Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kotick'den dahiyane fikirler #89752: Cutsceneleri film diye satmak

HellHound

Öne çıkan mesajlar

Artık adam dalga geçme boyutuna gelmiş nerdeyse tekele bağlıcak olayı.
Tamam CEO karına bakar ama kardeşim insan en azından caktırmadan yapar bunu
nebilim Roberth Bosch gibi falan spot palavra laflar falan atar.
"Bizim için para önemli değil önemli olan oyuncuların mutluluğu vs.vs."
desin sora yine yolmaya çalışsın alır/almaz insanlar o ayrı konu, ama adam resmen her interwievde "Moar Money" demese olmuyor. Designer ya da Developer diil onada eywallahda hiç mi müşteri memnuniyetinden bahsetmez insan. Satış rakamlarını ya da Online oyuncu sayısını,memnuniyetin bi ifadesi olarak görüyorlar. E şimdi türkiye İnternet kullanıcısı milyonlarca ve her geçen gün artıyor, ve hepimiz çok memnunuz dimi İSS lerimizden? tabi ki memnunuz, memnun olmasak satın almayız zaten.!!!
Sosyal ağlarda paylaş

Longshanks said:

benim merak ettiğim bunları alan fanboyların bu tarz şeylerden rahatsız olup olmadıkları. yani bu adam ne yapsa hiç eleştirmeden alacaklarmış gibi geliyor bana. onun için ne yapsa müstehak.

StarCraft II'nin üç parça halinde çıkması daha önce de dediğim gibi "OMG OYUNU ÜÇE BÖLÜP SATIYOLAR!!!!" olmadığı için onunla ilgili bir sorunum yok. Ama Kotick'in yine de Allah belasını versin, nefret ediyorum heriften. Özellikle şu dediklerini gördükten sonra daha da nefret ettim resmen.
Sosyal ağlarda paylaş

bu adam microsoftun ceo'su olsa yanmıştık.
yıllardır micro$oft diyoruz ama bu adam ondan bin beter.
windows 7 şöyle olurdu:
internet'e bağlanmak için aylık 10 dolara microsoft'a öderdiniz. programcılar çok emek veriyor o internete bağlantı kodları için...
her arkaplan değiştirdiğiniz microsoft'a 5 dolar değiştirirdiniz. gene bir sürü kodlar var, emek var arkadaşlar.
windows'la beraber gelen temaları ayrıca "theme pack" diye satardı 30 dolarlık paketle.
her oyun yükleyişinizde 5 dolarını microsofta vermek zorunda kalırdınız.
birden çok bilgisayarınız varsa, her windows kullanışınızda 15 dolar ödemeniz gerekirdi.
her hafta bir patch çıkartır, bunları 5'er dolara satardı.
50 farklı windows sürümü olurdu, usb desteği için ayrı windows, vga desteği için ayrı windows, hdmi desteği için ayrı windows almak gerekirdi. saadece boot etmekten ibaret windows 10 dolara satılır, home premium'un tüm özellikleri dahili alabilmek için 950 dolar ödemeniz gerekirdi.
olur da bir başkasına bilgisayarınızı sattığınız vakit, o satıştan 20 dolar para isterdi.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
internet'e bağlanmak için aylık 10 dolara microsoft'a öderdiniz. programcılar çok emek veriyor o internete bağlantı kodları için...

iksboks live, senelik 60$ odemessen online oyun oynamana izin vermiyor maykrosoft

said:
her arkaplan değiştirdiğiniz microsoft'a 5 dolar değiştirirdiniz. gene bir sürü kodlar var, emek var arkadaşlar
windows'la beraber gelen temaları ayrıca "theme pack" diye satardı 30 dolarlık paketle.

bu terbiyesizligide yapti, tema destegi ilk "plus" ile gelmsiti misal, parali temayi gectim plus ile gelen bowling oyununa tek level koyup ek levellari para ile satiyorlardi, iksboksda gene temalari filan parayla satiyorlar (hatta cakma mii olan avatarlara elbiseleride para ile satiyor olabilirler, emin diilim bundan)

said:
her oyun yükleyişinizde 5 dolarını microsofta vermek zorunda kalırdınız.

