Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

sağduyulu patiler baksın bi lütfen.

Bella

Öne çıkan mesajlar

ege üni'de bu dönem açmama izin vermiş olsalardı hayvan hakları klubümü baya ciddi yardım yapabilirdim.

yinede okulda bir grubum var. fakat final zamanı işte çok ters. eğer toparlayabilirsem 8-9 kişi götürebilirim oraya.

hatta zooloji sınavımız var birkaç gün içinde direk sınıfta sınavdan önce duyuru geçeyim. klubü bırakıp sınıflardan insan toplamaya çalışayım.

bella böle bir başlık açtığın içinde sonsuz teşekkür ederim haberim yoktu bu olaydan. elimden geleni yapmaya çalışıcam
Sosyal ağlarda paylaş

asıl ben sana teşekkür ederim, senin gibi duyarlı insanları görmek patide gerçekten çok sevindirici.

ben arkadaşlarımın çoğuna mail ve facebook mesaj yoluyla duyurdum. çok olumlu geri dönüşler aldım. gerçekten bu duruma sırtını dönmeyen bilinçli ve duyarlı bi kesim var.eminim senin arkadaşlarında, hem de zooloji diye ders alıyorsanız son derece duyarlı yaklaşacaklardır.

ayrıca gidicek olmanıza da çok sevindim ilk ağızdan dinleriz ne durumdalar nelere ihtiyaçları var spesifik olarak vs.
Sosyal ağlarda paylaş

BabacumMostors said:

hani hayvan küçükken sevimli sevimli alıp ondan sonra 2-3 yaşında sokağa atanlar çok.. önce onları kısırlaştırmak lazım..

(tu) (tu)
iki barnak üstüste

hayvan sahibi olmak büyük sorumluluk. onun da bir can olduğunu ve ömrü boyunca gerekli ilgiyi ve bakımı göstermek gerektiğini bilmeli alacak insanlar. agucucugugu dönemi bittiğinde heves de bitmemeli.
Sosyal ağlarda paylaş

huun said:

şimdi kesin aranızda kızacaklar olacak ama bi dinleyin hele.

köpek artık şehirlerde rolü ve yeri olmayan bir hayvan. eskiden sürüye baksın, evi beklesin diye beslenen bir hayvandı. karşılıklı fayda üzerine binlerce senedir gelen bir ilişki bu.

bugün şehirde beslenen köpeklere bak, %90'nı insanların kendi bencil ve bana kalırsa hiç bir mantıklı sebebi olmadan beslediği hayvanlar. evcil ayvanım olsun, bana arkadaşlık etsin vs vs orta halli bir evcil hayvan dükkanına git her daim 5-6 tane yavru köpek vardır. lan olm ne oluyor bu kadar hayvana? kim niye alıyor bu kadar hayvanı? bu neye hizmet eden nasıl bir sektör?

100 sene önceki at nüfusuyla şimdiki arasında nasıl fark var, köpek nüfusunda da bu olmalı derim ben. kaldı ki at en azından başının çaresine bakar, köpek tamamen insana bağımlı. köpek nüfusu belki 100 sene öncekinden fazladır bugün.

Burada hayvan beslemenin mantığına karşı çıkmışsında zaten başka hangi mantıkla oturup evcil hayvan besleyebilirsinki? Yani eve köpek alıp ekstra gelir getirmesi için bir işe yollayacağın yok.

Çoğu şey insanların geçici heveslere takılmasından kaynaklı. İnsan hayvan sahibi olacaksa geçici heveslere takılmadan emin karar vermeli sonuna kadarda sahip çıkmalı. Hayat ciddi bir iş.

Aslında evcil haynav sahibi olmak için belli kriterler yok mu? Ne bileyim hayvan alırken belirli konularda taahhüt verilse ve belli periyodik aralıklarla denetlense belki bir nebze engelleyebilir.
Sosyal ağlarda paylaş

Yuco said:

Aslında evcil haynav sahibi olmak için belli kriterler yok mu? Ne bileyim hayvan alırken belirli konularda taahhüt verilse ve belli periyodik aralıklarla denetlense belki bir nebze engelleyebilir.

çocuk yapmak için bile kriteri yok devletin, en az üç tane yapın da nası yaparsanız yapın diyor. Aile planlaması saldım çayıra mevlam kayıra mantığında olan bir ülkede evcil hayvan sahibi olmak için ağır denetlemelerin uygulanması falan fazlasıyla ütopik düşünceler.

