Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

uzaydaki ayna

Fistan

Öne çıkan mesajlar

huun said:

peki 500 milyon ışık yılı uzaklığa gittiğimizde, dünyadan gelen ışığın bize rast gelmeme ya da gelme olasılığı ne? hadi 3-5 milyon ışık yılı tamam diyelim; ama 500 milyon baya bir mesafe demektir.

Ya su an hubble teleskopu ile 10 milyar isik yili uzaktaki sistemleri inceliyorlar. Tabii bunlarin hepsi gunes, supernova gibi enerji/isik yayan seyler. Ornegin kendi gunes sistemimiz disinda gezegenin kesfi daha cok yeni bir sey. Gezegenler isik yaymadigi icin kesifleri cok zor. Sanirim 50-100 tane falan daha gezegen kesfedildi. Genelde de gunese yakin gezegenler kesfediliyor isik kaynagi oldugu icin.

Tabii ileride belki cok yeni teknolojilerle bunlar mumkun olabilir, sonucta 100 yil once 10 milyar isik yili uzaktaki sistemi incelemekte imkansiz gibi gorunebilirdi.

edit: Yani aslinda bi anlamda, benim sci-fi geyigi bir nevi gercek. Dunyamiz 4.5 milyar yasinda, yani 10 milyari incelerken, o anki goruntude daha bizim Dunyamiz ortada yoktu. Zaten bilimadamlari hep diyor, hubble'dan (yada herhangi bir teleskoptan) bakarken aslinda zaman makinesinden bakmis oluyoruz.

edit2: burada da resimler var
http://hubblesite.org/gallery/tours/tour-hudf/
Sosyal ağlarda paylaş

BonePART said:

Ardeth peki sana bi soru.
Black holelarin kutlesel cekimi isigi cekebildigine gore, diger gezegenlerin ve uzay objelerinin ceim gucuyle bize gelcek isikta indirek bi yol cizmicek mi?

evet. ışık uzay-zaman yüzeyi üzerinde en kısa yolu takip eder ama bu senin gözlemlediğin 3 boyutlu uzayda yerçekimi kaynağına göre eğik bir yola tekabül ediyor. kısacası yer çekimi uzay-zaman dört boyutlu uzayını hafif büküyor, ışık da o bükülmüş uzayın jeodezikleri üzerinden hareket ediyor.
Sosyal ağlarda paylaş

ShadowFury said:

sırf kara delikle sınırlı değil evet, güneş bile ışığı bi parça büküyo. bu sayede güneşin diğer tarafında yer alan ve direkt olarak göremememiz gereken yıldızları görebiliyoruz. gravitational lens falan filan.

http://www.dlr.de/en/Portaldata/1/Resources/portal_news/newsarchiv2009_3/4a4a7.jpg

haaaaa
işte bu,
ben de hep sorarım ya güneşin tam arkasında bizimle aynı hızla donen bızım gıbı bı dunya varsa dıe
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
bu konuyu hiç düşünmemiştim daha önce. geçen gün kız arkadaşımın babasıyla sohbet ederken bu tür bir şey konuştuk.

teoride:

2010 - 1453 = 557 yıl

1 yılda 365 gün düz hesapdan 31,536,000 sn var
ışık hızı saniyede 300,000 km

31,536,000 * 300,000 = 9460800000000 km - ışığın 1 sene içinde kat ettiği uzaklık

9460800000000 * 557 = 5269665600000000 km uzaktan bir teleskopla istanbula bakmak mümkün olsa fatih sultan mehmeti istanbulu feth ederken mi görürüz?

hadi bakalım.

kuantum fizikçileri işte bu yüzden biraz deli manyak karışımı bir şey sanırım. eheuheua.

not: ciddi cevap verebilecek arızalı arkadaş var mı yoksa sheldona mail yollayayım bazinga mı yapsın?
Sosyal ağlarda paylaş

nesi hava su bunun? sohbette konuyu ben açmadım ki zaten. herkesin algısı farklı demek ki maç muhabbetinden daha öte hava cıva muhabbet mi var? maç kimin umrunda ben takım bile tutmuyorum. :)

1995de fizik dersimizde bize böyle bir şey anlatmadılar. bir zaman bu teorinin bir benzerini ilk e=mc² anlatan bir belgeselde duymuştum.
Sosyal ağlarda paylaş

nedanko said:

Bir bilimsel teoriye gore, zaman makinesi icat edildigi andan itibaren daha geriye gidilemeyecek. Yani en fazla zamani yavaslatabilecegiz, boylelikle gecmise gitmis olacaksin bir anlamda, fakat daha gerisine gidemeyeceksin.Bunuda bilimsel ve fiziksel seylere dayandiriyorlardi. Oldukca mantikli gelmisti bana acikladiklari sey.

O zaman, eger wormhole denen naneyi yapabilirsek, ustunede ultra guclu teleskop yapsak, 500 milyon isik yili uzaktaki toplu igneyi gosterebilecek bir teknoloji gelistirsek(ki wormhole yapmaktan daha kolay geliyor bu bana) , o zaman wormhole acip 500 milyon isik yili ileri gitsek, ve sonra bu teleskoptan baksak, muhtemelen tum dunyayi izleyebilirdik. Olaylara mudahale edemezdik, fakat Dunya'da neler oluyo bitiyo, dinazorlari, kita olusumlarini herseyi gozlemleyebiliriz. Dunya'mizin gecmisi ile ilgili herseyi ispatlayabiliriz.

Yani zaman makinesi yapamasakta, gecmisi gozlemleyebiliriz o zaman.

Birde simdi aklima geldi. Wormhole acsak bile o kadar uzaga ha diye gidemeyiz heralde. Cunku su an teleskoptan , gidecegin alan bos bile gozukse orada bir gezegen gunes olusuyor olabilir. Hatta buyuk bir goktasi geciyor olabilir. Hic kimsede riske etmez muhtemelen goktasinin icine ziplamayi, ya da muhtemel bir carpismayi. Muhmelen yuzlerce kucuk ziplama yapilir uzun yerlere gitmek icin, en fazla bir kac on veya yuz isik yili gidilir heralde. 1 milyon isik yili bile zor.

edit: bu arada simdi aklima geldi. otomatige baglanabilir. yine kucuk ziplamalar yapar, ama makine saliseler icinde bu hesaplamalari yapip ziplayabilir. Tabii yine cok uzaklara gitmek zorlasabilir ama boylesi daha iyi.

ya da observer denen aletler yapariz, 1 milyon isik yili ileri konur, etrafini gozler, goktasindan kacar vs. ziplama noktasi olusturur. Bilgileride yine isik hiziyla iletemeyecegi icin, kucuk wormhole'lar acip Dunya'ya iletir.

Sci-fi filmi cikti. o teknoloji yapsak, muhtemelen bunlar sorun olmaz gerci.

walla bu kadar sci-fi derken en mantıklı çözüm Dune - Frank Herbert'in kurgusu geliyor, navigator denilen tipler uzay zamanda yolculuk yaparak teleport olacak olan gemilere en uygun rotayı cizip cort diye yanlarına ışınlıyorlar fln :P şey gibi böle pink diye minyatür bir evrende süzülen bir adam düşün dokunuyor A noktasına sonra gidilmek istenen B noktasına dokunuyor ve BAM! gidecek olan gemi kendi bedeninden geçiş yaparmışcasına A > B zamansız geçiş yapıo fln :p en güvenlikli transportasyon yöntemi sdfs
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...