games for windows etiketi olan oyunlarda zaten maykrosofta veriyorsun para ^_^, adamlar konsol isine sirf her satilan oyundan kar alabilmek icin girdi

said:
birden çok bilgisayarınız varsa, her windows kullanışınızda 15 dolar ödemeniz gerekirdi.

birden cok bilgisayarin varsa zaten herbirine fakrli windows kurman gerekiyor, daha niye 15$ alsin eehueehue

said:
her hafta bir patch çıkartır, bunları 5'er dolara satardı.
50 farklı windows sürümü olurdu, usb desteği için ayrı windows, vga desteği için ayrı windows, hdmi desteği için ayrı windows almak gerekirdi. saadece boot etmekten ibaret windows 10 dolara satılır, home premium'un tüm özellikleri dahili alabilmek için 950 dolar ödemeniz gerekirdi.
olur da bir başkasına bilgisayarınızı sattığınız vakit, o satıştan 20 dolar para isterdi

son kullanici oldugun icin windowsu baskasina devretme hakkin yok zaten, adam seninkini silip yeni almak zorunda catir catir

bunun yaninda zaten isletim sistemi secenekleri ile onu yapiyorlar, ultimate pro home edition vs vs, sittin senedir yaptiklari terbiyesizlik ki onu gectim herifler vistaya "signature edition" diye versiyon cikarip bill gates imzali vista satmaya calsitilar, imza farki 100-200$ gibi bisiydi, tam hatirlamiyorum bak

ballmer tam klasik kapitalist piyasa adami, kotick den eksik kalir yonu yokda en azindan aptalliklari ile guldurebiliyor

bill amcayi severim hala, herif zengin ama dagitiyor servetini, afrika ulkelerine yaptigi yardimlar, aids arasitrmalarina yaptigi yardimlar filan, kisisel cok para hirsi yok, dagitiyor direk

stiv jobz kotickden daha beter bence, hem simarik hem acgozlu ve cimri hemde "overhyped piece of shit" kavramini bizlere tanitti, rehash manyakligini piyasaya sokan kendisi, sahip oldugu piksarin ve disneyin durumuda ortada, yaninda calisanalra saygi sevgi sifir vs vs

kotick ise aptal, nerde ne konusucagini bilmiyor
danismanlari olamdan satir okumamasi lazim, ama bizim basbakan gibi iste yanindan danisman yokken konusunca ucup gidiyor, sacmalamaya basliyor
Sosyal ağlarda paylaş

Monthius said:

StarCraft II'nin üç parça halinde çıkması daha önce de dediğim gibi "OMG OYUNU ÜÇE BÖLÜP SATIYOLAR!!!!" olmadığı için

3'e bölüp satma olayı ilk çıktığında, "multiplayer için gerekmeyecek, senaryoya devam etmek isteyenler alır oynar" denmişti. o zaman dedik ki; "iyi hadi öyle olsun, anlaşılabilir bir durum."

ama sonra gördük ki; multiplayer oynamak isteyip de senaryo ile ilgisi olmayanların da alması gerekecekmiş. işte bu tam anlamıyla oyunu 3'e bölüp satmaktır ve bu bir sorun.

eskiden "blizzard ne yapsa alınır" anlayışı vardı. şimdi "blizzard iyi oyun yapar" anlayışı kaldı. scII çıktığında hadi ben şehir dışındaydım, oynamaya vaktim yok diye zırt diye almamıştım. şartlar elverişliydi de biraz açık konuşmak gerekirse; ama 60€ vermem ben bu oyuna diye de açık açık yazdım burada. vermedim de netekim, 82 lira verdim. %50 daha ucuza aldım da blizzard ya da bana bunu satan para kazanmadı mı?

