Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

God did not create the universe

Laorx

Öne çıkan mesajlar

-007- said:

xunn said:

Ahahah merkez din olarak adam islam'ı aldıgı için, diger dinlere gelince iddaa oluyor.

Bak anlamamışsın sen şurayı baya bi oku.

-007- said:

diğer dinlerin iddialarını temel alarak onlara "köklü" demek sakat bi bakış açısı. İnsanlık tarihinin eskiliği hakkında bilimsel bilgiyi iddialara bakarak ölçemezsin bu bir.

İkincisi dinleri köklü olmaları açısından değerlendireceksen bunu diğer dinlerin sakat iddialarıyla yapamazsın bilimsel olarak değerlendirmen gerekir, o da bir üstteki maddeye çıkar. Yani fail mesaj atmışsın.

Diğer dinlerin iddiaları temel olarak alınmıyor, bilimsel veriler temel alınarak köklü deniliyor. İslam'ın 700 yıllık oluşu iddia değil gerçek, diğer bazı dinlerin bilmem kaç bin yıllık oluşuda iddia değil gerçek. Çünkü arkeolojik kazılar, yapıtlar, yazıtlar'dan öyle bir inanış olduğu bulunuyor.

İkincisi diğer dinlerin sakat iddiaları derken kendinin kini göremiyorsun çünkü islam-centric yaşamın perdeliyor görüşü. Aynı iddia senin dinin içinde geçerli, hatta iddiayı geçeli yüzyıl oluyor :):D:P gülücük.
Sosyal ağlarda paylaş

nileppezdel said:

Acaba Hindular da dinlerini savaşarak yayıp zorla kabul ettirselerdi yerel din olarak kalırlar mıydı?

Savaşmanın tek amacı din değil ki. Biz İslam'dan önceki tarihimizin başından beri savaşıyoruz.

Cuce said:

e o zaman domuz pirzola yiyemedikten sonra napıyım, kısıklı görüş acılarını, dayatma felselerini, iki yüzlü yaratıcıyı?

Kısıtlı/kısıtsızdan önce doğru/yanlış gelir. Yanlış bilgin varsa kısıtsız olsa ne yazar. İslam zorlama olmayan bir din. Araştırmak öğrenmek isteyen açar Kuran okur, bilmeden ötmez.

aquila said:

bi de en sevdigim sey bu, namaz kiliyo musun diyorum, yok, hacca gittin mi, yok, onu yaptin mi, bunu yaptin mi hicbiri yok, alkol var, o var bu var, e niye muslumansin o zaman diyince, herkesin dini kendine oluyo. yoo sartlari belli, yerine getirmiyosun, benim kadar muslumansin.

Aluriel said:

çok merak ediyorum acaba bütün gereklerini yerine getiriyor musun inandığın dinin ?

Türkiye'nin %99'u müslüman diye geçiyor kağıt üzerinde. bunun doğru olduğuna inanıyormusun cidden ? hadi yarı yarıya diyelim iyimser ihtimalle, sence bu %50 nin ne kadarlık kesimi gerçekten bütün gereklerini yerine getiriyor dinlerinin ?

islam hoşgörü dini madem neden beni convert etmeye çalışıyorlar durmaksızın ?

O benim kişisel meselem ve bunu sadece kişinin kendisi ilgilendirir. Kişinin ne kadar dindar olduğunun ölçümü insan olan biri için imkansızdır çünkü kişinin ne hissettiği, gerçek niyeti ve bir eylemi hangi amaçla neler hissederek yaptığı karşıdaki insan tarafından anlaşılamaz. Sonuçta hiçbir şey hissetmeden sırf gösteriş olsun diye ya da kötü niyetle namaz kılan hacca giden biri de olabilir bunu bilemezsin. Ayrıca İslam anlamında hangi eylemin hangi hareketin hangi düşüncenin ne kadar değerli olduğu niceliklerini biz bilmiyoruz. O yüzden diğer insanların ne kadar dindar olduğunu ölçmeye çalışmak kadar aptalca bi hareket yok diye düşnüüyorum.

Türkiye'nin %99 müslüman olup olmadığıyla ilgili fikrimi belirtttim. Tabii ki o 99'da küçük bir azınlık vardır ateist takılan. Hatta hayatının her döneminde ayrı akımlara kapılan özenti insanlar da var mesela hayatta. O insanlar da bu 99'un içinde olabilir. Ancak dediğim gibi bu küçük bir azınlık ve diğer ülkelerde de sayılmayan milyonlarca müslüman var.

