Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kotick'e göre Bungie hariç tüm developerlar kaka.

siddharta

Öne çıkan mesajlar

ya tabi kaynak toplama üs kurma vb oyunlar bunlar,
da yakından baktığında birbirinden farklı oyunlar.

Aslında önceden de dediğim gibi, olaya bakan kişinin bakış açısına bakıyor resmen. Biraz zorlarsan herşey bi atomdan geliyor sonuçta,
herşey birbirinin klonu diyebiliriz o zaman?.

Klon kelimesi yanlış bence burda, ne bileyim mesela titan quest benim için diablo klonu, e o yüzden oynamıyorum.
Ama her üstten bakışlı item toplama oyunu diablo klonu değil,
sonuçta bunun müziği, demoları, hikayesi, oynanış biçimi, oynanabilirliği, makineni ne kadar kastırdığı, ne kadar akıcı olduğu çok fark yaratan şeyler. Göz ardı etmemek lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

abi insanlar sam'e cevap vermek için niye vakit harcıyor anlamıyorum ki. adamın oyunlardan anladıgı yok yani bu paticik'te görülüp kanıtlanmış bir şey. inanmayan dead state topigine bakıp eglenebilir yani eheh.

sam'in oyun anlayışı olarak 2003 yılında oyun aldıgınız, unreal tournament istediginizde "kantır var vereyim mi", manowar istediginizde "metalike var yigen vereyim mi" diyen korsan CDci abilerden hiçbir farkı yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:

AHAHAHAHAH

overhyped piece of shit halo haric neyi varmis bungie nin?

omrunde oyun oynamamis bebeleri FPS ile tanistirdi, "BEST FPS EVEAAAR !11111111"

ama kotick in is modelinden bakarsak bungie cidden en iyi

neden en iyi?

yaptigi oyunlarin basarisi kaliteleri yuzunden degil pazarlama yuzunden basarili, kotick in elinde cok daha vasat oyunlari cilginlar gibi hype ile pazarliyip takir takir satarlar

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs625.snc4/58512_10150294022680008_840250007_14747711_8342576_n.jpg

pic related
halo icin 3 saat kuyrukta bekleyip LEGENDIRI EDITION alan penth arkadasimiz
gerci viraldir bu, bungie microsofta oyun yapmassa almiyadabilir asdffads

Yılın postu geldiğine göre forumu yeniyıla kadar kapatabiliriz.
Sosyal ağlarda paylaş

gereksiz post atmakta ısrar etmeyelim, konuyla bağlantılı birşey varsa buyurun. yoksa yer işgal etmeye gerek yok.
Suark said:

ya tabi kaynak toplama üs kurma vb oyunlar bunlar,
da yakından baktığında birbirinden farklı oyunlar.

Aslında önceden de dediğim gibi, olaya bakan kişinin bakış açısına bakıyor resmen. Biraz zorlarsan herşey bi atomdan geliyor sonuçta,
herşey birbirinin klonu diyebiliriz o zaman?.

Klon kelimesi yanlış bence burda, ne bileyim mesela titan quest benim için diablo klonu, e o yüzden oynamıyorum.
Ama her üstten bakışlı item toplama oyunu diablo klonu değil,
sonuçta bunun müziği, demoları, hikayesi, oynanış biçimi, oynanabilirliği, makineni ne kadar kastırdığı, ne kadar akıcı olduğu çok fark yaratan şeyler. Göz ardı etmemek lazım.

olmuyor öyle, yakından uzaktan bakmakla alakasız. oyun mekanikleri değişmedi bunların. gene aynı şeyi, aynı şekilde yapıyorsun. müzikle, hikayeyle filan ilgisi olmayan birşey diyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Red alert'te sol tıklamanın yerini Starcraft'ta sağ tıklama alıyor?
İkisinde de bina inşaa ediyorsun abi diyorsan, e stronghold'da da
eve onlineda da inşaa ediyorsun bina?

Kaynak toplayıp saldırıyorsun diyosan, GTA'da da kaynak toplayıp saldırıosun,freelancer'da da.

abi yenilik yok hepsi aynısı diyorsan,
bütün oyunlara birbirinin aynısı diyebilirsin yenilikten ne anladığına bağlı olarak,

ayrıca,
fps de araca binmeyi yenilik olarak görüp, bu saydığım 3 rts gillerin hepsinin neredeyse birbirinden tamamen farklı oynanışa sahip olmalarını görmen de bi acaip,
Age of la, C&C lerin tek ortak yönü yukarıdan bakman ve türünün RTS olmasıdır mesela,

Nerden baktığına göre cidden değişir,
Ben de gayet diyebilirim Halo GTA klonudur, ikisindede araca binip adam öldürüosun diye?

türünün ilk ciddi yapıtı o diye, türünde ondan sonra çıkan zorlama marjinal olmayan oyunlara klon yaftası yapıştırmak yanlış.

Haa bu arada,
TW serilerinde de kaynak toplayıp bina basıp adama saldırıyoruz.

bide,
araca binmek CS'de yok muydu zaten yahu?
Sosyal ağlarda paylaş

Halo bence de genel olarak overrated evet, Halo 3'u aldim hic sarmadi o sirada oynadigim FPSlerin yaninda, dokunmadim koydum kenara.

Halo Reach'i bekliyorudm ne zamandir, ve beklentime degdi her seyiyle super duper bir oyun. Elini surmeden campaign inden her seyine bok atmadigi yeri kalmadi mesela Viktor'un, adam daha oyundaki modlari, skulllari, forge'u hicbir seyi bilmiyor mesela.

Gidin Quake veya UT oynayin Reach'i begenmiyorsaniz, neden batiyor benim veya baska birinin Reach'i begenmesi onu anlamiyorum.