"almayın o zaman" başta biraz alaycı bir yaklaşım gibi ama kesinlikle çok doğru. almayın. ben almadım, siz de almayın. ben fazladan 40 lira versem batmam; ama herkes fazladan 40 lira verse işte kotick ve temsil ettiği zihniyet gerektiğinden fazla para kazanır. ortamı düşünsene bi de; parayı ver bi de böyle sıfatı, vasfı ne üdüğü belirsiz birisine taşak konusu ol. insanda biraz haysiyet olur kardeşim :D
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:

iksboks live, senelik 60$ odemessen online oyun oynamana izin vermiyor maykrosoft

ixbox live şaka bişi ki zaten.

xbox için xbox live platinum yapçaklarmışmış:

http://www.escapistmagazine.com/videos/view/escapist-news-network/1998-XBox-Platinum

said:

bu terbiyesizligide yapti, tema destegi ilk "plus" ile gelmsiti misal

plus'ı demiyorum abi. plus'ta en azından yeni temalar getirmişlerdi.

bunda dediğim şey, zaten hali hazırda windows 7'de olan temaları ayrı bir paket haline getirip tekrardan satmak.

said:
birden cok bilgisayarin varsa zaten herbirine fakrli windows kurman gerekiyor, daha niye 15$ alsin eehueehue

her bilgisayarda ayrı windows var zaten, üstüne 15 dolar daha ödüyceksin.

said:
bunun yaninda zaten isletim sistemi secenekleri ile onu yapiyorlar, ultimate pro home edition vs vs, sittin senedir yaptiklari terbiyesizlik ki

terbiyesizlik diye kabul edilecek bir şey değil. çünkü "ultimate" gibi üst versiyonlarında server, network, corporation gibi alanlarda işine yarıycak ama normal bir kullanıcının işine yaramıycak özellikler koymuşlar.
bu yüzden bu özellikleri çıkartarak sana daha ucuza windows kullandırmış oluyorlar, corporate, enterprise gibi alanlarda kullananlardan ise daha fazla para almış oluyorlar.
virüs programlarında felan da olan bir özellik bu yani.

ama benim dediğim daha ziyade standart özellikleri kullanabilmek için farklı farklı editionlar alman gerektiği.
örneğin bir versiyon sadece boot ediyor makineyi, diğeri hem boot ediyor hem desktop kullanmana imkan veriyor, diğer hem boot hem desktop özelliği var hem de program yükleme özelliği var, diğeri bunların üstüne usb desteği sunuyor, bir diğeri onun da üstüne hdmi girişi desteği sunuyor vs...
Sosyal ağlarda paylaş

huun said:

Monthius said:

StarCraft II'nin üç parça halinde çıkması daha önce de dediğim gibi "OMG OYUNU ÜÇE BÖLÜP SATIYOLAR!!!!" olmadığı için

3'e bölüp satma olayı ilk çıktığında, "multiplayer için gerekmeyecek, senaryoya devam etmek isteyenler alır oynar" denmişti. o zaman dedik ki; "iyi hadi öyle olsun, anlaşılabilir bir durum."

ama sonra gördük ki; multiplayer oynamak isteyip de senaryo ile ilgisi olmayanların da alması gerekecekmiş. işte bu tam anlamıyla oyunu 3'e bölüp satmaktır ve bu bir sorun.

eskiden "blizzard ne yapsa alınır" anlayışı vardı. şimdi "blizzard iyi oyun yapar" anlayışı kaldı. scII çıktığında hadi ben şehir dışındaydım, oynamaya vaktim yok diye zırt diye almamıştım. şartlar elverişliydi de biraz açık konuşmak gerekirse; ama 60€ vermem ben bu oyuna diye de açık açık yazdım burada. vermedim de netekim, 82 lira verdim. %50 daha ucuza aldım da blizzard ya da bana bunu satan para kazanmadı mı?

"almayın o zaman" başta biraz alaycı bir yaklaşım gibi ama kesinlikle çok doğru. almayın. ben almadım, siz de almayın. ben fazladan 40 lira versem batmam; ama herkes fazladan 40 lira verse işte kotick ve temsil ettiği zihniyet gerektiğinden fazla para kazanır. ortamı düşünsene bi de; parayı ver bi de böyle sıfatı, vasfı ne üdüğü belirsiz birisine taşak konusu ol. insanda biraz haysiyet olur kardeşim :D