Seni convert etmeye çalışan varsa ve zorlama yapıyorsa dinde zorlama olmadığını bilmeyen dininin gereklerini yerine getirmeye çalışırken hata yapan biridir ve bu onun problemi, dinin değil.

aquila said:

@007, allah olsam, seni yarattigima utanirim.

sendeki sorun cümlenin ilk yarısından kaynaklanıyor :)

defekt ordan başlayınca cümlenin 2. kısmına her sağlıksız saçmalık kombinasyonu eklenebilir yani. :)
Sosyal ağlarda paylaş

Kapsamlı bilgi diyosun da 2-3 mesaj önce dünyada müslümanlardan daha fazla hindu var deme gibi bi rezalet yazdın gördük kapsamlı din bilgini lol. Kültür bilgine gelsek "islamda 1 edebi eser var" diyebilecek adamsın ve 3. kez nitelikleri nicelikle ölçme saçmalığıyla düşünce üretiyosun. Dediğim gibi bilmeden konuşmamak hele hele tartışmaya girmemek ve hatta mümkünse bilmeden saçma sapan düşünce üretmemek lazım.

mep said:

Buradakilerin entelektüel geçmişini bilemem de, şimdiye kadar dindarlar tartışmaya kalkıştığım insanlar arasında beni şaşırtan çıkmadı pek.

Ben meme kuramı diyorum, kör saatçi diyorum adam kertenkeleyi bir vuruşta öldürürsem kaç sevap kazanırım diyor. Sonrası da gelmiyor yani
Sonuç olarak Türkiye'deki inananların çoğu default olarak inanmış doğuyor, e bu adam da karşılaştığı her argümanı kendinde olan mantığa uyarlamaya kalkıyor. Böyle bi savunma mekanizması geliştirmiş çünkü. Bişeyleri görmesi için sağlam bi travma geçirmesi lazım.
Tamamen "kuranda yazıyo olm bunlar olayı" Aziz amca çözmüş olayı zamanında.

Yoo aksine her şey Kuran'da yazıyor diye bişey yok. Bunun böyle olmadığına yakın bir laf aksine Kuran'da geçer.

Türkiye'de inanların çoğu default inanmış doğuyor diyosun da ben de aksine inanmada sorun yaşayanların ve inanmamayı seçenlerin çoğunun default olarak öyle bir ortamda doğduğunu düşünüyorum. Sebep: İnanılan ortamda büyüyen kişi Kuran hakkında ne kadar doğru olduğu tartışılacak yüzeysel bilgiye sahiptir. Kimi istisna ortamlarda bu bilgiler yanlış olabilir. Ancak inanmayan ortamda büyüyen kişi o yüzeysel bilgiye sahip ortamda büyümez ve Türkiye'de okuma yazma oranlarının düşüklüğü ve okuma yazma bilenlerin de ne kadar kitap okuduğunun ortada olması sebebiyle İslam hakkında 0 bilgi ve 2-3 yanlış önyargıyla kişi İslam'a düşman ve gerçek bilgi sahibi olmayan biri haline gelir.

Dolayısıyla okumamış araştırmamış ateistlerin cahil olmayan Müslümanlardan öğrenmesi gereken çok şey var ve bu onların bileceği iş, kimseyi ilgilendirmez!
Sosyal ağlarda paylaş

daha kendin doğru düzgün yaşamadığın gereklerini yerine getirmediğini bi dini savunuyosun bize.

mazerete gel: o benim kendi içimde olan, benim bileceğim bişey.

müslümanım ama namaz kılmıyorum
müslümanım ama rusa gidiyorum
müslüğmanım amma içkimi de içerim

uzar gider bu.
Sosyal ağlarda paylaş

nileppezdel said:

Acaba Hindular da dinlerini savaşarak yayıp zorla kabul ettirselerdi yerel din olarak kalırlar mıydı?

yerel din dediğin neredeyse bir kıta büyüklüğünde alana yayılmış 1 milyar insan ve hindistan ve haliyle hinduizmin gayet zengin bir savaş tarihi var. kendi aralarında savaşmaktan dışarıyla pek savaşamamışlar ama.
Sosyal ağlarda paylaş

Anlamadigim bi mevzu var. Kuranda namaz kilmassan icki icersen oru tutmassan musluman degilsin demiyor ki.
Kuranda tek bir sey var dinden cikartacak diyor. Serk kosmak. Tane baska tanriya inanmak.

