Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Dünya benzeri koşullara sahip gezegen

Suark

Öne çıkan mesajlar

çirkin sosyal saptama tadında güldürürken düşündüren ironik espiriler

dreagloth said:

peh

Kojiroh said:

Gidelim yarın bakalım kimler varmış. Türkler zaten ondan eminiz de

Laorx said:

gidilir kolay, dönüş zorlar.

dasaaa said:

hayırlısı artık

Suark said:

ortada buluşsak ya :A

dasaaa said:

bok yesinler!
bi kere her şeyi de devletten beklemesinler!

söylesinler annelerine hazırlasın onlara yolluk falan! hatta analarını da alsınlar öle gitsinler!

Ardeth said:

hanım gemimi hazırla

2. sayfanin ortasinda copypaste yapmayi biraktim.

synthesizer said:

çirkin sosyal saptama tadında güldürürken düşündüren ironik espiriler yapılmasın

hangileri senin bahsettiklerin?
Sosyal ağlarda paylaş

dünya kaynakalrını harcanma hızına bakarsak ki 1800lerden sonra abartıldı bununan gezegeninde bizimkinin 3 katı oldugunu düşünürsek ayrıca harcama hızımız giderekte artıyor bence yerlestikten en fazla 500-600 sene sonra posasını cıkarırız
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
oldun said:

Suark said:

3 generasyon dior gidiş hızımız için :p

6 aydan fazla duramıyoruz uzayda 3 generasyon ne yahu

Belgesel izlemek, bilimsel/teknolojik gelismeleri takip etmek benim hastalik derecesinde bagli oldugum bir hobim. Kendimde zaman buldugumda deneysel duzeyde birseyler yapmaya calistigim bir alan. Bir sey izliyosam, zamanimin %90 i belgesel izlemeye gider. Insanlar dizileri sezon sezon indirip/alip izlerken aynisini belgelesellerde yaparim. Kitap okuyor isemde aynisidir. En son roman okudugum zamani hatirlamiyorum 10-15 sene oldu sanirsam. Bu ture yakin, bilimsel kitaplar secerim.

Tabii bunun bir yan etkisi, umutsuzlugu iyice arttirmasi. Bilimi gelismeyi elinde tutanlarla ulkem arasinda ki akil almaz boyuttaki farki gozler onune sermesi.

Bununla da ilgili belgeseller izledim, o zamanda ayni duygulara kapilmistim.

Amerika'da bununla ilgili cok ciddi arastirmalar yapiliyor. Tabii ki biz kisa vadeli dusunen ulkenin cocuklari oldugumuz icin bize cok sci-fi geliyor. Gelismis toplumlar 10-20-50 senesini planladigindan ve 50 sene sonrasi icin simdiden aksiyona gectiginden onlar icin normal bir surec.

Isik hiziyla veya ona yakin bir hizla yolculuk su an icin sadece bir hayal. FTL e ulasmamiz icin ise binlerce yildan bile bahseden bilim adamlari var, ki bu bilimsel olarak, fizik kanunlari cercevesinde mumkun mu degil mi daha bilmiyoruz bile. Bununla da ilgili ayri arastirmalar yapiliyor. En yakin gunes sistemi bile, Alpha Centauri 4.5 isik yili uzakta. O yuzden ikinci ve en mantikli secenek ustunde duruluyor. Bir kac jenerasyon un ayni gemide gitmesi. Tabii bu bile daha cok uzak. Belki 100 yil gerekebilir, ama dedigim gibi FTL cok daha uzak bir hayal su an icin.

Su an ustunde calistiklari bi ton challenge var tabi ki. Ornegin kas erimesi sorunu. Uzayda yer cekimi olmadigindan kaslar bir sure sonra eriyor. Bunun icin bazi aletler prototip olarak deneniyor su an. Her gun spor yapar gibi bu aletler binilecek, spor aleti gibi bisi ama yan duruyosun falan garip bir alet.

Baska bir sorun kozmik radyasyon. Ornegin daha onceden uzaya cikmis insanlarin karsilastigi radyasyon sorunlari var. Bi cogu kor oluyor daha sonra. Bunun icin genetik mutasyon dusunuyorlar, bazi hayvanlar immune bu tip seylere. Bununda testini falan yapiyolar fareler vs ustunde basarili oluyor.

Dogum sorunu var, uzayda dogum munkun mu diye, en buyuk sorun. Yer cekimi gerekli mi diye. Fareler ustunde arastiriyolar bunuda, hatta uzaya fare falan gonderiyorlar Baska hayvanlar gonderiyorlar. Bazilari hic dogum yapmiyor, fareler yapiyor ama denge kavrami, neresi yukari neresi asagisi falan gelismiyor bu da imkansiz kiliyor tabii bir cozum bulunmadigi surece ama ustunde calisiyorlar.

Boyle bayagi bir konu ustunde calisiliyor su an. Tabii etik kismida var, inen insanlar ne kadar insan olacak genetik mutasyonlardan vs sonra, ne kadar orjinal kalacak. Hepsi ustunde calisiliyor ciddi bicimde. Sanirim ilk koloni de yine boyle gonderilecek, diger turlu bir kac bin yil beklememiz bile soz konusu koloni kurabilmek icin.

Bunlar cok uzak hayaller oldugu icin ve bizim yasam surecimizde bir sonuc almamiz mumkun olmadigi icin cok heyecanlanmiyorum. Mars'a insan gonderelim, ya da gelismis bir arac benim icin yeter, Orada fosil bulacagimiza inaniyorum, eskiden yasami destekleyen bir gezegen oldugu neredeyse kesinlesti. Bir de Europa ya su deniz alti aletini gonderelim, o da bizim yasamimizda olacak gibi duruyor. Orada da yasam cikmasi olasi. Bunlar bizim yasamimizda gerceklesebilecek seyler, ve sonuclari da insanlik tarihinin donum noktasini olusturabilecek projeler.
Sosyal ağlarda paylaş

Belgeselleri hdbits bitmetv den cekiyorum genelde. Onun disinda national geographic ve discovery channel dan da yeni cekilen seyleri takip ediyorum mumkunse tv de degilse nette ariyorum. Belgesel bulmak daha zor bi is ama sezon halin de olanlari daha kolay bulunuyor, Tek bolum olarak cekilmisse daha zor.

Bu ara sunu izliyorum.

http://science.discovery.com/tv/through-the-wormhole/

http://en.wikipedia.org/wiki/Through_the_Wormhole

Oneririm cok guzel ve orjinal bilgiler falan var. Yeni bir seri.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...