Blizzard zamanında StarCraft 1'i de "ikiye bölmüştü", hatta ona bakarsan tüm strateji oyunları falan da "bölünmüş" zaten bu mantıkla? Mesela Brood War'u almadan onda gelen birimleri StarCraft 1'de kullanamıyorsun tek başına. Brood War birimlerini kullanmak istiyorsan Brood War almak zorundasın. Burada da aynı hesap, eğer Heart of Swarm/Legacy of Void birimlerini de kullanmak istiyorsan onları da alacaksın. Ha, ama yok istemiyorum dersen Wings of Lİberty ile paşa paşa oynarsın multiplayerını? Cidden çok gereksiz olduğunu düşünüyorum şu tepkilerin. Oldu olacak "Blizzard en baştan StarCraft'ı 5'e bölmüş, vay adiler!" de diyelim tam olsun. Adamların yaptığı yeni bir şey değil aslında, ek paket kavramını azıcık değiştirdiler diye herkes gereksiz gaza geldi "OHA 3'E BÖLÜYOLAR!!!" diye.
Sosyal ağlarda paylaş

Otrivine said:

Ben 120 liraya (oyunla aynı paraya diyelim ama bu civara satılıyordu sanki sc2) ek paket görmedim şahsen.

Ek paketler hangi fiyata satılacak ne zaman duyuruldu? Ben mi kaçırdım yoksa?

Kaldı ki oyunla aynı fiyata satılan ek paket görmediysen piyasaya bir daha dikkatli bir şekilde bak derim her halükarda. (WarCraft III ve Frozen Throne'un fiyatı aynı mesela. OHA BLIZZARD WC III'Ü DE İKİYE BÖLMÜŞ!!!)

Sam said:

işte cutscene'leri de çıkarıp film diye satacak, o zaman "eh canım oyunlar için filmler de ayrı yapılıyordu zaten yeni birşey değil" der verirsiniz parasını ayrı. :p

O ayrı bu ayrı Sam. Kotick'i savunmaya çalışmıyorum ben burada, tam aksine Kotick'ten ve yaptıklarından nefret ettiğimi zaten söyledim. Ben sadece StarCraft II olayı için haterların gereksiz yere olay çıkarttığını söylüyorum. Yoksa daha önce de dediğim gibi, Kotick'in Allah belasını versin.
Sosyal ağlarda paylaş

monthius, ek paket kavramını yanlış degerlendiriyorsun herhalde. eger bir oyuna sıgdırabilecegin şeyi bir oyun yapmayıp üç oyun yapıyorsan bunda problem var. fakat eger bir oyunu gayet güzel yapıp, sonra expansion çıkaracaksan bunda hiç bir problem yok. (bkz sc, wc3)

yani eskiden oyunlar çıktıktan sonra degerlendirilip yapılıyordu expansionlar, peki şimdi nasıl? oyunlar daha çıkmadan önce DLCleri planlanıyor. sence bu parçalayıp satmak degil midir?

örnek:
http://www.gamesindustry.biz/articles/ea-to-release-paid-dlc-before-boxed-games

http://www.itwire.com/your-it-news/entertainment/28682-borderlands-dlc-announced-before-release
Sosyal ağlarda paylaş

@Monthius

senin yaklaşımınla bakarsak bunun sınırı nedir peki? 5? 10? 20 tane yapsalar gene mi sorun yok? kaçtan sonra sorun olacak?

hayır oynadığın da gene aynı oyun ha. 3 tane birim gelecek en fazla multiplayera bir de taş patlasa 3-4 göre oynayacağın single player işte. oyunun en çok maliyeti olan kısımları olmuş bitmiş bile. map editorun başındaki 3-4 kişinin yaptığı oyuna 60€ iyi para.
Sosyal ağlarda paylaş

siddharta said:

monthius, ek paket kavramını yanlış degerlendiriyorsun herhalde. eger bir oyuna sıgdırabilecegin şeyi bir oyun yapmayıp üç oyun yapıyorsan bunda problem var. fakat eger bir oyunu gayet güzel yapıp, sonra expansion çıkaracaksan bunda hiç bir problem yok. (bkz sc, wc3)

yani eskiden oyunlar çıktıktan sonra degerlendirilip yapılıyordu expansionlar, peki şimdi nasıl? oyunlar daha çıkmadan önce DLCleri planlanıyor. sence bu parçalayıp satmak degil midir?

