil olsa olsa matematik olur.
Seninkisi ise saygısızlığın kücük görmenin, kendini bişey sanmanın daniskası olur.

İslam tırt gibi seviyesiz bi laf etmek terbiyesizlikten başka bir şey değil kusura bakma. Okyanusun ortasındaki diğer dinler konumuz değil demek o dinleri ezmek ya da saygısızlık yapmak manasına gelmiyor lafı gereksiz çarpıtmaya çalışmışsın.

Dinleri dizme skalan bilimsel değil. O dinlerin iddialarıyla hareket ettiğin için saçma. O yüzden o mantıkal anlam çıkartmaazsın. O zaman sokaktan geçen adam sana 100 milyon yıllık din kurdum dese onu da "matematik" diyip o skalaya sokacak kadar safça bi mantık yürütmüşsün, fail.
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:

FAİL.

Cuce said:

Laf böyle çevrilir kıvrılır işte. Her türlü fail.

Din tartışmasında hinduizm "biz eskiyiz diyolar skalaya dizdim abi" diyip "İslam 700 senelik o yüzden tırt" demek failin önde gideni, cevap bile vermemek lazım aslında.
Sosyal ağlarda paylaş

ahahalf falan cevirmeişim güzelim.

hinduler "biz 7bin yılzı"1 demiyo buldular adamlar 6 bin yıl olduğunu gösteriyo.

hop skalanya koy, hindusim eski köklü, islamdan cok dah afgazla inanı var, daha fazla kültür birikimi var edebiyat eseri var; islam inanını daha az cok cok daha genc, 1 tane edebiyat eseri var, kültür birikimi ortalam bi seviyede.

HINDUISM>islam

üzgünüm ama sen "laf cevirmek dedin diey alf ceverilmiş olmuyo
Sosyal ağlarda paylaş

nileppezdel said:

Öncekier değiştirildi diye bok atıyor işte. Direk yok saymaktan daha mantıklı bir hamle sonuçta

Kaldı ki Papa da "Muhammed peygamber değildi, insanları hak yolu olan Hristiyanlık'tan çıkartmak için şeytanın kullandığı bir kuklaydı" diyebilir hani. Madem şeytanın dinleri dğeiştirmesi vs. gibi etkiler var, bu da olabilir. Şeytan'ı kullanarak savunmayın dininizi yahu

Papa örneğinde önceki adam sonra çıkana bok atıyor yalnız. hristiyanlığın İslam'a bakışıyla İslam'ın hristiyanlığa bakışı aynı değil, o yüzden örnek olmamış tam. onlar bizi komple saymıyor, sayıp değişmiş demiyolar yani. Çünkü 700 yıllık olduğumuz için değişmediğimiz iddialı derecede ispatlı. Biz onları sayıyoruz ama.

Sonra çıkanın eskileri onaylayıp toplumların saçmalamasına bok atması gibi değil. İslam inancına göre toplumları azdıran Şeytan, dolayısıyla şeytanı kullanarak dini savunmak değil bu. İnanca göre bakış açısını açıklamak.
Sosyal ağlarda paylaş

Yoo. Değiştirildiğini ve yozlaştırıldığını söylüyo. Kesin diye bişey yok. Merak eden araştırabilir.

xunn said:

Sıkıldım ben gidiyorum yeterince yamulttuk bence bye.

http://4.bp.blogspot.com/_TfCXscIA_Gs/TEBQnoATWqI/AAAAAAAABFI/9n-ojRFYq9Y/s1600/cnr.png

bak yanında ingilizcesi de var özentiler için

nileppezdel said:

Bi de Adem'le başlıyorsa her türlü fail ki. 7000'i geçtim modern insan 200,000 sene önce ortaya çıkmış hani.

Humans, known taxonomically as Homo sapiens (Latin: "wise man" or "knowing man"),[3][4] are the only living species in the Homo genus of bipedal primates in Hominidae, the great ape family. Anatomically modern-appearing humans originated in Africa about 200,000 years ago, reaching full behavioral modernity around 50,000 years ago.[5]

Elimde başka kitaplarda anatomik olarak 100.000 küsür yazıyor o rakamlar çok net değil ayrıca anatomik olarak insan tipi olması ilk insan olduğu anlamına gelmeyebilir davranışsal gelişim de var mesela. Gelişimsel süreçte ilk "insan"ın bilimsel olarak ne zaman yaşadığını iddia etmek çok zor. İlk insan lafı tartışmaya çok açık bi laf. Ayrıca Kuran'da 7000 yıl gibi bişey yazdığına dair bilgim yok o da çok sakat bi laf söyliyim. Daha önce duymamıştım 7000 falan diye. İddia eden adam kaynak koysun sallayıp gitmesin.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...