Ha bana kalsa keşke senin dediğin gibi kontrollü olsa, ama çok zor. Ben de arada gaza geliyorum eve kedi almak için mesela, 1-2 sene sonra nerede olacağımı bilmediğim için, hayvanın da geleceğini riske atacağımı bilerek almıyorum evime. Sokak hayvanlarına elimden geldiğince yardım ediyorum, elimden başka bir şey gelmiyor şimdilik.

Devlet evlilik için bir kan testi istiyor sadece, onu da sahte raporla falan atlatıyor yurdum insanı. akraba evliliklerine bile dur diyemiyoruz, evcil hayvan barındırma izni falan çok uzak yani.
Sosyal ağlarda paylaş

CaNNi said:

bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum ama ciddiyim.

saldıgın zaman daha degil şehre gelio o hayvanlar. aç bir köpegin, özelliklede sokak köpeginin yararlı olmadıgını üstüne üstlük saldırmasa dahi sokakta huzur kaçırdıgını söylemeye gerek yok herhalde.

bu durumda soru yanlış veya dogru olmasından ziyade, yeterince düşünüp düşünmemen. sanırım detaylı düşünmemişsin.

BabacumMostors said:

hani hayvan küçükken sevimli sevimli alıp ondan sonra 2-3 yaşında sokağa atanlar çok.. önce onları kısırlaştırmak lazım..

Bence kısırlaştırmanın ötesinde zihinleri kısırlaştırılmalı ki başka nesilleri egitmesinler.
Sosyal ağlarda paylaş

hakikaten zeka yoksunu postlar atmışsınız. iq ile meydan muharebesine dönmüş topik.

sokak köpekleri saldırıyieieiee bizeieie. populasyonlarını azaltieaiealim yieaeaeaea

insan o sokaktaki köpeğe şiddet uygulamasa o hayvanın dna'sında yok birkaç durum dışında saldırmak. 'yavrusunu korumak, yemeğini korumak, avlanmak, sahibini bölgesini korumak' falan gibi durumlar dışında köpek balığı gibi merakından saldırmıyor sana köpek.

insanlar sokaktaki köpek yavrularını bile dövüyor. canlıya saygısı yok ortalama insanın. ondan sonra kalkıp diyemezsin köpeklerin artık bir işlevi yok popüüülasyonları azalsın falan. senin işlevin ne? 2 toplama çıkarma yapabildi diye insan kendini doğadan canlıdan üstün görmesi ne ya. senin işlevin ne? nasıl bir hizmet veriyosunda başka bir canlıyı seni rahatsız ediyor diye öldürüyosun? asıl rahatsızlık veren insan olarak sensin. bence bu düşünceyi kısırlaştırmak gerek
Sosyal ağlarda paylaş

Konn said:

CaNNi said:

bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum ama ciddiyim.

saldıgın zaman daha degil şehre gelio o hayvanlar. aç bir köpegin, özelliklede sokak köpeginin yararlı olmadıgını üstüne üstlük saldırmasa dahi sokakta huzur kaçırdıgını söylemeye gerek yok herhalde.

bu durumda soru yanlış veya dogru olmasından ziyade, yeterince düşünüp düşünmemen. sanırım detaylı düşünmemişsin.

şunu görmemiştim ben.ving'in postundan sonra bakıp gördüm.

bu insan modeli muhtemelen belediyeleri arayıp, şikayet edip toplattıran insan modeli işte.

ben şu yaşıma kadar hiçbir köpeğin durduk yerde bir insana saldırdığını görmedim.ama bir insanın saldırdığını gördüm ne ironik değil mi?insan insan diye büyüttüğünüz şey daha rezil bir varlık bana göre.

İnsanları tanıdıkça hayvanları daha çok seviyorum" diye çok ü ünlü bir söz var edebiyatçı goethe'ye ait.gerçekten doğru bence.

sokakta huzur kaçırıyor falan demişsin ne kadar acımasızca bir bakış açısı bu, napsınlar hayvanları zehirleyelim mi? toplatıp yakalım istersen sen ve senin gibi insanlar rahat etsinler diye ne dersin?

bi de bunun bi değişik modeli var, kendi köpek beslediği halde sokak köpeklerine laf edenler. ulan ikisi de can ne farkı var.
ne şartlarda yaşamaya çalışan garibanlar yani. neymiş huzur kaçırıyormuş hey allahım ya.
Sosyal ağlarda paylaş