Bu saydiginiz seylerden iki tanesi farz. Yane yapmak zorunda oldugun seyler. Yapmassan gunahi var. Okulda ders calismak yada trafikte bi tarafa donerken sinyal yakmakibi. Uymassan karsiliginda bi ceza alisn.

Ayni sekilde icki imekte gunah. Yaparsan cezalandirilirsin.

Hic biri dinden cikartmaz insani. Islamin 2 temli vardir. Allaha ve onun peygaber muhammede inanmak.

Ayria herkesin dini kendinede tek tanrili dinrin uygulanmasi gereken en onemli standarti.

bu arada not edilmeli araplar islamdan onede savasi bi toplumdu tek eksikleri birlesebilecekleri ortak bi medyum yoktu. Onu bulunca savasarak genisleter topraklarini cunku islam orda sadee bir din degil devet halinede geldi.

Dini tamamen baris ve af uzerine dayanan hristiyanlig hali seferlerinde gorduk dinin arac olarak kullanilmasini. Muevilerde yaymak istese yane dinlerii enisletmek isteseler emin olun oda savasaa olucakti
Sosyal ağlarda paylaş

Aluriel said:

daha kendin doğru düzgün yaşamadığın gereklerini yerine getirmediğini bi dini savunuyosun bize.

mazerete gel: o benim kendi içimde olan, benim bileceğim bişey.

müslümanım ama namaz kılmıyorum
müslümanım ama rusa gidiyorum
müslüğmanım amma içkimi de içerim

uzar gider bu.

Kaynak? ve bu sadece kişinin kendisini bağlar. Bir düşünceyi savunmak için illa onun gereklerini yerine getirmek zorunluluğu ne zamandır var ve bundan kime ne? Konu kişisel bazda yapılan ibadet mi İslam mı. Laf bulamayınca kişisel çamur atacak kadar inenlere yazık resmen. Adam din tartışmasında laf bulamayınca "sen ibadet etmiyorsun" diyor lol. Bi harun yahya kesilmediğiniz kalmıştı, hayır o bile bu hareketi yapmıyor lol.

Her türlü fail.

LathspeLL said:

-007- said:

İnsanlık tarihinin eskiliği hakkında bilimsel bilgiyi iddialara bakarak ölçemezsin bu bir.

Hocam sen iddialara göre çözüyorsun işte bir kitaba bakarak? Çelişmeyiniz beyefendi.

ben insanlık tarihinin eskiliğini ölçmeye çalışmıyorum öyle bi amacım ve iddiam yok.

Öyle bi amacım olsa da bilimsel yaklaşırım ve dinleri kaynak göstermem.
Sosyal ağlarda paylaş

failmiş. heh. trollface.jpg

bi önceki sayfa sordum yapıyor musun yapmıyormusun diye. cevap vermediğine göre yapmıyorsun. yada çok coolsun kaale almıyorsun. yada kıvırıyorsun laf kalabalığı yapıyorsun. al sana kaynak çok istiyorsan. zerre umurumda değil ayrıyeten ne halt ettiğin de neyse.

ben en azından müslümanım deyip üstüne hiç bir gereğini yerine getirmeyip saçma bi argümanın arkasına saklanmaya çalışmıyorum. neymiş bireyin kendi bileceği işmiş. peh peh. bi de rage açmışsın ki sorma. kendini kandır anca.

harun yahya kimdir bilmiyorum, ilgilenmiyorum da ama kişisel çamurla çok da alakası yok. kuran biliyormusun diyorlar, kıvırıyorsun. ibadetini yapıyormusun diyorlar gene kıvırıyorsun. yasaklara uyuyormusun desek gene kıvırakcaksın belli. sonra kalkıp wot yazmakla olmuyor bu işler. bi de laf öğrenmişsin aklınca her mesajın sonuna ekleyip tatmin mi oluyorsun artık ne yapıyorsan. en çok ona güldüm.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu kadar magazin izleyen köşebaşı mahalle kadınlığı gereksiz değil mi? "Din tartıştığın kişilerin kişisel hayatlarında dinlerine verdiklerine yerden sana ne" değil mi ayrıca? :) Konu İslam, x'in hayatında dinin yeri değil bence bu kadar magazin bağımlısı olmayın. :)

"Kuran biliyor musun diyorlar kıvırıyorsun" değil, aç oku geri dön defalarca ne cevap vermişim. :) Cevap vermediğim tek şey kişisel gereksiz saçmalıkların.