örnek:
http://www.gamesindustry.biz/articles/ea-to-release-paid-dlc-before-boxed-games

http://www.itwire.com/your-it-news/entertainment/28682-borderlands-dlc-announced-before-release

Blizzard'ın yaptığı bir DLC örneği göstersene lütfen? Daha önce de Blizzard'ın yaptığı açıklama var bu konuda "Biz DLC olayına karşıyız" diye. O yüzden DLC örneğini verme burada hiç, alakası yok çünkü.

StarCraft II'yi üçleme olarak piyasaya sürmekte ise cidden yanlış bir şey göremiyorum, çünkü Wings of Liberty bana beklediğimi verdi. Bir oyuna sığdırılabileceğini nereden biliyorsun bu Campaign'in? Çoğu oyun artık (Single Player olarak) 7-8, taş çatlasın 10 saat sürerken 20-25 saatlik Single Player'a sahip Wings of Liberty'ye neden laf edildiğini cidden anlamıyorum. (Multiplayer'ı hiç katmadım bile işin içine) Blizzard eğer "Üç ırkın da hikayesinin 3'te 1'ini anlatıcaz bu pakette, sonra da üzerine 2 expansion yapıcaz" dese o zaman herkes "Ooo süper!" diyecekti de "Her ırkı ayrı ayrı paket yapıcaz, böylece her ırkın hikayesini daha rahat anlatıcaz" diyince "OHA 3'E BÖLÜYORLAR OYUNU!" oldu birden. Elinizdeki oyun paranızın hakkını veriyor mu, vermiyor mu, yeterince uzun ömürlü mü ona bakın bence 3'e bölmüşler demeden önce.

huun said:

@Monthius

senin yaklaşımınla bakarsak bunun sınırı nedir peki? 5? 10? 20 tane yapsalar gene mi sorun yok? kaçtan sonra sorun olacak?

hayır oynadığın da gene aynı oyun ha. 3 tane birim gelecek en fazla multiplayera bir de taş patlasa 3-4 göre oynayacağın single player işte. oyunun en çok maliyeti olan kısımları olmuş bitmiş bile. map editorun başındaki 3-4 kişinin yaptığı oyuna 60€ iyi para.

Azıcık araştırsanız şu yorumları yapmadan önce. :) "Aynı" oyun değil gelecek diğer parçalar. Tam aksine, her pakette Single Player açısından birbirinden farklı olacak apayrı oyunlar gibi. Sizin yerinize ben araştırdım, durun yazayım hemen hatta;

"Heart of Swarm" said:

The campaign, viewed as a sequel,[8] is focused on Kerrigan[9] and the development of a zerg empire.[10] The campaign operates similarly to an RPG, in which Kerrigan is focused on increasing her personal power through mutations. Zerg armies protect her as she garners this power.[11] The greater her power, the more zerg she's able to control.[12] Like Wings of Liberty, the player will be presented with choices as to which missions to carry out and which units to get, but such choices won't be based on cash.[13] Both the missions and their objectives are intended to be quite different from the ones featured in Wings of Liberty.[14]
The campaign will feature a branched storyline structure.[8]

"Legacy of the Void" said:

The campaign will focus on Zeratul as its main character.[7]
The protoss campaign will be based on diplomacy as the protoss factions splinter.[8] The player will work with different protoss tribes[9] and sects, helping leaders of some sects which will anger others.[10] Using units from one side may preclude using units from the other side[8] and alienating one or another sect may cut the player off from part of the campaign.[10] The ultimate goal of the campaign is to unite the various tribes into a viable, unified force that can ensure the protoss' survival.[11]

not: Kendimi Blizzard'ın avukatı gibi hissettim bir anda da, kimsenin avukatlığını yapma amacında değilim. Sadece yanlış yönlendirilme yapılmasına katlanamıyorum, o yüzden böyle yırtındım birden. Şu kadar farklılığı bir arada görebildiğiniz kaç oyun var Allah aşkına? Varsa söyleyin. Üç birim, belki kafalarına eserse yeni bir tane de ırk ekleyen diğer stratejilerle doluyken piyasa adamlar komple oynanış mekaniklerini yenileyip bambaşka bir deneyim sunmaya çalışırken "ÜÇE BÖLMÜŞLER, İ***LER!" demek komik kaçıyor cidden.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...