Bella said:
ben şu yaşıma kadar hiçbir köpeğin durduk yerde bir insana saldırdığını görmedim.

eheh yapma etme gözünü seveyim ben yaşadım bile bunu, köpek gayet gelip arkadaşımın bacağını ısırdı yani, zor bıraktırdık iki adam, sonra git iğne vurul günlerce işin yoksa. ki hani kuduzlu köpek falan değil bildiğin standart sokak köpeği, dalıyor. ki burda çok sokak var öyle 8-9 köpek insan geçirtmiyor resmen.
Sosyal ağlarda paylaş

Bella said:

işte o köpeğin de saldırganlaşmasının sebebi insanlar.artık nasıl davranıyorlarsa hayvana, ya geçmişte neler yaşadıysa hayvan her insanı ya da o sokağa giren insanı bir "tehdit" olarak algılıyor.

budur. kimse ISIRIR TABİ HAKLI falan gibi birşey söylemiyor. fakat nedeni o hayvanın manyaklığı falan değil. şiddet gösterme sana geri dönmesin o şiddet
Sosyal ağlarda paylaş

Tamam da siz de bir yerde savunamıyorsunuz bence. Başkasına kızıp bana niye saldırıyo hayvan? Ben onun sinirini çekemem şahsen.

Benim de başıma geldi köpek tarafından saldırıya uğramak ve tekme atarak kurtulabildim ancak. Sokak köpeklerine karşı bir nefretim de yok, sadece kontrol altında tutulmaları gerektiğine inanan bir bireyim. Sokakta 1 insan başına 1 köpek düşerse hiç güzel bir görüntü oluşmaz açıkçası.
Sosyal ağlarda paylaş

Holy said:

Tamam da siz de bir yerde savunamıyorsunuz bence. Başkasına kızıp bana niye saldırıyo hayvan? Ben onun sinirini çekemem şahsen.

şurdan sonrasını okumadım.
hayvanla insanı bir tutmuşsun buraya kadar resmen, hayvan kendine küçükken ya da herhangi bir zamanda saldırıldığında işkence yapıldığında, zevk için dövüştürüldüğünde vs ahmet mehmet diye ayırmıyor ki.
korkan köpekte herkesden korkar mesela.
Sosyal ağlarda paylaş

Vingthor said:

Bella said:

işte o köpeğin de saldırganlaşmasının sebebi insanlar.artık nasıl davranıyorlarsa hayvana, ya geçmişte neler yaşadıysa hayvan her insanı ya da o sokağa giren insanı bir "tehdit" olarak algılıyor.

budur. kimse ISIRIR TABİ HAKLI falan gibi birşey söylemiyor. fakat nedeni o hayvanın manyaklığı falan değil. şiddet gösterme sana geri dönmesin o şiddet

Hayvanlari koruma kismini destekliyorum ama surada size katilmak mumkun degil.

Sadece kendinize gore degerlendiriyorsunuz. Herkes havyanlari sevmek ya da yakinen sevmek zorunda degil. Dolayisiyla sevmeyen ve istemeyen kisim azinlik olsa bile toplum refahi icin izin verilmemesi ya da hayvanlarin istenmemesi normal.

En basit korkulardan kaynaklanir bir de bu tip seyler. Bebek kardesiniz cocugunuz kopek havlamasi ile aglama krizlerine girmesi de bir ornek mesela. Haliyle hayvan sadece agac altinda otursa bile huzur kacirmasi dogaldir. Engelleyemezsiniz. O yuzden iyi degil sitelerde, insanlarin bol oldugu yerde hayvan.
Sosyal ağlarda paylaş

hayvanın ağaç altında oturmasından rahatsız olan insanlar da kusura bakma ama gerizekalı.

o insanların hep ailesinden geliyor işte bu korkuları. ben köpeğimi dolaştırırken görüyorum parkta hep. çocuk geliyor sevmek istiyor mesela köpeği, annesi hemen geliyo çocuğu tuttuğu gibi "gitme yer o seni" falan diyo. e böyle büyüyen çocuk tabi ki korkar, görünce de ağlar.

ama bazı çocuklar da var yavrularım benım nasıl geliyolar oynuyolar, korkmayı bırak inanılmaz rahatlar çünkü çocukların içinde sevgi var. hep aile işte herşeyin temeli.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...