Dediğim gibi eğer din ya da İslam konusunda yazılanlara verecek cevabın yoksa kişisele vurmak zorunda değilsin ekstra cevap veren bonus kazanmıyor sadece komik duruma düşüp rezil oluyorsun. :)

LathspeLL said:

Diğer dinlerin iddiaları temel olarak alınmıyor, bilimsel veriler temel alınarak köklü deniliyor. İslam'ın 700 yıllık oluşu iddia değil gerçek, diğer bazı dinlerin bilmem kaç bin yıllık oluşuda iddia değil gerçek. Çünkü arkeolojik kazılar, yapıtlar, yazıtlar'dan öyle bir inanış olduğu bulunuyor.

İkincisi diğer dinlerin sakat iddiaları derken kendinin kini göremiyorsun çünkü islam-centric yaşamın perdeliyor görüşü. Aynı iddia senin dinin içinde geçerli, hatta iddiayı geçeli yüzyıl oluyor :):D:P gülücük.

Bak önce "hindular kendi dinlerinin 50000 yıllık olduğunu söyler o zaman 7000 yıllık Hz. Adem nerde?" deniyor. Bu fail

Sonra laf değişip "hinduizmi gösteren arkeolojik kazılar 6000 yıla gider" diyor ve kendi iddiasını kendi kendine çürütüyor ve bu da fail. Bu ikinci durum din temelli değil bilim temelli ve doğruluğu tartışılır. :)

"İslam merkezli hayatın görüşünü perdeliyor" falan filan demişsin de farkındaysan bilimden bahsediyorum burda. İslam temelli bi yaklaşım yok bu mesajda.

İşin en komiği biri gelir tanımadan "islam temelli hayatın" falan filan diye saçmalar, diğeri gelir "ibadet etmiyorsun ama sen" der sanki konu benim özel hayatımmış gibi lol.

Şaka gibisiniz resmen sanki 40 yıllık arkadaşım (ki 40 yıllık arkadaş bile bilmez Allah'la kul arasındakini), özel hayatımı bilip din tartışmasında laf bulamayınca kişisel konuşuyor. :) Hayır lafınız yoksa aklınıza cevap gelmiyorsa illa cevap yazacaksınız diye bi zorunluluk yok kimse sizi küçük görmez kişisel vurmak zorunda değilsiniz saçma sapan. :)
Sosyal ağlarda paylaş

"beyler az önce mağaradan geldim eve, orda bana yeni bi din haber verdiler, tanrı elçilerini yolladı, inanmayanlar yanıyormuş haberiniz olsun. din hakkında bilgi isteyen, inanmak isteyen öm atsın. inanıp inanmamak sizin elinizde, zorlama yok. tanrımız sevgi dolu bu arada. kitabımızda yakında çıkıyor, en yakın kitap evinden edinebilirsiniz." kuran'ın günümüz versiyonu, kaç kişi buna inanırdı bu zamana kadar gelmemiş olsaydı, yada gerçekten yeni bir din gelmiş olsa bana ( dinlerin ve tanrının olduğunu varsayıyoruz ), aynı hıristiyanlık vb. leri varken islam'ın gelmesi gibi, kaçınız inanırdı bana ? ). din inançlarımız falan hepsi çocukluk dönemiyle alakalı. ben bugün dine inanan birisini geçmişe gidip (zaman makinasıyla ) alsam bebekken, ona ateist inanışı benimsetsem, sizce o kişi yaşı ilerlediğinde abi bu yalan ya allah vardır bence, islam dinine inanıcam ben der miydi ? bi insanı 0-16 aralığında nasıl yetiştirirsen o şekilde yaşamaya devam eder, şüphe de etmez arkadaş. bu arada şu olayada tav oluyorum, islamiyet ve allah yoktur vardır tartışması yaparken, insanlar gidip kuran'dan alıntı yapıyor bazen... ne kadar saçma yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Dediğin %99 doğru olsa bugün İngiltere'de müslümanlığa geçiş yapan kesim olmazdı, ya da diğer ülkelerden.