Legendary edition'a gelince, MS'te calistigim icin 60 dolara aldim ben o 150 dolarlik paketi. 150 dolari bilmem ama 60 dolar kurusu kurusuna deyiyor o kutunun icerigine, zaten calisan oldugumuzdan maliyet fiyatina aliyoruz. Sirada bekleme sebebim de eglencesi + muhabbet + deneyim icin, guzel birseydi, sirada beklemeden alamayacagim legendary editioni da almis oldum heykel de gayet guzel duruyor salonumda su an.

Cidden boyle seylerin baskalarina dert olmasini anlayamiyorum.

Bungie'ye gelince (MS'den 2007'de ayrildigindan beri Halo oyunlarina ortak olmak disinda hicbir baglantisi yok bunun altini cizeyim) cok kaliteli adamlar barindiriyor bunyesinde, cidden su an bir oyun sirketinde calismak ister misin deseler Bungie derdim tahminen gayet guzel bir ortamdalar ofisleri de dibimde hemen. Adamlar 4 oyun cikardi Halo bunyesinde, 4'u de milyonlar satti. Hepsi de surada bok atanlardan cok para kazaniyor. Basariyi siz nasil olcuyorsunuz bilmiyorum da bence sirket de calisanlari da basarili.
Sosyal ağlarda paylaş

halo dedigimiz ne yerin dibine batirilcak bir oyun ne de goklere cikarilcak. vasat bir oyun iste. ortada boyle. Pazarlama stratejisinden midir baska bisiden midir bilmiyorum overrated olmus bi sekilde.

ha bana istedigin oyun firmasinda caliscan deseler santa monica'yi tek gecerim ben, bungie neymis ;)
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Adamlar 4 oyun cikardi Halo bunyesinde, 4'u de milyonlar satti. Hepsi de surada bok atanlardan cok para kazaniyor. Basariyi siz nasil olcuyorsunuz bilmiyorum da bence sirket de calisanlari da basarili.

Twilight in da satis basarisi fazla.

yanlissa duzeltin new york best seller olmustu galiba?

Ama kalkip burda Twilight super bir kitap demiyoruz degil mi? :)

Halo overrated bir oyundur, gears of war a tahtini kaptirmistir bence.
Sosyal ağlarda paylaş

suark, kusura bakma ama benzetmelerin çok anlamsız. pusette, uçakta, yarış arabasında tekerlek var. bunların hepsi aynı türde araçlar mı oluyor?

gecko, satış başarısını getirip getirip sunuyor blizzortçular ama, onlara ne demek lazım o halde? :P

cüce, gerçek oldukları ve senin de gerçekleri reddetmeyecek kadar sağduyulu biri olduğun için olabilir belki? (:P)

revangelis, bizim forum otoriteyle mi dolup taşıyor lol. en mainstream oyunları 7/24 oynayan insan dolu yani.
Sosyal ağlarda paylaş

değil işte öyle, senin benzetmelerin anlamsız. çünkü sen arabayla uçağı aynı kategoriye koyuyorsun sadece tekerleği olduğu için. ben ise biri 94 model, biri 2010 iki sedan otomobili aynı kategoriye koyuyorum. "hayır bu sedan otomobiller birbirinden tamamen farklı" demenin bir anlamı yok.
Sosyal ağlarda paylaş

sen 2010 model arabaya bakıp 94 model arabanın klonu diyosun, araba olduğu için.

Ben de diyorum ki, bu dediğin anlamsız. Sen kendi gözünde ölçeği istediğin kadar genişletebilirsin, ama bu 2010 model arabayı 94 model arabanın klonu yapmaz.
Eğer sen ona klon diyebiliyorsan, ben de uçağa arabanın klonu derim diyorum.
Göstermek istediğim nokta, kendine göre belirlediğin "benzerlik" kıstasının sadece kişiye özgü olduğu ve istenildiği şekilde genişletilip daraltılabileceği.
bu yüzden böyle bir yargıda bulunmak, saçma.
Sosyal ağlarda paylaş

araba olduğu için değil, kozmetik değişiklikler ve işleyişi hissedilir şekilde etkilemeyen (yanlara airbag koyduk diye yepyeni bir ürün çıkmıyor ortaya) hariç neredeyse aynı araba olduğu için.

kendime göre belirlediğim bir kıstas filan değil, açık ve net olarak ortada olan ve bilinen bir olay. sedan araba denen bir kavram olduğı gibi dune 2 tarzı rts denen bir kavram da var. kimsenin demesiyle de değişebilecek değiller.

vingthor git rts nedir öğren sonra gel tartışalım halen kafanda soru işareti olursa. suark'ın uçak benzetmesinin anlamsızlığını yukarıda anlattıktan sonra dama tahtasıyla gelmenin alemi yok.
Sosyal ağlarda paylaş

abi bilinen olay diosun da

senin gibi düşünen insanların kurduğu bi kalıplaştırma o.
Sadece daraltıyorsun, dune 2 gibi diyince anlıyor insanlar nasıl bir rts olduğunu.

Ama bu onları dune 2 klonu yapmaz.

O kadar yanlış ki klon lafı,benzer diyebilirsin o "tarz" diyebilirsin, iki arkadaş arasında ki anlatımı kolaylaştırmak adına dune gibi diyebilirsin.

Ama klon çok çok yanlış bir laf, anlatmak istediğim bu.

4 tekerleği olan direksiyona sahip her araca ford t klonu diyorsun sen mesela.

Bir oyunun içinde oynayış tarzından başka çok fazla şey olduğunu bilmiyor musun yoksa sam?

Dune, türünün ilk başarılı örneği, bu yüzden o türde giden tüm oyunlar ona benzeyecek? ama bu onları klon yapmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...