Sadece çocukluk değil olay, yetişilen ortam tabii ki önemli ama belli yaştan sonra kendi iradenle tercih yapıyorsun ya da ibadet ediyorsun.

Ayrıca dinin gelişine ait kısmı abartmışsın öyle olmadı büyük dinler, öyle olsa kimse inanmazdı tabii ki.

İslamiyet ve Allah inancı tartışması yapılırken İslam bilmeyenler fikir yürütüyorsa önce İslam'ın ne olduğunu öğrenmeleri gerekir, bunun da en sağlam yollarından biri Kuran'dan alıntı yapmaktır.
Sosyal ağlarda paylaş

sen islamı bilmemekle suçluyorsun bizi peki sen ateizm hakkında ne biliyorsunda ileri geri konuşuyorsun ? gerçekten hiç oturup düşündün mü allah korkusu olmadan ? aman ya şimdi düşünmeyeyim bunları, allahın otoritesini sorgulamıyım günah olmasın diye diye at gözlüğü takmış gibi oldunuz. bu arada teşekkür ederim ama islamiyeti gayet iyi biliyorum, sakallı bıyıklı pis pis herifler tıkış tıkış camilerde ayakları birbirlerinin kafalarının dibinde, terli terli eğilip kalkıyolar sonra çeşmede elleriyle ayaklarını yıkayıp, evinde gözünden başka birşeyi gözükmeyen karılarına emir yağdırıyorlar. birde kendi dinlerinin hoşgörü dini olduğunu söyleyip, başka bir din hakkında konuşan olursa kollarını bacaklarını doğruyolar. ara sıra avrupa kentlerine bomba koyuyolar, " allah için" . beni yanlış anlama ben diğer dinlerede karşıyım, hıristiyanlığın bundan aşağı kalır yanı yok. bu dünyada tek bir din tanırım oda budizm'dir. ne kavga ne dövüş, tek olayı niyet, gerçekten iyi niyetli insanlar. kimseye karışmıyorlar, hiçbiyere yayılma gibi bi politikaları yok, herkese kapıları açık, ayrıca temizler.
Sosyal ağlarda paylaş

Ateizmin kitabı sünneti farzı ritüelleri vardı da biz mi bilmedik. :) Aksine İslam'ın birçok öğesi var ve bunları 0 düzeyinde, bilmeyen adamlar tartışmaya giriyor.

Ben kimseyi suçlamıyorum tek istediğim şey bilmeyen adamın laf üretmemesi. Bir tartışmaya girecek adam "benim bilgim var" diyip gaf düzeyinde saçma sapan laflar edip kaçmasın gerçekten 2-3 bilgisi olan adam konu tartışsın.

İslamiyet hakkındaki görüşlerin İslam'ı değil arapların istisnai belli bir kesimininin hayat tarzını yansıtıyor. Tek müslüman kültür arap kültürü değil ayrıca. Evet bugün müslüman olmayı arap olmak zanneden saçma insanlar var ve sen onlardan gördüklerinle gaza gelip önyargıyla bilmediğin dine düşman oluyorsun.

Konu dinse ona buna bakmak yerine dini kaynağından kitabından araştırmak öğrenmek lazım. Önyargı tehlikeli bi olay ve insana sıkça hayatta kaybettirir.

Budizm kültürü temiz değil ayrıca. Bugün o bölgede birçok "pislik" kaynaklı hastalık var, askine islam temiz. Hergün abdest almanı (elini ağzını burnunu...vs yıkamanı) söylüyo ve İslam'ın da kapıları herkese açık, zorlama yok ve ritüelleri sağlıklı, öyle ineğe tapma ve kesin olarak et yememe gibi sağlıksız kuralları yok. Sen yanlış kişilerden yanlış önyargılar aldığın için yanlış düşünüyosun.
Sosyal ağlarda paylaş

-007- said:

Ateizmin kitabı sünneti farzı ritüelleri vardı da biz mi bilmedik. :) Aksine İslam'ın birçok öğesi var ve bunları 0 düzeyinde, bilmeyen adamlar tartışmaya giriyor.

ateizm dediğin tanrı tanımayan bir inanış, sen tanrı tanımayan bir inanıştan nasıl bir kitap yada ritüel bekliyorsun anlamış değilim, tanrı tanımazların tanrısı mı yollasın kitabı ? bu arada bir kaç sayfa önce geçen bir tartışmada islamın tek kitabının kuran olduğu ve kalanların fanfiction olduğunu söyleyen bir arkadaşa çok cahil gibi bir yorum yapılmıştı yanlış hatırlamıyorsam, şimdi bu da cahilce ve kendisiyle çelişen bir yorum olmamış mı sence de ? git bir kitapçıya bak bakalım ateizm hakkında kitap var mı yok mu... bence bol bol var sadece bakmak istemiyorsun.

-007- said:

Ben kimseyi suçlamıyorum tek istediğim şey bilmeyen adamın laf üretmemesi. Bir tartışmaya girecek adam "benim bilgim var" diyip gaf düzeyinde saçma sapan laflar edip kaçmasın gerçekten 2-3 bilgisi olan adam konu tartışsın.

bilgi dediğin şey insanların düşüncelerinden ortaya çıkan birşey değil mi ? yoksa gökten bilgi diye hergün kitaplar mı düşüyor, ordan mı alıyoruz bilgileri ? insanlar düşüncelerine söylemesinde neyi söylesin, körü körüne eline verilmiş kitabın (kim bilir kimlerin düşünceleri ) ayetlerini, bilmem neylerini ezberleyip ezberleyip burda onu savunmanın daha iyi olduğunu mu söylüyorsun şimdi sen bana ?
-007- said:

İslamiyet hakkındaki görüşlerin İslam'ı değil arapların istisnai belli bir kesimininin hayat tarzını yansıtıyor. Tek müslüman kültür arap kültürü değil ayrıca. Evet bugün müslüman olmayı arap olmak zanneden saçma insanlar var ve sen onlardan gördüklerinle gaza gelip önyargıyla bilmediğin dine düşman oluyorsun.
alakası yok arkadaşım, sen bir bayramda hatta bırak bayramı bir cumada işlek bir caddedeki camiye git bakalım, aynı görüntülerle karşılaşıcak mısın karşılaşmiycak mısın görürüz. ayrıca arapları eziyorsun ama farkında mısın hala onların dilinde okuyorsun dualarını. sen şimdi bana islamın araplarla bir alakası olmadığını mı söylüyorsun, şaka mı yapıyosun sen ? tabiki arapları düşünücem islam diyince, kimi düşüniyim rusları mı ?

-007- said:

Konu dinse ona buna bakmak yerine dini kaynağından kitabından araştırmak öğrenmek lazım. Önyargı tehlikeli bi olay ve insana sıkça hayatta kaybettirir.

evet bencede önyargı kötü birşey, yarın git ve bir iki kitap al ateizm vb. hakkında, biraz bilgi edin bakalım, başka insanların düşüncelerine bir kulak ver, belki onların dedikleri çok hoşuna gidicek. ha bu arada ben o islamiyet dediğin zımbırtıyı kendimi bildim bileli hem görüyorum hemde duyuyorum, uzak değilim yani o söylediğin kavramı, ve aşağı yukarı ne olduğunuda biliyorum. çünkü ilkokul, orta okul, lisede hep din hocalarının zorlamasıyla ayet ezberleyerek geçtim o zoraki dersten. peki sen ne dersi aldın bu önyargıyla yaklaşmadığın ateizm hakkında ?
-007- said:

Budizm kültürü temiz değil ayrıca. Bugün o bölgede birçok "pislik" kaynaklı hastalık var, askine islam temiz. Hergün abdest almanı (elini ağzını burnunu...vs yıkamanı) söylüyo ve İslam'ın da kapıları herkese açık, zorlama yok ve ritüelleri sağlıklı, öyle ineğe tapma ve kesin olarak et yememe gibi sağlıksız kuralları yok. Sen yanlış kişilerden yanlış önyargılar aldığın için yanlış düşünüyosun.

arkadaşım lütfen şu yazdığını bir daha oku, 2 saattir bilgisiz olan konuşmasın diye ağlıyorsun, şu yazdığını bir daha bi oku senden rica ediyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

-007- said:
öyle ineğe tapma ve kesin olarak et yememe gibi sağlıksız kuralları yok. Sen yanlış kişilerden yanlış önyargılar aldığın için yanlış düşünüyosun.

ineğe tapmakla etmemekle sağlıksızlığın ilgisini acıkalarmısın bana, gitmiş ne demiş ya inanmıyosan saygı duy uydurma bi tarafından.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...